Sponzorováno

10 bylinek pro zlepšení krevního oběhu 4.71/5 (14)

Existuje několik mechanismů, kterými se předpokládá, že Ginkgo biloba může pomoci krevnímu oběhu.

Existuje několik mechanismů, kterými se předpokládá, že Ginkgo biloba může pomoci krevnímu oběhu.

Máte často studené ruce a nohy nebo se vám točí hlava, když se příliš rychle postavíte? Pokud ano, můžete mít špatný oběh, což znamená, že vaše krev v těle neteče tak, jak by měla.

Dobrou zprávou je, že existují způsoby, jak přirozeně zlepšit krevní oběh, jako je třeba použití určitých bylin a koření. Můžete také zkusit užívat specifické vitamíny a minerály nebo si vytvořit nějaké nové návyky ke zlepšení průtoku krve v těle.

V tomto článku najdete více o tom, proč je dobrý krevní oběh tak důležitý, plus nejlepší bylinky pro podporu krevního oběhu a lepší průtok krve.

Proč je krevní oběh důležitý pro dobré zdraví

Váš oběhový systém se skládá hlavně z vašeho srdce a krevních cév, ale je propojen s celým tělem.

V podstatě vaše srdce zahájí proces cirkulace pumpováním krve do plic, aby nabralo kyslík, a pokračuje v procesu pumpováním této, nyní na kyslík bohaté krve, do celého vašeho těla. K dokončení cyklu je krev zbavená kyslíku přenesena zpět do vašeho srdce, aby celý proces začal znovu.

Cirkulující krev přenáší nejen kyslík, ale také vodu a živiny do každého svalu, orgánu a tkáně ve vašem těle, včetně mozku, ledvin, jater a trávicího systému. Kromě toho krev také odvádí některé odpadní látky z buněk a orgánů, takže hraje důležitou roli při detoxikaci.

Jak vidíte, krevní oběh je díky tomu neuvěřitelně důležitý pro celkové zdraví. Špatný krevní oběh znamená, že můžete mít studené končetiny, protože se do nich nedostává dostatek krve, a také to ve finále může ovlivnit váš mozek, kůži, výdrž a další.

Nejlepší bylinky pro krevní oběh

Kajenský pepř

Kajenský pepř je bylinka, která zahřeje vaše tělo a zároveň povzbudí krevní oběh. Obsahuje sloučeninu známou jako kapsaicin, o které se předpokládá, že je zodpovědná za zlepšení krevního oběhu a další výhody, jako je snížení zánětu.

Kajenský pepř je ingredience, která vlastně nemá s pepřem vůbec nic společného. Jedná se totiž o prášek z chilli papriček Cayenne.

Díky své schopnosti zlepšovat průtok krve podporuje kajenský pepř také zdraví srdce a může dokonce pomoci udržovat vaše tepny čisté. Zmírňuje ucpání, zejména v dutinách. Potvrzují to studie.

Pokud je pro vás kajenský pepř příliš pikantní, zkuste ho použít na masáž svalů nebo na koupel nohou (1/2 lžičky v kbelíku s teplou vodou).

Listnatec ostnitý

Listnatec ostnitý (Řeznický smeták) se tradičně používá jako toner na krevní cévy v bylinné medicíně. Zlepšuje krevní oběh a obsahuje sloučeniny, které napomáhají stahování žil a podporují průtok krve zpět do srdce.

Listnatec ostnitý byl speciálně studován pro svůj účinek na problémové stavy žil a ve studiích bylo zjištěno, že pomáhá s problémy, jako je chronická žilní nedostatečnost, křečové žíly a hemoroidy.

Ginkgo biloba

Ginkgo biloba je nejznámější pro své účinky na posílení mozku, ale také jej používají bylinkáři ke zlepšení krevního oběhu po tisíce let.

Podle tradiční čínské medicíny listy ginkga stimulují průtok krve a zvyšují oběh v plicích. To pomáhá zbavit se stagnace, která může přispívat k respiračním problémům.

Někteří odborníci se domnívají, že ginkgo může také zlepšit krevní oběh v mozku, což by mohlo částečně vysvětlit jeho přínos pro paměť a poznávací schopnosti.

Hloh

Plody hlohu jsou bylinkou vhodnou pro srdce a také jednou z nejlepších bylin pro krevní oběh.

Zlepšuje průtok krve (zejména průtok krve koronárními tepnami podle studií) a působí jako vazodilatátor pro uvolnění zúžených cév a snížení krevního tlaku.

V TČM se plody hlohu používají také při poruchách trávení, které souvisí se stagnací a podporují žaludek, slezinu a játra.

Gotu kola

Gotu kola je blízký příbuzný petržele a běžně se používá jako mozkové tonikum ke zlepšení paměti, koncentrace a bdělosti. Dle studií zlepšuje také krevní oběh a někdy se používá jako pomoc při otocích nohou při žilní nedostatečnosti.

Další výhodou gotu koly je, že může snížit zánět, což ve finále logicky snižuje zátěž, se kterou se vaše tělo musí vypořádat. Můžete jej užívat jako čaj nebo extrakt.

Zázvor

Stejně jako kajenský pepř, je kořen zázvoru koření i bylina, která může podpořit krevní oběh. Je to zvláště výhodné, pokud máte stále studené ruce a nohy – zde je ideální kvůli její hřejivé povaze.

Jak možná víte, zázvor je také skvělý na trávení a jedna z nejpoužívanějších bylinek proti nevolnosti. Může dokonce pomoci s menstruačními křečemi tím, že stimuluje průtok krve do pánevní oblasti a také posílí váš imunitní systém.

Sponzorováno

Skořice

Skořice je další koření, které přirozeně hřeje a povzbuzuje, což z n9 dělá jednu z nejlepších bylin pro krevní oběh. Cassia skořice má tendenci být teplejší než pravá skořice, ale obě mají podobné výhody.

Spolu se zvýšením průtoku krve pomáhá skořice také odstranit přetížení a může stimulovat pomalé trávení.

Šálek skořicového čaje je skvělý na krevní oběh (a zažívání), ale můžete jej použít i zevně do koupele nohou nebo vytvořit masážní olej s esenciálním olejem.

Žlutodřev americký

Žlutodřev americký je bylina, která byla nejvíce využívána některými indiánskými kmeny a pochází ze stálezelené rostliny, která tvoří velký keř nebo malý strom. Kůru lze použít k podpoře zdravého krevního oběhu a je také pomocníkem při trávení.

Spolu se zlepšením krevního oběhu lze Žlutodřev americký využít ke stimulaci stagnujícího lymfatického systému, což napomáhá detoxikaci.

Česnek

Česnek může být užitečný pro krevní oběh, protože pomáhá předcházet agregaci krevních destiček. Zahřívá, stimuluje a podporuje zdravou hladinu cholesterolu. Jednoznačně to potvrzují studie.

A i když má všechny výhody sám o sobě, můžete z česneku získat více, když jej zkombinujete s jinými bylinkami pro krevní oběh. To je pak super podpora krevního oběhu.

Borůvka

Borůvka je nejznámější pro své výhody pro náš zrak.

V Evropě se však také používá při určitých vaskulárních poruchách (jako je žilní nedostatečnost, křečové žíly a různé poruchy encefalické cirkulace), protože má schopnost zlepšit oběh.

Antioxidanty v borůvce, které jsou známé jako antokyany, mohou, dle studií, také pomoci chránit poškozené kapiláry a zlepšit funkci krevních destiček.

Další způsoby pro zlepšení krevního oběhu

Cvičení

Cvičení je vlastně jedním z nejlepších a nejjednodušších způsobů, jak rozproudit krev. Ve skutečnosti jste si pravděpodobně všimli, že po dlouhém sezení máte chladnější končetiny (ruce a nohy), protože v klidu je oběh pomalejší.

Přidejte do své každodenní rutiny pravidelné cvičení, jako je rychlejší chůze, poskakování na mini trampolíně, tanec, jízda na kole atd., abyste okamžitě zvýšili krevní oběh a také jej dlouhodobě zlepšili.

Vitamíny a minerály

Existují tři specifické vitamíny a minerály, které mohou pomoci s cirkulací, i když tomu tak může být pouze v případě, že jich máte nedostatek.

Železo je důležitý minerál, který vaše tělo potřebuje k produkci hemoglobinu, složky červených krvinek, která přenáší kyslík. Z tohoto důvodu může také zlepšit průtok krve a „posílit“ vaši krev.

Vitaminy skupiny B mohou také pomoci s cirkulací – zejména B3, kyselina listová (B9) a B12 – protože se podílí na produkci různých typů krvinek.

A konečně se předpokládá, že vitamín E podporuje oběh a může také podporovat zdraví krevních cév.

Masáž

Masáž je dobrý způsob, jak stimulovat oběh a lymfatickou dekongesci. Navíc je to velmi uvolňující a odbourává stres!

Pro dosažení nejlepších výsledků zkuste masážní terapii od profesionála, ale mějte na paměti, že i vlastní masáž může být také užitečná pro rozproudění krve. Můžete přidat esenciální oleje jako rozmarýn nebo šalvěj pro ještě větší podporu krevního oběhu.

Pamatujte na toto

Některé bylinky na oběh nemusí být tou nejlepší volbou, pokud užíváte léky na ředění krve nebo máte specifický zdravotní stav. Před použitím si proveďte průzkum a v případě potřeby se poraďte s odborníkem.

Špatný krevní oběh může být také příznakem vážného onemocnění, takže podle potřeby nezapomeňte navštívit kvalifikovaného zdravotníka.

Zkuste bylinky na rozproudění krve v těle

Pokud chcete zlepšit svůj krevní oběh, možná se nebudete muset podívat dál než do kuchyňské skříňky. Běžné bylinky a koření jako kajenský pepř, skořice, zázvor a česnek jsou skutečně vynikající na rozproudění krve a zahřejí vás při tom.

Nezapomeňte přidat pravidelné cvičení, abyste ještě více podpořili krevní oběh!

Sponzorováno

Pokud máte s krevním oběhem dlouhodobě problém, jděte k lékaři. Tam už bylinky nepomohou.

A dále si o krvi přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva