Kořen Fo-ti (Ho shou wu, Rdesno mnohokvěté) – jaké jsou účinky na zdraví? 4.92/5 (38)

Sponzorováno

 • Fo-ti kořen, známý také jako Polygonum multiflorum, je v tradiční čínské medicíně ceněný pro své účinky na zdraví. V tomto článku najdete přehled některých potenciálních účinků Fo-ti kořene.
 • Pro podporu vitality a dlouhověkosti: Fo-ti je tradičně považován za tonikum, které podporuje vitalitu a prodlužuje život. Je používán k posilování energetických center těla a zlepšení celkové vitality a odolnosti.
 • Pro posilování imunitního systému: Fo-ti kořen obsahuje antioxidanty, které pomáhají chránit tělo před volnými radikály a podporují imunitní systém. Může tak přispívat k posílení obranyschopnosti a snížení rizika onemocnění.
 • Pro podporu zdraví jater: V tradiční čínské medicíně se Fo-ti používá k posilování jater a podpoře jejich detoxikačních funkcí. Může být užitečný při léčbě jaterních problémů a podpoře zdraví tohoto důležitého orgánu.
 • Pro zlepšení vitality vlasů a pokožky: Fo-ti je známý svými potenciálními vlastnostmi pro podporu růstu vlasů a zlepšení kvality pokožky. Tradičně se používá pro zdraví vlasů a pokožky a může pomáhat při řešení problémů jako je vypadávání vlasů nebo akné.
 • Pro podporu sexuální vitality: Fo-ti je také spojován s podporou sexuální vitality a zdraví reprodukčního systému. Je používán pro zvýšení libida, podporu plodnosti a udržení hormonální rovnováhy.
 • Myslete také na to, že účinky Fo-ti kořene nejsou vědecky prokázány a informace o něm pochází ze zkušeností a tradicí v tradiční čínské medicíně. Před užíváním Fo-ti nebo jakéhokoli jiného doplňku stravy se poraďte s lékařem nebo specialistou na bylinné léčení, zejména pokud máte nějaká specifická zdravotní omezení nebo užíváte jiné léky.

Kořen Fo-ti (Ho shou wu, Rdesno mnohokvěté) - jaké jsou účinky na zdraví?Fo-Ti (Rdesno mnohokvěté – Polygonum multiflorum) je populární čínská bylina, která se používá v Číně, Japonsku, Koreji a na Tchaj-wanu již dlouhá staletí a postupně překračuje hranice své vlasti. Ve své domovině patří mezi čtyři nejvíce používané bylinky. Fo-ti je adaptogen, má na organismus regenerační a vitalizační účinky, omlazuje, zabraňuje stárnutí a podporuje zdravou dlouhověkost.

Fo-Ti je v Číně velmi důležitá bylinou, protože podle tradiční čínské medicíny má mnoho užitečných vlastností pro ženy i muže všech věkových kategorií.

Jak vznikl název Ho shou wu?

Doslovný překlad Ho shou wu je „On má černé vlasy“. Tento název je odvozen z legendy, podle níž se traduje, že žil kdysi ve Staré Číně v roce 812 v období vlády dynastie Tang vetchý a životem opotřebovaný starý muž. Tento starý muž jednou prostřihával stromky. Vtom jeho pozornost zaujaly dvě rostliny, které byly navzájem propletené, podobně jako dva zamilovaní lidé. Stařec si pomyslel, tyto zvláštní rostliny musí mít dobrý důvod proč rostou spolu. Hned je vykopal i s kořeny. Přinesl je domů, uvařil a snědl. Tento muž byl od mládí velmi slabý a malátný. Jenže když pravidelně konzumoval sedm dní po sobě uvařené kořeny, zatoužil se poprvé ve svém životě oženit. Pokračoval v denní konzumaci kořenů několik měsíců a cítil se mnohem silnější. Po jednom roce získaly jeho šedivé vlasy opět havraní černou barvu. A starý muž působil i vzhledem jako mladý člověk. Legenda traduje, že se dožil úctyhodného věku – více než 130 let. Číňané od této doby pojmenovali kořeny této vzájemně propletené rostliny Ho shou wu – „On má černé vlasy“.

Co Fo-ti obsahuje?

Z biologicky účinných látek obsahuje především stilbeny a polyfenoly (katechiny, stilbenové glykosidy, β-sitosterol, organické kyseliny, tetrahydroxystilben a další). Obsahuje také významné množství lecitinu, který podporuje mozkovou činnost, paměť, učení; dále obsahuje vápník, zinek, železo, magnézium.

Sponzorováno

Kdy vám kořen Fo-Ti může pomoci?

Seznam onemocnění, při kterých Vám Fo-ti kořen může být nápomocný je velmi dlouhý. Kde tedy pomáhá?

 • pomáhá čistit a regenerovat krev, játra a ledviny
 • podporuje činnost štítné žlázy a nadledvinek
 • podporuje optimální činnost hormonálního systému
 • pomáhá zvládnout stres, nervozitu, napětí, nespavost
 • regeneruje poškozené nervy
 • podporuje plodnost u mužů – zvyšuje počet a pohyblivost spermií
 • podporuje plodnost žen a pomáhá odstranit neplodnost
 • zvyšuje sexuální vitalitu
 • udržuje optimální hladinu cholesterolu
 • pomáhá léčit anémii, je bohatý na železo
 • podporuje metabolismus, vstřebávání živin a zdravé trávení
 • pomáhá detoxikovat organismus
 • zabraňuje vypadávání vlasů a šedým vlasům vrátí jejich přirozenou barvu
 • je účinný při zácpě, únavě, ekzémech
 • působí protinádorově
 • zmírňuje bolesti svalů, kloubů a šlach, regeneruje a posiluje svaly
 • pomáhá léčit tinnitus (nepříjemné šumění či zvonění v uších)
 • bioaktivní látky v kořenu bylinky zabraňují usazování plaku na stěnách cév a zvyšují jejich pružnost, snižují hladinu cholesterolu
 • pomáhá i při ateroskleróze, vysokém cholesterolu, vysokém krevním tlaku
 • pomáhá při různých zánětech, třeba zánětech lymfatických uzlin, má antipyretický účinek
 • inhibuje růst bakterií rezistentních vůči antibiotikům (methicilin rezistentní zlatý stafylokok)
 • moderní výzkum ukazuje, že tato bylina obsahuje alkaloid, který má omlazující účinky na nervy, mozkové buňky a žlázy s vnitřní sekrecí. Stimuluje část nadledvinek a pomáhá tak detoxikaci organismu, prospívá růstu vlasů a celkově posiluje imunitní systém.

Zdravotní účinky jsou podloženy studiemi

Mnohé účinky Fo-ti kořene jsou potvrzeny vědeckými studiemi. Např. v roce 2013 byla publikována studie autorů Jang a kol., (Journal of Ethnopharmacology), která hovoří o tom, že Fo-Ti může pomoci předejít stárnutí mozku. Chan a kol. (2002) zjistili, že vlivem užívání extraktu z Fo-ti kořene se zlepšila paměť a schopnost učení ve sledované skupině. V roce 2010 recenzovaný časopis o přírodních látkách a přírodní léčbě Planta medica uveřejnil studii o tom, že bylina inhibovala aktivitu HIV v infikovaných buňkách. Autoři přitom zdůraznili, že Polygonum bylo účinné při dávkách, které nebyly toxické pro zdravé buňky. Známý je i účinek proti virům a bakteriím.

Mnohé studie vyzdvihly velký potenciál kořene při léčbě neplodnosti spojené s nadměrným stresem, únavou, vyčerpaností a nedostatečnou činností nadledvin.

Hormonální působení

Akademie pro stárnutí zahrnuje Fo-Ti spolu se sibiřským ženšenem, ashwagandhou, Pazvonkem, kozincem do seznamu bylin, které podporují zdravou nadledvinovou funkci. Tyto bylinky také pomáhají při léčení některých typů nerovnováhy štítné žlázy.

Proti rakovině

Fo-Ti může poskytnout protirakovinné přínosy. Rostlina obsahuje vysoké koncentrace antioxidačního resveratrolu, o kterém se předpokládá, že snižuje zánět a reguluje růst a reprodukci buněk. Resveratrol podporuje programovanou buněčnou smrt a zabraňuje nekontrolované reprodukci buněk. Také zvyšuje účinnost protirakovinových léků. Výzkumníci vyzývají k dalším studiím, které by potvrdily tyto předběžné výsledky.

Sponzorováno

A co vy? Zkoušeli jste někdy Fo-Ti? Napište nám do komentářů.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva