Sponzorováno

Pistáciové mléko a jeho účinky a benefity pro vaše zdraví 4.89/5 (9)

Z pistácií si uděláte v pohodě pistáciové mléko i doma

Z pistácií si uděláte v pohodě pistáciové mléko i doma

Pistáciové mléko není zelené jako pistáciové ořechy, ve skutečnosti má spíše hnědou barvu, ale je rozhodně chutné a rychle se stává oblíbeným mezi těmi, kteří se klasickému mléku z nějakého důvodu vyhýbají.

Jak zdravé je pistáciové mléko a jak se vyrábí? Tak přesně na tohle se podíváme v dnešním článku.

Je pistáciové mléko zdravé?

Obecně platí, že neslazená rostlinná mléka mají nižší množství (nebo srovnatelné) s kravským mlékem, pokud jde o kalorie, nasycené tuky a sacharidy.

Slazená pistáciová mléka obsahují přibližně 92 kalorií na šálek, podobně jako je kalorií ve stejném množství odstředěného mléka a dalších slazených rostlinných mlécích. Neslazené druhy pistáciového mléka budou méně kalorické, mají kolem 50 kalorií na šálek, ale toto číslo se liší v závislosti na značce.

A naše doporučení? Udělejte si neslazené pistáciové mléko doma. To je zdravé a má méně kalorií. Recept na pistáciové mléko najdete níže ve článku.

Stojí za zmínku, že pistáciové mléko zakoupené v obchodě obsahuje velmi málo skutečných pistácií – jen asi tři procenta – a zbytek je převážně voda. A to platí i u jiných rostlinných mlék, podívejte se na etiketu a budete koukat – třeba mandlové mléko Alpro obsahuje kolem 3% mandlí. Doma si ho uděláte poctivější a zdravější.

Hodně super je to, že pití pistáciového mléka znamená, že pijete všechny klíčové živiny obsažené ve skutečných pistáciích. A není jich zrovna málo, takové pistácie obsahují kolem 30 vitamínů, včetně thiaminu, manganu, fosforu a vitaminu B6, a navíc asi 6 gramů bílkovin na porci.

A další malou výhodou pistáciového mléka je, že má o něco vyšší obsah bílkovin než jiná rostlinná mléka, v průměru kolem 3 gramů na šálek (ve srovnání s jedním gramem u jiných). Přesto je to mnohem méně než běžné kravské mléko, které poskytuje přibližně 8 gramů bílkovin na šálek.

Sponzorováno

Fajn náhrada za klasické mléko

Pistáciové mléko je dobrá volba pro lidi, kteří nepijí kravské mléko. Je skvělé pro ty, kteří dodržují rostlinnou stravu, nebo kteří se raději vyhýbají kravskému mléku z osobních nebo dietních preferencí.

RECEPT: Jak si připravit pistáciové mléko doma

Nemůže být jednodušší recept. Pistáciové mléko si můžete snadno dělat doma. Jak na to?

 1. Pistácie bez slupek (tj. vyloupané) namočte na několik hodin (ideálně přes noc) do vody.
 2. Pak je rozmixujte v mixéru s horkou vodou.
 3. Přeceďte přes plátno a přidejte špetku soli.
 4. Můžete také přidat nějaké koření, třeba skořici a nebo sladidlo, jako je javorový sirup nebo nějaká datle.
 5. V dobře uzavřené nádobě uchovávejte v lednici až čtyři dny.
Takto pak může pistáciové mléko vypadat, může být zelenkavé nebo hnědé, záleží na pistáciích

Takto pak může pistáciové mléko vypadat, může být zelenkavé nebo hnědé, záleží na pistáciích

Pamatujte: Pokud se vám pistáciové mléko v ledničce jakoby oddělí od sebe (voda bude nahoře, bílá hmota bude na dně), vůbec se nelekejte. U doma vyrobených, čerstvých rostlinných mlék bez přísad je to celkem běžný jev. Pouze mléko vezměte a před použitím pořádně protřepejte.

Víte, že: Pistácie jsou plné fytonutrientů, které pomáhají v boji proti volným radikálům.

Vyzkoušejte tento recept na jednoduché pistáciové mléčné smoothie: Smíchejte jeden šálek pistáciového mléka (ochucené podle vaší chuti) s hrstí kapusty (mražená j super), několika datlemi nebo mraženým banánem (pro sladkost) a čajovou lžičkou kakaa. Vyrobíte tak osvěžující a zdravý nápoj a příprava zabere jen několik minut.

Sponzorováno

Zkuste si udělat domácí pistáciové mléko a dejte nám vědět do komentářů.

A dále si přečtěte

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva