Sponzorováno

Levandulový olej – na co je a jak si ho vyrobit? 4.82/5 (101)

Levandulový olej nejen krásně voní, ale je vhodný i pro naše tělo...

Levandulový olej nejen krásně voní, ale je vhodný i pro naše tělo…

Levandule se hojně pěstuje i v našich podmínkách. Dá se použít všelijak. Pokud si ji nasušíte a zabalíte do bavlněného sáčku, můžete ji použít jako aroma k osvěžení vzduchu, či na rozvonění prádla ve skříni. Sušená levandule je také vynikající jako potpourri nebo jako dekorace do vázy. Avšak i levandulový olej se dá využít mnoha způsoby. Jakými? Čtěte dále náš článek a dozvíte se to.

Využití levandulového oleje

Levandulový olej má léčebné, dezinfekční a zklidňující účinky. Proto je hojně používán v kosmetickém průmyslu, ve zdravotnictví, ale i v aromaterapii. Můžete si jej například nakapat do aroma lampy a užívat si příjemnou vůni v celém bytě. Pokud vaše ratolesti nemohou usnout, nakapejte jim pár kapek levandulového oleje na polštář. Měl by je před spaním uklidnit. Nebo si ho přidejte do koupele a užívejte si relax! Máte problémy s dutinami a ucpaným nosem? Pořádně se levandulového oleje nadechněte. A je toho mnohem víc … Levandulový olej je však poměrně drahý. Ale pokud levanduli pěstujete doma, můžete si ho vyrobit! Jak?

Super pro pokožku

Levandulové přípravky se používají při popáleninách, i při těch od slunce a její protizánětlivé účinky působí blahodárně proti vyrážkám, ekzémům, lupence a dermatitidám.

Z levandule lze připravit několik prostředků k ošetření pleti. Všestrannou je levandulová tinktura, kterou připravíme z 25 g levandule, které zalijeme 250 g kvalitního lihu. Necháme louhovat dva týdny, přičemž nádobu je třeba pořádně uzavřít. Následně se směs scedí a uchovává v tmavé nádobě. Tinktura se ve zředěné formě používá jako voda po holení, ale pomáhá i při dně, revmatismu a zánětu nervů. S jednou kapkou tinktury si můžete masírovat spánky při bolestech hlavy.

Super do koupele

Velmi oblíbená je i levandulová koupel. Tu si připravíme tak, že pět hrstí levandulové natě spaříme v pěti litrech vody a necháme 20 minut vyluhovat. Následně levanduli přecedíme a vodu vlijeme do připravené lázně, ta by však neměla mít více než 37 stupňů Celsia. Levandulová koupel nejen nádherně voní, ale zbaví vás i stresu a podrážděnosti, zlepší stav kožních plísní a omladí pokožku.

Uvařit si můžete i levandulovou mast. Kilogram domácí masti smíchejte se 100 g včelího vosku a zahřívejte ve vodní lázni na teplotu 80 stupňů Celsia. Poté přidejte 250 g čerstvých levandulových květů a přibližně deset minut míchejte. Mast musí 24 odstát, pak je třeba ji opět rozehřát a přecedit přes gázu. Skladujte ji na tmavém a chladném místě.

Sponzorováno

Levandule pro zdraví

Při nemocech dýchacích cest lze levanduli i inhalovat, pomáhá i při chřipce, z tinktury je vynikající kloktadlo. Levandulový olej, podobně jako mast se používají na bolavá místa po úrazech, zánětech i při revmatismu. Při výrobě oleje čerstvé květiny macerují šest až osm týdnů v olivovém oleji.

Výroba levandulového oleje

Je to skutečně snadné a nepotřebujete ani mnoho ingrediencí. Postačí Vám láhev nosného oleje. Vhodný je například olivový olej, který si koupíte v každém supermarketu a je skvělý i při péči o pleť. Dále budete potřebovat květy levandule. Pokud nemáte čerstvou, postačí i sušená. Ne však celé rostliny, pouze květiny! No a potřebovat budete už jen pánev, pohár, lžíci, gumičku a kuchyňskou fólii.

Postup výroby oleje:

  1. Květiny sušené nebo čerstvé levandule dejte do sklenice.
  2. Nosný olej si pomalu zahřejte na pánvi. Potřebné je takové množství oleje, které se vejde do sklenice s levandulovými květy.
  3. Zalijte květiny ohřátým nosným olejem a přikryjte kuchyňskou fólií. Pořádně pohár zabezpečte gumičkou tak, aby z něj fólie nespadla.
  4. Pohár uložte na chladném a tmavém místě a nechte odpočívat celý měsíc. Jednou denně však směs protřepe, aby se olej z levandulí uvolnil.
  5. Po měsíci pohár otevřete, vyberte květiny a lžící je pořádně mačkejte. Tak získáte vzácný levandulový olej z květů. Získaný olej uskladněte v uzavíratelné skleněné lahvičce.

Nyní si můžete užívat účinky svého domácího levandulového oleje! Lahvička takového oleje je také skvělým typem na dárek pro vaše blízké. Naše babičky, a i dnešní šikovné hospodyňky, pěstují levanduli nejen pro její krásu ale i pro její všestranné využití. Levandule je v podstatě polokeř, který lze pěstovat na zahrádce, ale i na balkoně v květináči. Původ této rostlinky je ve Středomoří a má šedozelené listy a květy obvykle fialové nebo modrofialové barvy. V domácnosti ji využijete od vaření až po voňavé koupele a masti.

A co vy a levandule? Používáte levandulový olej?

Co si dále o levanduli přečíst?

VIDEO: Tvorba levandulového oleje

Sponzorováno

Studie o levandulovém oleji + zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva