Sponzorováno

Hořká (tmavá) čokoláda a jaké má účinky na naše zdraví 4.73/5 (45)

Přečtěte si TOP 8 důvodů, proč je hořká čokoláda zdravá.

Přečtěte si TOP 8 důvodů, proč je hořká čokoláda zdravá.

Je pro vás den bez nějaké té sladkosti nepředstavitelný, ale jste si vědomi toho, že běžné cukrovinky vašemu zdraví a ani figuře neprospívají? V tom případě je zkuste nahradit kvalitní hořkou čokoládou. Obvykle obsahuje kakaovou sušinu v množství minimálně 70 procent, kakaové máslo, ale i třtinový cukr či vanilku. Pokud na obalu najdete i jiné složky, jako například různé dochucovadla či další přidané látky, nechte ji raději v obchodě. Není kvalitní. Kvalitní čokoláda prostě nemá žádné nepřirozené příměsi a dochucovadla.

1. Kvalitní hořká čokoláda obsahuje vitamíny a minerály

V 30 g hořké čokolády se nachází okolo 160 kcal. Tuky tvoří 12 g, proteiny 2,2 g, sacharidy 13 g – z toho 3 g patří vláknině. Z vitamínů jsou zastoupeny ty ze skupiny B a vitamín K. Hořká čokoláda má také velmi slušné zastoupení minerálů a stopových prvků. Mangan v tomto množství čokolády tvoří 27% doporučené denní dávky (DDD), měď 25% DDD, železo 19% DDD, hořčík 16% DDD, fosfor 9%. V menších množstvích jsou obsaženy vápník, draslík, zinek a selen .. Nechybí ani menší dávka kofeinu a theobrominu se stimulačními účinky.

2. Velmi důležitou roli hrají antioxidanty

Samozřejmě, jedním z největších bohatství této sladké pochoutky jsou flavonoidy, které pocházejí z kakaových bobů. Odborníci z Yale University Prevention Research Center jsou toho názoru, že kakao obsahuje více fenolických antioxidantů, než většina potravin. Podle časopisu Nutrition & Metabolism má hořká čokoláda dokonce více polyfenolů a flavonoidů, jak víno a čaj.

Flavonoidům se připisuje protivirový, protizánětlivý a antioxidační účinek. Podle studií chrání před srdečními chorobami a eliminují vznik cukrovky. Podle vědců z Yale mají také příznivé účinky na sytost, kognitivní funkce a náladu. Upozorňují však na to, že flavonoidy většina z nás konzumuje spíše v podobě čokolády, jak samotného kakaa, a proto může být tato dobrota potenciálně nebezpečná. Alespoň co se týče přírůstku na hmotnosti.

3. Čokoláda proti rakovině?

Rakovina je strašákem dnešní doby a klíčová je prevence. I v tomto směru hrají primární roli antioxidanty zastoupeny v hořké čokoládě. Podle American Cancer Institute má hořká čokoláda silné antioxidační účinky a může představovat prevenci proti rakovinným onemocněním. Samozřejmě v přiměřeném množství. A stále myslete na to, že musíte jíst kvalitní čokoládu s velkým množstvím kakaa.

Sponzorováno

4. Příznivý vliv na kardiovaskulární systém

Flavonoidy prospívají srdci, protože snižují krevní tlak a zlepšují průtok krve. Rovněž eliminují riziko vzniku krevních sraženin a mozkové příhody. Podle íránských vědců také konzumace čokolády snižuje krevní tlak u lidí s hypertenzí a cukrovkou a to aniž by negativně ovlivnila hmotnost, zánětlivé markery nebo glykémii.

5. Zlepšuje kognitivní funkce i náladu

Na účinky hořké čokolády si posvítili i norští vědci. Pokusu se zúčastnilo dva tisíce lidí nad 70 let, kteří konzumovali hořkou čokoládu, víno nebo čaj. Jaký byl výsledek? Vědci konstatovali, že příjem těchto potravin je spojen s lepším kognitivním výkonem. Tmavá čokoláda tedy může také zlepšovat funkci mozku. Jedna studie zdravých dobrovolníků ukázala, že 5 dní konzumace kakaa s vysokým obsahem flavonoidů zlepšila průtok krve do mozku. Kakao ve kvalitní čokoládě může také významně zlepšit kognitivní funkce u starších lidí s mentálním postižením.

6. Čokoláda je pokladem pro pokožku

Představa, že mlsáte a děláte něco pro své zdraví a krásu, je minimálně lákavá. Nuže v případě hořké čokolády je realitou. Podle Institut für Experimentelle Dermatologie, hořká čokoláda chrání pokožku před poškozením sluncem a podílí se na jejím hydratovaní.

7. Prevence diabetu

Sladkost pro diabetiky? Ano. Malá italská studie ukázala, že účastníci, kteří jedli 15 dní denně velmi hořkou čokoládu, zaznamenali pokles potenciálu inzulínové rezistence téměř o polovinu. Flavonoidy zvyšují produkci oxidu dusnatého. A to pomáhá řídit citlivost na inzulín.

8. Redukuje stres

Víte, jak stres a jeho záludný přítel kortizol může negativně způsobit vaše tělo? Švýcarští vědci (kteří jiní? to jsou ti nejpovolanější ve výzkumech čokolády) zjistili, že když velmi úzkostliví lidé jedli polovinu tmavé čokolády každý den po dobu dvou týdnů, jejich hladina hormonů stresu byla významně snížena a metabolické účinky stresu byly také částečně zmírněny.

A kolik hořké čokolády si denně dopřát?

Sponzorováno

Podle odborníků je zdraví prospěšné množství do 20 – 30 g hořké čokolády denně. Nicméně je to individuální a závisí to třeba na životním stylu. Hořkou čokoládu můžeme jíst samotnou, použít ji k ochucení ovesných vloček, jogurtů, ovocných salátů nebo na přípravu fit dezertů.

Co si dále o čokoládě přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  3 Komentářů u článku “Hořká (tmavá) čokoláda a jaké má účinky na naše zdraví”

  1. Janek napsal:

   hořká čokoláda by neměla být hořká, pokud je vysoko procentní čokoláda hořká a černá, je vyrobena z nekvalitních kakových bobů, vysokoprocentní čokoláda mují být hnědá a nesmí být extrémně hořká, koupil jsem 83 procentní čokoládu za 37 Kč a 85 procentní čokoládu za 90 Kč a rozdíl markantní, levná čokoláda černa a hořká, dražší čokoláda hnědá a jen jemně nahořklá, tak by bylo vhodné v článku nepsat hořká, ale vysokoprocentní a hnědá čokoláda

  2. Hanka . napsal:

   Tak bych chtěla vědět která čokoláda pomůže nahradit deprese či úzkost , můžete mi prosím poradit děkuji vám

   • Ideálně hořkou čokoládu.

    Hořká čokoláda snižuje riziko deprese, podle průzkumu na více než 13 000 dospělých lidech v USA. Studie porovnávala konzumaci čokolády u lidí s depresivními příznaky. Lidé, kteří jedli hořkou čokoládu za posledních 24 hodin, měli o 70 % menší pravděpodobnost, že hlásili problém s depresí. Stejné účinky nebyly pozorovány u mléčné čokolády, což naznačuje, že výhody nebyly jednoduše způsobeny potěšením z jídla.

    K dosažení těchto antidepresivních účinků nebylo potřeba mnoho tmavé čokolády. V průměru konzumenti hořké čokolády snědli pouze 12-20 gramů denně. Ideální je čokoláda s více než 70% kakaa, ale lidé jedli i 45% (ale čím více, tím lépe).

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva