Sponzorováno

Kokosové mléko a kokosová voda jejich účinky na zdraví – v čem prospívají? 4.8/5 (65)

Kokosové mléko a kokosová voda jejich účinky na zdraví

Kokosové mléko a zdraví

Kromě toho, že dělá naše jídlo krémovější a chutnější, kokosové mléko je zdravým doplňkem různých potravinářských přípravků. Kokosové mléko se vyrábí ze zralého kokosu speciálním druhem odšťavňování.

Mléčně bílá tekutina je pak lahodná složka do dezertů i omáček. Kromě chutného pokrmu, kokosové mléko je zdravým doplňkem s mimořádně pozitivními výhodami pro náš organismus. Jak na náš organismus působí? Projděte si 10 následujícíh bodů.

1. Pomáhá tělu udržovat si správnou hladinu cukru v krvi

Špatná tolerance glukózy může znamenat nedostatek manganu v těle. Kokosové mléko je vynikajícím zdrojem tohoto základního minerálu. Ořechy, luštěniny a celozrnné obiloviny jsou jedny z nejvyšších zdrojů manganu.

2. Udržuje krevní cévy a kůži elastickou a pružnou

Minerální měď je kriticky důležitá pro mnoho tělesných funkcí. Společně s vitamínem C, pomáhá udržovat cévy a kůži elastickou a pružnou.

Kokosové mléko nabízí nutriční výhodu oproti běžnému mléku, protože oproti němu poskytuje více mědi. Měď ve vašem jídelníčku doplňuje funkci železa, protože také pomáhá při výrobě energie. Měď udržuje váš imunitní systém silný a pomáhá vytvářet kolagen potřebný pro pružné pojivové tkáně.

Každá dávka kokosového mléka zvyšuje příjem mědi o 638 mikrogramů – cca 40-71 procent doporučeného denního příjmu – zatímco ekvivalentní dávka klasického mléka nabízí pouze 24 mikrogramů tohoto minerálu.

Zajímavost: Doporučená denní dávka mědi se uvádí u dětí 0,3 až 0,6 mg; pro děti nad 8 let 0,8 mg. Pro ženy asi 1,5 mg a pro muže a těhotné ženy až 2 mg.

3. Buduje silné kosti

Spolu s vápníkem je kokosové mléko bohaté na fosfor. Obě živiny pomáhají zejména při prevenci úbytku kostní tkáně, protože dodávají tělu fosfáty, které jsou hlavním prvkem struktury kostí.

4. Pomáhá předcházet anémii

Nedostatek železa je jedním z nejčastějších nedostatkových živin mezi ženami na celém světě. Nedostatek železa zabraňuje vytváření dostatečného množství hemoglobinu, který udržuje přiměřenou úroveň kyslíku v červených krvinkách. Každý šálek kokosového mléka může dodat tělu téměř čtvrtinu denní hodnoty železa.

5. Uvolňuje nervy a svaly

Pokaždé, když máte pocit bolesti svalů nebo svalové křeče, dejte si jídlo s kokosovým mlékem. Jeho bohatý obsah hořčíku může pomoci zmírnit vaše problémy.

Jednou z funkcí hořčíku je, že působí jako chemický blokátor v mnoha nervových buňkách. Bez hořčíku v těle mohou způsobit nervové buňky zbytečné kontrakce svalů.

6. Pomáhá při regulaci hmotnosti

Dobrá zpráva pro lidi, kteří se snaží zhubnout. Kokosové mléko vám pomůže cítit se plnějšími a pomůže vám rychleji se vyprázdnit, protože obsahuje bohatství v podobě vlákniny.

7. Snižuje riziko zánětu kloubů

Selen je jedním z antioxidantů, které pomáhají zmírnit příznaky artritidy. Nízké hodnoty selenu v těle se našly u lidí, kteří trpí revmatoidní artritidou. Mléko z kokosu je velkým zdrojem právě selenu.

8. Snižuje vysokou hladinu krevního tlaku

Jedinci, kteří mají problémy s krevním tlakem dosahují lepší zdravotní výsledky s potravinami obohacenými o kokosové mléko, protože obsahuje draslík, který krevní tlak snižuje.

9. Pomáhá udržovat imunitní systém zdravý

Kokosové mléko může pomoci odrazit kašel a nachlazení tím, že pomáhá imunitnímu systému poprat se s viry. Navíc poskytuje další zdroj vitamínu C v těle.

Sponzorováno

10. Podporuje prostatu

Minerální zinek může hrát důležitou roli v oblasti zdraví prostaty, pomáhá zpomalovat aktivaci rakovinových buněk av mlíčku z kokosu ho máte víc než dost.

Kokosová voda a zdraví

Pro obyvatele tropů a pro mnohé cestovatele patří požitek z kokosové vody k běžnému dennímu životu, podobně jako například káva v Evropě. Kokosová voda je tradiční, zdravý a v některých zemích i posvátný nápoj a už staletí se využívá v ayurvédské medicíně.

Dokonce i v zemích, kde má kokosová voda krátkou tradici se velmi rychle stala velmi oblíbeným nápojem. Mnoho lidí si mylně spojuje kokosové mléko s kokosovou vodou a pokud náhodou patříte k nim, tak nám dovolte vysvětlit rozdíly. V porovnání s kokosovým mlékem, které se získává z dužiny zralých hnědých kokosových ořechů je kokosová voda přirozeně čistá průhledná tekutina získaná z mladých zelených kokosových ořechů a neobsahuje téměř žádný tuk, co o kokosovém mléce říci nemůžeme.

Kokosová voda je plná unikátních a vzácných prvků jakými jsou – vitamíny, minerály, elektrolyty, enzymy a amino-kyseliny. Tyto mladé zelené kokosové ořechy se sbírají o něco dříve než hnědé „vlasaté“ ořechy, které běžně známe z hypermarketů. Pokud je kokosový ořech ještě zelený a mladý, tak má nejvyšší výživovou hodnotu a kokosová dužina je měkká a má konzistenci jemně podobnou želatině, čili je velmi lehce stravitelná.

Mladý zelený kokosový ořech může obsahovat až kolem 900ml kokosové vody, ale běžný průměr je mezi 400-700ml.

Benefity kokosové vody

„Kokosová voda je přírodní izotonický nápoj se stejnou úrovní elektrolytické rovnováhy jako lidská krev. Je to tekutina života.“ Říká Morton Satin, vedoucí organizace FAO (Food and Agriculture Organization / Organizace pro výživu a zemědělství).

Mezi nejprospěšnější účinky kokosové vody pro člověka patří zejména:

   

 • Podpora zdraví srdce
 • svalová výkonnost
 • zvýšení energie
 • Hydratace organismu a ochlazování těla
 • Má antibakteriální a antivirové účinky
 • Pomáhá při redukci hmotnosti
 • snižování stresu
 • Léčivé účinky pro pokožku, vlasy a nehty
 • Zlepšení duševního zdraví
 • pročišťuje ledviny
 • Přírodní nápoj k překonání „opice“:-)

Kokosová voda je velmi bohatá na elektrolyty (draslík / potassium, sodík / sodium) a z ostatních minerálů má velké zastoupení vápník (calcium) a hořčík (magnesium), což z ní činí ideální nápoj při různé sportovní a jiné tělesné námaze a protože neobsahuje žádné jiné přídavky, tak je skvělou 100% přírodní náhradou za různé „umělé“ izotonické a jiné sportovní drinky.

Kokosová voda je osvěžující a velmi chutný nápoj k uhašení žízně a pozitivně ovlivňuje redukci hmotnosti, protože neobsahuje prakticky žádné tuky.

Dlouhá léta se lidé snažili přijít na způsob rozšíření kokosové vody do světa, protože po otevření mladého kokosového ořechu a následné oxidaci má velmi krátkou životnost a kazí se. Nejmodernější technologie objevené „Spojenými národy“ umožňují konzervování kokosové vody bez újmy na kvalitě. I přesto je však třeba dodržovat správné postupy skladování a konzumace. Doporučuje se vodu skladovat v ledničce a pít dostatečně vychlazenou, i kvůli lepší chuti.

A co vy? Dáváte si kokosovou vodu nebo kokosové mléko? Napište nám do komentářů.

A dále si přečtěte

VIDEO: O kokosovém mléku

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

4 Komentářů u článku “Kokosové mléko a kokosová voda jejich účinky na zdraví – v čem prospívají?”

 1. Adéla napsal:

  Naprosto souhlasím! Kokosové mléko používám každý den. Používám tohle http://www.asijske-potraviny.eu/kari-pasty-kokosove-produkty/28-kokosove-mleko-aroy-d-12x1000ml-2147483647.html ale nemám moc zkušeností s kokosovou vodou. Mohl by mi někdo nějakou doporučit?

 2. Rejpálek napsal:

  Dobrý den,

  prosím Vás, píšete zde úplné nesmysly a matete tím širokou veřejnost. Silně doufám, že tento článek je napsán pouze z čisté nevědomosti a ne záměrně k reklamě a propagaci drahých kokosových výrobků, což je nepochybně neuvěřitelný byznys.
  Kokosový olej či mléko NENÍ zdaleka tak prospěšné, naopak například zastoupení mastných kyselin v tomto tuku je obzvláště negativní a blíží se hodnotám palmového tuku nebo vepřového sádla (což se všeobcně moc neuvádí, ale pokud jste potravinářský chemik máte větší přehled ). Toto zastoupení mastných kyselin naopak zvyšuje pravděpodobnost srdečních onemocnění a vzniku aterosklerózy. Prvky jsou v tomto produktu (většinou) obsažené ve velice nízkých koncentracích, tudíž nemohou mít zdaleka tak prospěšný efekt jako jakékoli jiné potraviny.

  Pokud někdo čtete takové články, zeptejte se raději odborníků v oboru na jejich názor, na internetu se dočtete spoustu věcí, ale málokdy jsou pravdivé a nematoucí, lidé si snaží prosadit své a především dělat reklamu, aby prodali své produkty za přehnané ceny. Tyto potraviny mají být něčím extra, ale přinejmenším jsou stejné jako jiné potraviny nebo naopak můžou i škodit Vašemu zdraví.

  • Rehabilitace.info napsal:

   Děkujeme za alternativní názor. Záleží samozřejmě na kvalitě a původu produktu, zde přímo žádný produkt nedoporučujeme. Tedy každý z nás musí věnovat náležitou péči výběru kvalitního produktu, od toho se vše odvíjí.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva