Sponzorováno

Taurin a jeho účinky – aminokyselina, energizér – nakopne vás 4.76/5 (17)

 • Taurin je aminokyselina a organická sloučenina, která má několik potenciálních účinků na zdraví.
 • Podpora funkce srdce: Taurin může mít pozitivní vliv na zdraví srdce tím, že pomáhá udržovat normální srdeční rytmus a regulovat krevní tlak. Je součástí některých energetických nápojů, které jsou navrženy tak, aby zlepšily energetickou výdrž, ale jejich konzumace by měla být střídmá.
 • Antioxidanty: Taurin je také antioxidantem, což znamená, že může chránit buňky před poškozením volnými radikály a pomáhat snižovat stres oxidativního stresu.
 • Podpora trávicího systému: Taurin je přirozeně přítomen ve žluči, což pomáhá rozkládat tuky v trávicím systému. Může také podporovat trávicí funkce.
 • Podpora mozku: Některé studie naznačují, že taurin může mít pozitivní vliv na mozkovou funkci a může pomoci zlepšit kognitivní výkon.
 • Ochrana očí: Taurin je obsažen v očním pigmentu a může pomoci chránit oči před poškozením slunečním zářením a volnými radikály.
 • Imunitní systém: Taurin může mít imunomodulační účinky a podporovat imunitní systém tím, že pomáhá regulovat zánět.
 • Svalová funkce: Taurin může mít vliv na svalovou funkci a může být užitečný pro sportovce a cvičící lidi.
 • Taurin je většinou dobře tolerován, ale při nadměrném příjmu nebo konzumaci vysokých dávek v energetických nápojích může mít některé vedlejší účinky, jako je neklid, nespavost a zvýšený srdeční tep. Proto je důležité konzumovat taurin s mírou a konzultovat s lékařem, pokud máte jakékoliv zdravotní obavy nebo užíváte léky, které by mohly interagovat s taurinem.

Taurin vás nakopne, dodá vám energii.

Taurin vás nakopne, dodá vám energii.

Bez ohledu na to, zda jste student, sportovec nebo fanoušek techno hudby, taurin je jednou ze zajímavých látek, která je schopna dodat tělu, a dokonce i mysli, dodatečnou energii tehdy, když ji zrovna potřebujete. Získat ji můžete i prostřednictvím klasických energetických nápojů nebo ve formě doplňků stravy.

Co je to taurin?

Taurin je neesenciální aminokyselina působící jako výrazný energizér – stimulátor mozkové aktivity. Podáním před výkonem (v dávkách od 500 do 1000 mg), taurin výrazně zlepšuje:

 • koordinaci pohybů, soustředění, psychickou odolnost a toleranci vůči stresu;
 • u řidičů přispívá k potlačení únavy;
 • důležitý je při potřebě celkové stimulace mozkových pochodů;
 • zlepšuje oddálení pocitu vyčerpání a zlepšení koncentrace při učení (např. u studentů).

Taurin je neesenciální aminokyselina důležitá při vývoji nervového systému, oční sítnice, při správném vývoji dětí, které ho získávají z mateřského mléka.

Náš tip: Zkuste i tyto aminokyseliny

Pozitivní vlivy taurinu

Z pozitivních vlivů taurinu na lidskou fyzičku vybíráme především:

 • snižování krevního tlaku, normalizaci průtoku krve do srdečního svalu, zvyšuje sílu srdečního stahu a rytmus srdce;
 • oddálení únavy, vznik depresí a stavů úzkosti;
 • zlepšení koordinace pohybů;
 • podporu učení, zapamatování a koncentraci;
 • tvorbu HDL;
 • snížení LDL a VLDL;
 • ochranu před cirhózou, ztukovatěním, poškozením od alkoholu, toxinů, léků;
 • zlepšení funkce bílých krvinek;
 • podporu tvorby růstového hormonu GH;
 • zesílení činnosti inzulínu;
 • a podporu hydratace organismu.

Účinky taurinu s kofeinem

Účinek taurinu mnohonásobně zesiluje kofein, co se cíleně využívá v energetických nápojích typu „Red Bull“, „Semtex“ a jiných (např. Energetický nápoj Semtex obsahuje taurin, kofein a cukr).

Taurin se v poslední době dostává do popředí zájmu jako legální energizer, a to především u mladší populace. Na technoparty je samotný taurin, či jeho kombinace s kávou, stále více populární jako látka energizující, neriziková, bez jakýchkoliv vedlejších účinků. Taurin a jeho kombinace s kofeinem (z kávy nebo guarany) je vhodná jak pro ty, kteří se cítí momentálně „grogy“ a potřebují vzpružit, tak i pro sportovce před tréninkem k velmi rychlé energizaci (lidově řečeno doslova „nakopnutí“).

Sponzorováno

Zajímavým efektem taurinu, a to především pro sportovce, je jeho schopnost napodobovat funkci inzulínu, který posouvá všechny aminokyseliny a nezbytné živiny do buněk a umožňuje tak nárůst svalové hmoty.

Další zajímavé vlastnosti taurinu

Vědecky jsou prokázané účinky taurinu na zlepšení pohyblivosti spermií a tím i reprodukční schopnosti. Zajímavě se v této souvislosti jeví kombinace taurinu a l-argininu, přičemž tato směs působí i výrazně stimulačně a je vhodná také ke snížení cholesterolu. Taurin je prokazatelně účinný při léčbě srdeční arytmie, snižování krevního tlaku a redukci hladiny LDL cholesterolu. Podobně jako L-carnitin se i taurin stále častěji přidává do dětské výživy (podílí se na správném vývoji malých dětí). Užíváním taurinu ve formě doplňkové výživy se mimo uvedené zlepšuje i vstřebávání tuků a vitamínů, urychluje regeneraci po náročném tréninku.

Doporučené dávkování taurinu

 • Běžná terapeutická denní dávka: 0,5-1,5 g
 • Při fyzickém výkonu 30 minut před výkonem: 1-2 g
 • Při svalových křečích: 1-2 g / den
 • Pro podporu mentální aktivity: 30 minut před aktivitou 1-2 g
 • Při stavech snížené koncentrace nebo mentální únavy: 1 g
 • Dávkování 3-4 g 3-krát denně zajišťuje zlepšení činnosti jater – snížení žluči a bilirubinu při hepatitidě
 • Při radioterapii a chemoterapii: 2g denně
 • Při srdečních příchod: 3-krát 2 g denně
 • Při hypertenzi: 3-krát 2 g denně
 • Maximální denní dávka: 10 g

Žijí Japonci díky taurinu déle?

Studie z roku 2009 ukázala, že taurin je klíčem dlouhého života Japonců. Dřívější studie z r. 2006, zkoumáním asijských zemí zjistily, že ti, u nichž měřili nejvíce taurinu v moči, byly nejzdravější, a mezi nimi je nejméně nemocných s ischemickou chorobou srdeční. Toto potvrdily i novější studie z r. 2012, které kromě zmíněného konstatovali, že lidé s vyšší úrovní taurinu, mají nižší krevní tlak a index tělesné hmotnosti (BMI), jakož i lipidový profil v krvi mají lepší.

Skutečnost, že hladina taurinu u diabetiků je také nižší, víme už pomalu 20 let. Ale i v případě diabetu, rakoviny, selhání srdce a jater, je v organismu také nízká hladina taurinu. Jedna revize studií z roku 2012 považuje taurin za jednu z nejdůležitějších esenciálních prvků lidského organismu, a jeho optimální úroveň pro organismus lze zajistit pouze potravou s vysokým obsahem taurinu nebo užíváním kvalitních potravinových doplňků.

Zdroje taurinu – kde ho najdete?

Zdrojem taurinu je maso, a to zejména červené, vejce, kvasnice a různé mořské produkty. Při vegetariánské dietě může mít organizmus taurinu nedostatek.

Na rozdíl od jiných aminokyselin, taurin není složkou jakéhokoliv proteinu. Dospělí lidé jsou schopni syntetizovat taurin z esenciálních aminokyselin methioninu a cysteinu, dále musíme přijímat taurin z potravy. Novorozenci nemohou syntetizovat taurin přímo a vyžadují jeho přísun v potravě. Které potraviny obsahují taurin?

1. Ryby

Ryby obsahují vysoké množství taurinu. Výzkumy uvádí, že ryba Huňáček severní obsahuje 6.174 g taurinu na kilogram sušiny. Celá makrela obsahuje 9,295 g taurinu na kilogram hmotnosti sušiny.

2. Maso

Maso zvířat je obecně dobrým zdrojem taurinu. Různě velkých zvířat, včetně ptáků a hmyzu, maso všech obsahuje taurin. Mechanicky vykostěné maso obsahuje asi 197 mg taurinu na kilogram sušiny. Hovězí játra obsahují asi 2,359 g taurinu na kilogram sušiny. Jehněčí maso obsahuje asi 3,676 g taurinu na kilogram sušiny a kuřecí játra obsahují asi 6,763 g taurinu na kilogram suché hmotnosti.

3. Mateřské mléko

Kojenci vyžadují přísun taurinu v potravě. Mateřské mléko je jeho vynikající zdroj. Počáteční mléko, čtyř až pěti dnů po porodu, také známé jako mlezivo, obsahuje vysoké množství taurinu. Postupně se množství taurinu v mateřském mléce snižuje. Asi 30 dnů po porodu je zhruba na 40 procentech maximální úrovně. Vzhledem k tomu, taurin je důležitá látka ve vývoji mozku a očí, výrobci dětské výživy začali přidáním do umělého dětského mléka.

Sponzorováno

A co vy? Dbáte na příjem taurinu, nebo to necháváte na přírodě a zdravém jídelníčku?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva