Sponzorováno

Čaj Yerba maté a zdraví – na stres, nespavost i lepší soustředění 4.82/5 (22)

Národy domorodců v Jižní Americe už dlouho používají Yerba Maté čaj jako tradiční bylinný prostředek při zažívacích potížích.

Národy domorodců v Jižní Americe už dlouho používají Yerba Maté čaj jako tradiční bylinný prostředek při zažívacích potížích.

Yerba Maté poskytuje skutečně nepřeberné množství živin. Pasteurův institut v Paříži je vědecká společnost, která již od roku 1964 projevuje zájem o tento zdravý zdroj vitamínů a dělal důkladnou studii jeho vlastností. Výzkumníci došli k závěru, že „je těžké najít srovnatelný zdroj takové vysoké nutriční hodnoty kdekoli na světě“ a že Yerba mate obsahuje „prakticky všechny vitamíny potřebné pro udržení života.“ Ze studie provedené vědci na univerzitě v Madridu vyplývá, že mate má vysoký obsah minerálních látek, zejména draslíku, hořčíku a manganu.

Zdravý čaj Yerba maté

Yerba mate byl používán jako základní léčivou rostlinou v Jižní Americe po staletí. Jeho terapeutické vlastnosti byly nedávno ověřeny řadou vědeckých studií.

Yerba mate je stimuluje centrální nervovou soustavu, ale také obsahuje řadu dalších živin, včetně antioxidantů, aminokyselin, polyfenoly, vitamínů a minerálů. Yerba mate je opěvován jako bezpečný a účinný stimulant nervového systému s několika vedlejšími účinky a mnoha zdravotními výhodami. Zde jsou některé z výhod při pití čaje Yerba Mate.

1. Bohatý na antioxidanty

Yerba mate čaj je velmi bohatý na antioxidanty, podle některých zdrojů obsahuje až o 90% více antioxidantů než čaj zelený. Yerba mate významně podporuje imunitní systém. Může zpomalit příznaky stárnutí, detoxikovat krev a zabránit mnoha typům rakoviny. Yerba mate také pomáhá snižovat stres a nespavost.

TIP: Jak na nespavost?

2. Zvyšuje vaši schopnost soustředit se

Zastánci čaje maté Yerba říkají, že minerální látky, vitamíny, antioxidanty, aminokyseliny a polyphenoly nalezené v tomto nápoji mají vyrovnávací účinek na kofein, který obsahuje. Uživatelé hlásí zvýšenou duševní energii, jasnost myšlení, lepší soustředění. Také třeba říci, že yerba mate nezpůsobuje žádné z nepříjemných vedlejších účinků spojených s pitím nápojů s obsahem kofeinu, jako jsou bolesti hlavy, břicha a nervozita.

3. Zvyšuje fyzickou vytrvalost

Chemické sloučeniny a živiny v čaji Yerba maté ovlivňují váš metabolismus, aby vaše tělo využívalo sacharidy efektivněji. To znamená, že budete mít více energie z jídla, které jíte. Budete také spalovat více kalorií, které vaše tělo uložilo v tukových buňkách. To jsou pohonné hmoty, když budete pít čaj Yerba Mate pravidelně. Pravidelná konzumace Yerba mate také pomáhá odstraňovat kyselinu mléčnou ze svalů, takže můžete snížit tréninkovou bolest a zkrátit dobu zotavení.

4. Podporuje trávení

Národy domorodců v Jižní Americe už dlouho používají Yerba Maté čaj jako tradiční bylinný prostředek při zažívacích potížích. Yerba mate podporuje trávení tím, že stimuluje zvýšenou produkci žluči a dalších žaludečních kyselin. Yerba mate pomáhá udržovat tlusté střevo čisté pro efektivní a účinné odstraňování odpadu, a pomáhá snížit žaludeční bakterie, které způsobují „špatný“ dech.

5. Pomáhá regulovat váhu

Domorodé jihoamerické národy tradičně používali Yerba mate jako součást životního stylu, který zahrnuje zdravé stravování a cvičení. Yerba mate má stimulační vlastnosti, které vám pomohou zajistit pocit sytosti předtím a poté, co začnete jíst. Zpomaluje trávení tak, že váš žaludek zůstane déle plný. Kombinace Yerba Mate se zdravou stravou a pravidelným cvičením může pomoci zvýšit váš metabolismus spálit více kalorií.

Sponzorováno

6. Podporuje kardiovaskulární zdraví

Antioxidanty a aminokyseliny přítomné v Yerba mate pomáhají tuku a cholesterolu se pohybovat v tak, že se nehromadí na stěnách tepen. Yerba mate také pomáhá předcházet arterioskleróze (kornatění tepen) a brání vzniku krevních sraženin, které mohou způsobit srdeční infarkt nebo mozkovou mrtvici.

Jak se yerba maté pije a připravuje?

Poradíme vám několik způsobů, jak si připravit maté:

Jako čaj – klasicky

Tento způsob je oblíbený zejména v Evropě a USA, protože nepotřebuje žádné další příslušenství. Nasypete cca 4 gramy maté do konvice a zalijete malým množstvím studené vody tak, aby se vytvořila „řídká kaše“. Je to proto, abychom vysokou teplotou nezničili chuť a obsah. Pak uvařte cca 250 – 300 ml vody, nechte ji odstát na cca 80 °C, a pak zalijte připravené maté a luhujte cca 5 min. Sceďte a můžete pít. Je možná dochutit cukrem nebo medem. Je možné si udělat dopředu litr i více, dát maté do termosky a pít během dne.

Tradičně v Kalabasu

K tomu potřebujete kalabasu (nádoba z tykve) nebo jinou nádobu a bombillu (brčko se sítkem, většinou kovové). Nádobu naplníte asi do 3/4 maté. Potom zakryjte dlaní nádobu, otočte ji do horizontální polohy a jemně zatřepejte, aby se jemné části maté dostali dospod. Tím je větší šance, že se bombilla neucpe. Potom dejte nádobu zpět do původní polohy, tak aby maté zůstalo pod úhlem kolem 45 °C. Následně dejte bombillu do části, kde není maté. Pak maté zalijte teplou vodou (okolo 50 °C) a nechte ji vsáknout úplně do maté. Nalijte vodu cca 70 – 80 °C teplou do místa, kde je bombilla, a už můžete srkat přes bombillu. Po vypití až na dno můžete Yerba znovu doplnit teplou vodou a to i několikrát. Po dolití vody už nápoj nemíchejte. První nálev je velmi silný. Pak už můžete jen sedět, dolévat vodu a užívat si.

Terere – Studený nápoj

Obvyklým způsobem, který je oblíbený zejména v zemích původu Yerba maté, je příprava studeného nápoje známého pod názvem terere. Použití ledové vody nebo tříště je tak pro obyvatele Jižní Ameriky v tropickém horkém létě vhodným způsobem osvěžení, který v místním parnu nejen doplňuje tekutiny, ale dodá i minerály, vitamíny a potřebnou energii. Znovu můžeme použít kalabasu nebo i větší nádobu, pokud si chcete udělat větší množství nápoje najednou.

Nádobu naplníte maté o něco více než při tradičním způsobu přípravy. Potom zakryjte dlaní nádobu, otočte ji do horizontální polohy a jemně zatřepejte, aby se jemné části maté dostali dospod. Tím je větší šance, že se bombilla neucpe. Následně dejte pozvolna nádobu zpět do původní polohy tak, aby maté zůstalo pod úhlem kolem 45 °C. Dejte bombillu do části, kde není maté. Pak maté zalijte studenou vodou a nechte ji vsáknout úplně do maté. To zabere přibližné 4 – 5 minut. Nalijte vodu úplně ledovou (nebo tříšť) až po horní okraj nádoby a nápoj je připraven.

Hned můžete srkat přes bombillu. Po vypití až na dno můžete Yerba znovu doplnit ledovou vodou a to i několikrát. Důležité je, abyste po dolití nápoj s maté nemíchali. Získáte opravdu velmi silný a osvěžující nápoj, který je možné doplnit přidáním kousků ovoce, máty, pepře, různých ovocných šťáv apod.

A co vy? Pijete čaj Yerba Maté? Budeme moc rádi za komentáře.

TIP: Další informace o Yerba Maté

VIDEO: Jak si připravit čaj Yerba maté (anglicky)

Sponzorováno

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva