Sponzorováno

Pískavice řecké seno a její účinky na naše zdraví 4.96/5 (26)

piskavice-recke-senoTato bylinka s trojcípými listy připomínajícími vojtěšku vyrůstá do výšky 0,1 až 0,5 metru. Kvítky jsou malé, žlutobílé, dlouhé 10 až 18 mm. Lusky zobáčkovité, dlouhé 15 cm, vzpřímeně odstávající. Semena jsou velmi tvrdá, mají kosoštvercovitý tvar a nepříjemný zápach (jako zápach kozla). Chuť je nahořklá. Pravlastí této bylinky je Asie, jako léčivá bylina se pěstuje i v jižní Evropě.

Využití Pískavice pro naše zdraví

Super na zažívání

Působí příznivě na žaludeční a střevní činnost. Tlumí hyperaktivní kyselost a pálení v žaludku, přičemž nedráždí žaludek.

Krevní cukr i cholesterol

Snižuje hladinu krevního cukru. Velmi dobré výsledky jsou při snižování cholesterolu v krvi.

Při nadýmání i horečce

Zabraňuje nadýmání, snižuje horečku, pomáhá při bušení srdce a chrápání, napomáhá látkové přeměně.

Skvělá na tvorbu mateřského mléka i velikost prsou

Pískavice je známá pro svůj stimulující vliv na tvorbu mateřského mléka u kojících žen a má také pozitivní vliv na zvětšení objemu prsů.

Při bolesti v krku

Odvar ze semen Řeckého sena je velmi přínosný pro bolavý krk, bolest v krku a angínu, usnadňuje vykašlávání, může se přitom smíchat s medem.

Na vyrážky

Zevně lze kašičku z ní použít na obklady při zánětech a vyrážkách.

Řecké seno bývá součástí mnoha směsí koření, jako např. indické kari, sambar, Berbere, v Bulharsku čubrica. Používá se k aromatizaci sýrů, luštěninových pokrmů, přidává se do těsta k ochucení chleba a dalšího pečiva. Stejně do cibulových, bramborových a houbových polévek.

Semena pískavice

Semena pískavice

Účinné látky v pískavici

Slizy, steroidní saponiny, flavonoidy, éterický olej, steroly, bílkoviny, mastný olej.

Části, které se z této bylinky sbírají

Sbíráme semena. Sekáme celé rostliny, když už dozrála většina plodů (lusků), zejména spodní, vážeme do svazků, necháme na poli uschnout, opatrně odvezeme (aby se semena nevysypala) a dáme vymlátit. Uskladněná semena častěji přehazujeme, aby nezplesnivěla. Uchováváme dobře uzavřené a chráníme před světlem, vlhkem a hmyzem.

Pískavice a kojení či tvorba mateřského mléka – umí pomoci?

Většina kojících žen alespoň jednou za své kojení řešila přechodný nedostatek mléka (ať už ze stresu nebo v období růstového spurtu dítěte) a hledala recept, který by pomohl jeho produkci zvýšit.

Sponzorováno

Jedním z prostředků na podporu mlékotvorby je právě i bylinka pískavice řecké seno (Trigonella foenum – graecum). Na zvyšování tvorby mléka ji doporučuje i odborník WHO v oblasti kojení Dr. Jack Newman. Ten je přesvědčen, že právě tato bylina, společně s Benediktem lékařským (Cnicus benedictus), zvyšuje tvorbu mléka a urychluje jeho tok. Bylinku s názvem benedikt vzpomíná i středověký bylinkář Mattioli, který ho nazýval „ostropes“ a doporučoval ho paním a chůvám, které dělaly náhradní kojenecké ústavy a kterým se mléko z prsou ztratilo. Doporučoval užívat kořen z této byliny.

V Čechách se z benediktu, spolu se stejným množstvím vlašského kopru a „dlouhým pepřem“ vařila maminkám léčiva omáčka (dlouhý pepř: nedozrálé květenství „pepřovníku“ připomínající jehnědy. Plody jsou asi 2,5 cm dlouhé, velmi aromatické a postrádající ostrost).

Několik doporučení k užívání pískavice a benediktu lékařského

– Pískavice a benedikt lékařský účinkují rychle. Pokud budou opravdu fungovat, všimnete si rozdíl v produkci mléka do 3 až 4 dnů od začátku užívání. Pokud ne, tak pravděpodobně nepomohlo.

– Pískavice a benedikt fungují lépe, pokud je užíváte najednou, ne pouze jeden z nich. Pravděpodobně účinkují lépe v prvních pár týdnech kojení, než později. Asi nejefektivnější jsou v prvním týdnu.

– V ČR se pískavice dá sehnat v podobě sypaného čaje (jinak zřejmě většinou na zahraničních webech najdete doporučení k užívání v granulích), benedikt seženete jako sypaný čaj nebo tinkturu (na obalu tinktury je uvedeno, že benedikt lékařský by neměly užívat kojící matky, pravděpodobně kvůli nepatrnému množství alkoholu, které matka v tinktuře požije. Užití se však jeví jako zcela bezpečné, protože jen velmi málo z toho množství se dostane do mléka).

– Jako efektivní se jeví, pokud matka během prvních 3 dnů užije 3 balení pískavice a 1 balení benediktu. Celý pytlík pískavice je třeba zalít asi 0,5 – 0,7 l vařící vody, nechat nabobtnat (semínka jsou podobné pohance), a postupně během dne obsah sníst a vypít. Sáček benediktu je třeba rovnoměrně rozdělit na 3 dny a popíjet během dne.

– Doporučuje se užívat tolik pískavice, dokud neucítíte jak ní přes kůži voníte (proto se doporučuje sníst a vypít celý sáček). Ženy, které užívají pískavici, mluvily spíše o velmi intenzivním pocení se. Čili nezaleknout se, pískavice má silné potopudně a močopudné účinky!

– Pokud by se vám podařilo sehnat tabletky pískavice a benediktu, doporučuje se dávkování 3 x denně po 3 tobolky z každého. V případě tinktury benediktu je to 20 kapek třikrát denně. Koncentrace účinných látek je v tobolkách vyšší než v čaji, proto čaje třeba vypít velmi mnoho.

– Pokud chcete přestat s užíváním pískavice a bendiktu, můžete přestat náhle nebo v průběhu přibližně 1 týdne.

Zajímavost o bylince na konec

Podle zjištění jedné ze studii to vypadá, že složka diosgenin z pískavice má potenciál jako preventivní agent při rakovině tlustého střeva.

Sponzorováno

A co vy? Máte rádi pískavic řecké seno? Napište nám do komentářů.

Zdroj článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

9 Komentářů u článku “Pískavice řecké seno a její účinky na naše zdraví”

 1. Verona1963 napsal:

  Dobry den mam dotaz pomohla by piskavice na rust prsou v mem vêku 54 let dekuji za info

  • Rehabilitace.info napsal:

   Ano, pískavice má tuto vlastnost. Ale pozor, není to růst o několik čísel, to je potřeba si uvědomit.

  • Maky napsal:

   Piskavice ma hromadu ruznych ucinku. Prý ji nazvali Pískavice řecké seno, protože ten, kdo ji užíval, si mohl pískat. Má širokospektrální využití, podporuje třeba imunitní systém. Pískavice řecké seno ve formě kapslí a tablet podpoří přirozenou produkci testosteronu.

 2. Zuzana napsal:

  jak se ta pískavice užívá? mám tu mletá semínka.Tedy prášek.

 3. Petra napsal:

  Dobrý den
  Čistě ze zvědavosti
  Kdyby muž jedl tu pískavici a Benedikt taky by se mu zvětšily prsa?

 4. Jana napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mohu pískavici užívat dlouhodobě? Třeba 2 měsíce? Děkuji

Zanechat komentář ke článku

Zpráva