Sponzorováno

Jak na ekzém? 4.83/5 (36)

Jak na ekzém?Atopický ekzém nebo atopická dermatitida je ve většině případů dědičné onemocnění, které se projevuje zarudnutím, svěděním, puchýřky a suchou pokožkou, která se odlupuje. Toto chronické zánětlivé onemocnění způsobují hlavně alergie. Nesprávně fungující imunitní systém vede k alergiím a citlivosti na potraviny, chemikálie a částečky nacházející se ve vzduchu. Zda se jedná o alergii se dá zjistit krvním testem zaměřeným na zvýšenou úroveň eozinofilních bílých krvinek a IgE protilátek. Zhoršení stavu vyvolává i emoční stres, změny teploty a vlhkosti vzduchu, čisticí prostředky a kosmetika.

Ekzém představuje alergickou reakci organismu na podněty vnějšího a vnitřního prostředí. Ty mohou být různorodé a přitom může jít jen o onemocnění lokalizované na kůži nebo je to projev celkového postižení organismu. Nejdůležitější roli sehrává snížená aktivita imunitního systému.

Diagnostika ekzému

Stanovení diagnózy začíná anamnézou, která je zaměřena na zjišťování alergenů v pracovním a domácím prostředí. Dále využíváme klinický obraz, laboratorní základní a zvláštní vyšetření.

Provádějí se rutinní a speciální testy na kůži (epikutánní, prick test, skarifikační, intradermální, imunologické testy buněčné a humorální imunity, …), mikrobiologické vyšetření, vyšetření fokální infekce (infekce s ložiskem v mandlích, zubech, …), poruchy metabolismu a trávení trávicího ústrojí, stolice na parazity a vyšetření týkající se profese.

Jaké trávení, taková pokožka

Při léčbě ekzému je důležité odstranit nejen podezřelé alergeny ze své blízkosti, ale se podívat i na svůj trávicí systém. U většiny lidí trpících ekzémem se zjistilo, že trpí i tzv. „Leaky gut“ syndromem. To znamená, že přes stěny trávicího traktu unikají do těla látky, které by tam vůbec neměly být. Stěny našeho tlustého a tenkého střeva jsou neustále drážděny a „škrábány“ alergeny jako jsou lepek, mléčné výrobky a cukr. Tyto záněty a ranky uvolňují prostor mezi buňkami, čímž vzniká volná cesta pro nechtěné toxiny, které chce tělo vyloučit. Neunikají však již tradiční cestou přes stolici ale přes druhý největší eliminační orgán – pokožku. A proto se po konzumaci alergenů zhorší příznaky.

TIP: Jak na jizvy a skvrny po ekzému?

Sponzorováno

Co s ekzémem? Jak na něj?

 • Jako první krok je důležité vyloučit ze své stravy alergeny, hlavně mléčné výrobky, pšenici, vejce, droždí a citrusové plody. Jejich místo by měly nahradit hlavně protizánětlivé potraviny bohaté na omega 3 kyseliny jako vlašské ořechy, mastné ryby, lněné semeno a chia semínka, které pomohou obnovit membránu každé buňky, hlavně kožních buněk. Potraviny bohaté na vitamin C, které snižují hladinu histaminu a tím zmírňují podráždění, jsou – kiwi, barevná paprika, brokolice, ananas, růžičková kapusta, kapusta, meloun, zelí, rybíz, šípky. Kyselé prostředí zhoršuje ekzém, proto je dobré si vyrovnávat pH se zásaditými potravinami jako je avokádo, špenát, kapusta a spirulina. Vyhněte se sóji, octu, cukru, umělým barvivům, konzervačním látkám.
 • Z doplňků můžete vyzkoušet rybí nebo lněný olej, které mají vysoký obsah omega 3 kyselin a ty snižují záněty v těle. Z probiotik je nejúčinnější kultura Lactobacillus plantarum, která pomůže napravit střevní mikroflóru, a tak přispět ke zlepšení pokožky. Mezi další důležité živiny patří beta karoten a vitamíny A , C, D a B komplex. Pokud ze stravy vyloučíte zmíněné alergeny a zařadíte omega 3 kyseliny, stěny trávicího traktu už nebudou drážděny, což je dobé využít a podpořit toto období klidu jejich léčením a zahojením čajem z lékořice nebo šťávou z aloe vera.
 • Pro venkovní použití jsou nejvhodnější chladicí přípravky jako je aloe vera gel, protizánětlivé oleje, jako například měsíček lékařský, gotu kola, heřmánek nebo olej s vitaminem E. Můžete si vyrobit i vlastní olejíček, zkombinováním 2 kapek levandulového a heřmánkového esenciálního oleje v 1 polévkové lžíci jojobového oleje.
 • Vyhýbejte se kosmetickým výrobkům, které by vás mohly dráždit, prostředím s roztoči a zvířaty, bělidlům a jiným chemikáliím v domácnosti.
 • Neškrábejte se a vyhýbejte se stresu, protože stres a nervozita vás nutí více se škrábat a dráždit si pokožku. V dnešní době je to pro většinu z nás výzva, proto vyzkoušejte jednoduchou jednominutovou meditaci, při které není třeba žádnou speciální přípravu. Někomu zas pomůže, když se provětrá při běhu nebo jiném cvičení.
 • Detoxifikační čaje, lopuch (Arctium lappa), šťovík kadeřavý (Rumex crispus), pampeliškový kořen (Taraxacum officinale radix) nebo švédské kapky, zas pomohou podpořit funkci jater a lymfatického systému, čímž se odlehčí vylučování toxinů přes pokožku.

ČTĚTE: Na atopickou dermatitidu ledovou vodu

Nezapomínejte, že všichni jsme individuality a u každého může mít stejná nemoc různé příčiny a proto je nejlepší poradit se s odborníkem a zjistit co se vlastně děje. Pokud se rozhodnete vyzkoušet někteří z výše zmíněných tipů, tak je dobré dodržovat to alespoň 3 měsíce a zvolit si něco z každé oblasti – strava, doplňky, venkovní použití, relax a detox. Jen pak se výsledky dostaví rychleji s trvalejším efektem.

Principy léčby ekzému

 • zaměřena na eliminaci alergenů
 • odstranění ložisek infekce
 • vyhnout se dráždění a vysychání pokožky
 • ne více než jedna sprcha nebo koupel denně
 • používat mýdla, které nevysušují pokožku
 • léčba poruch trávicího ústrojí, střevních parazitů
 • léčba poruch metabolismu, endokrinních onemocnění

Co dále si o ekzému přečíst?

VIDEO: Atopický ekzém a léčba solí z Mrtvého moře

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Jak na ekzém?”

  1. […] choroby (akné, vypadávání vlasů, popáleniny, otlaky, záněty kůže, ekzémy, pooperační jizvy, lišeje, […]

   • radka.blatecka napsal:

    Já osobně používám na ekzém konopnou kosmetiku z řady Atopos od Cannadermu. Ta mi vyhovuje zatím nejvíc z veškeré kosmetiky, kterou jsem vyzkoušela, a že jí nebylo málo. Jasně, že co vyhovuje mě, nemusí vyhovovat vám, ale třeba to někomu pomůže.

  2. […] si vytvořit i směs, která pomáhá s kožními onemocněními (ekzém, lišej, akné). Smíchejte med se skořicí v poměru 50:50 a natři si postižené […]

  3. […] Kožní onemocnění (například ekzémy) […]

  4. […] Pravidelné používání přírodního šípkového oleje se doporučuje při psoriáze, ekzémech i proleženinách. Pomůže i při drobných jizvičkách, popáleninách, stařeckých skvrnách a […]

  5. […] a pomáhá tak zmírnit nebo dokonce úplně vyléčit kožní problémy, jako je suchost pokožky, atopický ekzém nebo lupénka. Olej obsahuje i velké množství vitamínů (A, B1, B2, B3, B6, C, D a E), které […]

  6. […] vynikající práci odvede prakticky při všech kožních chorobách. Natírat si jí můžete ekzémy, akné, ale díky ní se vám uleví i při zánětech žil, křečových žilách a […]

  7. […] se hojící rány, akné, ekzémy, popáleniny, […]

  8. […] zásadě neexistují žádné absolutní, ale jen relativní kontraindikace: bronchitické astma, ekzémy, srdeční a ledvinová nedostatečnost, hypertyreóza, tuberkulóza, zhoubné […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva