Sponzorováno

Skořice a hubnutí – proč a jak funguje? 4.78/5 (41)

Může vám skořice pomoci s hubnutím?

Může vám skořice pomoci s hubnutím?

Aromatická a krásně voňavá skořice je stejně stará jako zaznamenaná historie. Už starobylí Egypťané ji používali k balzamování a v době římské Říše byla skořice 15krát dražší než stříbro. Mnoho výzkumů ukazuje, že má antimikrobiální a antiparazitální účinky. Obsahuje také silné antioxidanty, může napomoci hojení ran a může dokonce snížit krevní tlak a cholesterol.

A ano, skořice vám může pomoci i při hubnutí. Ale pro dosažení nejlepších výsledků při hubnutí se nemůžete spoléhat pouze na skořici. Budete jednoduše muset jíst méně kalorií a budete muset cvičit více, abyste dosáhli jakéhokoli významného snížení hmotnosti. Některé výzkumy naznačují, že skořice může mít docela pěkný účinek ztrátu hmotnosti. Ale jak jsme již psali, skořice to nedokáže sama. Musíte změnit svůj životní styl. A raději se zeptejte ještě svého lékaře, než začnete užívat více skořice než se obvykle, protože to není pro všechny úplně bezpečné.

Skořice a hubnutí

Skořice může třeba pomáhat omezit zvýšení krevního cukru a zpomalovat vyprazdňování žaludku. Oba tyto účinky mohou velmi pomoci lidem, kteří se snaží zhubnout. Čím déle vaše jídlo zůstane v žaludku, tím déle trvá, než začnete znovu cítit hlad. Takže vám skořice může pomoci sníst méně a vytvořit si potřebný kalorický deficit ke zhubnutí.

Hladina cukru v krvi a hubnutí

Potraviny, které způsobují náhlé a velké zvýšení hladiny cukru v krvi poté, co je sníte způsobí, že vaše tělo musí uvolnit hodně inzulínu, což umožní způsobit pokles této vysoké hladiny cukru v krvi. To ale opět způsobí, že se budete opět cítit hladoví.

A takto pořád dokola. Konzumace skořice, a to dokonce 12 hodin před konzumací jídla s potenciálem zvyšování hladiny cukru v krvi, může opravdu pomáhat omezit zvýšení hladiny cukru v krvi po jídle. Byl na to výzkum, který vyšel formou článku zveřejněného v časopise Journal of Diabetes Science and Technology v roce 2010.

Tento účinek stabilizace krevního cukru vám může ve finále pomoci zhubnout. A toto je asi nejdůležitější věta v tomto článku:

Diety s potravinami s nízkým obsahem glykemického indexu – tedy ty, které stabilizují hladinu cukru v krvi, mohou být dokonce ještě lepší na hubnutí než diety s nízkým obsahem tuku.

To si opravdu zapamatujte. Studie publikovaná v New England Journal of Medicine v roce 2010, zjistila, že strava s nízkým GI, tedy vysoce-bílkovinné diety byly nejlepší pro hubnutí.

Skořice a vaše tělo

Studie z roku 2006 zjistila, že extrakt ze skořice pomáhá zlepšit složení těla tím, že snižuje množství tělesného tuku. Přidání skořice do vysoko sacharidové stravy s vysokým obsahem tuku pomohlo omezit inzulínovou rezistenci a tukové usazeniny, čímž se zlepšilo složení těla (toto se testovalo na zvířatech). Je nutný další výzkum, avšak se předpokládá, že podobný účinek bude i na lidských tělech.

Skořice jako součást zdravé výživy

Skořice vám pomůže také omezit množství cukru, které přidáváte do sladkých pokrmů, jako jsou sladké pečivo, pudinky a sušenky, protože zvýrazňuje sladkou chuť. Zvažte přidání malého množství skořice do ovesných vloček nebo smoothie na snídani. Ale skořici můžete dát na maso nebo i na brambory.

Skořice a několik upozornění

Zde si dovolíme malé upozornění: Vyvarujte se užívání velmi velkých dávek skořice, aniž byste to nejdříve nekonzultovali se svým lékařem, protože to nemusí být úplně bezpečné. Skořice může interagovat (vzájemně působit) s jakýmkoli lékem nebo bylinou. Navíc, například užívání skořice není pro lidi s poškozením jater moc bezpečná. Takže na toto raději pozor.

Skořice může vyvolávat estrogenní účinky, proto by neměla být užívána během těhotenství nebo pokud máte v anamnéze onemocnění související s hormonálními účinky, jako je třeba rakovina prsu. Protože tento koření může zvýšit sekreci žaludku, používejte skořici opatrně, pokud máte v anamnéze peptické vředy. Pokud máte diabetes nebo užíváte jiné léky, poraďte se se svým lékařem před doplněním skořice do vašeho jídelníčku.

Sponzorováno

Skořice Cassia

Jeden běžný druh skořice, skořice Cassia, obsahuje značné množství kumarinu. Kumarin je používán k léčbě otoku nebo zadržování vody. I malé dávky kumarinu, které se užívají déle než dva týdny, mohou způsobit poškození jater, zejména u lidí, kteří již mají onemocnění jater. Znamená to, že byste se měli vyhnout skořici? Ne. Pokud užíváte denně skořici, ujistěte se, že používáte ceylonskou skořici, která obsahuje mnohem nižší koncentrace kumarinu.

Zajímavost: Na internetu (třeba na Youtube, na tomto odkaze) koluje taková výzva, že není možné sníst lžičku skořice. Zkuste pogooglit, je to docela legrace. A ano, našli se i tací, kteří to zvládli. Vše je o technice.

Suma sumárum – jak tedy skořice přispívá k hubnutí?

Sepsali jsme to do 6 bodů:

1. Řídí hladinu inzulínu

Skořice má jedinečnou schopnost napodobovat aktivitu inzulínu v těle. Pro ty, kteří nejsou obeznámeni s procesem metabolismu glukózy, je inzulín chemikálie, která pomáhá vašemu tělu regulovat hladinu cukru v krvi (glukózu). Lidé, kteří jsou lépe obeznámeni s onemocněními, jako je cukrovka, vědí, že udržení hladiny cukru v krvi je důležité, protože hroty, které jsou buď příliš vysoké nebo příliš nízké, mohou být nebezpečné. Dokonce i u nediabetiků může být zvýšená hladina cukru v krvi problematická, protože způsobuje skladování přebytečného tuku, čímž je pro lidi těžší udržet si hmotnost nebo dokonce zhubnout.

2. Snižuje hladinu cukru v krvi

Skořice vám jednak může pomoci s kontrolou množství inzulínu a také přímo působí na samotný krevní cukr. Studie dokonce ukázala, že přidání skořice do jídla může snížit glykemický index jídla o 18-29%. Konzumace nižších glykemických jídel je důležitá pro vyloučení velkého stoupání hodnot hladiny cukru v krvi.

3. Skořice a rychlost metabolismu

Spotřeba skořice samotné také způsobuje metabolickou reakci. Podobně jako při konzumaci chilli, přítomnost skořice ve vašem těle umožňuje, aby váš metabolismus urychlil. Toto zrychlení metabolismu umožňuje spálit více kalorií a pomáhá při hubnutí.

4. Snižuje LDL cholesterol

Výzkumy také podpořily myšlenku, že skořice může přispět ke snížení LDL (špatného) cholesterolu, což je skvělé pro zdraví vašeho srdce.

5. Pomáhá pálit břišní tuk

Konzumace skořice údajně ovlivňuje břišní tuk více než tuk, který se nachází v jiných částech vašeho těla. Břicho je často problémová oblast pro mnohé z nás, takže to může být dobrá zpráva. Nejen, že snížíte velikost kalhot, ale břišní tuk je vlastně nejnebezpečnější typ tuku – obaluje totiž některé z našich nejdůležitějších orgánů. A z tohoto důvodu je logicky eliminace břišního tuku dobrá pro vaše celkové zdraví.

6. Potlačuje chuť k jídlu

Sponzorováno

Skořice opravdu může zpomalit proces trávení jídla ve vašem žaludku. A to je dobrá věc pro ty, kteří chtějí zhubnout, protože tato skutečnost vám pomůže cítit sytost po delší časové období. Kromě toho může sladká příchuť skořice pomáhat zmírnit chuť na sladké. A to se hodí ne?

A co si o skořici ještě přečíst?

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva