Co jsou superpotraviny a co skutečně dokážou? 4.87/5 (15)

S chia semínky můžete kouzlit v kuchyni...

S chia semínky můžete kouzlit v kuchyni…

Slyšeli jste už pojem superpotravina? Pokud jste se někdy zajímali o zdravý životní styl, jistě ano. Superpotraviny jsou v poslední době poměrně velkým hitem. Pokud se podíváme na jejich propagátory a na jejich prodejce, shodují se hlavně v tom, že jsou to nejlepší pro naše tělo. A to hned v několika směrech. A to s ohledem na:

Proti nim naopak stojí četné studie a názory odborníků, že jsou superpotraviny přeceňovaným fenoménem. Mají sice na lidský organismus pozitivní účinky, ale podobné může mít i správně zvolená strava, která bude složena z běžněji dostupných produktů. My se společně podíváme na to, jaké možnosti dnes existují a v čem by mohly být pro lidské tělo primárně prospěšné. Zda tomu tak skutečně bude, necháme na vašem individuálním posouzení.

Chia semínka

Pod tímto názvem jsou konzumovány semínka rostliny, která nese název salvia hispanica, česky Šalvěj hispánská. Pokud se podíváme na složení daných semínek, jsou určitě velmi prospěšné omega-3 mastné kyseliny. Stejně tak obsahují chia semínka poměrně vysoký podíl vlákniny, ale například i bílkoviny. Určitě nechybí ani celkem bohaté zastoupení jak mnoha vitamínů, tak samozřejmě také celkem bohaté zastoupení různých minerálních látek. Přečtěte si celý článek o chia semínkách.

Acai berry

Ovoce, které se před několika lety stalo doslova hitem. Jsou to plody z palmy Euterpe brazilská. Hlavním důvodem, proč tyto superpotraviny konzumovat je především velké množství vitaminu C. Ten ale není jedinou látkou, jelikož Akai berry obsahuje také mnoho dalších vitamínů. Co nesmíme také opomíjet, to jsou antioxidační vlastnosti, které má na svědomí šťáva z tohoto plodu. Ta obsahuje vitamin A, E a také flavonoidy. Celý článek o acai berry najdete v tomto článku.

Konopná semínka

U konopných semínek máme logicky na mysli variantu, která se prezentuje jako superfood. Tedy nikoliv semínka, která jsou charakteristická obsahem THC. Tato superpotravina se naopak pyšní zajímavým obsahem nenasycených esenciálních mastných kyselin. Navíc obsahuje také omega-6 gama-linolovou kyselinu, kterou ne každý produkt ve vašem jídelníčku může obsahovat.

Spirulina

Další potravina, které způsobila v minulosti doslova boom a která je stále jednou z těch poměrně hojně doporučovaných. Jedná se o sladkovodní řasu, která má typicky zelenou barvu. Ta není ale její jedinou charakteristikou, jelikož opomíjet nesmíme hlavně její složení. Nejvýznamnější zastoupení zde mají:

 • Bílkoviny
 • Železo
 • Vitamin B12

Spirulina obsahuje například i esenciální mastnou kyselinu GLA, která je poměrně vzácná, stejně jako obsahuje i celkem velké množství beta-karotenu. Může být také vhodným doplňkem při hubnutí.

Kustovnice čínská neboli Goji

Hned po spirulině jeden z největších hitů v oblasti superfoods. Tento produkt je možné znát také pod názvem lyceum chinense. Typická je rozhodně červená barva, která už sama o sobě značí, že je potravina velmi bohatá na beta karoten. Dále je to ale i vitamín C, stejně jako vitamíny B1 a také B2. Dále obsahuje i řadu prospěšných kyselin, polysacharidů, nebo sloučenin, které mají vliv na zdraví lidských jater a jejich buněk, nebo na snižování hladiny cukru v krvi. Traduje se, že goji je nejzdravější ovoce na planetě. Podívejte se také na super recepty z kustovnice čínské.

Mladý ječmen

Klasický ječmen zná jistě každá z vás. Pokud se ale budeme soustředit na mladý zelený ječmen, je třeba nejprve podotknout, že ten má z důvodu brzké sklizně zajímavou zelenou barvu. Nejčastěji je využíván k tvorbě různých nápojů. Jeho prospěch pocítíte hlavně z důvodu, že obsahuje většinu vitamínů ze skupiny B, stejně jako třeba i látky, kterými je cholin, vláknina, nebo několik různých aminokyselin. Zapomínat určitě nesmíme ani na nezanedbatelný podíl v superpotravinách samozřejmého vitamínu C.

Maqui

Takto se jmenuje rostlina, jejíž plody jsou velmi podobné borůvkám, a to jak pro jejich velikost, tak i pro jejich typicky fialovou barvu. Maqui berry má však oproti nim mnohem lepší vliv na zdraví lidského těla. Jedná se totiž o superpotravinu s velmi výrazným antioxidačními vlastnostmi. A to dokonce lepšími, než má již zmíněný acai, nebo také goji. A to v rámci schopnosti pohlcovat a tím logicky také likvidovat volné radikály.

Jaké jsou další možnosti?

Výše jsme uvedli jen základní shrnutí toho, jaké superpotraviny dnes existují. Posouzení toho, jak moc jsou prospěšné a unikátní, necháme na vás. Dodat ale musíme, že se rozhodně nejedná o jediné varianty na trhu. Pokud se podíváme i na několik dalších možností, je dobré zmínit třeba rakytník řešetlákový, noni, mladou pšenici, aronii, klanoprašku, housenici čínskou, hlívu ústřičnou, česnek, lucuma, acerola, kokosový olej, quinoa a řadu dalších produktů. Jak je patrné, mnoho z nich nemusí být v našich kuchyních ani tak neznámé a přitom se jedná o produkt, který má na lidské zdraví celkem zajímavý účinek.

Co si také přečíst na téma superpotravin?

VIDEO: Superpotraviny proti rakovině

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva