Sponzorováno

Mléko a pleť – způsobuje kravské mléko akné? Je mléko dobré pro vaši pokožku? 4.92/5 (13)

  • U některých z nás (ne u všech) může mlék opravdu zhoršovat či způsobovat akné.
  • Někdy jsou kravám podávány růstové hormony, aby se zvýšilo množství mléka, které produkují. Nyní, kvůli tomuto růstovému hormonu, má mléko produkované těmito kravami vysoký obsah IGF1 (inzulínu podobný růstový faktor), který způsobuje, že máme akné.
  • Pití takového mléka vede ke zvýšení inzulínu a zvýšení IGF1 v naší krvi.
  • Tyto dva vedou pak ke zvýšení produkce mazu na pokožce, zvýšení produkce androgenů (hormonů odpovědných za pubertu) a zvýšení mužských hormonů, které pak způsobují akné.
  • Mléko je dobré pro aplikaci přímo na pokožku, pro pití už pro mnoho lidí ne (dělá jim problémy se zažíváním a i s pletí).

Může pití mléka způsobovat akné? U někoho ano, to se vsaďte.

Může pití mléka způsobovat akné? U někoho ano, to se vsaďte.

Na stole je zajímavá otázka: je mléko dobré pro vaši pokožku? Záleží na tom, koho se ptáte – doslova. Vědecká komunita je rozdělená a beauty bloggerky a fitness blogeři jdou tak nějak na obě strany. Takže, jaký je výsledek? Je mléko pro vaši pokožku dobré nebo špatné?

Mléko je vysoce výživné. Je bohatý na vitaminy B, alfa-hydroxykyseliny, vápník a další silné antioxidanty, které pomáhají pleti a celkovému zdraví. Na to sem všichni víceméně shodnou. Ale je také pravda, že mléko a mléčné výrobky obsahují růstové hormony a zánětlivé látky, které ucpávají póry a způsobují akné.

Výsledek pak závisí na mnoha faktorech, jako je to, zda jej pijete, nebo jej aplikujete lokálně. Možná trpíte nesnášenlivostí laktózy nebo máte citlivou pleť se sklonem k akné? Pokud jste teď ještě zmatenější, zkusme to trochu objasnit.

Výhody pití mléka (klasického kravského)

Pojďme se podívat na účinky pití mléka. Zatímco nedávné studie naznačují, že mléko může mít škodlivé účinky na tělo, jiný výzkum poukazuje na zdravotní přínosy mléčných výrobků.

Mléko má bohatý nutriční profil

Denní konzumace pouze mléka může uspokojit naši potřebu 18 z 22 základních živin. A to je prostě pecka. Je bohaté na vápník, hořčík, fosfor, draslík a zinek. Poskytuje také železo, selen, vitamín B-6, vitamín E, vitamín K, niacin, thiamin a riboflavin. Působivé je slabé slovo, pokud jde o popis nutričního profilu mléka. Má všechno, zejména živiny, které chybí v mnoha jiných potravinách, a díky tomu je ještě cennější.

Posílení imunitního systému

Syrové organické mléko může mít obrovský dopad na váš imunitní systém. Protože je skvělým zdrojem mnoha vitamínů, zinku a enzymů a obsahuje prospěšné bakterie, může nastartovat váš imunitní systém a může snížit i alergie.

Nabízí dostatek bílkovin

Pokud pijete mléko, nemusíte se starat o přísun bílkovin. V jednom šálku získáte až 8 gramů kvalitních bílkovin. V mléce se nacházejí dva druhy bílkovin – kasein a syrovátkový protein. Kasein tvoří 70–80 % celkového obsahu bílkovin v mléce, zatímco syrovátka tvoří asi 20 %. Protože oba tyto proteiny obsahují všechny esenciální aminokyseliny nezbytné pro fungování těla, jsou považovány za „kompletní proteiny“. S těmito nutričními hodnotami je mléko skvělým způsobem, jak podpořit regeneraci svalů po cvičení.

Udržuje kosti silné a zdravé

Mnoho studií již potvrdilo, že mléko zlepšuje hmotnost a hustotu kostí u dětí. Je to dobře známý fakt, takže není žádným překvapením, že odborníci doporučují přidat mléčné výrobky do jídelníčku nezletilých dětí – a to na denní bázi! Jak již bylo zmíněno výše, mléko má vysoký proteinový profil, díky čemuž je ideální pro stavbu silných kostí a zubů. Kromě toho je mléko běžně chváleno jako mocná zbraň pro prevenci onemocnění kostí, jako je osteoporóza.

Negativní vedlejší účinky konzumního mléka

A jaké má mléko stinné stránky? Pojďme se na ně podívat.

Vysoký obsah nasycených tuků

Všechny tyto rozmanité živiny však nejsou bez nevýhod – více než 20 % doporučené denní dávky nasycených tuků najdete v jedné porci plnotučného mléka. Ano, velký palec dolů pro mléko. A pozor – dobře čtěte etikety, protože některé značky mléka mohou mít uměle přidaného cukru a tuků ještě více než jiné značky. Mléčné produkty, jako je sýr, jsou ještě horší. Harvard přišel se zprávou, která uvádí pizzu a sýr jako hlavní zdroj nasycených tuků a cholesterolu v americké stravě. Mléko je hned na druhém místě seznamu.

Přibývání na váze

Nasycené tuky jdou ruku v ruce s obezitou, i když je toto tvrzení stále považováno za trochu kontroverzní. Mléko je mlékárenským průmyslem propagováno jako zdravý produkt, i když se nyní vědci domnívají, že může způsobit přibírání na váze, zvláště pokud ho máte ve zvyku konzumovat večer před spaním. Zda je to způsobeno mlékem samotným nebo dodatečnými návyky nočních pijáků, které je mohou vést k vyššímu příjmu kalorií, je stále předmětem diskuse. Za zmínku také stojí, že ne všechny druhy mléka jsou stejné. Plnotučné mléko má nejvyšší obsah tuků a kalorií, zatímco odstředěné mléko nejnižší.

Cholesterol

Jedna porce mléka může obsahovat až 24 mg špatného LDL cholesterolu. Podle AHA (American Heart Association) může mléko zvýšit riziko srdečních onemocnění a mrtvice. Je to proto, že plnotučné mléko je plné nasycených tuků a ty zvyšují „špatný“ cholesterol, který pak přispívá k onemocnění srdce. Pokud se tedy bojíte o svůj cholesterol, nejlepší možností je vyzkoušet rostlinnou alternativu mléka.

Antibiotika a hormony v mléku

Pokud vás toto také znepokojuje, nejste rozhodně první. Růstové hormony jsou schváleny pro použití u dojnic jako prostředek ke zlepšení jejich produkce mléka. To je důvod, proč je mléko mnohokrát spojeno právě s hormonálním akné.

Bovinní somatotropin (rBGH) je pravděpodobně nejběžněji používaný růstový hormon na mléčných farmách. Ačkoli lidské tělo nemá žádné receptory pro rBGH, díky čemuž je konzumace bezpečná, krávy, kterým jsou dávány dávky rBGH, mají mírně vyšší koncentrace IGF-1 (inzulínu podobný růstový faktor), což může být problematické, když je konzumován (i když nepřímo) lidmi. Antibiotika naproti tomu nejsou povolena a ani by se neměla používat při výrobě mléka. Když však kráva onemocní, léčí se antibiotiky. Dokud je kráva v lékařské péči, neměla by se používat pro mléko. Je toto pravidlo dodržováno? Existují kontroverze, ale nic není jisté.

Rakovina prostaty a vaječníků

V posledních letech se objevila řada studií spojujících konzumaci mléka s rakovinou prostaty a rakovinou vaječníků.

Mléko a mléčné výrobky obsahují mikroživiny a různé bioaktivní složky, které mohou ovlivnit riziko a progresi rakoviny. Mléčné výrobky jsou však pestrou skupinou potravin a jejich produkce se mění podle regionů, což ztěžuje hodnocení jejich souvislosti s rizikem onemocnění. V současné době se studie, které nacházejí pozitivní spojení mezi mlékem a určitými typy rakoviny, většinou skládají z malého počtu kohortních studií a údaje jsou nekonzistentní nebo chybí.

Sponzorováno

Citlivost na laktózu

To je ta nejskutečnější obava, které byste si měli být vědomi. Řada průzkumů zjistila, že přibližně 60–70 % evropské populace trpí intolerancí na laktózu nebo citlivostí na laktózu. Není se čemu divit, když se nad tím zamyslíte.

Laktóza obsažená v mléce (všechno mléko, nejen kravské – dokonce i lidské) je v našem těle tráveno enzymem zvaným laktáza. Tento enzym produkují zvířata a lidé, když jsou ještě kojenci a děti. Naše DNA je naprogramována tak, aby zastavila proces tvorby laktázy, když dosáhneme určitého věku, protože ji již nepotřebujeme. To je také důvod, proč žádné jiné zvíře nepije mléko po ukončení kojení. Lidé jsou jediným živočišným druhem, který pokračuje v pití mléka i v dospělosti. Může nám chutnat, může být úžasně výživné, ale pro mnohé z nás bohužel, naše tělo mléko už dávno vzdalo. Ale, nebojte se! Dnes existuje mnoho chutných alternativ, jako je například mandlové mléko. Nemusíte o nic přijít.

Alternativy klasického mléka

Ať už je to kvůli vaší pleti, vašemu celkovému zdraví nebo z jakéhokoli jiného důvodu, zde jsou alternativy, ze kterých si můžete vybrat, pokud se rozhodnete na chvíli skončit s mlékem.

Lokální použití mléka – přímo na obličej

Konečně se dostáváme k objasnění, proč tolik pleťových masek používá mléko a proč blogeři přísahají, že mléko používaj9 i k čištění a výživě pleti.

Většině vedlejších účinků a obav týkajících se mléka a vypuknutí akné se lze úspěšně vyhnout, pokud mléko používáte JEN lokálně, místo abyste ho pili. Vaše pokožka tak může těžit z působivého nutričního profilu mléka a vždy můžete uspokojit svou chuť k jídlu některou z chutných alternativ mléka. Buďte však opatrní, nepoužívejte mléko, pokud si myslíte, že byste mohli mít intoleranci laktózy.

Moje rada: Pokud máte podezření, že vám mléko nedělá dobře, přejděte na rostlinnou alternativu mléka a klasické mléko zkuste používat na obličej lokálně.

Domácí pleťové masky s mlékem

Použití mléka na obličej s akné

Místo používání krémů s umělým mlékem na čištění obličeje namočte trochu vaty do čerstvého mléka a otřete si s ní obličej. Zřetelně na něm uvidíte stopy nečistot. Mléko moc pěkně vyčistí vaše póry a udělá vaši pokožku jemnou a vláčnou. Až budete hotovi, očistěte si obličej teplou vodou.

Syrové mléko pro bělení pleti

Kyselina mléčná rozhodně pomáhá s bělením, zvláště pokud máte citlivou pokožku. Smíchejte stejné množství syrového mléka a gelu z aloe vera, poté namočte vatový tampon do směsi a přiložte vatu na postižené místo, nechte 10-15 minut působit na obličeji. Po umytí teplou vodou naneste hydratační krém. Tento postup praktikujte jednou denně.

Mléko a med

Pokud chcete snadný způsob, jak zjemnit a vyčistit pokožku, vyzkoušejte tento jednoduchý recept s použitím pouze 2 ingrediencí – mléka a medu. Smíchejte dvě lžíce medu se dvěma lžícemi s mlékem. Směs pár minut zahřívejte – musí být vlažná, ne horká.

Prsty jemně naneste na krk a obličej a nechte 10-15 minut působit. Poté opláchněte teplou vodou. Tato jednoduchá kombinace zabrání vzniku vrásek a zpevní váš obličej. Díky bílkovinám, kyselině mléčné, vitamínům A a D je tato pleťová maska ​​vynikajícím prostředkem pro stárnoucí a suchou pleť.

Obličejová maska z banánů a mléka

Vezměte půlku banánu (banánovou slupku můžete použít i na pleťovou masku) a pokapejte ji lžící mléka. Míchejte je, dokud nevytvoříte hustou pastu. Naneste směs na obličej a nechte působit 15-20 minut. Poté si umyjte obličej teplou vodou. Tvému obličeji vrátí přirozený ruměnec – bez použití make-upu!

Med, kakao a mléko

Pokud bojujete se suchou pokožkou, bude pro vás tato domácí maska ​​ideální. Smíchejte jednu polévkovou lžíci kakaa, medu a mléka. Naneste na obličej a držte 20 minut. Opláchněte ji nejprve teplou vodou a poté studenou vodou. S touto maskou dostanete zpět vlhkost do pokožky během okamžiku.

Kvasnice a mléko

Smíchejte polovinu čerstvého droždí s trochou mléka, dokud se dobře nerozmíchá a nezíská pastu. Nejprve si umyjte obličej teplou vodou a poté aplikujte směs – nechte ji působit, dokud nezaschne. Za druhé masku odstraňte teplou vodou a krouživými pohyby masírujte obličej a poté znovu studenou vodou. Otřete si obličej měkkým bavlněným hadříkem. Pravidelné používání této masky dodá vaší tváři stálý lesk.

A pár slov na závěr

Dermatologové doporučují, abyste věnovali pozornost svému akné a položili si tyto otázky:

  • Zdá se, že nějaké jídlo nebo nápoj spouští rozjetí akné nebo zhoršuje vaše stávající akné?
  • Pokud se vám toto zdá, že něco spustí akné nebo ho zhoršuje, co se stane, když toto jídlo nebo nápoj týden nebo měsíc nebudete jíst / pít?

Asi nic, že? Zkuste mléko a mléčné výrobky na chvíli ze svého jídelníčku vyloučit a uvidíte sama, zda se akné zlepší.

Sponzorováno

Máte nějaký svůj recept na obličejovou masku s mlékem? Budeme rádi, pokud se podělíte v komentářích pod článkem.

A dále si na toto téma přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva