Sponzorováno

Paleo strava – módní hit či nesmysl? 4.89/5 (9)

Je paleo, strava označována také jako paleo dieta, jen dalším z moderních stravovacích trendů? Nebo jde o stravování založené na rozumných základech a předpokladech? V současnosti začínají být plné časopisy a knihkupectví knížek o tomto „novém“ druhu stravování. Podívejme se paleo stravě blíže „na zoubek“.

Co je to paleo stravování a z čeho vychází?

Paleo stravování (pravěké = paleolitické stravování) vychází ze životních a stravovacích návyků našich předků. V paleo stravě dominují tuky na úkor sacharidů. Tuky představují cca 60 %, cukry 20 % a proteiny 20 % z celkového energetického příjmu. Pro představu: v dnešním stravování dominují naopak cukry a to až cca 55 % (v pečivu, těstovinách, bramborách, rýži, … ) a proteiny a tuky jsou jen cca po 15 %. Čili stručně řečeno: paleo stravování je založeno na zvýšeném příjmu tuků, rozumného množství proteinů a nižším množství sacharidů.

paleo-vyvoj

Paleo strava vychází z předpokladu, že strava pravěkého člověka, který se živil jen lovem a sběrem, je lepší a zdravější strava, než ta současná. Předpokládá, že současný člověk nedokáže dobře strávit produkty současné moderní potravinářské výroby. Doporučuje vyhýbat se obilovinám a cereáliím, cukru (kromě hnědého cukru), ovocným džusům, luštěninám (včetně sóji a arašídů), rostlinným olejům, mléčným výrobkům bohatým na kasein a laktózu (mléko, měkké sýry), …

A právě naopak – paleo strava doporučuje: hovězí a vepřové maso (kuřecí ne), ryby, vnitřnosti (játra, ledviny, srdce), tuky (olivový olej, kokosový olej, vepřové sádlo), vejce, zelenina, brambory a rýže, ovoce (jablko, hruška, hrozny, bobulovité ovoce, ..), ořechy, mandle, mléčné fermentované výrobky (jogurt, zakysaná smetana), tvrdé vyzrálé sýry, ….

A tady nastává to řadu otázek a nejasností, ve kterých se laici i odborníci liší v názoru.

Sponzorováno

PLUSY paleo stravování a co se doporučuje v paleo stravě:

  • Preferuje přírodní a domácí potraviny, doporučuje vyhýbat se polotovarům. Doporučuje jíst potraviny, které obsahují co nejméně „éček“, konzervačních látek, umělých sladidel, dochucovadel a jiných aditiv.
  • Doporučuje maso ze zvířat chovaných ve volném výběhu na pastvinách, vejce od slepic chovaných ve volném výběhu, ryby ne z chovu (takové maso má mnohem vyšší obsah zdravých mastných kyselin).
  • Jíst více zeleniny.
  • Omezit pojídání výrobků s rafinovaným cukrem (sladkosti) a ovocné šťávy s rafinovaným cukrem.
  • Vyhýbat se rostlinným tukům (umělým tukům, margaríům).
  • Paleo doporučuje vyhýbat se luštěninám (včetně sóji, tofu, ..) – zde se mnoho názorů odborníků liší. Kdysi byla sója a tofu považována pomalu za zázračnou potravinu, v současnosti existuje již mnoho odborných výzkumů, které tyto názory vyvracejí. Takže jedení luštěnin a sóji je na uvážení každého člověka.
  • Jíst více ořechů a semen (dýňová semínka, vlašské ořechy, … ) – obsahují „zdravé“ polynenasycené mastné kyseliny.

MINUSY / otazníky paleo stravování:

  • Paleo strava doporučuje jíst vnitřnosti – jako zdroj živin, minerálů a vitamínů. S tímto mnoho odborníků nesouhlasí. Vždyť např. taková játra má kromě jiných důležitých úkolů i detoxikační úlohu. A to se jako zdraví prospěšné nejeví.
  • Paleo doporučuje jíst fermentované mléčné výrobky (jogurty, zakysaná smetana , …). Časté jedení jogurtů nepovažuje mnoho lidí za zdravé. A ještě je třeba zamyslet nad tím, jestli ty výrobky, které si kupujeme v obchodech pod názvem „jogurty“, zda jsou stále jogurty nebo jen zabarvenými a dochucený výrobky

Tedy malé shrnutí

Každý člověk by měl mít vlastní hlavu a pochopit, že neexistuje žádná zázračná dieta, po které zhubnete jakoby mávnutím zázračného proutku. Prostě žádné zkratky neexistují. Samozřejmě, že jinak se musí stravovat dřevorubec pracující celý den fyzicky, jak žena v kanceláři. Je to skutečně stále jen a pouze o tom, že když chceme zhubnout, tak prostě třeba snížit energetický příjem a zvýšit pohybovou aktivitu. Ale co je hlavní: jíst kvalitní jídlo.

Přece – i když jdete tankovat své auto, tak do něj nenasypete písek, jen proto, že je levnější nebo že je ho za tu cenu více! Nebo že písek máte po ruce a pro kvalitní benzin byste museli jít až do vedlejšího města. „Tankujte“ i do svého těla kvalitní „benzín“ (kvalitní potraviny) a tělo se Vám za to odvděčí svým zdravím. A nezáleží na tom, jestli ten „kvalitní“ benzín se jmenuje paleo, dukan nebo jinak. A ještě jedna poznámka na závěr, pro ty, co říkají, že kvalitní potraviny jsou drahé: když porovnáme cenu nekvalitních potravin s těmi kvalitními, tak nezapomeňte si k těm nekvalitním (levným), připočítat i ceny za léky, které pak potřebujete na léčení následků nekvalitní stravy.

TIP: Přečtěte si o paleo a zdraví

Co si o paleo stravě myslíte Vy?

VIDEO: Co obsahuje paleo strava?

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    2 Komentářů u článku “Paleo strava – módní hit či nesmysl?”

    1. Lo napsal:

      To jsou ale kravoviny tady. Autor by si nejdriv mel poradne nastudovat knihu Jidlo na prvnim miste a az pote byt chytry. Akorat me to rozcililo…

    2. Jindra napsal:

      Jak mám věřit v dobro paleostravy. Lidé v pravěku se dožívali tak do 30 let. Já chci žít déle, tak do paleostravy nejdu. A ještě něco: pokud nejsme alergičtí na lepek, nemáme celiakii, není dobré vytěsnit lepek!!

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva