Sponzorováno

Kokosová voda je tekutina života – plná unikátních prvků 4.83/5 (18)

  • Kokosová voda je považována za zdravou alternativu k čisté vodě.
  • Kokosová voda pěkně hydratuje: Kokosová voda je přirozeným nápojem s vysokým obsahem vody a elektrolytů, jako je draslík, sodík, vápník a hořčík. Tyto elektrolyty pomáhají udržovat rovnováhu tekutin v těle a přispívají k hydrataci. Kokosová voda je často doporučována jako přírodní nápoj pro obnovení hydratace po fyzické aktivitě.
  • Nutriční hodnota: Kokosová voda je nízkokalorický nápoj, který obsahuje malé množství tuku a cukru. Obsahuje také vitamíny (zejména vitamín C), minerály a stopové prvky, které mohou přispívat k celkovému zdraví.
  • Obsah přírodních elektrolytů: Kokosová voda je bohatá na přírodní elektrolyty, zejména draslík. Draslík je důležitý pro správnou funkci svalů, nervů a srdce. Při nadměrném pocení nebo průjmu může docházet ke ztrátě draslíku, a kokosová voda může pomoci obnovit tyto ztráty.
  • Antioxidanty: Kokosová voda obsahuje antioxidanty, jako je vitamín C, které pomáhají ochraňovat buňky před oxidativním stresem způsobeným volnými radikály. Antioxidanty mohou mít prospěšný vliv na zdraví srdce, imunitního systému a snižování zánětlivých procesů v těle.
  • Možný vliv na trávení: Některé studie naznačují, že kokosová voda může mít mírně laxativní účinek a podporovat zdravé trávení.
  • Kokosová voda není univerzálním lékem a že výživové výhody se mohou lišit v závislosti na konkrétním produktu a jeho zpracování. Je také důležité sledovat celkovou stravu a zahrnovat různorodé potraviny pro dosažení optimálního zdraví.

Kokosová voda hydratuje tělo a přidává se i do sportovních nápojů.

Kokosová voda hydratuje tělo a přidává se i do sportovních nápojů.

Kokosová voda je plnohodnotná přírodní náhrada „umělých“ isotonických a sportovních nápojů a studie dokázaly, že je ve srovnání s nimi mnohem prospěšnější.

Kokosová voda je plná unikátních prvků a nejkvalitnější je z mladých zelených kokosových ořechů, které se sbírají před tím než se z nich stanou hnědé kokosové ořechy běžně dostupné v obchodech. Zelené ořechy obsahují více vitamínů, minerálů, elektrolytů, enzymů a aminokyselin. Takový mladý ořech má nejvyšší výživovou hodnotu a je lehce stravitelný. Průměrně obsahuje 300 až 700 ml kokosové vody. Některé ořechy obsahují i ​​900 ml vody.

Kokosová voda je změněna dešťová voda

Je vytvořena přírodou pomocí palmových stromů absorbující dešťovou vodu. Vzniká unikátní filtrační schopností vláken kokosového ořechu během pomalého a dlouhého procesu. Má schopnost propouštět jen vzácně živiny a čistou vodu a vyloučit všechny bakterie a kontaminanty. V některých zemích je kokosová voda posvátný nápoj, využívá se v ajurvédské medicíně.

Jaký je rozdíl mezi kokosovým mlékem a kokosovou vodou

Kokosové mléko se získává z dužiny zralých hnědých kokosových ořechů a obsahuje značné množství kokosového tuku. Kokosová voda je přirozeně čistá průhledná tekutina získaná z mladých zelených ořechů a neobsahuje téměř žádný tuk, je lehce stravitelná.

Najdeme ji i v nápojích pro sportovce

Kokosová voda hydratuje tělo a přidává se i do sportovních nápojů. Kokosová voda je plnohodnotná přírodní náhrada „umělých“ isotonických a sportovních nápojů a studie dokázaly, že je ve srovnání s nimi mnohem prospěšnější.

„Kokosová voda je přírodní izotonický nápoj se stejnou úrovní elektrolytické rovnováhy jako lidská krev. Je to tekutina života. (Food and Agriculture Organization / Organizace pro výživu a zemědělství).“

Sponzorováno

Kokosová voda alkalizuje a čistí krev, má antivirové, antimikrobiální a antiplísňových účinky. Mimořádně výživná tekutina v kokosovém ořechu plná vitamínů a minerálů. Nízkokalorická, nízkotučná ale přitom bohatá na vitaminy, minerály a řadu důležitých živin, jako: kyselina laurová, železo, draslík, fosfor, vápník, hořčík, sodík. Je neuvěřitelné na co všechno nabízí opravdové řešení. Obsahuje prospěšné tuky.

Obsahuje elektrolyty, které nenajdeme jinde v přírodě. Doporučuje se také pro udržení štíhlé postavy. Udržuje správnou teplotu těla, chrání srdce, má antivirové a antibakteriální účinky, snižuje stres, zajišťuje správnou funkčnost svalů, pomáhá při hubnutí a vhodná je i při stavech po konzumaci alkoholu.

TIP: kokosový olej jako potravina

Cytokiny a kyselina laurová – krásná a mladá pleť

Kokosová voda obsahuje cytokiny a kyselinu laurovou a právě tyto složky slouží jako růstové faktory a ochrana před tkáňovými poškozeními. Tkáň je hydratovaná a pružná. Natírání kokosovou vodou pomáhá odstraňovat vrásky, celulitidu, ekzémy, strie, stařecké skvrny. Kokosovou vodu můžeme přidávat do nápojů, případně si z ní můžeme vyrobit ledové kostky do koktejlů. Variací je mnoho. Chutná je například kokosová voda, banán, javorový sirup. Přísady smícháme v mixéru a dáme do forem. Přísady záleží od naší chuti.

Mladé kokosové ořechy – zajímavosti

• Kokosové ořechy se liší ve velikosti, barvě, chuti a ukrývají v sobě i rozdílné množství vody. Záleží zda jsou pěstovány ve vnitrozemí, nebo na pobřeží.
• Mladý zelený kokosový ořech se vyskytuje hlavně v Jižní Americe, Indii a Thajsku.
• Oranžový mladý kokosový ořech se vyskytuje na Srí Lance. Právem se nazývá také Královský kokosový ořech, protože je sladší a chutnější.
Rozdíl mezi hnědých kokosovým ořechem a mladým je v tom, že v mladém ořechu je dužina šťavnatá a vláčná, voda obsahuje více důležitých látek.

Dobroty z kokosu

Kokosová voda – čirá tekutina, která se nachází uvnitř kokosových ořechů.
Kokosový krém – vyrábí se lisováním dužiny z čerstvého kokosu.
Kokosové mléko– tekutina vytlačena z kokosu.
Kokosový olej – vyrábí se z kokosového krému, používá se v kuchyni, kosmetickém průmyslu.
Kokosové máslo – je super na ošetření pokožky
Kokosový cukr – pro zdravé slazení

A co vy? Dáváte si občas kokosovou vodu? Budeme rádi za komentáře.

Kam dál?

VIDEO: Kokosová voda, aneb zázračný suplement

Sponzorováno

Zdroje informací ve článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva