Sponzorováno

Konopné mléko a jeho účinky na zdraví 4.83/5 (12)

 • Konopné mléko, vyrobené jen z vody a ze semen Cannabis sativa, si získává na popularitě – a to z dobrého důvodu. Má méně kalorií než několik jiných rostlinných odrůd mléka.
 • Konopné mléko je plné esenciálních vitamínů, minerálů a mastných kyselin a může pomoci snížit riziko srdečních onemocnění, posílit kosti a zlepšit zdraví pokožky.
 • Je také snadné ho vyrobit doma, což vám umožní plně kontrolovat to, jaké příchutě a přísady chcete mít ve svém mléce.
 • Má vysoký obsah živin: Konopné mléko je bohaté na živiny, včetně esenciálních mastných kyselin (omega-3 a omega-6), vitamínů (vitamín E, vitamín D) a minerálů (vápník, železo, hořčík). Tyto živiny jsou důležité pro zdraví srdce, mozku, kostí a kůže.
 • Je to bezlepková varianta mléka: Konopné mléko je bezlepkové, což ho činí vhodnou alternativou pro lidi s celiakií, glutenovou intolerancí nebo kteří preferují bezlepkovou stravu.
 • Obsahuje kvalitní bílkoviny: Konopné mléko obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, které jsou důležité pro stavbu svalů, regeneraci tkání a podporu imunitního systému.
 • Je snadno stravitelné: Konopné mléko je snadno stravitelné a může být dobrou volbou pro lidi s citlivým trávicím systémem nebo pro ty, kteří mají potíže s trávením mléčných výrobků.

Konopné mléko vypadá je mléko kravské, má ale jemně oříškovou chuť

Konopné mléko vypadá je mléko kravské, má ale jemně oříškovou chuť

Nápoj na rostlinné bázi z konopí, běžně nazývaný konopné mléko, je alternativou ke klasickému mléku, které se vyrábí smícháním konopných semínek (Cannabis sativa) s vodou. Komerčně vyráběné konopné mléko může mít ale i další přísady, jako je vanilka nebo jiná dochucovadla a sladidla. Konopné mléko může být také obohaceno o určité vitamíny a minerály.

Konopné mléko je krémová, hladká tekutina, která připomíná vzhledem mléčné mléko, ale má jemně oříškovou chuť. Lidé, kteří mají alergii na mléčné výrobky, trpí nesnášenlivostí laktózy nebo dodržují veganskou dietu, se mohou rozhodnout konzumovat obohacené konopné mléko, aby z něj získali vápník, vitamín D a další živiny, které se běžně vyskytují v mléčných výrobcích. Lidé, kteří dodržují dietu s nízkým obsahem sacharidů, se mohou také rozhodnout používat konopné mléko do smoothies nebo při vaření kvůli jeho nízkému obsahu sacharidů.

Fakta o výživové hodnotě konopného mléka

Konopné mléko, které bylo obohaceno, může být dobrým zdrojem vápníku, vitamínu D a dalších vitamínů a minerálů. Tyto nutriční hodnoty pro porci jednoho šálku (240 ml) neslazeného konopného mléka jsou zhruba tyto (může se ale lišit výrobce od výrobce):

 • Kalorie: 60
 • Tuk: 4,5 g
 • Sodík: 110 mg
 • Sacharidy: 0 g
 • Vláknina: 0 g
 • Cukry: 0 g
 • Bílkoviny: 3 g
 • Vápník: 283 mg
 • Fosfor: 317 mg
 • Draslík: 101 mg

Sacharidy

Neslazené konopné mléko (vyrobené čistě jen z vody a loupaných konopných semen) poskytuje asi 60 kalorií v jedné porci šálku. V tomto typu konopného mléka není žádný cukr a žádné sacharidy.

Ale slazené nebo ochucené konopné mléko obsahuje sirup z hnědé rýže, cukr nebo jiné přísady. Počty kalorií a sacharidů pro tato konopná mléka se budou hodně lišit. Například porce jednoho šálku slazeného konopného mléka s vanilkovou příchutí (vyrobeného z konopného ořechového základu, sirupu z hnědé rýže a přírodních příchutí) poskytuje 171 kalorií, 24 g sacharidů, 16 g cukru a 1 g vlákniny.2

Pro konopné mléko není zaznamenán žádný glykemický index, ale pokud potravina neobsahuje žádné sacharidy, pak je glykemický index (GI) pravděpodobně nulový (nebo velmi malý). GI je odhad toho, jak sacharidy v potravinách ovlivňují hladinu cukru v krvi. Konopné mléko, které obsahuje přidaný cukr, bude mít vyšší glykemický index.

Tuky

V jednom šálku konopného mléka je asi 4,5 gramu tuku. Většina tuku je polynenasycená (3,5 g), část je mononenasycená (0,5 g) a žádný z nich není nasycený tuk. Ale zase záleží na značce. Existují některé značky, které mohou obsahovat přidané tuky. Vždy roto čtěte etikety.

Například jedna značka obsahuje jako třetí složku slunečnicový lecitin. Lecitin je tuková látka, která se přirozeně vyskytuje v některých rostlinných a živočišných tkáních. Tato konkrétní značka konopného mléka poskytuje 8 gramů celkového tuku na porci (6 g polynenasycených tuků, 1 g mononenasycených tuků a 0,5 g nasycených tuků).

Proteiny, bílkoviny

Jedna porce jednoho šálku konopného mléka poskytuje asi 3 g bílkovin.

Vitamíny a minerály

Pokud chcete těžit z mikroživin v konopném mléce, je důležité při výběru značky, kterou koupit, zkontrolovat štítek s nutričními údaji. Některé, ale ne všechny produkty, jsou obohaceny o různé vitamíny. To znamená, že do nich byly během zpracování přidány různé živiny.

Podle průměrných údajů může porce jednoho šálku konopného nemléčného nápoje poskytnout 283 mg vápníku (20 % denní hodnoty) nebo až 499 mg (50 % denní hodnoty). Pro srovnání, šálek nízkotučné mléčné mléko poskytuje asi 310 mg vápníku.

V závislosti na značce a odrůdě můžete také těžit z dalších vitamínů a minerálů v konopném mléce. Některé mohou poskytovat vitamín D (až 30 % denní dávky), riboflavin (až 35 %), hořčík (15 % až 25 %) a fosfor (25 % až 45 %). Některé jsou obohaceny o vitamín B-12 (25 % denní dávky) a mohou obsahovat menší množství železa, zinku, draslíku a vitamínu A.

Je prostě potřeba číst etiketu konkrétního konopného mléka, které držíte v ruce. Údaje o výživových hodnotách se mohou mezi různými konopnými mléky hodně lišit.

Kalorie

Jeden šálek neslazeného konopného nemléčného nápoje poskytuje asi 60 kalorií.

Konopné mléko může být zdrojem vápníku a vitamínu D a alternativou mléka s nízkým obsahem sacharidů pro ty, kteří nesnášejí laktózu. Jedna porce konopného mléka (ač to mléko není, samozřejmě) poskytuje minimum tuku a také málo kalorií.

Výhody konopného mléka pro zdraví

Důkazy spojující konopné mléko s konkrétními přínosy pro zdraví chybí. Studie moc nejsou. Ale výběr obohaceného konopného mléka může poskytnout určité zdravotní výhody díky živinám, které do něj byly přidány.

Pokud si však vyberete odrůdu, která není obohacená nebo pokud si konopné mléko vyrábíte sami doma, tyto výhody neplatí. I když konopná semínka mohou být zdravým doplňkem vašeho jídelníčku, neobsahují mnoho živin, které najdete v obohaceném konopném mléce.

Konopné mléko může být alternativou klasického mléka bohatou na živiny

Fortifikované (proces, při kterém je konopné mléko obohaceno o látky, které ve víně přirozeně jsou) konopné mléko může být výživnou alternativou pro ty, kteří mají intoleranci na laktózu, alergii na mléko nebo kteří dodržují bezmléčnou dietu z jiného důvodu. Kromě vápníku poskytuje mléčné mléko také vitamín D, riboflavin, hořčík, fosfor, draslík, vitamín B12 a vitamín A.

Pokud třeba vůbec nekonzumujete mléčné výrobky, je důležité získat tyto klíčové živiny z jiných potravin. Výběr obohacených potravin, jako je konopné mléko, je jedním ze způsobů, jak vám pomoci získat výživu, kterou potřebujete.

Získáte méně kalorií a méně bílkovin, nasycených tuků a sacharidů, když budete místo mléčných výrobků konzumovat konopné mléko, ale získáte mnoho stejných vitamínů a minerálů.

Pamatujte však, že na typu mléčné alternativy, kterou si vyberete, záleží. Při výběru jídelníčku byste neměli spoléhat na jedinou mléčnou alternativu, pokud si nejste jisti, že obsahuje vitamíny a minerály, které potřebujete. Zde byste už měli spolupracovat s odborníkem.

Sponzorováno

Může pomoci zlepšit hustotu kostí

Vápník v obohaceném konopném mléce vám může pomoci udržet silné a zdravé kosti a může pomoci předcházet osteoporóze – oslabení kostí, které může způsobit zlomeniny.

Nízký příjem vápníku po celý život je spojen s nízkou kostní hmotou a vysokou četností zlomenin. Průzkumy ukazují, že většina lidí nedostává vápník, který potřebují k růstu a udržení zdravých kostí.

K vstřebávání vápníku tělo potřebuje vitamín D. Takže vitamín D v některých značkách obohaceného konopného mléka je také důležitý pro zdraví kostí. Hladinu vitaminu D můžete zvýšit i tím, že se vystavíte slunečnímu záření. Ale vzhledem k tomu, že nadměrné vystavení slunci může zvýšit riziko rakoviny kůže, je lepší ho dostat do potravin.

Konopné mléko může pomoci zabránit nedostatku vitamínu B12

Někteří lidé mohou mít nižší hladiny vitaminu B12, protože jej neabsorbují správně nebo protože jejich strava nezahrnuje potraviny bohaté na živiny. Starším dospělým, vegetariánům, veganům, lidem po operaci trávicího traktu a lidem s poruchami trávení (jako je celiakie nebo Crohnova choroba) se doporučuje užívat doplněk vitamínu B12 nebo hledat potraviny, které jsou jím obohaceny.

Nedostatek vitaminu B12 může způsobit širokou škálu příznaků včetně únavy, slabosti, nervových problémů, zácpy, ztráty chuti k jídlu, úbytku hmotnosti a problémů s rovnováhou, může také způsobit poškození nervů, proto je důležité jej léčit co nejdříve.

Konopné mléko pomáhá předcházet nedostatku vápníku

Kromě toho, že vápník přispívá ke zdraví kostí, hraje v těle několik dalších důležitých rolí. Pomáhá udržovat zdravé krevní cévy pro oběh a je důležitý pro uvolňování různých hormonů a enzymů. Pomáhá také usnadnit komunikaci mezi nervy a svaly.

Někteří lidé, jako jsou třeba ženy po menopauze, jsou ohroženi nedostatkem vápníku. Některé studie také uvádí, že chlapci ve věku 9 až 13 let, dívky ve věku 9 až 18 let a muži starší 70 let často nemají dostatek vápníku. Konzumace potravin obohacených vápníkem (což může zahrnovat konopné mléko) je jedním z způsob, jak získat doporučený denní příjem.

Může pomoci podpořit zdraví srdce

Existují určité omezené důkazy, že konopná semena mohou zlepšit zdraví srdce. Autoři jednoho publikovaného výzkumu poznamenávají, že pokrok ve výzkumu byl pomalý a mnoho studií bylo provedeno na zvířatech, ne na lidech. Ale naznačují, že omega-3 a omega-6 mastné kyseliny v konopných semenech mohou zlepšit kardiovaskulární zdraví.

Může zlepšit zdraví pokožky

Omega-3 a omega-6 mastné kyseliny v konopném mléce podporují imunitní odpověď pokožky. Tyto nenasycené mastné kyseliny jsou slibné jako bezpečná doplňková léčba kožních poruch, včetně atopické dermatitidy, psoriázy, acne vulgaris, systémového lupus erythematodes (autoimunitní onemocnění) a melanomu a nemelanomové rakoviny kůže. Kromě toho bylo také zjištěno, že omega-3 a omega-6 mastné kyseliny podporují hojení ran.

Alergie na konopí a konopné mléko

Je možné být alergický na Cannabis sativa, ale většina hlášených případů byla spojena s expozicí kouřením a přímým kontaktem s rostlinou. Příznaky alergie na Cannabis sativa se mohou vyskytnout i po požití konopného semene. Nebyly však publikovány žádné zprávy o alergii na konopné mléko.

Mezi příznaky alergie na Cannabis sativa patří vyrážky, kopřivka nebo otoky. Mohou se také objevit závažnější příznaky, jako je sípání a dušnost. Lidé, kteří jsou alergičtí na rajčata, broskve a lískové ořechy, mohou být také alergičtí na C. sativa. Pokud po konzumaci konopného mléka pociťujete příznaky, zejména pokud máte známé alergie, obraťte se na svého lékaře a požádejte o individuální radu.

Nepříznivé účinky konopného mléka

Někteří lidé se obávají nadýmání po konzumaci potravin vyrobených z konopí. Marihuana a konopí pocházejí ze stejné čeledi konopných rostlin, ale jsou velmi odlišné. Konopné semínko a konopné mléko jsou obecně považovány za bezpečné, pokud jsou konzumovány jako potravina.

Potravinářské kmeny konopí musí také obsahovat méně než 0,3 % hmotnosti THC. THC způsobuje psychotropní účinky marihuany. Při konzumaci konopného mléka tedy pravděpodobně nepocítíte žádné účinky související s THC.

Konopná semínka jsou přirozeně bezlepková, ale to nutně neznamená, že konopné mléko bude bezlepkové. Některé značky inzerují, že jsou bezlepkové, jiné ne. Opět, čtěte etikety na výrobku.

Odrůdy

Stejně jako jiné alternativy mléka (jako je mandlové mléko, sójové mléko a rýžové mléko) existují různé značky, příchutě a odrůdy konopného mléka. Ale vzhledem k tomu, že konopné mléko je méně populární, není pravděpodobné, že na pultech obchodů uvidíte tolik druhů mléka. V obchodech můžete najít slazené nebo neslazené konopné mléko nebo konopné mléko s vanilkovou příchutí. Já to hodně viděl v zahraničí, u nás moc ne zatím.

Uvědomte si, že konopné mléko se obvykle nenachází v části obchodu s mléčnými produkty (na rozdíl od mandlového mléka, sójového mléka a dalších). Většina značek vyrábí regály a boxy, které najdete v uličkách. Produkt se také obvykle nebude nazývat „mléko“. Normy EU vyžadují, aby slovo „mléko“ bylo možné použít pouze k označení mléčného nápoje, který pochází od krav.

Skladování a bezpečnost konopného mléka

Konopné mléko se obvykle prodává v trvanlivých nádobách, které zůstávají dobré, pokud jsou skladovány v chladné a tmavé skříni až do data spotřeby nebo do otevření. Po otevření je třeba konopné mléko uchovávat v lednici. Při uchovávání v chladničce vydrží čerstvé 7 až 10 dní. Konopné mléko obvykle není vhodné ke zmrazení.

Někteří lidé si také občas všimnou černých teček v konopném mléce. Tyto skvrny jsou z konopných slupek a lze je bezpečně konzumovat.

Jak vyrobit a připravit konopné mléko?

Mnoho lidí se rozhodne vyrábět konopné mléko doma. Je to naprosto v pořádku. Je to jednoduchý proces, který je rychlý a vyžaduje jen pár ingrediencí. Nezapomeňte, že konopné mléko, které si vyrobíte doma, neposkytne živiny obsažené v konopném mléce, které je obohaceno výrobcem.

Chcete-li si vyrobit vlastní konopné mléko, smíchejte asi 1/2 šálku konopných semínek s asi 4 šálky vody ve vysokorychlostním mixéru. Můžete přidat dochucovadla a sladidla podle vašich preferencí. Mnoho lidí přidává malé množství soli pro zvýraznění chuti. Jiní si rádi dodají sladkost vanilkou nebo datlemi.

Směs rozmixujte pěkně do hladka. V tomto okamžiku si můžete vybrat, zda jej budete cedit nebo ne. Někdo má rád hustší konzistenci a mléko skladuje tak, jak je. Jiní jej přecedí pomocí tenká. Uchovávejte v chladu po dobu až 5 dnů.

Používejte konopné mléko, jako byste používali mléčné mléko nebo jinou alternativu mléka. Pijte ho samoté, vmíchejte do kávy nebo použijte k přípravě smoothie. Můžete jej použít k výrobě ovesné kaše – pak jen přidejte co máte rádi (jako jsou ořechy nebo různé bobule).

Pamatujte, že konopné mléko má tendenci mít více oříškovou chuť než jiné druhy mléka. Dá se použít do receptů na pečivo a mnoho lidí si na něm pochutná i ve slaných receptech.

Sponzorováno

A co vy? Zkoušeli jste konopné mléko? Chutnalo vám?

A dále si o konopí a konopných produktech přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva