Sponzorováno

Těmito jídly krmte svůj mozek! Toto jsou vhodné potraviny pro váš mozek. 4.87/5 (23)

Mozek a jeho výživaTo, co sníte, se odrazí i na vašem rozmýšlení, náladě, paměti či koncentraci. Připravili jsme pro vás seznam rozmanitých jídel, které zajistí, aby váš mozek pracoval naplno, díky čemuž můžete prožít svůj den efektivněji a hlavně radostněji.

Ančovičky

Ančovičky obsahují desetkrát více omega-3 mastných kyselin jako například mimořádně zdravý tuňák, což je pro mozek velmi prospěšné. Zároveň v nich nenajdete mnoho nebezpečné rtuti, která se často nachází ve větších rybách. Právě s konzumací omega-3 mastných kyselin během těhotenství a dětství se spojuje vyšší IQ. Ančovičky jsou také zdrojem vitamínu D, který mimo jiné zlepšuje náladu. Vybírejte si ančovičky ve skleněné nádobě namísto konzervy, ve které je množství chemikálií.

Chřest

Chřest má v sobě velké množství kyseliny listové, jejíž nedostatek může způsobovat depresi. Také dokáže pomoci při ‚opici‘. Jak ukázal výzkum korejských vědců z roku 2009, výtažek z chřestu v těle zvýšil hladinu důležitých enzymů, které potlačují nepříjemné účinku alkoholu.

Lesní plody

Co se týče lesních plodů, tajemství je v jejich semínkách. Právě ty v sobě skrývají fytochemikálie zvané elagitaníny, které z těla dostanou toxiny. V borůvkách zas najdete množství antioxidantů prospěšných pro mozek.

Kari koření

Kari koření zabraňuje zánětům a studie na zvířatech naznačují, že kurkumin, který se v tomto koření nachází, dokáže bojovat s amyloidnými plaky, které se hromadí v mozku a způsobují Alzheimerovu chorobu. Takže kari přidávejte k těstovinám, do dresinků, omáček i čočkové polévky.

Tmavá hořká čokoláda

Tmavá čokoláda je mimořádně zdravá, stačí kousek a bude se vám lépe soustředit, protože do mozku začne proudit více krve. Pamatujte si však, že čím tmavší čokoláda (čím více obsahuje kvalitního kakaa), tím lépe.

Sponzorováno

Vejce

Vajíčka jsou jedním z nejlepších zdrojů cholinu, který pomůže vaší paměti. Podporuje totiž vylučování acetylcholinu, tedy neurotransmiteru (chemická látka, která v nervové soustavě slouží k přenášení vzruchů), který mozku pomáhá s ukládáním informací a jejich následným ‚lovením‘ z paměti. Samozřejmě, nejvíce živin najdete ve vajíčkách od slepic, které žijí ve volném výběhu. Právě v nich je mnohem více omega-3 mastných kyselin či vitamínu E.

Čerstvé ryby

Některé druhy ryb, především losos a tuňák, jsou výborným zdrojem omega-3 mastných kyselin, které jsou pro fungování mozku tou největší pomocí. Je však rozdíl mezi rybami chovanými na farmě a volně žijícími rybami, takže pokud můžete, pořiďte si ty druhé, čerstvé.

Avokádo

V avokádu najdete spoustu vitamínu E, který mozek ochraňuje například před Alzheimerovou chorobou. Výzkum ukázal, že lidé, kteří ho přijímali přímo z potravy, toto neurodegenerativní onemocnění riskují o 67 procent méně. A pokud chcete dokonalé snídaně pro svůj mozek, které jsou zároveň syté, dopřejte si vajíčka s avokádem.

Rozinky

Rozinky obsahují hodně bóru, který, jak ukázaly výzkumy, zlepšuje pozornost i paměť. Pokud si koupíte bio rozinky, vyhnete se různým zbytkem toxických pesticidů. Bor najdete i v jablkách.

Ovesné vločky

Ovesné vločky jsou výjimečnou potravinou, která navzdory vysokému obsahu sacharidů zasytí a energie z ní se do těla uvolňuje postupně – a to i do mozku. Prospívají i paměti a koncentraci. Skvěle se k nim hodí skořice, která má také mnoho zdravotních benefitu.

Extra panenský olivový olej

Olivový olej má v sobě množství zdravých tuků a polyfenolů a bojuje proti zánětům v těle, které vám mohou bránit v soustředění se, případně vedou dokonce k migréně. Nejzdravější kombinace je se salátem, ale můžete ho použít i při vaření na nižších teplotách.

Dýňová semínka

Chutná dýňová semínka jsou zdrojem aminokyseliny tryptofanu, který je nezbytný pro správné fungování zmíněných neurotransmiterů. Zkuste si je upražit doma s kořením dle vlastního výběru a použijte rozumné množství soli.

Vlašské ořechy

Na závěr nemohou chybět vlašské ořechy, potravina, která se už jen pro svůj vzhled se správným fungováním mozku spojuje nejčastěji. Najdete v nich zinek a hořčík, které ovlivňují vaši náladu, a také vitamin E a antioxidanty. Stačí hrst denně (protože jsou dost kalorické) a můžete očekávat pozitivní účinky na svou paměť.

VIDEO: Dokument o mozku

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Těmito jídly krmte svůj mozek! Toto jsou vhodné potraviny pro váš mozek.”

  1. […] TIP: Těmito jídli krmte mozek! […]

  2. […] TIP: Super jídla pro výživu mozku […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva