Sponzorováno

Potraviny spalující tuky – které to jsou? 4.87/5 (23)

Věděli jste, že existuje celá řada rostlin a živin, které mohou mít dramatický vliv na odbourávání tuků?

Věděli jste, že existuje celá řada rostlin a živin, které mohou mít dramatický vliv na odbourávání tuků?

Nejdůležitější zásadou redukce hmotnosti je vyvážená strava (bílkoviny, tuky, cukry), vitamíny a minerální látky. Podstatná je i zásada pravidelného stravování. Odborníci na výživu zdůrazňují, že strava ovlivňuje až 80% hmotnosti. A navíc, jsou zde i potraviny, které naši váhu dokáží přímo snížit.

Potraviny jako spalovače tuků

Zásady stravování, stravovací návyky si osvojujeme v rodině. Každá kuchyně je jedinečná, ale ne vždy na naše zdraví ovlivňuje jen dobře. Vždy závisí na výběru a zastoupení potravin, z nichž se jídla připravují.

Další 20% podíl na redukci hmotnosti přísluší pohybovému režimu, ale stejně důležité je i duševní zdraví. Pokud chceme mít zdravé tělo, musíme mít zdravou duši. V boji proti nadbytečným kilogramům jde o to, aby bylo tělo pravidelně zásobovány důležitými vitamíny a minerálními látkami. Pomoci si můžeme i výběrem potravin, zejména čerstvým ovocem a zeleninou nahradit všechny „pamlsky“. Výborné jsou i potraviny, které podporují spalování tuků, svým působením v organismu mají sílu zabraňovat ukládání tuku. Tyto potraviny nám pomohou „udržet postavu“, aniž bychom hladověli.

Ovoce a zelenina jako pomocníci při hubnutí

Meruňky

Zvyšují vitalitu. Oranžové ovoce, kterému se připisuje dlouhověkost, mimo jiné obsahují železo, které transportuje kyslík do buněk a tím spaluje tuky.

Jahody

Šťavnaté ovoce, které mimo jiné obsahuje více vitaminu C a minerální látku mangan, která nabudí spalování tuků.

Broskve

Podporují látkovou výměnu a mají odvodňovací účinky.

Citron

Účinný bojovník proti tukům.

Grep

Zabraňuje ukládání tuků.

Brokolice

Posiluje imunitu.

Zázvor

Pročišťuje organismus.

Čočka

Stabilizuje hladinu cukru v krvi

Chilli

Podporuje trávení a chilli je i na spalování tuků.

Tekutiny, které nám rozhýbou metabolismus

Čaj

Zejména zelený čaj obsahuje látky – polyfenoly (působí jako antioxidanty), které na sebe lépe vážou tuky. Kromě toho, že pomáhají spalovat tuky jsou i vynikajícím močopudným prostředkem.

Voda

Voda je velmi důležitou složkou v lidském organismu, podporuje metabolismus. Je nosičem živin, vitamínů, minerálních látek, stopových prvků. Transportuje je ke všem orgánům.

Vnímejte stravování jako celek

Přesto, že se budeme zdravě stravovat, nemůžeme od „tukožroutských potravin“ očekávat zázrak. Nepravidelný či jednostranný přístup nám nepomůže. Tyto potraviny se musí stát součástí našeho změněného – racionálního stravování.
Nezapomeňte: „Budoucnost nejvíce obdaruje toho, kdo dává všechno současnosti,“ řekl Albert Camus. Rozhodně to platí i o racionálním stravování. Současné stravování se podepíše na našem zdraví v budoucnu.

TOP 10 potravin podporující ztrátu tuku

I když se to nezdá, tak můžeme říci, že některé potraviny jsou skutečně extra vybaveny takovým množstvím živin, nebo látek, které nám mohou výrazně pomoci dosáhnout štíhlou a svalnatou postavu.
Pokud je však zkažená základní výživa, nečekejme, že tyto potraviny udělají zázrak, avšak při správném nastavení umí právě tyto vybrané potraviny zajistit extra impuls pro zbavení se tuku a pocit plné energie během celého dne.

Věděli jste, že existuje celá řada rostlin a živin, které mohou mít dramatický vliv na odbourávání tuků? Tento seznam obsahuje pouze nejslibnější živiny, které podporují spalování tuků více způsoby. Preferujeme živiny, které mohou být jednoduše přidány do našeho jídelníčku před doplňky výživy, i když v některých případech stojí to za to, používat více koncentrovaný extrakt ve formě kvalitního doplňku.

Podívejme se tedy funkce vybraných potravin, které nám umí výrazně pomoci překonat nástrahy hubnutí:

Rybí olej a CLA

Omega-3 mastné kyseliny z ryb a konjugované kyseliny linoleové, která se nachází v plnotučném mléce, poctivých mléčných výrobcích a mase, výborně podporují ztráty tuku. Výrazně zlepšují citlivost inzulínu tím, že budují vnější vrstvu buněk, která dělá tyto buňky mnohem více citlivější na inzulín. Snižují zánět – CLA je velmi účinná proti rakovině – a mají vliv i na snížení napětí, prostřednictvím snížení kortizolu.

Co je však nejpodstatnější, je to, že rybí tuk a CLA stimulují termogenezi, neboli pálení kalorií tím, že zvyšují aktivitu neporovnaných proteinových genů 1 a 3. Jednoduše řečeno, čím více nespárovaných proteinů, tím vyšší spalování přebytečných kalorií přes zvýšení teploty těla. To je také důvod, proč vás „zdravé“ tuky nedělají tučnými, ale právě naopak, pomáhají vám zbavit se tuku.

Aplikace: Rybí olej a CLA se snažte zajistit ze studeno vodních mořských ryb, kvalitního masa zvířat odchovaných ve volné přírodě a plnotučných mléčných výrobků. Snažte se o minimální dávku při každém jídle po případě doplňte kvalitním výživovým doplňkem.

Čaj Mate / Zelený Čaj

Pokud se chystáte aplikovat alespoň jeden nový zvyk jeden nový zvyk z tohoto seznamu, ať je to pití většího množství zeleného čaje. Zelený čaj a Yerba Mate pocházejí z různých rostlin, ale oba obsahují extrémně vysoké hladiny antioxidantů jako jsou katechiny, které výrazně podporují spalování tuků.

Katechiny výborně brání enzymům lipázy, a snižují tak vstřebávání tuků. Navíc potlačují chuť k jídlu, čímž se přirozeně sníží příjem potravy. Katechiny zvyšují energetický výdej prostřednictvím termogeneze, zlepšit funkci jater a podporovat využívání tuků jako paliva ne jako sacharidy a vedou ke smrti tukových buněk (apoptóze).

Příkladem výborných účinků zeleného čaje je studie, na ženách s nadváhou, které přešly na dietu po dobu 4 týdnů z důvodu zhubnutí. Pak po dobu 8 týdnů silového tréninku začaly brát 10 gramů zeleného čaje dvakrát denně a ztratily téměř 10 kg tělesného tuku v porovnání s placebo skupinou, která ztratila pouze 3,2 kg tuku, což je jasným důkazem výhod zeleného čaje pro udržení vysokého metabolismu navzdory redukci váhy.

Aplikace: Pijte zelený čaj každý den, samozřejmě bez mléka a cukru. Dejte si pozor na zabarvené čajové sáčky. Kvalitní zelený čaj a výživové doplňky nejsou levné, ale poskytnou výraznou metabolickou podporu, což určitě stojí za investici.

Hot Peppers (Pálivé červené papriky)

Pálivé červené papriky jsou již staletí známé svou vlastností zlepšeného odbourávání tuku z důvodu bio aktivní sloučeniny kapsaicinu. Už jen vaření s jednou feferonkou, nebo přidání štiplavého extraktu, či koření do jídla umí pozitivně snížit pocit hladu, zároveň stimulovat spalování tuků a celkové spalování kalorií v těle.

Sponzorováno

V jedné studii, ve které dali 24 jednotlivcům pít rajčatovou šťávu s obsahem 0,9 g červené papriky před jídlem zjistili, že jednotlivci jedli méně a cítili se s jídlem spokojenější.

Aplikace: Přidejte pálivé papričky do zálivky, zeleninových nebo masových jídel, nebo i vajec. Pálivé papriky jsou jednou ze specialit vaření na styl Paleo. Pokud právě neradi kořenité a pálivé jídlo, tak je možné získat kapsaicin i z výživových doplňků.

Granátové jablko

Granátové jablko má působivý působivě vysoký obsah antioxidantů, vzácné elagované a tříslové kyseliny, které mají výborné účinky na odbourávání tuků. Tyto antioxidanty brání vstřebávání tuků a potlačují příjem energie. Je také prokázáno, že granátové jablko zlepšuje kardiovaskulární zdraví, je velmi vhodné pro hubnutí a může bojovat i proti rakovinným nádorům.

Aplikace: Jezte a vařte s granátovými jablky vždy, když jsou k dispozici. Lidé s onemocněním srdce nebo metabolickými problémy by mohly těžit z granátového extraktu nebo čisté, organické šťávy z granátového jablka, která není přislazená, nebo je ředěná s jinými šťávami. Super je také olej z granátového jablka.

Živiny Masa: glycin, glutamin, karnitin

Maso, vejce, a některé mléčné výrobky, jako jsou syrovátkové bílkoviny, poskytují vynikající podporu spalování tuků, zabraňují pocitům hladu a udržují mozkovou činnost a vysokou koncentraci. Karnitin je silný spalovač tuků, protože je to látka zodpovědná za přepravu tuku do buněk, který je následně využit pro produkci energie. Ještě lépe to funguje pokud se užívá s tuky Omega-3, aby se zajistila jeho průchodnost do svalů.

Glutamin a glycin jsou aminokyseliny, které zvyšují přirozené hladiny antioxidantů, podporují obnovení tkání a svalové hmoty, a zároveň zvyšují metabolismus, při eliminaci pocitů hladu. Samé dobré věci!

Aplikace: Získejte tyto látky z masa zvířat pasoucích v přírodě, nebo krmených vysoce kvalitní potravou založenou na trávě. Strategické doplňování karnitinu, v závislosti na tréninkové fáze, výborně posiluje imunitní systém a zabraňuje nepříjemným pocitům hladu. Využívejte karnitin v rámci vašich velmi intenzivní tréninků, jako jsou například intervalové sprinty. Zvolte karnitin i v případě pokud máte problémy s návalem hladu, nebo se vám nedaří dodržovat váš stanovený jídelníček. Glycin je skvělý zejména po tréninku, když ho zahrnete do vašeho nápoje a podpoříte tak vaši imunitu, když se cítíte úplně vyčerpaní.

Semena: sezam, kmín, chia, dýně, len, meloun

Semena jsou výjimečným zdrojem řady živin, které podporují štíhlost a vitalitu, ale asi nejlepší vlastností je, že výborně zlepšují hladinu hormonů v našem těle. Semena jsou bohaté zejména na potřebný zinek a příznivě působí i na produkci testosteronu. Také obsahují látky, které podporují vylučování estrogenů z těla. Konzumace lněných semínek, dokonce příznivě působí na snižování tuku, i při způsobu stravování, který je bohatý a na tuky fruktózu. Kmín velmi pomáhá trávení.

Aplikace: Pořiďte si pomletá ​​sezamová semínka, tahini, a přidejte je do vašeho proteinového nápoje, nebo jejich použijte i hustou omáčku k vašim jídlům. Používejte semena chia například do smoothies nápojů, jsou superzdravá! A super je také Chia olej – plný omega 3 mastných kyselin.

Směs koření: skořice, pepř & kurkuma

Tito tři mušketýři jsou výbornými bojovníky proti zánětům a mnoho studii naznačuje slibné a výrazné účinky v podpoře spalování tuků.

Kurkuma (přesněji řečeno kurkumin v ní) například zvyšuje aktivitu enzymů zapojených do spalování tuků a podporuje zabíjení tukových buněk, i přes příjmu stravy s vysokým obsahem tuku. Pepř zvyšuje metabolismus, a to zejména tím, že stimuluje centrální nervový systém a hormonální aktivitu. Skořice zlepšuje citlivost na inzulín a kterékoliv jídlo či proteinový nápoj hned chutná lépe.

Aplikace: Získejte výrazně antioxidační účinky pomocí přidání těchto koření do vašich jídel, nebo jejich doplňte kvalitními výživovými doplňky. Nejlepší je vytvořit si zvyk v posypání vybraného pokrmu špetkou pepře, místo soli.

Pískavice

Pískavice je koření, které si zaslouží zvláštní pozornost, protože je velmi efektivní při zlepšování inzulínové senzitivity, energie a zároveň zvyšuje hladinu volného testosteronu pokud přidáme správný silový trénink. Studie u mladých mužů ukázaly, že se pokud se doplňuje 500 mg denně při tréninku po dobu 8 týdnů, je možné sledovat zpevnění těla, ztrátu tuku, nárůst svalové hmoty a volného testosteronu ve srovnání s placebo skupinou.

Aplikace: Jedna studie ukázala, že chléb pečený z pískavice produkoval lepší odpověď inzulínu a tolerance glukózy ve srovnání s běžným chlebem.

Zázvor

Zázvor zvyšuje termogenezi, stejně jako feferonky – přičemž studie uvádějí, že vaření se zázvorem výborně snižuje chuť k přejídání.

Aplikace: Zázvor je skvělým antioxidantem, který dostanete v každých potravinách a je vynikajícím v kombinaci s kapustou, zelím, kedlubnem, organickým tempehem nebo i posekaný na pyré a přidán proteinového nápoje.

Česnek

Česnek zvyšuje spalování kalorií v těle zejména tím, že zvýší poměr hnědého tuku vůči bílému (hnědý tuk je považován za dobrý, přičemž bílý je velmi špatný).

Studie na zvířatech ukazují, že česnek je velmi účinný právě v omezení ukládání tuku, při stravě s vysokým obsahem tuků, který je obvykle pro dispozicí obezity. Spolu s tím, že je to surovina, která bojuje proti obezitě, česnek zlepšuje i krevní oběh, redukuje riziko srdečních onemocnění snižováním triglyceridů, cholesterolu a nánosů v tepnách.

Aplikace: Používejte čerstvý česnek ke všem druhům jídel. Zvažte jak zajistit zvýšené dávky syrového česneku pokud je vaším cílem hubnutí a efektivní spalování tuku.

TIP: Zde jsou další tukožroutské potraviny

VIDEO: Ing. Martin Škába – Mýty o potravinách

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva