Sponzorováno

Co jsou to triglyceridy a jak je v těle snížit? 4.81/5 (74)

 • Triglyceridy jsou tuky, které se nacházejí v těle a také jsou součástí mnoha potravin. Jsou jedním z hlavních způsobů, jak tělo ukládá energii. Triglyceridy se tvoří z mastných kyselin, které jsou transportovány do tukových buněk a ukládány jako zásobu energie.
 • Vysoké hladiny triglyceridů v krvi (hypertriglyceridémie) mohou být spojeny s rizikem srdečních chorob, jako je ateroskleróza (tvorba plátů v cévách) a zvýšeným rizikem srdečního infarktu a mrtvice. Snížení hladiny triglyceridů v těle může být dosaženo několika způsoby, které si ukážeme v tomto článku.
 • Zdravá strava: Dodržování vyvážené stravy je klíčové. Měli byste omezit příjem trans-tuků a nasycených tuků, které se nacházejí v tučných masech, smažených potravinách, tučných mléčných výrobcích a pečivu. Zvolit byste měli spíše potraviny s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin, jako jsou ryby (losos, sardinky, tuňák) a lněné semínko.
 • Omezení příjmu cukrů a rafinovaných sacharidů: Omezení konzumace cukrů a rafinovaných sacharidů, jako jsou sladké nápoje, sladkosti, pečivo a bílá rýže, může pomoci snížit hladinu triglyceridů.
 • Omezování alkoholu: Příjem alkoholu je často spojen s vyššími hladinami triglyceridů. Pokud pijete alkohol, měli byste omezit jeho konzumaci.
 • Fyzická aktivita je důležitá: Pravidelná fyzická aktivita, jako je aerobní cvičení (chůze, běh, plavání, cyklistika) a cvičení na posilování, může pomoci snižovat hladinu triglyceridů. Snažte se cvičit minimálně 150 minut týdně.
 • Hlídejte si hmotnost: Udržování zdravé hmotnosti nebo snížení nadměrného přírůstku váhy může přispět k regulaci hladiny triglyceridů.
 • Pokud jsou hladiny triglyceridů velmi vysoké nebo nelze dosáhnout dostatečného snížení pomocí změn životního stylu, lékař může předepsat léky na snížení hladiny triglyceridů.

Co jsou to triglyceridy a jak je v těle snížit?

Ačkoli avokádo má vysoký obsah tuku, tak tento typ tuku může pomoci snížit vysokou úroveň triglyceridů. Kromě toho je avokádo bez cholesterolu a je bohaté i na jiné zdravé výživné látky.

Triglyceridy cholesterolu a fosfolipidů jsou součástí lipoproteinů. Zvýšená hladina triglyceridů přispívá k vzniku aterosklerózy. Zákeřná ateroskleróza je onemocnění, které může následně vést k infarktu myokardu.

Triglyceridy se skládají z glycerinu a mastných kyselin. Nacházejí se ve všech tucích a olejích.

Představujeme triglyceridy

Cholesterol se mimo jiné skládá z těchto důležitých složek:

 1. triglyceridů, které jsou nebezpečným tukem, který je nejčastěji spojovaným s nemocemi srdce a diabetem. Úroveň triglyceridů se zvyšuje z konzumace velkého množství sacharidů a cukru, z fyzické nečinnosti, kouření cigaret a konzumace alkoholu – to vše vede i k nadváze a obezitě.
 2. lipoproteinů (a) nebo Lp (a) jejichž zvýšené úrovně jsou indikátorem pro velmi vysoké riziko vzniku srdečních onemocnění.
 3. Co jsou triglyceridy?

  Triglyceridy jsou vlastně typ tuku, který se nachází v krvi. Když jíte, vaše tělo přemění jakékoliv kalorie, které nepotřebuje okamžitě užívat na triglyceridy. Triglyceridy jsou uloženy ve vašich tukových buňkách. Později hormony uvolňují tyto triglyceridy mezi jídly. Pokud pravidelně jíte více kalorií, než spálíte, obzvláště „lehké“ kalorie, jako jsou uhlohydráty a tuky, můžete mít vysokou hladinu triglyceridů (hypertriglyceridemii).

  Co je považováno za normální?

  Jednoduchý krevní test může zjistit, zda vaše triglyceridy spadají do zdravého rozmezí.

  Sponzorováno

  • Normální úroveň – méně než 150 miligramů na decilitr (mg / dL) nebo méně než 1,7 milimolů na litr (mmol / l)
  • Horní hranice – 150 až 199 mg / dL (1,8 až 2,2 mmol / l)
  • Vysoká úroveň – 200 až 499 mg / dL (2,3 až 5,6 mmol / l)
  • Velmi vysoká – 500 mg / dL nebo vyšší (5,7 mmol / L nebo vyšší)

  Příčiny zvýšené hladiny triglyceridů

  Nejčastější příčiny jsou:

  • dědičnost,
  • poruchy jater,
  • cukrovka,
  • hypotyreóza.
  • nezdravý životní styl

  Je třeba omezit nebo vyloučit všechny tuky a cukry, včetně fruktózy.

  Jak snížit hladinu triglyceridů?

  Vhodné potraviny pro snížení hladiny triglyceridů jsou tyto:

  1. Fazole

  Pravidelnou konzumací fazolí lze snížit a udržet přijatelnou hladinu cholesterolu a triglyceridů. Fazole obsahuje vysoké procento vlákniny, která zbavuje střeva cholesterolu a žlučových solí.

  2. Sója

  Ve stejné hmotnosti sójové boby obsahují více proteinů a železa jak maso. Mnohem více vápníku než mléko a vícenásobné množství vitaminu B jak vejce. Přitom neobsahuje žádný cholesterol.

  3. Cibule

  Cibule snižuje množství triglyceridů v krvi a v játrech, zároveň zvyšuje hladinu HDL (dobrého) cholesterolu, který pomáhá při prevenci aterosklerózy.

  4. Avokádo

  Avokádo je takové „přírodní máslo“, které i když je bohaté na vysoce hodnotné tuky, ve skutečnosti „špatné“ tuky v těle snižuje. Doporučuje se jeho pravidelná konzumace.

  5. Pšeničné klíčky

  Bohatý zdroj živin a aktivních látek. Obsahují esenciální (omega-3) mastné kyseliny. Mají pozitivní vliv hlavně na hyperlipidemii typu IIa a IIb.

  6. Rybí olej

  Rybí olej můžete dostat v lékárně – například jako kapsle s obsahem omega-3 mastnými kyselinami. Tento olej má vysoký obsah nenasycených (esenciálních) mastných kyselin. Lidské tělo si je neumí vyrobit a je nutné je přijímat potravou. Mezi nejvíce olejnaté ryby patří makrela, losos a sardinky.

  7. Olivový olej

  Tento olej patří do skupiny olejů s obsahem omega-6 nenasycených mastných kyselin + spolu s omega-3 může významně snížit celkový i LDL (špatný) cholesterol a také triglyceridy.

  8. Kvajáva

  Kvajáva (Guave), toto tropické ovoce obsahuje hodně rozpustné vlákniny, která dokonale čistí střeva a zbavuje je cholesterolu a žlučových solí.

  Lékař obvykle zkontroluje vysokou hladinu triglyceridů jako součást kontroly cholesterolu (někdy se nazývá lipidový panel nebo lipidový profil).

  Sponzorováno

  Je důležité si uvědomit, že každý jedinec je odlišný, a proto byste měli vše diskutovat se svým lékařem nebo odborníkem na výživu – vše o konkrétních cílech a strategiích pro snižování hladiny triglyceridů v těle.

  Kde si o triglyceridech přečíst více?

  Studie a zdroje článku

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

2 Komentářů u článku “Co jsou to triglyceridy a jak je v těle snížit?”

 1. jan ulrich napsal:

  snažím se plnit všechna doporučení a nejde to

  • Pokud máte vysokou hladinu triglyceridů, je důležité konzultovat s lékařem. Ten vám může poskytnout další doporučení ohledně životního stylu a případně předepsat léky, pokud je to nezbytné.

   Důsledný přístup k životnímu stylu, včetně zdravé stravy a pravidelné fyzické aktivity, může pomoci snížit hladinu triglyceridů a podpořit celkové zdraví srdce a cév.

   Hodně důležitá je zdravá strava: Zaměřte se na konzumaci nízkotučných a vyvážených jídel. Omezte příjem nasycených a trans-tuků, které se nacházejí v tučných a smažených potravinách. Místo toho preferujte potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, jako jsou ryby, ořechy a semínka.

   Omezte příjem cukru a alkoholu: Přílišný příjem cukru a alkoholu může zvýšit hladinu triglyceridů v krvi. Snažte se omezit konzumaci sladkých nápojů a cukrovinek a omezte také pití alkoholu.

   Ale jako první věc bych vše konzultoval s lékařem.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva