Sponzorováno

Ovesné mléko a zdraví – jaké má benefity + recept na výrobu doma 4.79/5 (14)

Zkuste vyměnit klasické mléko, za ovesné

Zkuste vyměnit klasické mléko, za ovesné

Ovesné vločky, ovesná kaše, ovesné tyčinky. To zná asi každý. A pokud jste se někdy zajímali o alternativy živočišného mléka, pak jste určitě také narazili i na ovesné mléko. Ovesné výrobky byly dříve zahrnovány především do výživy sportovců nebo redukčních plánů, ale dnes už tvoří poměrně běžnou součást zdravého a vyváženého jídelníčku. Důvodem je obsah bílkovin, které jsou důležité pro fungování lidského organismu, vlákniny, která napomáhá trávení, a dalších vitamínů a minerálů. A právě ovesné mléko se v poslední době těší velké oblibě. Proč? Čtěte dál a možná se stane i vaším favoritem.

Ovesné mléko – seznamte se

Ovesné mléko, které je oblíbenou náhražkou živočišného mléka veganů, je také dobrou volbou pro osoby s alergiemi nebo nesnášenlivostí laktózy. Je přirozeně bez laktózy, ořechů, sóji a lepku. Je také šetrné k životnímu prostředí – příprava ovesného mléka vyžaduje méně vody a dalších ingrediencí než například u mléka z ořechů. Vyrábí se namáčením a mícháním nezpracovaných vloček ve vodě a poté scezením přes plátno, aby se oddělilo mléko od ovsa. Přestože se všechna ořechová mléka se vyrábějí podobným způsobem, vločky jsou rozpustnější a absorbují více vody – proto, když se směs cedí, více nutrientů z vloček zůstává v mléce oproti mlékům ořechovým.

Ovesné mléko přirozeně není tak výživné jako celý oves. Výsledkem je, že je často obohaceno o živiny, včetně vápníku, draslíku, železa a vitamínů A a D. Ovesné mléko je také jedinečné v tom, že neobsahuje mnoho alergenů obsažených v jiných typech mléka.

Navíc obsahuje beta-glukany-rozpustnou vlákninu, která má příznivé účinky na zdraví srdce. Ovesné mléko je také bohaté na makro i mikroživiny. Jeden šálek (240 ml) neslazeného, obohaceného ovesného mléka od společnosti Oatly obsahuje přibližně:

  • Kalorie: 120
  • Bílkoviny: 3 gramy
  • Tuk: 5 gramů
  • Sacharidy: 16 gramů
  • Dietní vláknina: 2 gramy
  • Vitamín B12: 50% doporučené denní hodnoty
  • Vitamín B2 – Riboflavin: 46% doporučené denní hodnoty
  • Vápník: 27% doporučené denní hodnoty
  • Fosfor: 22% doporučené denní hodnoty
  • Vitamín A: 18% doporučené denní hodnoty
  • Železo: 2% doporučené denní hodnoty

Vzhledem k tomu, že ovesné mléko je vyráběno ze scezeného ovsa, postrádá tedy mnoho živin, které byste normálně získali například konzumací misky ovesných vloček. Z tohoto důvodu je často právě dodatečně obohaceno o živiny.

Většina běžně dostupného ovesného mléka je obohacena o vitamíny A, D, B2 a B12 a také různé minerály, jako je vápník. Ve srovnání s jinými druhy mléka má ovesné mléko obecně více kalorií, sacharidů a vlákniny než mandlové, sójové nebo kravské mléko a zároveň poskytuje méně bílkovin než sója a mléčné odrůdy. Ovesné mléko obsahuje více přidaných vitamínů B, zatímco například mandlové mléko zase obsahuje více přidaného vitaminu E.

Ovesné mléko a zdravotní benefity

Studie zejména v poslední době ukazují, že pravidelné pití ovesného mléka je spojeno s množstvím zdravotních benefitů. Takže proč si dopřát sklenku?

1. Je veganské, stejně jako bez laktózy, sóji a ořechů

Takže vhodné pro lidi s alergií či jiným dietním omezením, případně preferencí určitého druhu stravy. Přestože oves přirozeně neobsahuje lepek (studie zde), často je zpracováván ve stejných továrnách jako obilniny obsahující lepek, které mohou oves kontaminovat.

Přesto jsou některé komerční značky ovesného mléka vyráběny z certifikovaného bezlepkového ovsa. Pokud však trpíte alergií na lepek, před nákupem toho pravého ovesného mléka doporučujeme důkladně prostudovat informace na obalu. Nejlepší volbou je však domácí příprava ovesného mléka.

2. Velký zdroj vitamínů B

Ovesné mléko je často obohaceno o vitamíny B, jako je riboflavin (B2) a vitamín B12. Vitaminy B jsou nezbytné pro optimální zdraví a jsou spojeny s mnoha výhodami. Mohou například pomoci zlepšit naši náladu, bojovat proti oxidačnímu stresu anebo se postarají o krásné zdravé vlasy, nehty a pokožku. Zvlášť pokud máte těchto vitamínů nedostatek, ovesné mléko je pro vás dobrá volba.

3. Ovesné mléko může snížit hladinu cholesterolu v krvi

Ovesné mléko má vysoký obsah beta-glukanů, což je rozpustná vláknina s blahodárnými účinky na srdce. Beta-glukany tvoří ve našem střevě gelovitou látku, která se může vázat na cholesterol a snižovat jeho absorpci. To může pomoci snížit hladinu cholesterolu v krvi – zejména tzv. „špatný“ LDL cholesterol, který je spojován se srdečními chorobami.

Třeba jedna studie u mužů zjistila, že pití asi 3 šálků (750 ml) ovesného mléka denně po dobu 5 týdnů snížilo celkový cholesterol v krvi o 3 % a „špatný“ LDL o 5 %.

Další studie pak zjistila, že konzumace 3 gramů ovesných beta-glukanů denně snížila „špatný“ LDL cholesterol v krvi o 5 – 7% . Je zajímavé, že 1 šálek (240 ml) ovesného mléka může poskytnout až 1,3 gramu beta-glukanů.

Sponzorováno

4. Je skvělé pro zdraví kostí

Ovesné mléko je často také obohaceno vápníkem a vitamínem D, což prospívá i našim kostem. Vápník je nezbytný pro silné a zdravé kosti, protože je to hlavní minerál používaný k jejich tvorbě.

Nedostatek vápníku ve naší stravě může způsobit, že se kosti stanou slabšími a snadněji se zlomí. Dostatek vitaminu D je stejně tak důležitý, protože pomáhá vstřebávání vápníku z našeho trávicího traktu. Nedostatek vitaminu D může našemu tělu zabránit v příjmu dostatečného množství vápníku, což může způsobit právě oslabení kostí. I vitamín B12, který často běžně dostupné ovesné mléko obsahuje, je spojován se zdravými kostmi a nižším rizikem osteoporózy (porézní kosti).

A další benefity ovesného mléka

Látky obsažené v ovsu působí protizánětlivě a mají silné antioxidační účinky. Také obsahuje látky, které pomáhají při stimulaci jater a tělo se tak lépe zbavuje odpadních látek. Svým obsahem bílkovin pomáhá vytvářet silnější a zdravější svaly.

Zároveň může být i dobrým pomocníkem, pokud se snažíte upravit váhuovesné vločky jsou potravinou s vysokým obsahem vlákniny, takže zajistí, že se cítíme sytí po delší dobu. Tím pádem přirozeně máme menší hlad a sníme méně jídla.

Ovesné mléko a nevýhody – má nějaké?

Přestože ovesné mléko má několik možných přínosů pro zdraví, má i svoje stinné stránky. Je jich sice málo, ale určitě je dobré je znát.

Když nechcete cukr: u některých, běžně dostupných, komerčních ovesných mléčných výrobků mohou být přidané cukry pro lepší chuť. Zvláště, pokud se jedná o ochucená mléka. Pokud chcete čistě mléko bez přidaného cukru, nezapomeňte nejdřív důkladně omrknout etiketu.

Pokud hubnete nebo si hlídáte příjem: ačkoliv má spoustu vitamínů, ovesné mléko obsahuje více kalorií než mléko mandlové či jiné rostlinné alternativy mléka. To je ale negativem jen tehdy, pokud se snažíte si příjem kalorií a sacharidů omezit – protože oboje je nezbytné nejen pro růst svalů, ale i pro regeneraci.

Pokud máte alergii na lepek: ačkoliv ovesné mléko obecně patří mezi přirozeně bezlepkové, i tak doporučujeme mrknout na etiketu. Záleží totiž na tom, kde a jak se oves zpracovává. Alergici by tedy měli číst obzvlášť důkladně.

Pokud máte děti: přestože je ovesné mléko obecně bezpečné i pro kojence a děti, není vhodnou náhradou mateřského nebo kravského mléka, protože mu chybí živiny nezbytné pro optimální růst. Před podáváním alternativy mléka je nejlepší promluvit si s dětským lékařem dítěte.

Pokud šetříte: alternativní rostlinná mléka jsou obecně o něco málo dražší než například mléko kravské. A protože se ovesné mléko těší stále větší oblibě, může být ještě o pár korun dražší. Pokud tedy máte napnutější rozpočet a chtěli byste přesto vyzkoušet ovesné mléko, je nejlepší si ho připravit doma. A rovnou se podíváme jak na to.

Jak si doma vyrobíte vlastní ovesné mléko?

Ať už se pro výrobu vlastního ovesného mléka rozhodnete z finančních důvodů nebo jednoduše proto, že si chcete kvalitu ovesného mléka sami ohlídat, je to rozhodně dobrý nápad.

Při domácí výrobě ovesného mléka se totiž bezpečně vyhnete přidaným látkám a zahušťovadlům, přidanému cukru nebo kontaminaci lepkem, jako tomu může být v některých komerčních produktech. Naproti tomu, doma vyrobené mléko zase nemusí obsahovat tolik vitamínů, protože ty jsou do něj přidávány právě při průmyslovém zpracování.

Co budete potřebovat na přípravu ovesného mléka

  • zhruba 120 g ovesných vloček (libovolný druh, ideálně kvalitní)
  • 200 ml vroucí vody
  • 1 l vody
  • špetka soli

Postup přípravy ovesného mléka

  1. Nejprve vločky zalijeme 200 ml vroucí vody a na čtvrt hodiny je dáme odpočinout stranou. Poté je scedíme, a zbylou vodu vylijeme.
  2. Scezené vločky vložíme do výkonného mixéru, zalijeme litrem vody a zhruba 2 minuty mixujeme dohladka.
  3. Takto připravené mléko můžeme ještě přes plátno scedit, aby bylo úplně bez kousíčků, případně ho můžeme pít i tak.
  4. V lednici ho doporučujeme skladovat tak maximálně 4 dny.

Chcete-li výraznější chuť, zkuste přidat buď 1/4 čajové lžičky soli, lžičku vanilkového nebo skořicového extraktu, několik datlí, javorový sirup nebo med. A chuťově povýšíte tak svoje mléko na další úroveň.

Sponzorováno

Měli jste někdy ovesné mléko? Připravovali jste ho? Budeme rádi za komentáře.

Podívejte se i na další rostlinná mléka

Studie a zdroj článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , , , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva