Sponzorováno

Znáte adaptogeny? Bylinky, které pomohou proti stresu 4.71/5 (7)

  • Adaptogeny jsou přírodní látky, obvykle rostlinného původu, které pomáhají tělu přizpůsobit se různým stresorům a zlepšují jeho schopnost vyrovnávat se s fyzickým, emocionálním a environmentálním stresem. Tyto látky pomáhají tělu dosáhnout rovnováhy (homeostáze) a posilují jeho odolnost vůči stresu.
  • V tomto článku se podíváme na některé z nejznámějších adaptogenů.
  • Ženšen: Ženšen je asijská bylina, která se tradičně používá pro zvýšení energie, posílení imunitního systému a zlepšení výkonu. Existuje několik druhů ženšenu, jako je korejský ženšen (Panax ginseng) a sibiřský ženšen (Eleutherococcus senticosus).
  • Ashwagandha: Ashwagandha, také známá jako indický ženšen, je bylina používaná v ájurvédské medicíně. Pomáhá snižovat úzkost a stres, zlepšuje spánek a posiluje imunitní systém.
  • Rhodiola rosea: Rhodiola rosea, známá také jako zlatý kořen, je rostlina původem z Arktidy a vyskytuje se v horách Evropy a Asie. Pomáhá zvyšovat fyzickou výkonnost, snižovat únavu a podporuje emocionální stabilitu.
  • Eleuterokok: Eleuterokok, známý také jako sibiřský ženšen, je adaptogen používaný pro zvýšení energie, vytrvalosti a odolnosti vůči stresu. Má také imunomodulační účinky.
  • Schisandra: Schisandra je bylina používaná v tradiční čínské medicíně. Má adaptogenní účinky, podporuje energii, zvyšuje odolnost vůči stresu a zlepšuje duševní výkonnost.
  • Reishi: Reishi je druh houby s adaptogenními vlastnostmi. Používá se pro posílení imunitního systému, snižování stresu a zlepšení celkového zdraví.
  • Každý adaptogen má své vlastní specifické účinky a vhodné dávkování. Před použitím jakéhokoli adaptogenu je důležité konzultovat s lékařem nebo odborníkem na bylinnou medicínu, zejména pokud máte zdravotní problémy nebo užíváte jiné léky.

Proč jsou pro naše zdraví adaptogeny tak zajímavé?

Proč jsou pro naše zdraví adaptogeny tak zajímavé?

Dnešní uspěchaná a hektická doba je velkým problémem hlavně s ohledem na stres, který přináší. Je pochopitelné, že mnoho z nás se snaží proti stresu bojovat, a to různými způsoby. Pokud raději zvolíte přírodní formu, než tu chemickou, doporučíme se zaměřit na takzvané adaptogeny.

Co jsou to vlastně adaptogeny?

Adaptogeny jsou látky, které jsou obsažené v řadě rostlin a pochopitelně i ve vaší stravě. Jejich název napovídá, že se dokážou velmi dobře adaptovat na jakékoliv negativní vlivy spojené s vaším tělem, díky čemuž prospějí vašemu zdraví. A právě jedna z nejznámějších civilizačních chorob, tedy stres, může být díky adaptogenům eliminována celkem snadno.

Kde adaptogeny najdete?

A právě na toto se aktuálně zaměříme a povíme si, kde všude adaptogeny najdete a jak pomocí nich okrajově prospět i v dalších oblastech vašeho zdraví.

1. Indický ženšen

Jeden z nejznámějších adapotogenů, který dnes existuje. Pokud ho budete přidávat do své stravy, zaručeně si od stresu velmi rychle ulevíte. Použití může být různé. Hodí se například do čaje, stejně jako je vhodné ho přidávat i do různých ovocných, popřípadě také zeleninových šťáv. Kromě toho, že vám tato rostlina pomůže eliminovat stres, má ještě další pozitivum, které je spojeno s tím, že umí řešit několik dalších obtíží, jako:

2. Lesklokorka lesklá

Pokud jste tento název nikdy neslyšeli, je třeba říci, že se jedná o jedinečnou houbu, která je v čínské medicíně známá pod názvem reishi. Dokonce je označována i za houbu nesmrtelných, což jasně ukazuje, že její unikátní složení rozhodně výrazně přispěje k lidskému zdraví. I ta je známým adaptogenem, který umí eliminovat stres. Ani tím ale celkové výhody rozhodně nekončí, jelikož připomenout musíme i další pozitiva. Dokáže dobře bojovat proti rakovinotvornému bujení, stejně jako zlepšuje imunitu, ale také je pozitivní v oblasti zkvalitnění spánku, nebo pro eliminaci různých zánětů v těle.

Sponzorováno

3. Rozchodnice růžová

Rozchodnice jajímavý adaptogen, který je také celkem známý a delší dobu používaný. Jedná se o zajímavou rostlinu se žlutými květy, která se může používat nejenom jako dobrý a silný bojovník proti stresu. Ideální je používat ji v lidské stravě i pro řešení dalších problémů. A to hlavně proto, že obsahuje takzvaný salidrosid. Ten je unikátní látkou, která má protizánětlivé účinky, stejně jako má nemalý vliv také na ochranu cév. Výzkumy ukázaly, že tato bioaktivní sloučenina pozitivně podporuje nervový systém. Mezi další ochranné účinky, které bychom neměli opomíjet, jsou to, že dokáže velmi dobře chránit i proti případné rakovině.

4. Kustovnice

Tato rostlina zažívá v posledních letech celkem velký boom a je do našich jídelníčků zařazována stále častěji. A to pochopitelně pro pozitivní účinky na lidské tělo. Málokdo však ví, že i ona patří mezi významné adaptogeny a tedy i mezi významné bojovníky proti stresu. Když se podíváme na druhy kustovnice, můžeme ji rozdělit do tří hlavních skupin. A to:

Pokud svému tělu plánujete prospět skutečně maximálně, doporučujeme sáhnout po té první. Kromě toho, že pomáhá při civilizačních chorobách, ji využijete jako velmi silný antioxidant, stejně jako zaujme tím, že chrání vaše játra. Jistě oceníte i to, že dokažte výrazně zpomalit stárnutí pleti, díky čemuž můžete neustále vypadat dokonale a mladě. Oceníte ji i v dobách různých chřipkových a jiných epidemií, protože dokáže velmi dobře podpořit vaši imunitu. Je plná vitamínů (říká se o ní dokonce, že je to nejzdravější ovoce na světě).

5. Brusnice borůvka

Máte rádi borůvky? Pokud ano, snažte se zaměřit na ty, které pocházejí z čeledi vřesovcovitých. Právě ty jsou totiž významným adaptogenem a z hlediska svých obsahových látek dokonale strčí do kapsy ty klasické. Je pochopitelné, že i jejich využití je skutečně všestranné. Ideální je jejich konzumace, nejlépe potom v syrovém stavu, kdy z nich získáte nejvíce. Problémem ale nemusí být třeba také různé nápoje, nebo i dezerty, které tento druh borůvek obsahovat. Kromě toho, že vám pomohou odstranit stres, jsou dobrým pomocníkem i při vyčištění vašeho těla – jsou považovány za silný antioxidant. Dále nezapomínejme také na ochranu před cukrovkou, aterosklerózou, stejně jako na ochranu před nemocemi trávicího traktu. To vše jsou pozitiva, která brusnice borůvka konkrétně má.

6. Housenice čínská

Čínská medicína ví, co na stres působí více než dobře. Je to také housenice čínská (neboli cordyceps), která patří mezi osvědčené možnosti, které je vhodné zařadit do svého jídelníčku. Jejím unikátem je to, že dokáže působit na buněčné úrovni, což pochopitelně znamená, že neřeší jenom důsledek, ale hlavně i samotnou příčinu. Při potížích se stresem je to tedy také jasná volba.

A to i proto, že má antidepresivní účinky, díky čemuž umí i velmi dobře zlepšit náladu. Dále určitě nesmíme opomenout zmínit celou škálu dalších pozitiv. Opět jistě velmi oceníte zpomalení stárnutí, což bylo dokonce prokázáno v laboratorních podmínkách. Pomíjet nesmíme ani to, že umí podpořit imunitu a obzvláště dobře bojuje proti nachlazení v podobě chřipky – jak v souvislosti s prevencí, tak i v souvislosti s léčbou. Vše doplňuje blahodární vliv na lidskou paměť a soustředěnost, stejně jako na trávení, hlavně v oblasti tlustého střeva, kde je eliminována i tvorba případných rakovinotvorných buněk.

Sponzorováno

Zkoušeli jste některé z bylinek obsahujících adaptogeny? Napište nám do komentářů.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva