Sponzorováno

Jak zvýšit hladinu testosteronu? Mohou pomoci správné návyky i bylinky 4.88/5 (33)

Jak na více testosteronu? Jezte více zdravého tuku (olivy, olivový olej, mandle, avokádo apod.)

Jak na více testosteronu? Jezte více zdravého tuku (olivy, olivový olej, mandle, avokádo apod.)

Testosteron, mužský pohlavní hormon, který se produkuje zejména ve varlatech, ovlivňuje celý život muže. Je nesmírně důležitý pro produkci spermií, podporu chutě na sex, či tvorbu svalstva a kostí. Právě testosteron je zodpovědný za celkový vzhled – čím je jeho hladina vyšší, tím je pan mužnější. Tvorba testosteronu závisí na míře uvolňování hormonů mozkem. Hormonální signály z hypotalamu a hypofýzy přecházejí do těla a dochází ke vzniku testosteronu.

Hypothalamus se nachází blízko mezimozkového lůžka, přesněji těsně nad ním, a produkuje GRH (gonadotropní uvolňující hormon). Přirozená hladina testosteronu u muže s věkem neustále klesá. Může za to dnešní, stresem uspěchaný způsob života a také vysoká koncentrace ženských hormonů všude kolem nás, které přijímáme do svého těla.

Příznaky toho, že máte málo testosteronu

Níže uvedené signály mohou ukazovat, že máte málo testosteronu:

1. Problém dosáhnout erekce

S nízkou hladinou testosteronu dochází k poruchám erekce a muž ji nedokáže dosáhnout ať už před sexem, nebo i spontánně, například během spánku.

2. Snížené libido

Tento hormon hraje klíčovou roli při ovlivňování mužské i ženské chuti na sex. Testosteron u žen se produkuje v malém množství ve vaječnících. Je naprosto přirozené, že se zvyšujícím se věkem a klesající produkcí hormonu dochází i ke snížení chuti na sex. Zde jsou tipy, jak pozvednout libido.

3. Únava a nedostatek energie

Signálem, že se něco děje, může být i fakt, že jste stále ospalý, přesto, že spíte dostatečný počet hodin.

4. Ztráta svalové hmoty

Protože mužský pohlavní hormon je zodpovědný i za tvorbu a sílu našeho svalstva, muži se sníženou hladinou testosteronu mají problém s fyzickou silou.

5. Padání vlasů

Proč vám tak padají vlasy? Důvodem může být i snížená produkce mužského hormonu testosteron, který ovlivňuje růst vlasů a ochlupení.

6. Nižší produkce semene

Máte-li hladinu testosteronu na nižší úrovni, než je normál, ovlivňuje to i produkci ejakulátu.

7. Více tělesného tuku

Zdá se vám, že přibíráte na váze? Možná máte málo testosteronu!

8. Změny nálady

Podobně jako během menopauzy ovlivňuje ženskou náladu změna hladiny estrogenu, pánskou náladu a celkovou psychickou pohodu ovlivňuje nízká hladina testosteronu.

9. Snižování kostní hmoty

Osteoporóza, onemocnění, při kterém dochází ke snižování hustoty kostí, je běžným problémem u množství žen v menopauze. Postihuje ale i pány. Testosteron ovlivňuje nejen pevnost kostí, ale i jejich hustotu a u starších mužů může jeho nízká hladina způsobovat časté fraktury.

Jak zvýšit hladinu testosteronu v těle?

Zapamatujte si tuto větu: Chcete-li zvýšit hladinu testosteronu, musíte dostat do rovnováhy ostatní hormony. Naštěstí máte několik způsobů, jak můžete nakopnout produkci testosteronu přírodní cestou.

1. Strava

Vyhýbejte se cukrům, přesněji omezte příjem karbohydrátů. Mluvíme zde o chlebu, těstovinách, „zdravých cereáliích“, sladkostech … Jednou z úplně největších hrozeb jsou však hydrogenované tuky, známé také jako trans-mastné kyseliny. Také alkohol a vysoká hladina testosteronu nejdou dohromady. Které potraviny byste měli zařadit do svého jídelníčku? Špenát, ořechy, avokádo a olivy, dále všechny potraviny se zvýšeným obsahem vitamínů A, K a D.

Sponzorováno

2. Cvičení vám vrátí testosteron

Velmi efektivní je silové cvičení s činkami a základními cviky.

3. Spánek

Testosteron vaše tělo produkuje právě během spánku. Kvalitní spánek je základ.

4. Zvládnout stres

Tělo při stresu vylučuje stresový hormon kortizol, který negativně ovlivňuje hladinu testosteronu.

5. Otužování

Pravidelné ranní otužování má hned několik zdravotních benefitů.

6. Pravidelný sex

Jedním z nejúčinnějších způsobů jak si zvýšit testosteron je pravidelný sex, který nabudí produkci testosteronu.

7. Bylinky mohou pomoci se zvýšením hladiny testosteronu

Následující byliny jsou obvykle účinné při zvyšování hladiny testosteronu:

  • Kotvičník zemní, kyselina D asparagová a pískavice řecké seno jsou všechno přírodní složky, které pomáhají zvýšit hladinu testosteronu. Kromě toho podporují úbytek hmotnosti a vypracovanější vzhled svalů. Kotvičník zemní obsahuje řadu přírodních steroidních saponinů, které mají schopnost zvýšit u mužů hladinu hlavního pohlavního hormonu testosteronu až o 30%.
  • Housenice čínská a maca mohou také podpořit váš imunitní systém a zvýšit hladinu vaší energie pro intenzivnější a výkonnější trénink.
  • Damiána je také bylina, která pomáhá zlepšit sexuální výkon.
  • Petržel – důležitý je také vitamín K. Tělo si ho samo vytvořit neumí, takže si ho musíme brát z jídla. Je obsažen v zelené zelenině, jako je například špenát nebo brokolice. Nejvíce je ho však v petrželi. Stačí si dát polévku, ve které se petržel vaří.

Doporučení od odborníka na výživu a fitness

Chcete v těle zvýšit hladinu testosteronu? Obecně se doporučuje těchto několik jednoduchých bodů:
1. Jezte více zdravého tuku (olivový olej, mandle, avokádo, arašídové máslo, apod.)
2. Dejte si více zinku a vitaminu D.
3. Cvičte kompletně celé tělo, ne jen některé partie.
4. Více spěte
5. Neomezujte cholesterol (testosteron je odvozen z cholesterolu, takže není žádné překvapení, že pokud vaše strava postrádá cholesterol, šidíte sami sebe, když jde o budování testosteronu. Řeč je ale o zdravém HDL cholesterolu)

6. Nejezte cukr. Hladina testosteronu klesá poté, co jíte cukr. To je pravděpodobně proto, že cukr vede k vysoké hladině inzulinu, což je dalším faktorem, který vede k nízkému testosteronu.

Sponzorováno

A co vy? Snažíte se přirozeně zvyšovat hladinu testosteronu? Budeme moc rádi za komentáře.

A dále si přečtěte

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Jak zvýšit hladinu testosteronu? Mohou pomoci správné návyky i bylinky”

  1. Karel napsal:

    Díky za super informace! Já používám rostlinné extrakty a zdá se, že celkem fungují :)

Zanechat komentář ke článku

Zpráva