Sponzorováno

Hoodia gordonii (P57) a zdraví – může pomoci v hubnutí? 4.78/5 (9)

Funguje Hoodia gordonii při hubnutí?

Funguje Hoodia gordonii při hubnutí?

Hoodia gordonii je sukulentní rostlina původem z Jihoafrické republiky a Asie, kde ji tradiční populace (zejména etnikum KhoiSan) používala jako bylinku potlačující chuť k jídlu a žízně při dlouhých loveckých výpravách do drsného prostředí. Právě ty vlastnosti rostlinky hoodia gordonii, které potlačují chuť k jídlu, vedly k řadě polemik a dotazů o svém potenciálu jako pomoc při hubnutí.

Jak vlastně funguje Hoodia gordonii?

Formální výzkum Hoodia goordonii začal již v šedesátých letech minulého století. Ale teprve až v roce 1977 byla extrahována účinná složka z Hoodia zodpovědná za potlačení chuti k jídlu, známá jako P57. Byla izolována Jihoafrickou radou pro vědecký a průmyslový výzkum. Látka označovaná jako P57 je oxypregnan steroidní glykosid a zvyšuje množství adenosintrifosfátu (ATP) v těle. To je odborný termín. Ale co přesně znamená?

ATP je nukleotid, který při rozpadu uvolňuje energii pro tělo k použití během metabolických procesů. Vyšší hladina ATP přiměje hypotalamus k vyslání signálu do mozku, aby vás informoval, že máte dostatek jídla – díky tomu se vlastně budete cítit „plní“. Hoodia říká tělu, že je syté, což ve finále pomáhá omezit chuť k jídlu a to vede ke snížení příjmu kalorií. Glukóza také zvyšuje hladiny ATP a potlačuje chuť k jídlu, ale na rozdíl od glukózy, P57 neobsahuje žádné kalorie.

Hoodia a klinické studie

Kromě historického kulturního využití byla Hoodia gordonii také odborně studována v různých klinických podmínkách. Závěry těchto studií podporují tvrzení mechanismu potlačujícího chuť k jídlu a naznačují, že může být skutečně velmi dobrou látkou k regulaci váhy.

1. Studie na krysách

MUDr. David MacLean, pomocný profesor na Brownově univerzitě a bývalý vědecký pracovník společnosti Pfizer, publikoval zprávu (v tiskové zprávě společnosti Brain Research ze dne 10. září 2004), ve které dokumentuje studii, jak P57 ovlivňuje množství hypotalamického ATP V těle. Ve své studii MacLean sledoval hypotalamus krys.

Sponzorováno

Samostatná skupina krys dostala injekci P57 přímo do mozku a jejich hypotalamus byl sledován po dobu 24 hodin. Ve srovnání s jinými MacLean zjistil, že krysy injektované s P57 měly zvýšené hladiny hypotalamického ATP o 5-150%.

2. Klinická studie na lidech

MUDr. Richard M. Goldfarb, lékařský ředitel Bucks County Clinical Research, provedl malou, nepublikovanou studii účinnosti přípravku DEX-L10, což je výživový doplněk s Hoodia dostupný v dávce 500 mg (jedná se o kapsle). Goldfarbova studie se skládala ze 7 účastnících s nadváhou, kteří byli pověřeni užíváním dvou tobolek denně ve spojení s vyváženou snídaní a užíváním multivitaminu. Jiné stravovací návyky účastníků a cvičení nebyly změněny.

Výsledky na konci 28 denní studie byly ohromující. Většina účastníků hlásila během několika dní snížení příjmu kalorií, což znamená, že jedli méně jídla. Vzhledem k tomu, že přípravek Hoodia neobsahuje žádné stimulanty, žádný z účastníků neměl nežádoucí vedlejší účinky typicky spojené s léčivými látkami stimulujícími tělesnou hmotnost. Goldfarb dále uvedl, že u účastníků této studie zaznamenali v průměru 3,3% snížení tělesné hmotnosti.

Hoodia gordonii a hubnutí

Jedním z nejčastějších úskalí při hubnutí je vyřešení špatných návyků souvisejících s jídlem. Špatné návyky mohou přicházet v podobě nadměrné konzumace potravy, konzumace pozdě v noci, špatného výběru potravin nebo všemi uvedenými. Mnoho lidí má prostě problémy dostat se do stavu, kdy „vypnou“ svoji chuť k jídlu.

Použití látky potlačující chuť k jídlu, jako součást komplexního plánu hubnutí, který zahrnuje vyváženou stravu a cvičení, vám může pomoci jíst méně a přinutit vaše tělo k použití energie z tuků.

Ale pozor, tak jako všude, některé firmy vyrábějící tyto přípravky chtějí velmi rychle přijít k zisku. Je důležité se tedy ujistit, že hoodia pochází z dobrých zdrojů (jsou ověřitelně organické nebo divoce rostoucí za ekologických podmínek). Některé přípravky jsou prostě horší kvality, takže vybírejte pečlivě.

Hoodia i na potíže se žaludkem?

Další použití hoodia gordonii jako bylinného doplňku zahrnuje léčbu menších zdravotních potíží spojených s trávicí soustavou. Extrakt z hoodie se projevil jako účinný při zmírnění příznaků spojených s poruchou trávení, hemoroidech a křečemi břicha. Jsou ale zapotřebí ještě další výzkumy.

Sponzorováno

A co vy? Znáte tuto rostlinku? Užíváte ji na něco? Budeme rádi za komentáře.

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva