Sponzorováno

Bylinky a koření ve stravě dětí: Které ano a které ne? 4.83/5 (6)

Bylinky a koření ve stravě dětíNěkteré maminky jsou až přehnaně opatrné v používání bylinek a koření ve stravě malých dětí. Přitom mnohé z nich jim dokáží naopak pomoci. Stačí je používat v rozumném množství a dobře si prostudovat jednotlivá pozitiva.

Žádné experimenty

Jednoznačně není třeba experimentovat v období zavádění tuhé stravy.

Počkejte si, pokud si dítě zvykne na jednotlivé chutě a pak občas můžete přihodit někde lísteček bazalky a později i kousíček pepře. Ten se doporučuje používat až po třetím roce miminka.

Organismu prý škodí méně než sůl, používat jej však musíte pouze na malé ochucení a vždy čerstvě mleté kousky, které pouze projdou přes trávicí trakt a neusazují se v ledvinách tak, jak nejčastěji používaný mletý prášek.

TIP: Mrkněte na seznam nejzdravějšího koření

Pozor již v těhotenství

Stejně, jako dáváte pozor na to, co budete dávat jíst miminku, musíte být obezřetné již v těhotenství. Z jedné strany je to kvůli háklivosti některých bylinek na rostoucí děťátko a z druhé strany to může být negativní na samotný plod a občas dopomoci v prvních měsících k samovolnému potratu.

Které bylinky ne?

Vyhýbat byste se měli celerové nati, skořici nebo levanduli. Podobně byste měli postupovat i poté při kojení. Určitě není nutné opět připomínat důležitost vaší stravy a následného propojení s drobečkem prostřednictvím mléka.

Při vaření nepoužívejte hlavně výrazné koření a pálivé přísady. Takto byste neměli používat mátu peprnou, protože může zabránit tvorbě mléka. Chuť mléka může ovlivnit i hodně česneku. Aloe může mít na miminko projímavý účinek a bazalka se zázvorem jsou taktéž vhodné až pro větší děti.

Fenykl na větry

Čaj z této byliny je velmi známým pomocníkem při dětských problémech s trávením. Špetka sušené rostliny na masíčko pomůže dětem s větříky a taktéž je dobrý proti průjmům. Maminky si naopak mohou v začátcích pomoci s lepší tvorbou mléka.

Sponzorováno

Stejně pomohou i příbuzné – kmín, anýz nebo koriandr. Při zavádění těchto součástí stravy dávejte vždy pozor na alergické reakce. Vždy dávejte pouze jednu samostatnou bylinku, abyste uměli případně rozlišit z čeho vznikly kožní nebo žaludeční problémy.

Teprve když při dlouhodobém používání budete vědět, že na děťátko působí dobře, můžete vyzkoušet jinou pochutinu. Nikdy však nekombinujte několik bylin najednou. Všeho totiž moc škodí. Stejně by pro vás mělo být tabu používání levných bujónů, vegety a kořeněných směsí. Ty nepůsobí dobře na dospělého člověka, o to horší důsledky mají na malé děti.

Trošku sezam do pomazánky

Velmi dobrou součástí může být i sezam. Tyto nenápadné semínka jsou bohatým zdrojem železa, hořčíku, manganu a vápníku. Zároveň mají antioxidační účinky a snižují riziko rakoviny. Dobré jsou i na udržování hladiny cholesterolu.

Přimíchat je můžete do nějaké pomazánky. Trošku jejich podrťte, abyste zvýšili jejich účinek. Kupujte i pečivo s jejich přídavkem. A když si na ně děti zvyknou, posypte je jen tak na máslo a nakrájejte jim k tomu zeleninu.

Obávat se nemusíte u nás často používané petrželové nati. Tu můžete přidávat do jídel hned od začátku. Abyste využili její plnou sílu, k jídlu ji přidávejte buď těsně před dokončením, nebo až po něm. Dlouhým vařením přichází o mnoho účinných látek.

Široká paleta bylin

Zatímco některé bylinky a koření můžete používat již během kojení, jiné je dobré zavádět až po třetím roce. Řiďte se zejména heslem, že pokud jste něco konzumovali už během těhotenství a kojení, můžete to přidat do vaření v malé dávce i při zavádění tuhé stravy.

Používejte raději na zdejší poměry tradičnější rostliny jako zmiňovanou petrželku nebo kopr, který má močopudné účinky a je dobrý na větry. Na dezinfekci střev je dobré občas použít tymián. Rozmarýn je velmi aromatický, dodejte jen špetku, aby nezměnil chuť jídla. Podporuje trávení a činnost jater. Majoránka nebo příbuzné oregano se může přidávat do jídel až u větších dětech.

Když je to možné, používejte vždy čerstvé bylinky, které mají v sobě více uchovaných dobrých látek a nejsou tak agresivní v chuti jako sušené. Pokud uvažujete o tom, kdy dětem dovolit pálivé, tak nejvhodnější věk je až puberta, kdy žaludek dokáže takové věci lépe strávit.

Sponzorováno

Čtěte také: Konzumace bylinek a zdraví

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva