Sponzorováno

10+ bylinek pro snížení zánětu ve vašem těle 4.82/5 (11)

  • Existuje mnoho bylin, které mají protizánětlivé vlastnosti a mohou pomoci snižovat zánět v těle.
  • Kurkuma: Kurkuma obsahuje aktivní složku kurkumin, která má silné protizánětlivé účinky. Je široce studována pro svůj potenciál snižovat záněty a podporovat zdraví. Může být konzumována jako koření, nebo se může užívat jako doplněk stravy.
  • Zázvor: Zázvor je další bylina s protizánětlivými vlastnostmi. Obsahuje zázvorol, který má antioxidační a protizánětlivé účinky. Zázvor se často používá v čaji, jídlech nebo jako přísada v doplňcích stravy.
  • Šalvěj: Šalvěj je bylina s antiseptickými a protizánětlivými vlastnostmi. Může pomáhat při zánětech dásní, ústních vředech a podporovat hojení ran.
  • Boswellia: Boswellia je bylina, která obsahuje kyselinu boswelovou, která má protizánětlivé účinky. Je často používána k podpoře zdraví kloubů a snižování zánětů.
  • Rozmarýn: Rozmarýn obsahuje antioxidanty, které mohou pomáhat snižovat zánět. Má také antimikrobiální vlastnosti a může být užitečný při léčbě zánětů kůže.
  • POZOR: Před použitím jakékoli byliny nebo doplňku stravy se vždy poraďte s lékařem, zejména pokud máte jakékoli zdravotní problémy nebo užíváte léky, které by mohly s bylinkami interagovat.

Heřmánek (Matricaria chamomilla) je bylina s dlouhou historií používání v tradiční medicíně. Má protizánětlivé vlastnosti a může být užitečný při léčbě zánětů.

Heřmánek (Matricaria chamomilla) je bylina s dlouhou historií používání v tradiční medicíně. Má protizánětlivé vlastnosti a může být užitečný při léčbě zánětů.

Zánět je reakce vašeho těla na nějakou infekci nebo zranění. Pomáhá vám léčit a zotavovat se a podporuje přirozený proces regenerace. Takový zánět tedy nemusí být vždy negativní.

Avšak kvůli neustálému stresu, špatné stravě, toxickému přetížení a dalším faktorům se dnes u mnoha lidí rozvine nepříliš dobrý typ zánětu známý jako chronický zánět. Předpokládá se, že je hlavní příčinou mnoha nemocí, včetně cukrovky, artritidy, srdečních chorob a neurodegenerativních poruch.

Jedním ze způsobů, jak bojovat proti zánětu, je obrátit se na některé bylinky a koření, které jsou nabité antioxidanty a protizánětlivou silou.

Nejlepší protizánětlivé bylinky a koření

1. Zázvor

Zázvor je plný silných sloučenin, jako je gingerol a zingiberen, které prokázaly schopnost pomáhat snižovat záněty a zánětlivé markery. Kořen zázvoru je zvláště užitečný při nevolnosti a jiných zažívacích potížích a lze jej užívat jako výborný zázvorový čaj, který dle studií pomáhá při bolestech a zánětech menstruačních křečí.

Byly dokonce provedeny výzkumy, které ukazují, že užívání zázvoru denně může pomoci s bolestí, zánětem a problémy s pohyblivostí spojenými s osteoartrózou!

TIP: Zkuste ginger shot ze zázvoru

2. Kurkuma

Kurkuma se stala poněkud slavnou svou silou v boji proti zánětům. Obsahuje silnou rostlinnou sloučeninu známou jako kurkumin, o které se předpokládá, že je zodpovědná za její protizánětlivý účinek, který je tak silný, že byl v některých studiích srovnatelný s nesteroidními protizánětlivými léky.

Protože je však kurkumin pro lidské tělo těžko vstřebatelný, je obvykle nejúčinnější, když se užívá s extraktem z černého pepře.

3. Zelený čaj a matcha

Zelený čaj a matcha (koncentrovanější verze zeleného čaje) jsou vynikající byliny pro snížení zánětu. Obsahují velmi silné antioxidanty, včetně jednoho známého jako epigalokatechin-3-galát (EGCG), který má silné protizánětlivé účinky.

Tyto antioxidanty mohou být prospěšné pro kohokoli, ale zvláště se prokázaly terapeutické účinky na rakovinu, obezitu, cukrovku, kardiovaskulární onemocnění a neurodegenerativní onemocnění.

4. Hřebíček

Hřebíček má jeden z nejvyšších obsahů antioxidantů ze všech bylinek a koření. Mají více než 60krát vyšší antioxidační sílu než borůvky a na seznamu všech měřených potravin má v tomto směru šestou nejvyšší hodnotu.

Tento extrémně vysoký obsah antioxidantů je jedním z důvodů, proč má hřebíček silnou protizánětlivou sílu. Hřebíčkový olej se kdysi používal při bolestech zubů a studie ukazují, že má specifické účinky proti zánětům jater.

Sponzorováno

5. Skořice

Skořice, jedno z nejoblíbenějších koření na světě, je plná antioxidantů a rostlinných sloučenin, které jí dodávají protizánětlivé vlastnosti. Je to jedna z nejlepších bylinek při diabetu a prokázala potenciál pomoci s dalšími onemocněními zahrnujícími zánět, včetně revmatoidní artritidy a nealkoholového ztučnění jater.

Snad nejlepší na tom je, že skořici lze snadno a chutně konzumovat jako prášek, tyčinky nebo i jako skořicové lupínky.

6. Tužebník jilmový

Ne každý slyšel o lučině, ale je to absolutně jedna z nejlepších protizánětlivých bylin a koření. Tužebník jilmový obsahuje přírodní formu kyseliny salicylové, která byla objevena a syntetizována jako hlavní složka aspirinu – lék proti bolesti a protizánětlivý lék.

Výzkumy potvrdily, že Tužebník má protizánětlivé vlastnosti. Má také (na rozdíl od aspirinu) uklidňující, ochranný účinek na vaše zažívání.

Sušený Tužebník můžete použít k přípravě čaje nebo ho najdete i jako extrakt.

7. Heřmánek

Možná znáte heřmánek jako velmi oblíbený čaj na spaní, ale má také protizánětlivé a antispasmodické vlastnosti, díky nimž je zvláště uklidňující pro trávení. Tradičně se také používal při bolestech hlavy, artritidě a zánětlivé pokožce.

Užívání heřmánku je stejně jednoduché jako použití sušených květů k přípravě čaje uvolňujícího stres nebo pravidelné užívání extraktu.

8. Kajenský pepř

Kajenský pepř je pálivé koření, které obsahuje kapsaicin, sloučeninu s protizánětlivými a bolestmi tlumícími vlastnostmi. Tento účinek může udělit vašemu tělu, když jej budete konzumovat (plus posílit váš imunitní systém a podpořit vaše srdce), ale je zvláště účinný, když se používá lokálně při zánětech.

9. Máta peprná a i jiné druhy máty

Dvě blízce příbuzné byliny, máta peprná a máta klasnatá, jsou zvláště dobré byliny pro snížení zánětu a potíží spojených s trávicím traktem. U obou bylo prokázáno, že pomáhají s příznaky syndromu dráždivého tračníku (IBS) a obsahují mentol, který pomáhá při úlevě od bolesti.

Jakýkoli druh máty chutná lahodně jako čaj a můžete také vyzkoušet mátu peprnou ve výtažku na uklidnění střev, abyste zklidnili trávení.

10. Meduňka

Meduňka je další bylina z rodiny mát s protizánětlivou silou. Stejně jako máta peprná a máta klasnatá má zvláště uklidňující účinek na trávení a lze ji použít i při bolestech hlavy. Studie také ukázaly, že esenciální olej z meduňky je zvláště silný proti zánětům různých druhů.

Sušené listy meduňky můžete snadno použít k přípravě čaje uvolňujícího stres nebo užívat extrakt z meduňky denně na podporu svého těla.

11. Rozmarýn

Stejně jako některé další bylinky na tomto seznamu má rozmarýn vysoký obsah antioxidantů, což je jedním z důvodů, proč může pomoci snížit zánět. V bylinném světě je rozmarýn často považován za „mozkové tonikum“, takže není překvapením, že výzkum zjistil, že může bojovat proti zánětu mozku a prokázat se jako léčebný prostředek pro Alzheimerovu chorobu.

Jako bonus může rozmarýn také pomoci s bolestí a byl používán při onemocněních, jako jsou bolesti hlavy, menstruační křeče a artritida.

12. Adaptogenní byliny – adaptogeny

Adaptogenní byliny jsou jedinečné, protože pomáhají vašemu tělu vyrovnat se se stresem a mají „normalizační“ účinek. V podstatě obnovují rovnováhu těla a mysli, pomáhají se zánětem tím, že snižují stres a další zánětlivé spouštěče.

Některé specifické adaptogeny, které lze považovat za protizánětlivé byliny nebo koření, jsou například ashwagandha, astragalus, tulsi (také známá jako svatá bazalka), rhodiola a kořen lékořice.

Bojujte se záněty silou bylinek

Jak vidíte, příroda nám dala mnoho mocných bojovníků proti zánětu, dokonce více, než by se na tento seznam vešlo. Jedním z klíčů k jejich efektivnímu používání je užívat bylinky denně a důsledně po určitou dobu, spíše než očekávat okamžitý výsledek.

Nezapomeňte se před užíváním nových bylin poradit s kvalifikovaným bylinkářem nebo lékařem, pokud jste těhotná nebo máte zdravotní potíže, a užijte si proces přirozené podpory svého těla!

Sponzorováno

Zkoušeli jste bylinky na zánět v těle užívat? Jak vám pomohly? Napište nám do komentářů.

A dále si o zánětu u nás přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva