Co jsou to triglyceridy a jak je v těle snížit? 4.79/5 (68)

Sponzorováno

Co jsou to triglyceridy a jak je v těle snížit?

Ačkoli avokádo má vysoký obsah tuku, tak tento typ tuku může pomoci snížit vysokou úroveň triglyceridů. Kromě toho je avokádo bez cholesterolu a je bohaté i na jiné zdravé výživné látky.

Triglyceridy cholesterolu a fosfolipidů jsou součástí lipoproteinů. Zvýšená hladina triglyceridů přispívá k vzniku aterosklerózy. Zákeřná ateroskleróza je onemocnění, které může následně vést k infarktu myokardu.

Triglyceridy se skládají z glycerinu a mastných kyselin. Nacházejí se ve všech tucích a olejích.

Představujeme triglyceridy

Cholesterol se mimo jiné skládá z těchto důležitých složek:

 1. triglyceridů, které jsou nebezpečným tukem, který je nejčastěji spojovaným s nemocemi srdce a diabetem. Úroveň triglyceridů se zvyšuje z konzumace velkého množství sacharidů a cukru, z fyzické nečinnosti, kouření cigaret a konzumace alkoholu – to vše vede i k nadváze a obezitě.
 2. lipoproteinů (a) nebo Lp (a) jejichž zvýšené úrovně jsou indikátorem pro velmi vysoké riziko vzniku srdečních onemocnění.
 3. Co jsou triglyceridy?

  Triglyceridy jsou vlastně typ tuku, který se nachází v krvi. Když jíte, vaše tělo přemění jakékoliv kalorie, které nepotřebuje okamžitě užívat na triglyceridy. Triglyceridy jsou uloženy ve vašich tukových buňkách. Později hormony uvolňují tyto triglyceridy mezi jídly. Pokud pravidelně jíte více kalorií, než spálíte, obzvláště „lehké“ kalorie, jako jsou uhlohydráty a tuky, můžete mít vysokou hladinu triglyceridů (hypertriglyceridemii).

  Co je považováno za normální?

  Jednoduchý krevní test může zjistit, zda vaše triglyceridy spadají do zdravého rozmezí.

  • Normální úroveň – méně než 150 miligramů na decilitr (mg / dL) nebo méně než 1,7 milimolů na litr (mmol / l)
  • Horní hranice – 150 až 199 mg / dL (1,8 až 2,2 mmol / l)
  • Vysoká úroveň – 200 až 499 mg / dL (2,3 až 5,6 mmol / l)
  • Velmi vysoká – 500 mg / dL nebo vyšší (5,7 mmol / L nebo vyšší)

  Příčiny zvýšené hladiny triglyceridů

  Nejčastější příčiny jsou:

  • dědičnost,
  • poruchy jater,
  • cukrovka,
  • hypotyreóza.
  • nezdravý životní styl

  Je třeba omezit nebo vyloučit všechny tuky a cukry, včetně fruktózy.

  Sponzorováno

  Jak snížit hladinu triglyceridů?

  Vhodné potraviny pro snížení hladiny triglyceridů jsou tyto:

  1. Fazole

  Pravidelnou konzumací fazolí lze snížit a udržet přijatelnou hladinu cholesterolu a triglyceridů. Fazole obsahuje vysoké procento vlákniny, která zbavuje střeva cholesterolu a žlučových solí.

  2. Sója

  Ve stejné hmotnosti sójové boby obsahují více proteinů a železa jak maso. Mnohem více vápníku než mléko a vícenásobné množství vitaminu B jak vejce. Přitom neobsahuje žádný cholesterol.

  3. Cibule

  Cibule snižuje množství triglyceridů v krvi a v játrech, zároveň zvyšuje hladinu HDL (dobrého) cholesterolu, který pomáhá při prevenci aterosklerózy.

  4. Avokádo

  Avokádo je takové „přírodní máslo“, které i když je bohaté na vysoce hodnotné tuky, ve skutečnosti „špatné“ tuky v těle snižuje. Doporučuje se jeho pravidelná konzumace.

  5. Pšeničné klíčky

  Bohatý zdroj živin a aktivních látek. Obsahují esenciální (omega-3) mastné kyseliny. Mají pozitivní vliv hlavně na hyperlipidemii typu IIa a IIb.

  6. Rybí olej

  Rybí olej můžete dostat v lékárně – například jako kapsle s obsahem omega-3 mastnými kyselinami. Tento olej má vysoký obsah nenasycených (esenciálních) mastných kyselin. Lidské tělo si je neumí vyrobit a je nutné je přijímat potravou. Mezi nejvíce olejnaté ryby patří makrela, losos a sardinky.

  7. Olivový olej

  Tento olej patří do skupiny olejů s obsahem omega-6 nenasycených mastných kyselin + spolu s omega-3 může významně snížit celkový i LDL (špatný) cholesterol a také triglyceridy.

  8. Kvajáva

  Kvajáva (Guave), toto tropické ovoce obsahuje hodně rozpustné vlákniny, která dokonale čistí střeva a zbavuje je cholesterolu a žlučových solí.

  Sponzorováno

  Lékař obvykle zkontroluje vysokou hladinu triglyceridů jako součást kontroly cholesterolu (někdy se nazývá lipidový panel nebo lipidový profil).

  Kde si o triglyceridech přečíst více?

   Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

   Autorem článku je naše redakce

   Tým rehabilitace.info (více o nás)

    

   Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

   Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


   Štítky:

   Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva