Sponzorováno

Zdroje vápníku a jak je to vlastně s mlékem 4.82/5 (11)

Obrovským překvapením pro mě bylo zjištění, že třeba mák obsahuje 10x více vápníku, než mléko!

Obrovským překvapením pro mě bylo zjištění, že třeba mák obsahuje 10x více vápníku, než mléko!

Spoustu let jsem žila v domnění, že vápník = mléčné výrobky. Že jsou mléčné výrobky velice zdravé a pro kosti nepostradatelné. Když jsem se před lety začala zabývat jógou a řešila jsem stravu, trochu mě překvapilo, že se mléko až tak moc nedoporučuje, protože zahleňuje. Jenže kde tedy brát vápník?

Čím více jsem ladila svoji stravu, pročišťovala své tělo a zjemňovala cit, přestalo mi mléko vyhovovat. Cítila jsem jeho zahleňující působení, v zimě mi vyloženě nesedlo, protože ochlazuje. Momentálně jím pouze sýry a máslo, nic jiného mi nedělá dobře. Jenže kde tedy brát vápník? Tím spíš, když jsem těhotná?

Mák je super zdrojem vápníku

Obrovským překvapením pro mě bylo zjištění, že třeba mák obsahuje 10x více vápníku, než mléko! Ve 100 g máku ho je asi 1400 mg a v mléce cca 120 mg. Dalšími významnými zdroji jsou sezamové semínko, mandle, květák či luštěniny. Více jak mléko mají i další ořechy – lískové nebo paraořechy.

Po tomto zjištění jsem s klidným srdcem snížila nakupování mléčných výrobků, protože jak jsem se už zmínila, tyto výrobky ochlazují organismus, což není zejména v zimě žádoucí, zatěžují organismus, protože se špatně tráví, a nepřináší tělu nic, co by nemohlo získat jinde.

Sponzorováno

Protože mám malé děti, které stále rostou, a protože jsem těhotná, zaměřila jsem se na mák. Je lepší konzumovat ho namletý, ideálně čerstvě. K tomu doporučuji mlýnek na kávu. Pohodlně v něm namelete jednu dávku, není třeba dělat velké zásoby, a snadno se umývá. Navíc sehnat dnes mlýnek na mák je problém (údajně to blokuje EU, protože kdo chce mlýnek na mák, chce vyrábět opium – nevím, zda to není nějaký výmysl, ale při hledání mlýnku na mák jsem na tyto informace narazila).

Já si ho přidávám zejména do kaší a do chleba a pohodlně pokryji i svoji zvýšenou potřebu vápníku (těhotné a kojící ženy cca 1200 mg / den). U dospělých je to pak 500 g, což si myslím, že člověk získá při normálním zdravém stravování i bez máku.

Říkala jsem si, proč vlastně tady je ta fáma o mléce a vápníku (teď mi přijde úplně paradoxní ta představa, že děti pro správný růst potřebují pribiňáček – faktem je, že tvaroh má více vápníku než mléko, ale ten cukr tam…) a údajně to vzniklo po válce, kdy to byl zřejmě jednodušší zdroj než mák nebo mandle a navíc bylo potřeba rozhýbat zemědělství.

Co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Jak snadno a levně vyrobit makové mléko

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva