Sponzorováno

Kešu mléko a jeho účinky na zdraví – jak se vyrábí? 4.83/5 (12)

 • Kešu mléko je oblíbený nemléčný nápoj vyrobený z kešu ořechů a vody. Někdy se do něj přidává i sladidlo.
 • Má krémovou, bohatou konzistenci a je nabité vitamíny, minerály, zdravými tuky a dalšími prospěšnými rostlinnými sloučeninami.
 • Kešu mléko dostupné v neslazených a slazených variantách může ve většině receptů nahradit kravské mléko. Dávejte přednost tomu neslazenému.
 • Může posílit imunitu a zlepšit zdraví srdce, očí a kůže.

Kešu mléko a jeho účinky na zdravíKešu oříšky jsou známé svou krémovou texturou, výbornou chutí a zajímavým obsahem tuku. Není tedy žádným překvapením, že tyto ořechy se dobře hodí k výrobě alternativy klasického kravského mléka. Kešu mléko si našlo své místo vedle mandlového, sójového a rýžového mléka jako vynikající náhrada kravského mléka.

I když je kešu mléko kaloričtější než mandlové mléko a neobsahuje sójové bílkoviny, nabízí mononenasycené tuky a antioxidanty a je obvykle obohaceno o vitamíny a minerály, jako je železo, vitamín D, vitamín E a vápník. Mnoho lidí považuje bohatost kešu mléka za vítaný doplněk k teplým nápojům, dezertům a dokonce i slaným pokrmům, které vyžadují trochu smetany.

Výživová hodnota kešu mléka

Jeden šálek (230 ml) kešu mléka poskytuje 156 kalorií, 4,5 g bílkovin, 10,5 g sacharidů a 11 g tuku. Kešu mléko je také skvělým zdrojem vápníku, železa a vitamínů D a E. Výživové informace kešu mléka (230 ml):

 • Kalorie: 156
 • Tuk: 11 g
 • Sodík: 100 mg
 • Sacharidy: 10,5 g
 • Vláknina: 2 g
 • Cukr: 3 g
 • Bílkoviny: 4,5 g
 • Vápník: 18,9 mg
 • Železo: 1,8 mg

Sacharidy

Kešu obsahují sacharidy ve formě škrobu a vlákniny. Navíc některé druhy (značky) kešu mlék používají ke slazení nápoje datlový cukr, takže část sacharidů pochází právě z něj.

Když se kešu mléko vyrábí namáčením ořechů ve vodě, část škrobů v kešu se vstřebá do výsledného mléka. Naštěstí se část vlákniny v kešu oříšcích také přenese do mléka – asi 2 gramy na 230 ml.

Pokud jde o sacharidy z cukru, komerčně připravené kešu mléko může používat různé množství sladidla (nebo žádné). Přidaný cukr přispěje k počtu sacharidů, takže pokud si sacharidy sledujete, nezapomeňte zkontrolovat seznamy složek a nutriční štítky na výrobku.

Tuky

V kešu mléce je 11 gramů tuku na porci (šálek, 230 ml), a zde je několik dobrých zpráv: většina tuku v kešu ořeších je zdravý tuk, mononenasycený druh. Rostlinné mononenasycené tuky jsou spojeny s výhodami, jako je nižší riziko srdečních onemocnění. Mějte také na paměti, že tuky v kešu mléce se budou lišit v závislosti na receptuře dané značky. Vždy hodně záleží na receptuře konkrétního výrobku.

Proteiny (bílkoviny)

Obsah bílkovin se může mezi značkami kešu mlék z obchodu také značně lišit. Některé značky mohou mít pouze 1 gram na porci (230 ml), zatímco jiné mohou poskytnout až 5 gramů. Opět velice záleží na receptuře. Obecně však toto ořechové mléko nepatří mezi potraviny s vysokým obsahem bílkovin.

I když jiné ořechy obsahují i více proteinu, kešu patří k těm nutričně nejvyváženějším. Na 100g kešu připadá kolem 17 g proteinu.

Vitamíny a minerály

Komerčně připravené kešu mléko obsahuje jak přirozeně se vyskytující, tak přidané vitamíny a minerály. Mnoho značek posiluje své nápoje vápníkem, železem a vitamíny E a D (přidávají je do mléka) – nabízí od 10 % do 50 % doporučené denní dávky vitamínů a minerálů. Kešu mléko je také zdrojem sodíku, asi 4 % denní hodnoty (ve 230 ml).

Kalorie

Jedna porce (jeden šálek) kešu mléka poskytuje přibližně 156 kalorií. Celkový počet kalorií se také může lišit podle značky, proto zkontrolujte nutriční štítek na krabici.

Výhody kešu mléka pro zdraví – jaké má účinky?

Kromě toho, že je smetanovou alternativou klasického kravského mléka, kešu mléko nabízí některé další zajímavé zdravotní výhody.

Posiluje zdraví srdce

Tuky z kešu mléka nejenže dodávají tomuto nápoji chuť a sytost – mohou také podporovat zdraví srdce. Studie ukazují silnou korelaci mezi konzumací rostlinných mononenasycených tuků a prevencí kardiovaskulárních onemocnění.

Buduje silnější kosti

Po obohacení může kešu mléko poskytnout až 30 % doporučené denní hodnoty vápníku. Tento důležitý minerál pomáhá budovat silné kosti a podporuje funkci svalů a nervů (studie zde).

Může zlepšit zdraví očí

Kešu ořechy – zejména v syrové formě, které se vlastně používají pro výrobu kešu mléka – jsou bohaté na antioxidanty lutein a zeaxanthin. A podle American Optometric Association tyto sloučeniny pomáhají snižovat riziko chronických očních onemocnění, zejména věkem podmíněné makulární degenerace a šedého zákalu.

Sponzorováno

Kešu mléko je vhodné pro alergiky

Pokud laktózová intolerance nebo alergie na mléčné výrobky vyřadily kravské mléko z vašeho jídelníčku, kešu mléko může přidat do vašich jídel texturu podobnou mléku. Bez laktózy, kaseinu nebo syrovátky by neměl způsobovat gastrointestinální problémy těm, kteří mají problémy s trávením mléčných výrobků. To je super věc.

Může zlepšit kontrolu krevního cukru

Pití kešu mléka může pomoci s kontrolou hladiny cukru v krvi – zejména u lidí s cukrovkou. Kešu oříšky obsahují sloučeniny, které mohou podporovat správnou kontrolu hladiny cukru v krvi ve vašem těle.

Jedna studie zjistila, že sloučenina v kešu oříšcích zvaná kyselina anakardiová stimulovala vychytávání cirkulujícího krevního cukru ve svalových buňkách potkana.

A výzkum podobného ořechu obsahujícího také kyselinu anacardovou zjistil, že extrakty z ořechového mléka významně snížily hladinu cukru v krvi u potkanů s diabetem 2. typu.

Kešu mléko je navíc bez laktózy, a proto má méně sacharidů než mléčné. Jeho použití místo kravského mléka může pomoci s kontrolou hladiny cukru v krvi u pacientů s cukrovkou.

Přesto je zapotřebí více výzkumu, abychom lépe porozuměli výhodám kešu mléka při léčbě cukrovky.

Kešu mléko může být dobré pro vaši pleť

Kešu ořechy mají i zajímavé množství mědi. Proto je mléko získané z těchto ořechů – zejména doma vyrobené kešu mléko – bohaté na tento minerál.

Měď v našem těle hraje velkou roli při tvorbě kožních proteinů a je důležitá pro optimální zdraví pokožky. Tento minerál reguluje produkci kolagenu a elastinu, dvou proteinů, které přispívají k pružnosti a pevnosti pokožky. Udržování optimální hladiny kolagenu ve vašem těle podporuje zdraví pokožky, zatímco nedostatek kolagenu může vést ke stárnutí pokožky.

Pití kešu mléka a dalších potravin bohatých na měď může zvýšit přirozenou produkci kolagenu ve vašem těle a udržet vaši pokožku zdravý a mladistvý.

Vhodné i pro veganský jídelníček

Vegani si na kešu mléku určitě pochutnají, protože neobsahuje živočišné produkty. (Je však důležité si uvědomit, že kešu mléko není dokonalou náhradou kravského mléka, pokud jde o bílkoviny a mikroživiny.)

Alergie na kešu mléko?

Kešu mléko bohužel není úplně pro každého. Jako stromové ořechy patří kešu mezi osm nejčastějších potravinových alergenů, které jsou zodpovědné za přibližně 90 % všech potravinových alergií. Pokud máte známou alergii na kešu nebo i jiné ořechy, musíte se tomuto alternativnímu mléku samozřejmě vyhýbat. Pro ostatní bude kešu mléko v pohodě.

Nepříznivé a vedlejší účinky

Pití kešu mléka s přidaným cukrem může přispět k nárůstu hmotnosti. Nápoje slazené cukrem jsou obecn2 trvale spojovány s nadváhou a obezitou. Neslazené kešu mléko je nejlepší volbou pro využití zdravotních výhod tohoto nápoje. Pijte proto kešu mléko neslazené.

Druhy kešu mléka

Bývaly doby, kdy měli spotřebitelé dvě základní možnosti kešu mléka: domácí nebo kupované v obchodě. Jak stále více lidí přijalo nemléčné alternativy, dramaticky se rozšířila rozmanitost dostupných kešu mlék. Různé značky přidávají různé množství cukru a příchutí, jako je jahoda, vanilka nebo čokoláda. Dalším oblíbeným trendem je míchat kešu mléko s jinými ořechovými mléky – dostanete tak zajímavý, míchaný ořechový nápoj.

Skladování kešu mléka a bezpečnost

Kešu mléko z obchodu by mělo v pohodě vydržet v lednici 7 až 10 dní. Domácí kešu mléko má naopak v lednici kratší trvanlivost, asi 5 dní. Veškeré kešu mléko uchovávejte pevně zakryté.

Zmrazení je další bezpečnou možností pro uchování zakoupených v obchodě i domácích druhů kešu mléka. Vyzkoušejte zmrazení kešu mléka ve formách na led, které vám umožní používat malé množství najednou. Po rozmrazení se může mléko trochu oddělit od ořechu a je třeba jej znovu promíchat.

Jak si doma připravit kešu mléko?

Téměř kdykoli, kdy budete potřebovat alternativu za klasické mléko, můžete kešu mléko použít. Smoothies, omáčky, dezerty, horké nebo i ledové nápoje a pečivo jsou jen některé z jídel, která se k tomuto alternativnímu mléku hodí.

Chcete-li si připravit vlastní kešu mléko:

 1. Namočte 1 šálek syrových kešu ořechů do 4 šálků vody na čtyři hodiny nebo přes noc.
 2. Sceďte a propláchněte, poté rozmixujte namočené kešu ořechy a 2 šálky vody ve vysokovýkonném mixéru.
 3. Přidejte třeba i další vodu a míchejte, dokud kešu mléko nedosáhne požadované konzistence.
 4. Pokud chcete, oslaďte javorovým sirupem nebo medem a dochuťte trochou vanilky a skořice.

Sponzorováno

Zkoušeli jste už kešu mléko? Jak vám chutnalo? A kde v kuchyni ho používáte? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A dále si o alternativách mléka přečtte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva