Sponzorováno

Kurkuma má pozitivní vliv na naše zdraví 4.86/5 (14)

 • Kurkuma, přírodní koření a léčivá rostlina, je známá svými mnoha potenciálními přínosy pro zdraví. Obsahuje látku nazývanou kurkumin, která je zodpovědná za většinu zdravotních výhod spojených s kurkumou. V tomto článku najdete několik hlavních účinků, které kurkuma může mít na naše zdraví.
 • Protizánětlivé vlastnosti: Kurkuma je silným přírodním protizánětlivým prostředkem. Kurkumin má schopnost snižovat záněty v těle, což může být prospěšné při léčbě různých zánětlivých onemocnění, jako jsou artritida, onemocnění dásní nebo záněty trávicího traktu.
 • Antioxidanty: Kurkumin je také silný antioxidant, který pomáhá neutralizovat volné radikály v těle. Volné radikály jsou nestabilní molekuly spojené s poškozením buněk a přispívají k procesu stárnutí a vývoji různých onemocnění. Antioxidanty v kurkumě mohou chránit tělo před poškozením volnými radikály.
 • Podpora trávicího systému: Kurkuma se tradičně používá k podpoře trávení a zlepšení funkce trávicího systému. Může pomoci snižovat nadýmání, podporovat tvorbu trávicích enzymů a podporovat zdravou střevní flóru.
 • Možný vliv na prevenci a léčbu onkologických onemocnění: Kurkuma byla také zkoumána pro své potenciální protinádorové účinky. Studie naznačují, že kurkumin může pomoci při prevenci a léčbě některých typů rakoviny, především díky svým protizánětlivým a antioxidantovým vlastnostem.
 • Je důležité poznamenat, že při konzumaci kurkumy v potravinách může být absorpce kurkuminu omezená. Kombinace kurkumy s černým pepřem nebo zdravotními oleji jako kokosovým nebo olivovým olejem může zvýšit její účinnost.

Kurkuma má pozitivní vliv na naše zdravíKari koření je již poměrně běžnou kořením i v českých kuchyních. Existuje však i jiné indické žluté koření, které je známé svým pozitivním vlivem na lidské zdraví. Známé je pod jménem kurkuma. Kurkuma je charakteristická sytou oranžovo-žlutou barvou.

Kurkuma jako prevence proti nemocem

Kurkuma je v Indii běžnou přísadou v ajurvédské medicíně, kde se používá k hojení ran a léčbu kožních onemocnění. Toto žluto-oranžové koření je součástí rodiny zázvoru a byla základem v kuchyni v středovýchodní a jihovýchodní Asii po tisíce let. Tradice v indické medicíně kurkumu potvrdila jako univerzální prostředek při prevenci i léčbě mnoha onemocnění.

Zatřese s rakovinou

Lékaři nedávno zjistili, že kurkumin, hlavní složka kurkumy, dokáže zablokovat enzym, který podporuje růst nádorů. Studie prokázaly, že kurkumin mohou pomoci předcházet nebo i léčit několik druhů rakoviny, včetně prostaty, kůže a tlustého střeva.

Sponzorováno

V kombinaci s květákem je prospěšná při prevenci rakoviny prostaty a může zastavit růst takového již existujícího rakovinového onemocnění. Klinické testy u myší prokázaly, že kurkuma brání šíření rakoviny prsu do plic. Může také zabránit vzniku melanomu kůže a způsobit zánik buněk melanomu. Dalším obrovským pozitivem je, že snižuje riziko dětské leukémie.

Kurkuma jako silný antioxidant

Ájurvédské a čínské léky využívají kurkumu i k léčbě infekcí a zánětů. Dokonce i západní lékaři nedávno začali rozpoznávat výhody tohoto koření. Má silné antioxidační vlastnosti v boji proti rakovinotvorným volným radikálům. Doporučuje se také na bolesti kloubů. Pokud ji přidáte k jídlu vždy, kdy je to možné, bude nenápadně, ale efektivně působit jako přírodní lék na artritidu a revmatoidní artritidu.

Skvělá i jako dezinfekce

Může pomoci v metabolismu tuků a tak regulovat tělesnou hmotnost. Zároveň působí jako antioxidant jater, zejména při jejím poškození chemikáliemi. Je to také přírodní antiseptikum a antibakteriální přípravek, užitečný k dezinfekci ran a popálenin. Známá je také jako přírodní lék proti bolesti a v čínské medicíně při léčbě deprese. Zároveň tělo brání před stresem.

Kurkuma je předmětem zájmu vědců i v poměrně zajímavé oblasti. Výzkumy dokazují, že zpomaluje progres Alzheimerovy choroby tím, že odstraňuje nános amyloydů v mozku. Klinické testy na myších prokázaly výrazné zpomalení vývoje sklerózy.

Nejlepší je čerstvá kurkuma

Čerstvá kurkuma je odlišná od známější sušené, která je podobná semletím kořenu zázvoru. Pod kůrou je oranžová dužina, z níž se uvolňuje opojná vůně. Čerstvá kurkuma chutná jedinečně. Má poměrně zemitou, trochu citrusovou chuť, trochu podobnou sečuánskému koření, s mírným nádechem hořkosti. Skvrny z čerstvé kurkumy se čistí poměrně těžko, ale citronová šťáva tyto žluté fleky jednoduše vyčistí.

Kdy raději ne?

Na kurkumu by si měli dávat pozor lidé s žlučníkovými kameny nebo celkově problémy se žlučníkem. Přestože je často používána i těhotnými ženami, je důležité se nejdříve poradit s lékařem, aby kurkuma může být stimulantem dělohy. Kurkuma se může užívat ve formě prášku nebo tablet. Jakmile ji začnete používat pravidelně, je zajímavé hledat nové způsoby, jak ji zakomponovat do vaření.

Sponzorováno

A co vy a kurkuma? Jaký máte mezi sebou vztah? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

A co si dále o kurkumě přečíst?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Kurkuma má pozitivní vliv na naše zdraví”

 1. […] které přidávají skvělou chuť, atraktivní barvy a mají i pozitivní vliv na zdraví. Kurkuma, zázvor, paprika snižují hladinu cholesterolu. Cibule a česnek snižují hladinu tuku v krvi, […]

 2. […] jste si ještě nezvykli kurkumu ve vaší kuchyni používat, změňte to! Přidávejte ji třeba do rýže. Toto koření má […]

 3. […] složkou kari je především kurkuma, která tomuto koření dodává typicky žlutou barvu. Výzkum realizovaný v roce 2007, který […]

 4. […] Užitečným pomocníkem regulace cytokinové bouře je např. zinek, zázvor, bez černý, kurkuma, vitamin C, některé rostlinné karotenoidy, polyfenoly (zelený čaj, hořká čokoláda a pod.). […]

 5. Jitka cardová napsal:

  Dobrý den,
  měla bych dotaz. Jak dlouho bych nápoj z mléka a kurkumy měla pít. Pořád nebo udělat několik dní přestávku a pokračovat?
  Děkuji JC

Zanechat komentář ke článku

Zpráva