Rozmarýn lékařský a zdraví – jaké má na nás účinky? 4.78/5 (27)

Sponzorováno

Rozmarýn lékařský a zdraví - jaké má na nás účinky?Rozmarýn lékařský patří do čeledi hluchavkovitých. Do této čeledi řadíme si 200 rodů s 5000 druhy, mezi nimiž najdeme nejen byliny, ale i keře a stromy. K rodu rozmarýn náleží 5 rostlinných druhů ze Středomoří, podle některých autorů se však jedná pouze o monotypický rod, tj. že zahrnuje pouze jediný druh rozmarýn lékařský.

O rozmarýnu

Popis: Rozmarýn lékařský je vytrvalá bylina či polokeř s celokrajnými, čárkovitými listy. Listy jsou tuhé až kožovité, na kraji podvinuté, stříbrno šedozelené. Intenzivní a charakteristicky voní. Kvete modře.

Kde ho najdete: Rozmarýn je původním druhem jihozápadní Evropy. U nás se pouze pěstuje. V zimním období ho musíme chránit před mrazem. Nejlépe přezimuje ve studeném skleníku, dá se však pěstovat i jako pokojová rostlina.

K čemu se používal dříve: Rozmarýn byl používán již ve středověku nejen jako koření, ale i jako léčivá bylina a kadidlo. Rozmarýn byl, a do dneška zůstal, symbolem lásky a smrti. Motiv rozmarýnu se často objevuje v lidové poezii a písních. Z Matthioliho herbáře se dozvídáme, že rozmarýnové dřevo sloužilo k výrobě loutna. V 16. století byl rozmarýn známý jako prostředek proti žaludečním potížím, onemocnění jater a sleziny.

Používal se i proti revmatismu jako posilující lék. Rozmarýnový květ s chlebem a solí se užíval nalačno, protože prý brousil zrak. Rozmarýn byl samozřejmě v našich krajích už ve středověku oblíbeným kořením, obzvláště do nádivek ak masu.

Sběr: V době květu nebo po odkvětu sbíráme listy rozmarýnu nebo z nedřevnatých částí větviček celou nať. Listy sušíme ve stínu v dobře větraném prostoru. Teplota při sušení by neměla překročit 30 až 35 °C.

Obsahové látky: Hlavní obsahovou látkou celé čeledi hluchovkovitých jsou silice. V rozmarýnu je je jí 2,5 procenta.

Sponzorováno

Účinky na organismus: Rozmarýn podporuje trávení i chuť k jídlu. Zvyšuje totiž prokrvení trávicího ústrojí, zvyšuje vylučování žluči a ovlivňuje tvorbu trávicích enzymů. Rozmarýn zlepšuje celkovou psychickou a fyzickou kondici, používá se při rekonvalescenci a při léčbě chronických onemocnění srdce a cév starších pacientů.

Rozmarýnová koupel působí povzbudivě především díky dráždění pokožky a čichových receptorů. Působí také močopudně a zvyšuje prokrvení v oblasti malé pánve.

Použití: Na zápar se používá jednotlivá dávka 1,5 g, nebo 1 kávová lžička na šálek vody. Při dlouhodobém používání rozmarýnu je tato dávka zároveň maximální denní dávkou. Na studený macerát používáme dávku 2 kávové lžičky. Při přípravě aromatické koupele použijeme 50 g drogy na dva litry vody, které dále ředíme v lázni. Při vnějším použití na obklady je dávka 10 g drogy na sklenici vody.

Toxicita a vedlejší účinky: I nepatrné zvýšení terapeutických dávek může vyvolat zdravotní problémy a může být nebezpečné zvláště pro těhotné ženy. Používání rozmarýnu patří výhradně do rukou lékaře.

Užitek: podporuje trávení, zvyšuje vylučování moči, povzbuzuje nervovou soustavu, prospívá proti nadýmání a při sníženém tlaku, stimuluje srdce a krevní oběh.

Na alergie? Podle závěrů z jedné japonské studie má rozmarýnový olej protizánětlivé účinky, které zmírňují příznaky sezónních alergií. Kořeňte si jídla touto bylinkou do vůle, abyste z ní měli co nejvíce užitku.

Rozmarýn pro krásu: Rozmarýnový zápar nanesený na obličej osvěžuje pokožku a rozpouští vrásky. Nejlepší milostnou předehrou je rozmarýnová koupel, protože rozmarýnové silice prudce zvyšují citlivost senzitivních receptorů. Na koupel externě zapaří 50g rozmarýnu a zápar vlijeme do koupele. Pro zvýšení sexuálního apetitu během celého roku je příjemné používat rozmarýn i v kuchyni.

Sponzorováno

Například rozmarýnový med zvyšuje u mužů produkci spermií a zlepšuje kvalitu orgasmu.

A dále si o rozmarýnu přečtěte

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva