Sponzorováno

TOP 20 přírodních stimulantů – dodají vám energii bezpečně 4.91/5 (11)

Jaké jsou nejlepší přírodní stimulanty?

Jaké jsou nejlepší přírodní stimulanty?

Moderní způsob života si v dnešní době žádá opravdu hodně energie. Abyste zvládli práci, koníčky, rodinu, děti, problémy, meetingy. Prostě je zapotřebí na všechno mít dostatek energie. Spíme méně, pracujeme více než tomu bylo v minulosti (i psychicky). Někdy proto přirozeně potřebujeme stimulanty, jako jsou třeba energetické nápoje, aby nás tak trošku nakoply. Spotřebitelská poptávka po energetických nápojích vzrostla mezi lety 2008 a 2012 o 60 procent.

A v roce 2012 dosáhly prodeje energetických nápojů mety více než 12,5 miliardy dolarů, a podle odhadů se tato částka zvýší na 21,5 miliardy dolarů do roku 2018. Položte si ale jednoduchou otázku. Jsou ale energetické nápoje tou správnou cestou?

Energetické nápoje mohou být problematické

Zatímco jejich prodej rapidně vzrůstá, rostou důkazy, že jsou při dlouhodobém užívání nebezpečné. Výzkum zjistil, že mohou vést ke zvýšené úzkosti, nespavosti, diabetu 2. typu, vysokému krevnímu tlaku, uvolnění stresového hormonu, srdeční zástavě, bolesti hlavy a migrény a další. Nic moc co? Pokud se často potýkáte s tím, že máte málo energie nebo se cítíte pravidelně unavení, může to být způsobeno nízkým obsahem cukru v krvi nebo dehydratací. Než popadnete nezdravý energetický nápoj, uvědomte si, že existuje spousta zdravých, přirozených stimulantů, které můžete využít, aniž byste museli jejich škodlivé vedlejší účinky (jak je tomu u „energeťáků“).

TOP přírodní stimulanty, které jsou zdravější než energetické nápoje

Přírodní stimulanty jsou typy stimulantů, které nás nakopnou – poskytnou nám zvýšenou energii, sníženou chuť k jídlu nebo i lepší soustředění. Mezi přírodní stimulanty patří také kofein, kokain a nikotin. Ty ale mohou škodit našemu zdraví. My proto doporučíme několik jiných přírodních stimulantů. Zde je několik mnohem lepších přírodních alternativ k energetickým nápojům:

1. Kvalitní čokoláda

Kvalitní čokoláda nejenže nabízí mnoho zdravotních výhod, můžeme ji vynášet do nebe i kvůli tomu, že je to perfektní přírodní stimulant. Jedna studie z University of Nottingham dokonce zjistila, že flavonoidy v čokoládě – hlavně tedy ve tmavé čokoládě – aktivují bioaktivní sloučeniny v mozku a zvyšují energetickou hladinu.

Kakao v čokoládě, nebo dnes již poměrně snadno dostupné kakaové boby jsou plné velmi zajímavých a prospěšných látek. Tou první může být theobromin, látka podobně působící jako kofein resp. daleko přijatelnější stimulant.

2. Ořechy

Neuvěřitelný zdroj výživy – ořechy. Chutné ořechy, jako vlašské ořechy, mandle, kešu, lískové oříšky, makadamové, pekanové oříšky a pistácie nabízejí prospěšné bílkoviny, stejně jako karotenoidy, fenolové kyseliny, fytosteroly a flavonoidy. Všechny tyto živiny umožňují tělu udržovat vyšší energetické hladiny.

3. Maca

Starý zdroj potravy a bylinná medicína z And – kořen maca je bohatý na mnoho živin, včetně vitamínů, minerálů, mastných kyselin, aminokyselin a sterolů. Výzkum zjistil, že maca zvyšuje náladu a energetickou hladinu, snižuje úzkost a další.

4. Kajenský pepř

Díky své hlavní aktivní složce kapsaicinu může být kajenský prášek použit jako mírný přírodní stimulant. Výzkum ukazuje, že kapsaicin snižuje hladinu cholesterolu tím, že snižuje tvorbu cholesterolu v těle a zvyšuje vylučování stolice. Může také zablokovat působení genu, který způsobuje kontrakci arterií, a proto podporuje další průtok krve cévami. Zvýšený průtok krve vede k větší energii. Opravdu fajn stimulant a mnoha lidem vyhovuje.

5. Chia semínka

Navzdory jejich malému vzrůstu jsou chia semena plná zdravotních přínosů, včetně schopnosti poskytnout vám stabilní energii díky jejich unikátnímu poměru bílkovin, tuků a vlákniny v kombinaci s jejich nízkým obsahem karbohydrátů. To znamená, že nezpůsobují výkyvy hladiny krevního cukru nebo inzulínu, a tím zabraňují chuti na sladké a přejídání.

Chia semínka jsou velmi populární mezi obchodníky na Wall Street. Chia semena se stala častou volbou obchodníků, když potřebují energii. Zdravější než káva, levnější (a zřejmě více legální) než kokain. Pětihodinový energetický nápoj je na světě.

6. Kokosový olej nebo kokosová voda

Kokosový olej je plný triglyceridů středního řetězce (MCT), ale na rozdíl od jiných nasycených tuků poskytují tyto triglyceridy neuvěřitelný zdroj energie pro naše tělo. V jedné studii výzkumníci dospěli k závěru, že svaly myší krmených MCT produkují vyšší hladiny klíčových metabolických enzymů, které se podílejí na Krebsově cyklu, který je hlavním zdrojem energie v těle. Také si připravte kokosovou vodu, která vám poskytne rychlou hydrataci a pomůže vám vše zvládnout.

7. Quercetin

Tento antioxidant vám dá energii i bez nervozity, jakou někdy máte z kofeinu. Studie z roku 2010 ukázala, že quercetin blokuje mozkové receptory pro chemické látky, které navozují spánek. Současně zvyšuje hladinu mitochondrií ve vašich buňkách, to vede ke zvýšení svalové výkonnosti. Jablka a kapusta nabízejí vysoké množství kvercetinu.

8. Řepa

Tato detoxikační superpotravina je oblíbená u sportovců, neboť bylo zjištěno, že poskytuje velkou energetickou podporu. Jedna studie, která zkoumala účinky po konzumaci šťávy z červené řepy, objevila u testovaných subjektů zvýšenou vytrvalost a energii o 15 procent vyšší.

Sponzorováno

9. Bílkoviny

Existuje dobrý důvod, proč jsou vejce oblíbenou snídaní – dávají nám totiž dlouhotrvající energii. To vše díky jejich vysokému obsahu bílkovin. Vědci z University of Cambridge dospěli k závěru, že protein dokonce překonává glukózu z hlediska stimulace buněk, které nás udržují v pohotovosti. Studie z roku 2010 také zjistila, že muži, kteří konzumovali vejce na snídani, měli větší a konzistentnější úroveň energie než ti, jejichž snídaně se spoléhala spíše na sacharidy.

10. Špenát

Bohatý na vitamíny A, C a K a minerály jako vápník, draslík a železo. Tato listová zelená je určitě superpotravinou. Obsahuje také hořčík, který přispívá k více než 300 metabolistickým funkcím, včetně výroby a skladování buněčné energie. Špenát nám dává hořčík v extrémně biologicky dostupném stavu, a to má pro nás jak krátkodobé, tak dlouhodobé zdravotní přínosy.

11. Chlorofyl

Chlorofyl je přírodní stimulant. Chlorofyl se chová jako fyziologický stimulant červených krvinek v kostní dřeni. Je zodpovědný za pigmentaci zelených rostlin. Extrakt z chlorofylu lze zakoupit ve zdravých výživách. Chlorofyl nám dává duševní i fyzickou energii zvýšením rychlosti vstřebávání kyslíku do buněk. To je také důležitá součást prevence rakoviny, protože deprivace kyslíku je primární příčinou rakoviny. Chlorofyl urychluje také hojení ran, když je aplikován lokálně na ránu.

12. Guarana

Semena guarany jsou stimulantem centrální nervové soustavy. Guarana obsahuje kofein, což je stimulant. V porovnání s kávovými zrny, které obsahují 1-2 % kofeinu, je v sušených listech guarany od 1-4 % kofeinu. Guarana je asi nejznámější z přírodních stimulantů. Ale pozor, obvyklá mylná představa je, že guarana jednoduše dodává kofein, ale její účinnější složka je ve skutečnosti guaranine. Jedna studie zkoumala zlepšení kognitivních funkcí díky rostlince guarany a dospěla k závěru, že „účinky nelze přičíst kofeinu samotnému“. Byla provedena další studie, která prokázala lepší paměť, koncentrace a zvýšený výkon po požití přípravků z guarany. Výzkumníci dospěli k závěru, že „je nepravděpodobné, že by účinky byly jen důsledkem obsahu kofeinu“. Jasně, je to guaranine.

13. L-tyrosin

L-tyrosin (nebo jen Tyrosin) působí jako přímý motivační aminokyselinový stimulant – zvyšuje motivaci a stimulaci pro výkon, je zdrojem neurotransmiterů pro přenos nervových vzruchů do mozku.

14. Ženšen

Ženšen stimuluje mozkové buňky a zlepšuje koncentraci i kognitivní aktivity. Důkazy ukazují, že užívání kořene ženšenu denně po dobu 12 týdnů může zlepšit duševní výkon i u lidí s Alzheimerovou chorobou.

15. Gotu kola

Gotu kola je mírný stimulant, který zlepšuje oběh. Bylo zjištěno, že zlepšuje paměť a snižuje úzkost. Zpevňuje také žíly a kapiláry. Je také populární mezi lidmi s křečovými žíly a tento stimulant byl v minulosti používán Číňany ke snížení jizev, když byl aplikován brzy po vzniku rány. Stejně jako ženšen, je adaptogen, což znamená, že posiluje imunitní systém v době stresu.

16. Fo-ti

Fo-ti stimuluje část nadledvin, která poskytuje nám dává energii. Často se používá k pomoci s erektilní dysfunkcí a používá se jako afrodiziakum. Kromě toho bylo prokázáno, že kořen rostliny snižuje hladinu špatného cholesterolu a snižuje tuhost arterií.

17. Taurin

Taurin je aminokyselina, která má prokazatelný vliv na zlepšení atletického výkonu, celkové fyzické energie i vytrvalosti. Je odpovědná za regulaci minerálních solí v těle. Používá se s hořčíkem k regulaci pulsu. Také chrání proti poškození centrálního nervového systému. Je přirozeně obsažen ve všech bílkovinách. Taurin bývá u lidí s cukrovkou vyčerpán, takže v těchto případech je obzvláště užitečné jeho doplnění. Jeden z nejzajímavějších aspektů taurinu je to, že bylo prokázáno, že zvrátil část škod způsobených kouřením. Taurin také zastavuje srdeční záchvat, zvláště když je kombinován s kajenským pepřem.

18. Ginkgo biloba

Ginkgo biloba je známá především pro svůj příznivý účinek na oběh a díky této funkci zvyšuje energii těch, kdo ji užívají. Zároveň může zvýšit kyslíkovou kapacitu krve a zlepšit náladu. Ginkgo je také zmíněna v četných studiích ke zmírnění bolesti nohou, která je způsobena ucpanými tepnami. Bylo také prokázáno, že je velmi prospěšná pro ty, kteří mají časnou fázi Alzheimerovy nemoci.

19. Hoodia

Hoodia se používá především jako pomoc při hubnutí. Je to ale také silný stimulant, který nezpůsobuje nervozitu. Tato kaktusovitá rostlina z Jižní Afriky přirozeně potlačuje chuť k jídlu a poskytuje nám energii.

20. DHEA

Hormon DHEA byla opravdu rozsáhle studován a ukázalo se, že poskytuje energii, zlepšuje náladu, zpomaluje stárnutí a zlepšuje paměť. Stal se velmi oblíbená pro svou schopnost zlepšit sexuální vytrvalost a používá se také jako pomoc při hubnutí. Pozor, extrémní dávky u žen mohou vést k růstu chloupků na obličeji.

21. Arginin

Sponzorováno

Arginin je mírným stimulantem, ale je užitečný zejména pro osoby starší 40 let. Tato aminokyselina je hojně produkována u mladých lidí, ale s věkem se její produkce zmenšuje. U mužů může být arginin velmi užitečným doplňkem pro zvyšování energie, i pro léčbu erektilní dysfunkce. Je také užitečná pro prevenci infarktu, vylučování krevních sraženin a posilování srdce. A jedno varování, arginin by nikdy neměl být používán v měsících po infarktu, protože zvyšuje šance na další infarkt během tohoto období.

Co si dále ještě přečíst na toto téma?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva