Sponzorováno

Skořice a naše zdraví – jaké má účinky? 4.68/5 (19)

  • Skořice je koření, které má mnoho přínosů pro zdraví. Některé z hlavních přínosů skořice najdete v našem článku.
  • Stabilizace hladiny cukru v krvi: Skořice obsahuje látky, které zlepšují citlivost na inzulin a pomáhají udržovat hladinu cukru v krvi stabilní. Proto se také skořice často doporučuje diabetikům.
  • Antioxidační účinky: Skořice obsahuje silné antioxidanty, které pomáhají chránit buňky před oxidativním stresem a poškozením.
  • Protizánětlivé účinky: Skořice obsahuje látky s protizánětlivými účinky, které mohou pomoci snížit záněty v těle.
  • Podpora trávení: Skořice může pomoci uklidnit trávicí systém a podpořit trávení. Může také pomoci snížit nadýmání a bolest břicha.
  • Podpora imunitního systému: Skořice obsahuje látky, které mohou posílit imunitní systém a pomoci bojovat proti infekcím.
  • Podpora kardiovaskulárního zdraví: Skořice může pomoci snížit hladinu cholesterolu a krevního tlaku, což může vést ke zlepšení zdraví srdce a cév.
  • Je však důležité poznamenat, že při konzumaci skořice by se měla dodržovat míra a nedoporučuje se překračovat denní dávku, neboť skořice může mít i vedlejší účinky, zejména při konzumaci v příliš velkém množství. Lidé s některými zdravotními problémy by také měli před použitím skořice konzultovat se svým lékařem.

Skořice a naše zdravíSkořice nádherně voní a každému pokrmu dodá nezaměnitelnou chuť. A nejlepší je, že je užitečná nejen v kuchyni. Skořice je zdravá a dokáže vám pomoci s některými chorobami. Nevěříte?

Odkud se skořice vlastně vzala?

Skořice pochází z Indie. Jde o malý strom (Cinnamomum zeylanicum) a skořice, kterou kupujeme v obchodech – již umletou nebo celou je vlastně očištěna mladá vnitřní kůra tohoto stromu.

Skořici znali již ve středověku a po pepři byla druhým nejoblíbenějším kořením. V Číně ji dokonce prý vyvažovaly zlatem a v jednom období měla větší hodnotu než toto ceněné platidlo.

Skořice a její účinky na zdraví

Mezi blahodárné účinky skořice patří to, že vám pomůže s průjmem, zánětem močových cest, při dietě a jako zábal vám odstraní celulitidu. Má zklidňující účinky, pomáhá při cukrovce typu 2, snižuje cholesterol a bude pro vás velmi prospěšná i pokud máte chřipku.

Kromě toho má antibakteriální účinky, stimuluje krevní oběh a pokud ji budete kloktat pomůže vám při zánětu dásní a zápachu z úst. Pomocná je pro ženy, protože poskytuje úlevu od menstruačních křečí a dalších ženských problémech.

Zajímavost: nejlepší účinek má pořádně pomletá obyčejná skořice. Nemusíte kupovat drahé extrakty či tablety.

Skořicí proti rakovině

Podle nejnovějších studií se dá skořicí bojovat proti rakovině. Snižuje množení rakovinných buněk při lymfomů a leukémií. Skořice přispívá k potlačování činností některých enzymů, které hrají klíčovou roli při buněčném dělení. Je také velmi dobrým zdrojem vápníku a vlákniny, což může pomoci snížit riziko rakoviny tlustého střeva.

Sponzorováno

Tip nejen pro studenty: několik studentů by vám potvrdilo, že už jen samotná vůně skořice může posilovat kognitivní a paměťové funkce, zvyšuje pozornost a soustředění.

Skořicový čaj na imunitu i prevenci

Jeden z nejlepších způsobů, jak můžete skořici přijmout je ve formě skořicového čaje. Připravit si ho můžete do zásoby a to tímto způsobem: 2 kopcovité lžičky mleté ​​skořice zalijte 1litr vroucí vody. Nechte ho při pokojové teplotě vychladnout a následně sceďte. Osladit nebo dochutit si to můžete medem či citrónovou šťávou.

Skladujte v chladničce a pijte 1 šálek 3-4 krát denně. Po dvou týdnech si dávku snižte na 1-2 šálky denně. Pokud to však chcete pít pouze jako prevenci, dávku si můžete upravit na 1-2 šálky denně.

Takový čaj třeba pít alespoň jeden celý měsíc. Je dobré si dát pak přestávku alespoň 2 týdny. Pro těhotné ženy se však doporučuje skořice pouze ve formě příležitostného koření.
Rady jak skořice pomáhá v praxi :

Super tipy jak využít skořici

  • pokud si uděláte směs medu a skořice zředěné s vodou získáte výbornou ústní vodu, která vám pomůže zpříjemnit dech po celý den.
  • když vás trápí zánět močových cest smíchejte 2 čajové lžíce skořice a 1 čajovou lžíci medu. Rozmíchejte to ve sklenici a vypijte. Tato směs zničí bakterie v močových cestách.
  • můžete si vytvořit i směs, která pomáhá s kožními onemocněními (ekzém, lišej, akné). Smíchejte med se skořicí v poměru 50:50 a natři si postižené místo.
  • Pokud máte problém s vypadáváním vlasů nemusíte si kupovat drahé šampony a vitamíny. Zkuste si udělat masku z teplého olivového oleje, 1 čajové lžičky medu, 1 čajové lžičky mleté ​​skořice. Nechte účinkovat 15 minut a poté opláchněte.
  • Na bolest zubů vám zabere, když si z 1 čajové lžičky skořice a 5 čajových lžiček medu připravíte pastu a budete si jí natírat postižené místo, dokud bolest neustoupí.

POZOR: Na konci článku je určitě důležité poznamenat, že při konzumaci skořice by se měla dodržovat míra a nedoporučuje se překračovat denní dávku, neboť skořice může mít i vedlejší účinky, zejména při konzumaci v příliš velkém množství. Lidé s některými zdravotními problémy by také měli před použitím skořice konzultovat se svým lékařem.

Sponzorováno

A co vy a skořice? Milujete její chuť a oceňujete zdravotní výhody?

Co si o skořici ještě přečíst?

Zdroj článku a studie o zdravotních přínosech skořice

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Bez komentáře u článku “Skořice a naše zdraví – jaké má účinky?”

  1. […] skořice nebo muškátový oříšek dle chuti […]

  2. […] v pečivu. Tato kombinace bohužel nemá na tělo očistný účinek. Pokud se chcete pomocí skořice detoxikovat, použijte ji v neslazené, přírodní formě, ať už mletou nebo celou. Ideální je […]

  3. […] Imunitu posiluje aloe vera, kombucha, zelený čaj, rakytníková šťáva nebo sirup z éterických olejů šalvěj a skořice. […]

  4. […] jen: 1/4 lžičky mleté ​​skořice 1 a 1/2 šálku nízkotučného bílého jogurtu 2 a 1/2 šálku kousků mraženého manga 1 […]

  5. […] vroucího mléka, med, dvě polévkové lžíce čerstvého nastrouhaného zázvoru, hřebíček, skořice, […]

  6. […] z první sklenice. Můžete do ní přidat bobkový list nebo hřebíček, bazalku nebo trochu skořice. Rýži snězte bez jakýchkoliv dalších příloh v době mezi 17. – 19. hodinou a další 4 […]

  7. […] postupně – a to i do mozku. Prospívají i paměti a koncentraci. Skvěle se k nim hodí skořice, která má také mnoho zdravotních […]

  8. […] se převařená vlažná voda, někdy se přidává citron, taktéž je povoleno ochucovadlo, med a skořice, které dáváte do vody. Voda má být teplá, ne horká. Vysoká teplota by ničila vitamíny a […]

  9. […] to jedno z nejstarších koření v lidské historii. O skořici se dokonce mluví i v bibli. Po staletí se používala nejen jako koření, ale i jako lék. […]

  10. […] Během sychravých podzimních dnů vás určitě zahřeje teplé víno ​​se semínky koriandru. Za vyzkoušení však určitě stojí i jiné recepty s touto bylinkou. Když chcete ochutnat nejkvalitnější koriandr, sežeňte si ten pravý z Indie. Pěstuje se však po celém světě. Rozpoznáte ho podle rostliny, která má výšku asi 50 cm. Jeho účinky nezpochybňovali již staří Egypťané. Mnozí filosofové a starověcí léčitelé používali koriandr jako zázračný lék. Jde o velmi aromatické koření, má sladkou až pikantní chuť. Nelekejte se, můžete občas ucítit v jeho chuti i skořici. […]

  11. […] poruchy trávení je výborný zázvor a také skořice. Tyto dvě bylinky zlepšují zažívání a podporují trávení. Kopřiva je rostlinka, pokrytá […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva