Sponzorováno

Jak dodat tělu potřebnou energii? Tipy, které pomohou i vám 4.9/5 (10)

Pijte vodu nebo třeba vodu se salátovou okurkou.

Pijte vodu nebo třeba vodu se salátovou okurkou.

Cítíte se unavení a bez energie? Pokud ano, může za to nejenom hektický způsob vašeho života, nedostatek spánku, nebo třeba počasí za oknem. Vliv na to má i to, jak trávíte běžný pracovní den. Pokud chcete mít během dne dostatek energie, vezměte si k srdci několik našich tipů. Zaujmou vás jak svou jednoduchostí, tak i tím, že skutečně fungují.

Vstávejte rychle

Jedním z důvodů, proč jste bez energie, je rozhodně i to, že ráno neumíte vstávat. Jaký je ten hlavní problém? Je spojený s tím, že když vám zazvoní budík a vy se vzbudíte. Pokud v tuto chvíli ještě několikrát posunete budík a snažíte se ještě pár desítek minut spát, potom je nutno říci, že to rozhodně není dokonalá cesta k tomu, být celý den plní energie. Proč? Jelikož tím, že se poprvé vzbudíte, začne vaše tělo naplno fungovat a produkovat důležité látky potřebné k bezproblémovému chodu po celý den. Jakmile ale opět usnete, celý cyklus produkce těchto látek se výrazným způsobem naruší, což povede k tomu, že vaše tělo nebude mít během dne to, co potřebuje.

Vstávejte do světla

Pokud jde o samotné vstávání, je také dobré, pokud je spojeno i s dostatkem světla. Jednoduše chceme říci, že pokud se vstává do prosvětlené místnosti, je to jednodušší a lepší, než vstávání do tmy. Světlo přitom může mít celou řadu původců, jako je:

 • Denní světlo ze slunce
 • Světlo ze žárovky
 • Simulátor slunečního světla

Cvičte méně, ale pravidelně

Nyní se podívejme i na to, co vám může vaši energii výrazným způsobem ubírat. Je to cvičení. Pokud vyznáváte zdravý životní styl, rozhodně cvičení do vašeho denního režimu musíte zařadit. Důležitá je však jeho intenzita. Pokud cvičíte skutečně velmi intenzivně, a to každý den v týdnu, může to být problém. Sice dokážete prospět svojí postavě, ale výrazně tak ubíráte energii svému tělu. Pokud cvičit chcete, je ideální věnovat se aktivitě zhruba třikrát týdně, a to v rozmezí 60 – 90 minut. Nejenom, že budete moci často cvičit intenzivněji, ale v konečném důsledku tělu nevezmete tolik energie, kterou bude ještě potřebovat. Zvláště potom v případě, kdy se rozhodnete cvičit ráno.

Nebuďte monotónní

Co je velkým problémem v souvislosti s nedostatkem energie, to je rozhodně monotónnost práce. Pokud děláte stále stejnou činnost dokola, budete se dříve nebo později cítit opravdu velmi výrazně unaveni. A tomu je třeba přirozeně zabránit. Pokud máte práci, kde musíte danou činnost vykonávat, zaměřte se na to, aby vaše pauzy byly skutečně jiné a aby došlo k tomu, že tělo opět nastartujete. Jak na to? Dobrým tipem je třeba:

 • Jednoduché cvičení nebo protažení
 • Krátká procházka
 • Pobyt na čerstvém vzduchu

Naučte se správně jíst

Na vaší celodenní energii má velký vliv také strava, kterou konzumujete. Na místě určitě není přejídání, a určitě ani těžká jídla. Proč?

Sponzorováno

Jelikož jejich trávení vám výrazně ubírá celkovou energii. Proto je lepší spíše lehčí strava, která vaším trávicím traktem bude procházet jednodušeji. Pokud jde o složení jídla, nezapomínejte na zdravé sacharidy. Jsou to složité cukry, které vám dokážou dodat potřebnou energii na celý den. Nenajdete je ve sladkých jídlech nebo tyčinkách, jelikož jsou součástí hlavně těstovin, rýže, brambor a dalších jídel, které mohou obsahovat škroby, mouku a podobné látky. Pravidelný přísun sacharidů dodá vašemu tělu energii i na pár hodin.

Zkuste i stimulanty

Jeden z nejznámějších způsobů, jak si zachovat dostatek energie, jsou zcela pochopitelně stimulanty. Jaké jsou ty nejznámější?

1. Kofein

Je to rozhodně kofein, který dnes najdete nejenom v kávě, ale třeba i v čaji, nebo v různých energetických nápojích.

2. Guarana

Stejně tak je ale oblíbenou látkou třeba i guarana.

3. Taurin

Taurin je aminokyselina, která vás může opravdu pěkně nakopnout.

Ve všech případech ale pozor na to, ať nejste na daných látkách téměř závislí. Pokud ano, příliš velkou pomoc od nich nečekejte, jelikož je tělo bere spíše jako samozřejmost, než určitý stimulant. Pokud kávu příliš nepijete, potom věřte, že stačí jeden jediný šálek kvalitní kávy, a na vlastní kůži pocítíte skutečné divy. Podívejte se také na další přírodní stimulanty.

Pijte čistou vodu!

Pijte čistou vodu. Všichni více o pitném režimu. Ale málokdo ho dodržuje. Prostě pijte hodně čisté vody. To vám dodá energii. Pokud jste dehydrovaní, tak jste hodně unavení. Pijte! Vodu.

Správné vitamíny nikdy neuškodí

Posledním tipem pro udržení energie je také dostatečný vitamínový příděl. Je jenom na vás, zda zvolíte raději získávání ze stravy, nebo budete využívat na trhu dostupné výživové doplňky. Ať už se vydáte jakoukoliv cestou, je dobré vědět, co bude pro vaše tělo to pravé. Hitem je v daném případě hlavně vitamin C, stejně jako nezapomínejte ani na vitamín B. Zatímco první je vhodný pro fyzickou výdrž, ten druhý se pozitivně projeví na vaší duševní koncentraci. Dané rozdělení je dobré vzít v potaz s ohledem na to, jakou činnost třeba ve svém zaměstnání vykonáváte. Zda se jedná o činnost manuální, nebo naopak o duševní práci, kdy jednotlivé věci vymýšlíte hlavou.

Co si ještě přečíst na téma dodání energie?

VIDEO: 5 tipů jak získat více energie

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva