Sponzorováno

L-arginin a jeho účinky na naše zdraví 4.56/5 (45)

Na co je v těle dobrý L-arginin a jaké má účinky?

Na co je v těle dobrý L-arginin a jaké má účinky?

Existuje spousta silných nových léků, které pomáhají předcházet a léčit chronické zdravotní problémy. Ale také víme, že to není jen o lécích – některé přirozené látky a živiny mohou pomoci také. Tak například arginin. Argininu se věnovalo v poslední době spoustu pozornosti, zejména pokud jde o jeho potenciální přínos pro zdraví srdce. To je důležité, protože dnes má mnoho z nás nějakou formu kardiovaskulárních onemocnění.

Nedostatek argininu v těle je relativně vzácný. Je zastoupen v mnoha různých potravinách a tělo si ho také dokáže vyrobit. Potraviny bohaté na arginin jsou například červené maso, ryby, drůbež, pšeničné klíčky, zrna, ořechy i semena a mléčné výrobky.

Co však dělá arginin pro vše srdce a existují nějaké potenciální vedlejší účinky? Na to se podíváme v dnešním článku.

Proč vlastně potřebujeme arginin?

Arginin, také známý jako L-arginin, je zapojen do řady různých funkcí v těle. Tak třeba:

 • U hojení ran
 • Pomáhá ledvinám odstranit odpad z těla
 • Zachování imunitní a hormonální funkce
 • Dilatuje a uvolňuje tepny

Jako přirozený výživový doplněk si získal arginin zvláštní pozornost pro jeho možné přínosy pro srdce. Někteří lidé používají L-arginin k prevenci běžného nachlazení, ke zlepšení funkce ledvin po transplantaci ledvin, na vysoký krevní tlak během těhotenství, zlepšení atletického výkonu, posílení imunitního systému a k prevenci zánětu trávicího traktu u předčasně narozených dětí.

L-arginin se také používá společně s ibuprofenem pro migrénové bolesti hlavy, s konvenčními chemoterapeutickými léčivy pro léčbu rakoviny prsu, s jinými aminokyselinami pro léčbu ztráty hmotnosti u lidí s AIDS, a s rybím tukem pro snížení infekcí, zlepšení hojení ran a zkrácení doby zotavení po operaci.

A konečně někteří lidé aplikují L-arginin na pokožku, aby urychlili hojení ran a zvýšili průtok krve do studených rukou a nohou, zejména u lidí s diabetem. Používá se také jako krém při sexuálních problémech u mužů i žen.

L-arginin a zdraví srdce

V těle se aminokyselina arginin mění na oxid dusnatý (NO). Oxid dusnatý je silný neurotransmiter, který pomáhá uvolnit krevní cévy a také zlepšuje oběh.

Některé důkazy opravdu ukazují, že arginin může pomoci zlepšit tok krve v srdečních tepnách. To může zlepšit příznaky ucpaných tepen, bolesti na hrudi nebo onemocnění koronární arterie. V současné době však neexistují žádné údaje o tom, jak dlouhodobé užívání argininu ovlivňuje cholesterol nebo srdeční zdraví.

Vzhledem k tomu, že arginin pomáhá uvolnit tepny a zlepšit průtok krve, může také pomoci při poruchách erekce.

Existují další potenciální přínosy L-argininu pro zdraví, jako je možné snížení krevního tlaku u některých lidí a větší uražená vzdálenost u pacientů se slabostí známou jako intermitentní klaudikace (křečovitá bolest v dolních končetinách (např. v lýtku), která se objevuje při chůzi a v klidu ustupuje). Vědecké studie však dosud nejsou pro odborníky dostatečně přesvědčivé k tomu, aby učinily nějaké pevné doporučení.

Ne všechny studie s argininem byly pozitivní. Studie z roku 2006 ukázala, že arginin nebyl užitečný – a mohl by být škodlivý – při léčbě infarktu v kombinaci se standardní léčbou.

Je užívání argininu bezpečné?

V klinických studiích byl arginin bezpečně používán s malými vedlejšími účinky po dobu až tří měsíců. Možné nežádoucí účinky zahrnují bolesti břicha a nadýmání, průjem a dnu. Může také způsobit zhoršení dýchání u lidí s astmatem.

Arginin může také interagovat s některými léky, které snižují krevní tlak. Může také interagovat s některými léky na srdce a léky, jako je Viagra, které léčí erektilní dysfunkci. Takže na to pozor, vždy si promluvte s lékařem. Těhotné ženy, by také neměly užívat doplňky bez předchozího rozhovoru se svým lékařem.

Kolik argininu denně potřebujeme?

Neexistuje žádná doporučená denní dávka stanovená pro arginin, protože lidské tělo ho normálně má dostatek. Pokud je přípravek užíván jako doplněk, jsou často potřebné vyšší dávky argininu a může se užívat až 1200 mg denně. Než o začnete užívat, poraďte se s lékařem o rizicích a přínosech.

Zajímavost: Někteří bodybuildeři užívají před cvičením i 5-7g L-Argininu.

Sponzorováno

5 přínosů L-argininu pro zdraví

 • Zlepšuje zdraví srdce
 • Snižuje zánět a bojuje s dopady stárnutí
 • Zvyšuje výkonnost cvičení
 • Zlepšuje imunitu, pomáhá předcházet infekcím a urychluje léčbu
 • Pomáhá léčit erektilní dysfunkci a neplodnost

Pojďme si body projít po jednom:

1. Zlepšuje zdraví srdce

Výzkum ukazuje, že L-arginin je prospěšný při snižování zánětu a zlepšení zdraví cév a kardiovaskulárního systému, což je důvod, proč je arginin jedním z nejpopulárnějších doplňků doporučených kardiology. Pro osoby s vysokými rizikovými faktory koronárního srdečního onemocnění mohou být L-argininové doplňky účinným opatřením k prevenci infarktu nebo mrtvice.

Některé způsoby, jak L-arginin zlepšuje kardiovaskulární zdraví, zahrnuje prevenci vysokého krevního tlaku, zlepšování průtoku krve u lidí s ucpanými arteriemi (koronární arteriální chorobou), snižování vysokého cholesterolu, pomáhá zmírnit městnavé srdeční selhání, průtok krve ze srdce do končetin (tzv. klaudikace). (zde je studie)

Je také běžně používán pro léčbu bolesti na hrudi (angina pectoris) kvůli účinkům oxidu dusnatého – předchází krevním sraženinám (trombóza). Bylo prokázáno, že dva až tři gramy denně doplňku L-argininu řeší nesnášenlivost nitrátů u většiny lidí s angínou (info). A konečně, arginin je schopen bezpečně zlepšit fyzickou výkonnost u lidí s nízkou výdrží, s problémy s oběhem a onemocněním srdce v minulosti.

2. Snižuje zánět a bojuje s příznaky stárnutí

Mimo zdraví srdce je jedním z hlavních výhod L-argininu boj proti nemoci vyvolávající záněty a zlepšování funkce imunitního systému. Bylo zjištěno, že L-arginin má značnou schopnost vychytávat volné radikály kvůli jeho účinkům na enzym nazvaný superoxid dismutáza (SOD), stejně jako jiné antioxidační mechanismy. Obvykle se používá v kombinaci s antioxidanty, jako je vitamín C a doplňky omega-3, které pomáhají zpomalit proces stárnutí a zabránit mnoha chronickým chorobám.

L-arginin také pozitivně ovlivňuje funkce centrálního nervového systému a imunitního systému, protože v mozku působí jako neurotransmiter a ochranný prostředek proti vnějším ohrožením. Pomáhá detoxikovat tělo, arginin může dokonce snížit přítomnost čpavku v krvi, a proto je někdy používán k léčbě lidí s metabolickými problémy a poškozením močové trubice, kde se z těla vylučuje amoniak. Amoniak (hydroxid amonný) je produktem tělních proteinů a jednou příčinou nekrózy tkání, která může vést k buněčné destrukci a zánětu.

3. Zvyšuje výkon

Je známo, že L-arginin účinně zlepšuje průtok krve, což znamená, že pomáhá přivádět živiny a kyslík do tkání svalů a kloubů. To znamená, že s pomocí L-argininu si můžete vychutnat více z mnoha výhod cvičení, ale s menším množstvím bolesti. Například u lidí, kteří trpí bolestivou přerušovanou klaudikací (zúžení krevních cév v nohách a chodidlech), bylo prokázáno, že doplnění L-argininu zlepšuje chůzi i svaly a bolesti.

Stejně důležité je, že tělo využívá arginin ke zvýšení produkce lidského růstového hormonu, prolaktinu a několika aminokyselin – včetně kreatinu, L-prolinu a L-glutamátu. Dokonce zlepšuje citlivost na inzulín, podobně jako při cvičení, tím, že dovoluje vniknutí většího množství glukózy do buněk. Úlohy L-argininu v metabolickém zdraví jsou důležité pro budování silné svalové tkáně, v boji proti zánětu způsobující bolest kostí a kloubů, a pro funkce obecného nervového systému.

Některé studie zjistily, že hladiny růstového hormonu se mohou významně zvyšovat s doplňováním L-argininu v dávkách od pěti do devíti gramů denně.

4. Zlepšuje imunitu, pomáhá předcházet infekcí a urychluje léčbu

L-arginin se používá s omega-3 rybími oleji a dalšími doplňky pro snížení rizika infekcí (zejména u respiračních infekcí nebo problémů s plícemi), zlepšení hojení ran a zkrácení doby zotavení po rakovině, nemoci nebo chirurgii. Někdy je přidáván do topických mastí, které se používají k léčení ran, a to z několika důvodů: Pomáhá udržet krev lépe proudící, může bojovat proti bolesti a otokům, vytváří L-prolin, který je důležitý pro syntézu kolagenu v kůži a zvyšuje antioxidační aktivitu.

5. Pomáhá léčit erektilní dysfunkci a neplodnost

Řada studií prokázala, že L-arginin se podílí na podpoře správné replikace buněk a zvyšuje tak krevní oběh, což může pomoci zlepšit produkci a motilitu spermií. Muži, kteří se zabývají kardiovaskulárními problémy spojenými s nízkými hladinami NO v krvi, s větší pravděpodobností trpí erektilní dysfunkcí a problémy s plodností, protože erekce vyžaduje uvolnění hladkých svalů vyvolaných oxidem dusnatým.

Sponzorováno

A co vy? Máte s L-argininem nějaké zkušenosti? Budeme rádi za komentáře a vaše rady.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  3 Komentářů u článku “L-arginin a jeho účinky na naše zdraví”

  1. Jindřiška Škárková napsal:

   Dobrý den, mám slabší cukrovku II. typu, kupuji si přípravek Glucea, který obsahuje v 1 tbl. 200 mg L – argininu, Po přečtení Vašeho článku jsem se chtěla o L – argininu dozvědět více a udivilo mně, že jiný výrobce uvádí, že L – arginin „není vhodný pro diabetiky“. V čem to spočívá, že jeden výrobce jej do výrobku diabetikům přidává a další varuje?

   • Při testech na laboratorních myších vykazoval L‑arginin antidiabetický efekt srovnatelný s léky, které se běžně používají k léčbě diabetu 2. typu. Arginin zlepšuje spalování glukózy. L-arginin ale není zdaleka užíván jen při diabetu. Napravuje také některé intimní problémy žen a mužů (třeba erektilní dysfunkci). A užívá se při dalších problémech. Je možné, že některé doplňky s L-argininem, které jsou určeny pro léčbu jiného onemocnění, nemusí být pro diabetiky vhodné. O jaké produkty jde?

  2. ladislav tancos napsal:

   Dobrý den,mám v sobě už delší dobu chronický zánět jater typu c,doktor říkal že je to sice skovaný v játrech ale dá se s tím žít,já nejsem s tím spokojen,beru l arginin už 3 měsíce 2 g denně večer ,a proto vás prosím o vaší radu,jestli by L arginin dokázal vyléčit ten zánět v játrech,interferon my prý nemužou nasadit,že by mi uškodil,protože se mi to nevyvíjí jen je to tam skovaný,už se na to léčím od roku 2005,proto se divím že mi nedají na to aspon nějaké léky ale prý to VZP nehradí a je to moc drahé,s pozdravem L.T.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva