Sponzorováno

Glycin a jeho účinky na zdraví – v čem pomáhá? 4.92/5 (38)

Glycin můžete brát jako doplněk stravy, nebo ho přijmout v jídle, třeba v mase.

Glycin můžete brát jako doplněk stravy, nebo ho přijmout v jídle, třeba v mase.

Glycin je aminokyselina, jež vaše tělo používá k tvorbě proteinů, které potřebuje pro růst a udržování tkáně a pro výrobu důležitých látek, jako jsou hormony a enzymy. Takže vidíte sami, že glycin je aminokyselinou důležitou.

Glycin vaše tělo přirozeně produkuje z jiných aminokyselin, ale nachází se také v potravinách bohatých na proteiny a je k dispozici i jako doplněk stravy. Kromě toho, že glycin je součástí procesu tvorby proteinu, má několik dalších působivých zdravotních výhod. A na ně se v dnešním článku podíváme.

Zde je 9 důležitých zdravotních výhod glycinu.

1. Glycin je potřeba k výrobě antioxidantů

Glycin je jednou ze tří aminokyselin, které vaše tělo používá k výrobě glutathionu, silného antioxidantu, který pomáhá chránit vaše buňky před oxidačním poškozením způsobeným volnými radikály, o nichž se předpokládá, že jsou základem mnoha nemocí.

Bez dostatečného množství glycinu vaše tělo produkuje méně glutathionu, což může negativně ovlivnit to, jak vaše tělo v průběhu času zvládne oxidační stres (zdroj zde).

Kromě toho, protože hladiny glutathionu přirozeně klesají s věkem, může být pro vaše zdraví prospěšné zajistit, že budete mít dostatek glycinu i s přibývajícím věkem. Na to myslete.

2. Glycin je složkou kreatinu

Glycin je také jednou ze tří aminokyselin, které vaše tělo používá k přípravě látky zvané kreatin. Kreatin dodává vašim svalům energii, která jim umožňuje provádět rychlé a krátké záblesky aktivity, jako je potřeba při vzpírání a sprintování. Doplnění kreatinu zvyšuje velikost svalů.

Byly také zkoumány jeho příznivé účinky na zdraví kostí, funkci mozku a neurologické stavy, jako je Parkinsonova a Alzheimerova choroba (zdroj zde).

Zatímco vaše tělo přirozeně vytváří kreatin a lze jej získat i prostřednictvím vaší stravy, příliš málo glycinu může snížit množství, kolik kreatinu produkujete.

3. Glycin je hlavní aminokyselinou v kolagenu

Kolagen je strukturální protein, který obsahuje vysoké množství glycinu. Ve skutečnosti je každá třetí až čtvrtá aminokyselina v kolagenu glycin (zdroj tvrzení zde).

Kolagen je nejhojnějším proteinem ve vašem těle. Poskytuje sílu pro vaše svaly, pokožku, chrupavku, krev, kosti a vazy. Ukázalo se, že doplnění kolagenu prospívá zdraví kůže, zmírňuje bolest kloubů a předchází problémům s kostmi.

Proto je důležité, abyste měli dostatek glycinu – na podporu produkce kolagenu v těle.

4. Může zlepšit kvalitu spánku

Všichni chceme dobře spát. Bez spánku se nedá moc dlouho vydržet. Ale někteří lidé mají se spánkem problémy, buď s jeho kvalitou nebo s usnutím. I když existuje několik způsobů, jak můžete zlepšit kvalitu spánku, jako například nepití kofeinových nápojů pozdě v průběhu dne nebo vyhýbání se jasným obrazovkám televize, tabletů a mobilů několik hodin před spaním (kvůli modrému světlu), může vám pomoci také glycin.

Tato aminokyselina má uklidňující účinek na váš mozek a může vám pomoci usnout a ve spánku snížením tělesné teploty (zdroj zde).

Výzkum u lidí s problémy se spánkem ukázal, že užívání 3 gramů glycinu před spaním snižuje dobu, jak dlouho trvá usnutí, zvyšuje kvalitu spánku, snižuje denní spavost a zlepšuje kognitivní funkce (zdroj zde).

Z tohoto důvodu může být glycin dobrou alternativou k práškům na spaní na předpis – je dobrý pro zlepšení kvality spánku v noci a na únavu během dne.

5. Může chránit vaše játra před poškozením způsobeným alkoholem

Příliš mnoho alkoholu může mít škodlivé účinky na vaše tělo, zejména pak na játra. Existují tři primární typy poškození jater, které jsou vyvolané alkoholem:

  1. Ztučnělá játra: nahromadění tuku v játrech, zvětšující se jejich velikost.
  2. Alkoholická hepatitida: Způsobená zánětem jater v důsledku dlouhodobého nadměrného pití.
  3. Cirhóza jater: Konečná fáze alkoholického onemocnění jater, ke kterému dochází, když jsou jaterní buňky poškozeny a nahrazeny jizvou.

Je zajímavé, že výzkum naznačuje, že právě glycin může snižovat škodlivé účinky alkoholu na vaše játra tím, že brání zánětu. Bylo prokázáno, že snižuje koncentraci alkoholu v krvi potkanů ​, kterým byl podán alkohol tím, že stimuluje metabolismus alkoholu v žaludku spíše než v játrech, což bránilo rozvoji ztučnělých jater a cirhózy.

Glycin může také pomoci zvrátit poškození jater způsobené nadměrným příjmem alkoholu (prokázáno to bylo u zvířat). Zatímco mírné poškození jater vyvolané alkoholem lze zvrátit abstinencí od alkoholu, glycin pomáhá zlepšit proces zotavení.

Sponzorováno

Ve studii na potkanech, kteří měli poškozená játra kvůli alkoholu, se zdraví jaterních buněk vrátilo k výchozím hodnotám o 30% rychleji ve skupině potkanů, kteří byli krmeni potravou obsahující glycin po dobu dvou týdnů, ve srovnání s kontrolní skupinou.

Navzdory slibným nálezům jsou studie účinků glycinu na poškození jater vyvolané alkoholem omezeny na zvířata a nelze je automaticky přenášet i na člověka. Studie jsou ale velmi slibné.

6. Glycin může chránit vaše srdce

Stále rostoucí množství důkazů naznačuje, že glycin nabízí ochranu před srdečními chorobami. Zabraňuje hromadění sloučeniny, která byla ve velkém množství spojena s aterosklerózou, ztuhnutím a zúžením tepen (zdroj zde). Tato aminokyselina může také zlepšit schopnost vašeho těla používat oxid dusnatý, důležitou molekulu, která zvyšuje průtok krve a snižuje krevní tlak.

V jedné studii u více než 4 100 lidí s bolestmi na hrudi byly vyšší hladiny glycinu spojeny s nižším rizikem srdečních chorob a srdečních záchvatů.

Vědci pozorovali také příznivější profil cholesterolu v krvi u lidí, kteří měli vyšší hladiny glycinu.

Navíc bylo v jedné studii zjištěno, že glycin snižuje několik rizikových faktorů srdečních chorob u potkanů ​​krmených jídlem s vysokým obsahem cukru. Konzumace příliš mnoha přidaného cukru může zvýšit krevní tlak, zvýšit hladinu tuku v krvi a zvýšit nebezpečný nárůst tuku kolem břicha – to vše může podpořit rizika srdečních onemocnění.

Než bude možné glycin v tomto směru doporučit, jsou nutné klinické studie o účincích glycinu na riziko srdečních onemocnění.

7. Může pomoci lidem s diabetem 2. typu

Diabetes typu 2 může vést k nízkým hladinám glycinu. Je to stav charakterizovaný narušenou sekrecí a činností inzulínu, což znamená, že vaše tělo nevyrábí dostatek inzulínu, nebo že na inzulín, který vytváří nereaguje správně. Inzulín snižuje hladinu cukru v krvi signalizováním jeho absorpce do buněk za účelem energie nebo skladování.

Zajímavé je, že protože se ukázalo, že glycin zvyšuje u lidí bez diabetu inzulinovou odpověď, navrhuje se, že doplňky glycinu mohou zlepšit zhoršenou inzulínovou odpověď u lidí s diabetem 2. typu (zdroj zde). Vyšší hladiny glycinu jsou spojeny se sníženým rizikem diabetu typu 2, dokonce i po zohlednění dalších faktorů (jako je třeba váš životní styl).

Proto mohou lidé s diabetem typu 2 těžit z doplňování glycinu, ačkoli výzkum je příliš předběžný na to, aby se nyní dala učinit jakákoli konkrétní doporučení. Pokud máte cukrovku 2. typu, nejlepším způsobem, jak snížit odolnost proti inzulínu, je hubnutí pomocí stravy a cvičení.

8. Může chránit před ztrátou svalů

Glycin může snižovat ztrátu svalů, což je stav, který se vyskytuje v průběhu stárnutí, při podvýživě a při stresu vašeho těla, jako je onemocnění rakovinou nebo těžké popáleniny. Úbytky svalů vedou ke škodlivému snížení svalové hmoty a síly, což zhoršuje váš zdravotní stav a může komplikovat další potenciálně přítomné nemoci.

Aminokyselina leucin byla studována jako léčba úbytku svalů, protože silně inhibuje odbourávání svalů a zlepšuje budování svalů. Změny v těle během ochabování svalů však zhoršují účinnost leucinu pro stimulaci růstu svalů. Je zajímavé, že u myší s úbytkem svalů (např. při rakovině), výzkum ukázal, že glycin byl schopen stimulovat růst svalů, zatímco leucin ne (zdroj zde).

Proto je glycin slibnou látkou pro zlepšení zdraví tím, že chrání svaly před úbytkem během různých nemocí a problémů. Stále je však zapotřebí dalšího výzkumu na lidech. To je potřeba říct.

9. Glycin je snadné přidat do vašeho jídelníčku

Glycin se vyskytuje v různých množstvích v mase. Můžete také získat glycin ze želatiny, látky vyrobené z kolagenu, která se přidává do různých potravinářských produktů, aby se zlepšila jejich konzistence. Mezi další a praktičtější způsoby, jak zvýšit příjem glycinu, patří:

Přidat ho jako doplněk do jídla a pití

Glycin je snadno dostupný jako potravinový doplněk ve formě tobolek nebo prášku. Pokud si nepřejete užívat prášky, prášková forma se snadno rozpustí ve vodě a má docela příjemně sladkou chuť.

Ve skutečnosti je název glycin odvozen od řeckého slova pro „sweet“, tedy sladkost.

Díky své sladké chuti můžete snadno začlenit glycinový prášek do svého jídelníčku přidáním do:

Můžete brát kolagenové doplňky

Glycin je hlavní aminokyselinou v kolagenu, hlavním strukturním proteinem pojivové tkáně, jako je kost, kůže, vazy, šlachy a chrupavky.V souladu s tím můžete zvýšit příjem glycinu přijetím doplňků kolagenu.

Je glycin bezpečný?

Doplnění glycinem je bezpečné, pokud ho berete v doporučených množstvích.

Při studiích se dávkovalo až 70-90 gramů glycinu denně po dobu několika týdnů bez závažných vedlejších účinků (zdroj zde). Standardní dávka použitá ve studiích byla ale o dost menší, asi 3–5 gramů denně.

Sponzorováno

A co vy? Jaké máte zkušenosti s glycinem? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva