Sponzorováno

Kapsaicin (Capsaicin) a zdraví – kdy nám může pomoci? 4.59/5 (46)

  • Kajenský pepř, který je známý svou pikantní a kořeněnou chutí, má několik potenciálních účinků na zdraví. Jeho hlavní účinky jsou spojeny se zdravím srdce, trávicím systémem a metabolismem.
  • Zlepšení cirkulace: Kajenský pepř obsahuje chemickou látku zvanou kapsaicin, která je známá svými vazodilatačními vlastnostmi. To znamená, že kapsaicin pomáhá rozšiřovat cévy a zlepšovat průtok krve. Tím může přispívat k lepšímu zásobování tkání kyslíkem a živinami.
  • Podpora trávení: Kapsaicin v kajenském pepři může stimulovat produkci žaludečních šťáv, což zlepšuje trávení potravy. Může také pomoci snižovat pocit pálení žáhy a nadýmání.
  • Podpora metabolismu a hubnutí: Kapsaicin je také známý tím, že zvyšuje tepelnou produkci a stimuluje metabolismus. To může přispět k lepšímu spalování kalorií a podpoře hubnutí. Některé studie také naznačují, že kapsaicin může mírně potlačovat chuť k jídlu.
  • Protizánětlivé vlastnosti: Kapsaicin má také protizánětlivé účinky a může pomoci snižovat záněty v těle. To může být prospěšné při léčbě bolesti spojené s artritidou, revmatoidní artritidou a jinými zánětlivými onemocněními.
  • Léčebné vlastnosti: Kajenský pepř se také tradičně používá jako lék na nachlazení, kašel a bolesti hlavy. Jeho mírně analgetické účinky mohou pomoci zmírnit bolest a zlepšit symptomy.

Kapsaicin je silný protizánětlivý prostředek.

Kapsaicin je silný protizánětlivý prostředek.

Carolina Reaper, v současné době nejpálivější paprika na světě, má kolem 2,2 milionu Scovilleho jednotek (to je měřítko pálivosti). Srovnejme to s 5,000 Scovilleho jednotkami pro „průměrné“ papričky jalapeno, a uvidíte, proč je Carolina Reaper vyhrazena jen pro zkušené nadšence do pálivých pokrmů. Zamysleli jste se někdy nad tím, proč vlastně pálivé papričky a další ostrá jídla pálí? Odpověď je jednoslovná – kapsaicin (capsaicin) – chemická látka zodpovědná za onu pikantnost. Ta způsobuje pálení tím, že stimuluje receptory nervových zakončení jazyka.

Kapsaicin a zdraví – kdy nám může pomoci?

1. Na rakovinu prostaty

Rakovina prostaty je jedním z nejčastějších typů rakoviny u mužů. Kapsaicin může být užitečný jako součást léčby rakoviny prostaty, protože tato látka je schopna zabíjet rakovinné buňky prostaty (podle Americké asociace pro výzkum rakoviny). Kapsaicin může také přispět ke snížení exprese proteinů, které řídí geny, které způsobují růst maligních buněk.

Sponzorováno

2. Proti bolesti

Kapsaicin může být použit i lokálně. Masti a krémy na akutní bolesti obsahující kapsaicin jsou užitečné při zmírnění bolesti mnoha různých bolestivých stavů, včetně artritidy, fibromyalgie, nervové bolesti a bolesti spodní části zad. Kapsaicin však není lékem těchto potíží, snižuje však množství substance P, což chemická látka, která pomáhá přenášet signály bolesti do mozku. Takže ve finále bolest tolik necítíte. Kapsaicin je také super na léčbu chronických bolestí.

3. Snížení hmotnosti

Některé studie naznačují, že kapsaicin může pomoci potlačit chuť k jídlu, což vede ke snížení hmotnosti. Pálivé papričky jsou také dobrým zdrojem antioxidantů a vitamínů A a C, takže přidání koření s kapsaicinem do vašich pokrmů má mnoho výhod. Přečtěte si, jaký vliv mohou mít chilli papričky na hubnutí.

4. Perfektní na záněty nosních dutin

Kapsaicin má silné antibakteriální vlastnosti, které bojují (a vlastně slouží i jako prevence) s chronickou infekcí dutin nebo se zánětem vedlejších nosních dutin. Protože pálí, pomáhá stimulovat sekrety, které pomáhají hlenu ven z nosu, čímž dojde ke zmírnění překrvení nosní sliznice.

5. Super na záněty

Kapsaicin je silný protizánětlivý prostředek. Po kapsaicinu se také pokukuje jako po potenciálním pomocníkovi v léčbě artritidy, lupénky a diabetické neuropatie.

6. Překvapivě i na střevní onemocnění

Několik nezávislých studií zjistilo, že kapsaicin může být cestou k vyléčení zánětlivých střevních onemocnění (tzv. IBD). Tato látka může také pomoci v boji s bakteriemi jako je H. pylori, což může pomoci zabránit žaludečním vředům.

7. Pro zdravé srdce

Kapsaicin může chránit srdce snižováním cholesterolu, triglyceridů a agregací krevních destiček. Může také pomáhat tělu rozpouštět fibrin, což je protein, který je nezbytný pro tvorbu krevních sraženin. Víte co je zajímavé? Různé kultury ve světě, které používají pálivé papričky hodně ve svých jídlech, mají významně nižší míry srdečního infarktu a mozkové mrtvice než kultury, které taková pikantní jídla moc nekonzumují.

Nakonec malé upozornění

Před použitím kapsaicinu se raději vždy poraďte se svým lékařem. Někteří lidé mohou mít při jeho požití pálení žáhy nebo podráždění žaludku. A při použití lokálně? Než ho použijete na pokožku na větší plochu, vždy ho otestujte na kousku pokožky.

VIDEO: Ochutnávka TRINIDAD SCORPION MORUGA

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva