Sponzorováno

RAW kakaové boby jako superpotravina – jaké přínosy mají pro naše zdraví? 4.94/5 (17)

RAW kakaové boby jako superpotravinaKakaové boby jsou semena rostliny Theobroma cacao (kakaovník pravý), která se pěstuje již zhruba od 5. století. Rozděluje se do tří hlavních skupin: Forastero (přibližně 90% celkové produkce), criollo a Trinitario.

V minulosti se plody kakaovníku kvůli své cennosti často používaly jako platidlo. Mezi největší světové producenty kakaových bobů zařazujeme Pobřeží slonoviny, Ghanu, Indonésii, Nigérii, Brazílii, Kamerun a Ekvádor (tedy země v tropickém podnebném pásmu).

Jak se kakaové boby zpracovávají?

Kakaové boby se fermentují a suší. Pak se obvykle praží a melou na kakaovou hmotu, ze které se lisováním odděluje tuk (kakaové máslo). Zbývající směs tvoří kakaový prášek. Kakaová hmota má ve své přirozené formě typickou hořkou chuť a je základní surovinou pro výrobu čokolády.

Kvalitní čokoláda? Alespoň 70% kakaa.

Nejkvalitnější čokolády mají obsah kakaové hmoty alespoň na úrovni 70% (čím víc, tím líp). Samozřejmě ne vždy dochází k tomuto zpracování na kakaový prášek a k výrobě čokoládových produktů. Poptávka po nezpracované formě (raw nepražené kakaové boby) v posledním období stále roste. Dají se jíst i syrové a jsou k dispozici ve třech základních formách:

 • celé kakaové boby se slupkou (mohou se konzumovat i s ní, je to dobrý zdroj vlákniny),
 • celé kakaové boby loupané
 • drcené kakaové boby.

Složení a zdravotní účinky kakaových bobů

Obsahují stovky zdraví prospěšných látek a živin, které zůstanou nejlépe zachované právě při šetrném zpracování bez pražení. Kakaové boby obsahují kolem 300 chemicky identifikovatelných látek, což z nich dělá jednu z nejkomplexnějších potravin světa. Ne nadarmo se jim říká pokrm bohů. Dnes na to máme i modernější označení superpotravina.

Co zdravého tedy v kakaových bobech najdete?

 • Kromě bílkovin, komplexnějších forem sacharidů a naturálních tuků jsou kakaové boby velmi dobrým zdrojem vlákniny, antioxidantů a zdravých fytochemikálií.
 • Z obsahu minerálů můžeme vyzdvihnout hlavně hořčík, síru, železo, mangan, chrom, zinek a měď.
 • Z vitamínů je to hlavně „céčko“ a vitaminy skupiny B. Zajímavostí je velmi vysoký podíl flavonoidních antioxidantů (10%), díky čemuž mají kakaové boby několikanásobně vyšší antioxidační působení jak víno, borůvky nebo zelený čaj.
 • Kakaové boby obsahují theobromin a menší množství kofeinu. Právě alkaloid theobromin má podobné povzbudivé účinky jako kofein (méně výrazné, ale dlouhotrvající).
 • Velkou devizou je i přítomnost neurotransmiterů a látek navozujících lepší náladu (dopamin, serotonin, anandamid, arginin, fenylalanin).

Tím to však ani zdaleka nekončí a proto si uveďme přehlednější seznam jednotlivých účinků. Jaké pozitivní účinky kakaové boby v sobě ukrývají:

Sponzorováno

 • stimulační účinek (mírnější a dlouhotrvající), podpora koncentrace
 • navození lepší nálady, pocitů štěstí a blaženosti (silné přírodní antidepresivum)
 • dokáží přispět ke snižování krevního tlaku a pomáhají při různých srdečně-cévních problémech
 • obsahují mnoho výživných látek a snižují riziko vzniku nedostatku více mikroživin
 • lehké přírodní afrodiziakum
 • pomáhají při léčbě zánětů a chronických bolestech
 • podporují prokrvení mozku a zlepšují paměť
 • uvolnění svalstva a rozšíření cév
 • pozitivní účinek na pokožku
 • detoxikační účinky a prevence před vznikem různých onemocnění

Dávkování kakaových bobů

V případě kakaových bobů se málokdy uvádí denní doporučená dávka. Většinou dostanete jen obecnou radu, že byste je měli konzumovat podle potřeby. Za rozumné a pravidelně užívané denní množství můžeme považovat přibližně 15-30g.

Využití kakaových bobů ve výživě. Jak je jíst?

Možnosti máte skutečně velmi mnoho. Mohou se konzumovat samostatně, použít na ozdobu dezertů, přidat do jogurtů nebo kaší, použít na přípravu nápojů, případně jako součást exotičtějších receptů (do salátů, k masitým a rybím pokrmům, atd.). Pokud se použijí například spolu s vanilkou nebo skořicí, vznikne z toho fantastická chuť.

Nebo je můžete rozsekat v mixéru a použít pro přípravu zdravých kuliček, do kterých přidáte ještě určité ořechy, ovoce, kokos a trochu medu. Podobných kombinaci je mnoho a snadno si tak vytvoříte zdravou sladkost, která neobsahuje žádný ztužený tuk a chemické látky.

Milujte také kakaová boby, jako já?

Co si ještě přečíst o kakaových bobech?

VIDEO: Od kakaového bobu k čokoládě

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva