Sponzorováno

Skořice a těhotenství – používá se na vyvolání porodu? 4.85/5 (13)

  • Skořice je jedním z mnoha bylin a koření, které se skutečně tradičně používají k podpoře porodu. Ale mnoho studií toto nepodporuje. Je to spíše taková babská rada.
  • Skořice obsahuje látky, které mohou stimulovat dělohu a podporovat kontrakce. Nicméně, vědecké důkazy o účinnosti skořice při vyvolávání porodu jsou omezené a nejsou dostatečné k tomu, aby byla doporučována jako běžná léčebná metoda.
  • Je důležité si uvědomit, že používání skořice k vyvolání porodu by mělo být prováděno pouze pod dohledem lékaře nebo jiného zdravotnického odborníka. Samoléčba může být v tomto směru nebezpečná a může vést k nežádoucím účinkům, včetně předčasného porodu nebo komplikací během porodu.

Jak to je vlastně se skořicí v těhotenství?

Jak to je vlastně se skořicí v těhotenství?

Skořice je lahodné koření se specifickou chutí, které dokáže zvýraznit chuť mnoha nápojů a pokrmů. Můžete skořicí trochu posypat sušenky a koláč nebo přidat trochu skořice i do kávy.

Skořice však nedoplňuje pouze jídla, která máte rádi. Skořice má také zdravotní přínosy díky svým antioxidačním a protizánětlivým vlastnostem.

Vzhledem k tomu, že skořice je silné koření, možná se ptáte, zda je během těhotenství bezpečná. Zde je dobrá zpráva: Je bezpečná, pokud budete mít na paměti několik věcí.

Je bezpečné jíst skořici během těhotenství?

Asi víte, že některé potraviny jsou zakázány, když je žena těhotná. Patří mezi ně ryby s vysokým obsahem rtuti, syrová vejce a nedostatečně tepelně upravené maso. Naštěstí skořice na seznamu není.

To je dobrá zpráva, pokud používáte skořici jako ochucovací přísadu. Přesto, i když je bezpečné konzumovat s mírou, příliš mnoho skořice může způsobit nežádoucí vedlejší účinky, včetně gastrointestinálních problémů, poškození jater a vředů v ústech.

Pokud jde o to, kolik skořice je bezpečné konzumovat za den, neexistují žádné oficiální pokyny pro těhotné nebo kojící ženy – ani se nezdá, že by existovalo zavedené bezpečné doporučení pro netěhotné.

Jedna studie s 60 lidmi s cukrovkou zjistila, že ti, kteří konzumovali 1 až 6 gramů skořice denně po dobu 40 dnů, měli výrazně nižší hladinu cukru v krvi nalačno.

Žádné dlouhodobé studie však neprokázaly bezpečné denní dávkování a skořici je nejlepší používat jako koření střídmě. Zvláště v těhotenství.

V obecnosti, mírné množství skořice konzumované během těhotenství je bezpečné. Nicméně, existují některé věci, které těhotné ženy musí vzít v úvahu, když jde o konzumaci skořice. Skořice může obsahovat malé množství kumarinu, který může mít negativní vliv na játra, zejména u lidí s jaterními problémy. Z tohoto důvodu se nedoporučuje konzumovat velké množství skořice nebo příliš často.

Kromě toho, velké dávky skořice mohou vést ke zvýšenému riziku potratu nebo předčasného porodu kvůli stimulaci svalů v děloze. Z tohoto důvodu se doporučuje těhotným ženám konzumovat pouze mírné množství skořice a konzultovat to se svým lékařem. V každém případě, je důležité, aby těhotné ženy přemýšlely o celkové výživě a konzumovaly různorodé potraviny a koření, aby zajistily dostatek živin pro sebe i pro rostoucí plod.

A co suplementy se skořicí?

Přestože je skořice bezpečná, rozumné množství je zde klíčové.

Podle National Center for Complementary and Integrative Health nemusí být skořice bezpečná, pokud jste těhotná a jíte více, než jaké se obvykle nachází v potravinách.

Proto je pravděpodobně úplně v pohodě jíst jídla, sušenky a pečivo připravené se skořicí. Preventivně se však určitě vyhněte užívání doplňků stravy se skořicí. Vzhledem k tomu, že neexistuje žádná definitivní bezpečná hladina příjmu během těhotenství, může suplementace vést k nadměrnému množství skořice v těle.

Výhody skořice během těhotenství

Konzumace skořice během těhotenství může nabídnout různé potenciální zdravotní přínosy, například tyto:

Může pomoci snížit riziko infekce

Těhotenství může oslabit váš imunitní systém a vystavit vás zvýšenému riziku nachlazení, chřipky a dalších infekcí. Zajímavé je, že skořice může pomoci posílit váš imunitní systém a podpořit dobré zdraví.

Sponzorováno

Skořice obsahuje antioxidanty, jako jsou polyfenoly, které pomáhají vašemu tělu bojovat s volnými radikály, což jsou molekuly, které mohou poškodit buňky vašeho těla a způsobit onemocnění. Antioxidanty mohou posílit imunitní funkce a pomáhají chránit vaše tělo před bakteriálními a plísňovými infekcemi.

Může pomoci při zánětech

Těhotenství si může vybrat fyzickou daň na vašem těle a způsobit další zátěž pro vaše klouby. To může vést k bolesti a otoku.

Skořice působí jako protizánětlivé činidlo, potenciálně snižuje zánět v celém těle a pomáhá zmírňovat bolesti kloubů a bolesti svalů.

Může přispět ke snížení krevního tlaku

Některé důkazy také naznačují, že skořice může zlepšit hladinu systolického a diastolického krevního tlaku.

V jedné studii výzkumníci zjistili, že skořice způsobila znatelné snížení krevního tlaku u dospělých s prediabetem a diabetem 2. typu.

Těhotenská cukrovka a skořice

Kontrola krevního cukru je obecně v těhotenství důležitá. Podle studií postihuje těhotenská cukrovka v Evropě až 10 procent žen v těhotenství.

Objevuje se, když tělo během těhotenství neprodukuje dostatek inzulínu, což způsobuje nestabilní hladinu cukru v krvi. Polyfenoly ve skořici mohou pomoci regulovat hladinu cukru v krvi zlepšením citlivosti na inzulín, což tělu umožňuje efektivněji využívat glukózu.

Může skořicový čaj vyvolat porod?

Možná jste slyšeli, že skořicový čaj může vyvolat porod, ale je to opravdu pravda?

Pokud jste po termínu, možná uvítáte jakýkoli trik, jak přirozeně stimulovat porodní kontrakce. To zahrnuje konzumaci kořeněných jídel, procházky a možná i pití skořicového čaje.

Ale bohužel žádný důkaz nepodporuje názor, že skořicový čaj vyvolává porod. Tento čaj je bezpečné pít během těhotenství jen s mírou, takže neváhejte a vychutnejte si třeba 1 šálek, je to zcela v pohodě.

Nežádoucí účinky a bezpečnost užívání skořice během těhotenství

Je možné mít nežádoucí reakci na skořici. U některých lidí může dokonce způsobit alergickou reakci, která je charakterizována svěděním úst nebo jazyka, kožní vyrážkou nebo potížemi s dýcháním.

Konzumace příliš velkého množství skořice může také způsobit pálení žáhy nebo poruchy trávení.

Kromě toho mějte na paměti, že skořice může snížit počet krevních destiček. Takže nekonzumujte toto koření, pokud užíváte léky na ředění krve. Pokud tak učiníte, můžete zvýšit riziko krvácení během porodu – ještě více, pokud máte naplánovaný císařský řez.

Vzhledem k tomu, že existuje jen málo výzkumů o bezpečnosti a rizicích skořice během těhotenství, je důležité si pamatovat, že byste neměli skořice v těhotenství konzumovat příliš mnoho.

Shrnu to

Ať už trochu posypete sušenky, pečivo nebo ranní kávu, sladká, slaná chuť skořice je potěšením pro chuťové buňky.

Potenciální přínosy skořice pro zdraví mohou podpořit zdravé těhotenství. Příliš mnoho dobrých věcí však může být škodlivé, takže je důležité omezit příjem skořice v těhotenství na normální příjem. Ne, skořicovou výzvu v těhotenství fakt nezkoušejte (a pokud máte pud sebezáchovy, tak ani mimo těhotenství).

Pro ty, kdo tuto šílenost neznají, skořicová výzva spočívá ve spolknutí polévkové lžíce skořice. Realita ale tak jednoduchá není. A i když tahle „zábava“ už existuje řadu let, její popularita vystřelila nahoru až před nedávnem, což část lidí baví a u jiných vzbuzuje rozpaky. Problém je, že se tenhle druh koření nijak zvlášť rychle nerozpouští a může uvíznout v hrdle a vyvolat kašlání, dávení a dokonce i zvracení. Lékaři varují, že to může být nebezpečné, protože skořice může zabránit vzduchu dostat se do plic. Takže v těhotenství, ani mimo těhotenství, to nedělejte.

Sponzorováno

V těhotenství si skořici dejte, ale pouze s mírou.

A dále si o u nás o skořici přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva