Sponzorováno

Pekanové ořechy a účinky na zdraví – co mohou nabídnout? 4.82/5 (78)

Pekanové ořechy a účinky na zdravíOřechy jsou obecně oblíbené jako výživná svačinka. A pekanové ořechy jsou jedny z nejoblíbenějších oříšků. Pocházejí ze Severní Ameriky a Mexika. Ořechovec pekanový je velký listnatý strom patřící k rodině hickory.

Jak se pekanové ořechy používají?

Pekanový ořech má sladkou, bohatou, máslovou chuť a texturu, která může být přičtena jeho vysokým hladinám mononenasycených tuků. Pekanové ořechy mají obsah tuku přes 70%, což je nejvyšší ze všech druhů ořechů. Tyto ořechy jsou dostupné v různých velikostech, jako jsou mamutí, extra-velké, velké, střední, malé a drobné. Jejich bohatá máselná chuť je činí vhodnými pro slané i sladké pokrmy. Například slavný „pekanový koláč“ je klasický jihoamerický pokrm, který využívá pekanové ořechy jako primární složku. Syrové pekanové oříšky mohou být slané nebo oslazené, a lze z nich připravit lahodné občerstvení.

Mohou být také posypány přes dezerty. Jsou široce využívány v cukrárnách jako doplněk k sušenkám, dortům a koláčům. A proč? No protože jsou prostě chuťově výborné. A konečně pekanové máslo je oblíbené pro mazání chleba, toastů apod.

Zdravotní benefity pekanových ořechů

Stejně jako většina jiných ořechů obsahují i pekanové ořechy různé živiny, minerály, antioxidanty a vitamíny. A ty mají samozřejmě skvělé přínosy pro naše zdraví. Co nám tedy pekanové ořechy mohou nabídnout z hlediska zdraví?

1. Kardiovaskulární zdraví

Pekanové ořechy jsou bohaté na vlákninu. Ta zlepšuje zdraví vašeho srdce snížením rizika koronárních onemocnění srdce. Vláknina je také prevencí některých forem rakoviny. Tyto ořechy také obsahují mononenasycené tuky, jako je kyselina olejová, spolu s fenolickými antioxidanty – ty jsou také zdravé pro vaše srdce a pomáhají předcházet koronárním onemocněním a mrtvici.
Podle některých výzkumů mohou pekanové ořechy pomoci zabránit koronárním a srdečním nemocem tím, že brání nežádoucí oxidaci krevních lipidů.

2. Pro dobré trávení

Vláknina obsažená v pekanových ořeších podporuje zdraví tlustého střeva a usnadňuje pravidelné pohyby střev. Vláknina vyčištěním trávicího traktu umožňuje tlustému střevu pracovat s vyšší účinností. Kromě toho zabraňuje zácpě a snižuje riziko kolitidy, rakoviny tlustého střeva a hemoroidů. Vláknina je prostě pro naše tělo skvělá.

3. Pomáhají při hubnutí

Výzkum ukázal, že strava obsahující ořechy, jako jsou třeba ty pekanové, pomáhá při snižování hmotnosti. Je to proto, že konzumace ořechů navozuje pocit sytost a zrychluje metabolismus. Ale není potřeba to přehánět s množstvím ořechů. Nejezte jich kila, stačí jen hrst.

4. Snižují riziko rakoviny prsu

Pekanové ořechy obsahují kyselinu olejovou, mastnou kyselinu, u které bylo zjištěno, že snižuje riziko rakoviny prsu.

5. Pro zdraví kostí a zubů

Fosfor je po vápníku jedním z nejhojnějších minerálů v těle. Téměř 85% fosforu se nachází v kostech a zubech, zatímco zbytkových 15% se nachází v buňkách a tkáních. Kromě čištění odpadu z těla fosfor spolu s vápníkem podporuje zdraví vašich kostí a zubů. Tento minerál je také důležitý pro růst a regeneraci buněk a tkání, stejně jako pro produkci DNA a RNA. A konečně také zabraňuje bolesti svalů, ke které může dojít po cvičení.

Sponzorováno

6. Protizánětlivé účinky

Jak už bylo v tomto článku řečeno, pekanové ořechy jsou bohaté na hořčík, který je známý pro své protizánětlivé účinky. Studie prokázaly, že zvýšený příjem hořčíku snižuje zánětlivé ukazatele v těle, jako jsou CRP (C-reaktivní protein), TNF (faktor nekrotizující nádory alfa) a IL6 (interlukin 6). Také snižuje zánět v arteriálních stěnách, čímž snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, artritidy, Alzheimerovy choroby a dalších zánětlivých onemocnění.

7. Snižují krevní tlak

Ukázalo se, že hořčík v pekanových ořeších pomáhá snižovat krevní tlak. Ačkoli tyto vynikající ořechy samozřejmě nemohou vyléčit hypertenzi, pomáhají ji snížit.

8. Snižuje riziko mrtvice

Studie prokázaly, že konzumace 100 miligramů hořčíku denně snižuje riziko mrtvice o 9%. Když budou pekanové ořechy, které jsou dobrým zdrojem hořčíku, pravidelnou součástí vaší stravy, získáte tento benefit i vy.

9. Protirakovinné vlastnosti

Pekanové ořechy jsou bohaté na fytochemické látky, jako je polyfenolová antioxidantová kyselina ellagová, vitamín E, beta-karoten, lutein a zeaxantin. Tyto sloučeniny hrají důležitou roli při odstraňování toxických radikálů, čímž chrání vaše tělo před nemocemi, rakovinou a infekcemi. Kyselina ellagová má antiproliferační vlastnosti, které inhibují vazbu DNA určitých karcinogenů, jako jsou nitrosaminy a polycyklické uhlovodíky, čímž chrání lidské tělo před rakovinou.

10. Posilují imunitní systém

Pekanové ořechy jsou také bohatým zdrojem manganu, který je silným antioxidantem. Tento stopový minerál pomáhá zvýšit imunitu a chrání nervové buňky před poškozením volnými radikály. Adekvátní příjem manganu je nezbytný pro nervový systém a funkci mozku.

11. Bojují proti stárnutí

Jak už bylo v tomto článku několikrát uvedeno, tyto ořechy obsahují četné antioxidanty včetně kyseliny ellagové, vitamínu A a vitaminu E. Tyto antioxidanty bojují a eliminují volné radikály, které způsobují předčasné stárnutí kůže.

Pekanové ořechy tak mohou zabránit vzniku známek stárnutí, jako jsou jemné linie, vrásky a stařecká pigmentace.

12. Perfektní i pro vaše vlasy

Jejich výživová hodnota je prospěšná pro vaše vlasy. Pekanové ořechy jsou vynikajícím zdrojem L-argininu, což je aminokyselina, která při aplikaci lokálně napomáhá léčení plešatosti mužů a podporuje růst zdravých vlasů. Mohutný průtok krve v celém těle a vlasových koříncích je nezbytný pro zdravý růst vlasů.

L-arginin je v tomto ohledu prospěšný, protože zlepšuje zdraví stěn tepny tím, že je činí pružnějšími a méně náchylnými na krevní sraženiny, které mohou blokovat tok krve.

Sponzorováno

A co vy? Milujete pekanové ořechy jako my? Dáváte si je do kaše? Do smoothie? Nebo jen tak ke svačince? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

Co si o oříšcích ještě přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Pekanové ořechy a účinky na zdraví – co mohou nabídnout?”

  1. Eva napsal:

   Zdravím z Faltusova kopce v Orlických ho
   rách a velice děkuji za zevrubné informace. Ráda je předám své téměř 81-leté kamarádce k narozeninovému dárku….
   Opatrujte se. Ještě 1x zdraví Eva

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva