Sponzorováno

Bezmléčná dieta – může jídelníček bez mléka pomoci při akné? 4.86/5 (14)

Může mléko přispívat k vašemu akné? Možné to opravdu je.

Může mléko přispívat k vašemu akné? Možné to opravdu je.

Téma, zda mléčné výrobky přispívají k problému s akné, je otevřené pro vědeckou diskusi a je stále celkem kontroverzní. Zatímco většina odborníků bude do jisté míry souhlasit s tím, že akné může být podrážděno tradičním mlékem, jak přesně jsou tyto dva spojeny, je něco, co ještě vědci úplně nezjistili.

Opravdu se budeme muset vzdát všech mléčných dobrot, jogurtů, tvarohů, abychom zatočili s akné? A bude to stát vůbec za to? Pojďme to zjistit v tomto článku.

Jsou mléčné výrobky příčinou vašeho akné?

Ano, skutečně mohou být. Pravdou je, že akné je onemocnění, které může být ovlivněno mnoha faktory a každá pleť je individuální – genetika, hormony, životní styl a další osobní, jedinečné prvky ovlivňují vaši pleť. Takže může vaše akné způsobovat mléko? Nebo mléčné výrobky? To prostě nemůžete s jistotou vědět, dokud se nerozhodnete experimentovat, nějakou dobu se neobejdete bez mléčných výrobků a uvidíte, jak bude vaše pokožka reagovat a zda dojde ke zlepšení.

Nicméně na internetu jsou celkem často neoficiální důkazy od lidí, kteří přísahají, že vyléčili akné tím, že se vzdali mléčných výrobků, což je celkem zajímavé a ohromující.

Důvodem, proč mohou mléčné výrobky spouštět vaše záchvaty, je vysoké množství hormonů v mléce. Krávy jsou léčeny umělými hormony, které ovlivňují jejich produkci mléka. A i bez umělých hormonů, stejně jako lidské, je kravské mléko tekutý produkt produkovaný mléčnými žlázami během březosti krávy, určený pro mládě krávy. Protože nejsme krávy a už vůbec ne miminka, může mít mléko neblahý vliv na náš organismus. Jednak má vysoký obsah nasycených tuků a cholesterolu, což vede k obezitě, srdečním onemocněním a cukrovce 2. typu. Některé studie jej spojují s rakovinou prostaty u mužů a s rakovinou vaječníků u žen. A nyní se hromadí nové důkazy a studie, které ukazují, že konzumace kravského mléka koreluje s prevalencí akné u dívek a chlapců. Nepomáhá ani fakt, že podle některých průzkumů až 75 % světové dospělé populace netoleruje laktózu. To znamená, že pokud vaše tělo dobře netoleruje laktózu, váš obličej si jistě vybírá určitou daň.

Může vám vyhýbání se mléku vyčistit pleť?

Buďme upřímní. Nikdo vám to nemůže říct s jistotou, pokud to nezkusíte a sami neuvidíte. Je to děsně individuální záležitost. Dobrá věc na tom je, že dnes máme tolik chutných alternativ, jako je mandlové mléko, a internet je plný informací a úžasných receptů, že oprostit se na nějakou dobu od mléka a mléčných výrobků nebude úplně oběť. Existuje fakt hodně alternativ a rostlinných mlék.

Ale znovu, stojí to za námahu? Zde je to, co někteří lidé zažili, a pak můžete vidět, co výzkum říká.

Někteří dermatologové doporučují konzumaci mléka opravdu omezit. Snížení mléčných výrobků dle nich zlepšuje texturu pokožky, tón pleti a zlepšuje stav akné. Na druhou stranu, někteří lidé mají různé zkušenosti, jako je ta, kterou sdílí Martin: „Po třech měsících abstinence jsem začal zařazovat mléčné výrobky zpět do svého jídelníčku poté, co jsem se svým dermatologem dospěl k závěru, že potřebuji orální léčbu. abych správně kontroloval své hormonální akné. U mě to o mléku a mléčných výrobcích fakt nebylo.“

Vidíte? Je to prostě individuální.

Co říkají studie a mléku a akné?

Neoficiální důkazy jsou skvělé, ale je na tom všem něco pravdy, nebo tomu lidé jen chtějí věřit? Řada studií podporuje myšlenku, že mléko souvisí se vznikem akné. Například jedna studie z roku 2005 zjistila, že existuje korelace mezi výskytem akné a celkovým příjmem mléka a i odstředěného mléka u dospívajících chlapců a dívek.

Jiná studie provedená na vzorku malajské populace zjistila, že konzumace mléka a zmrzliny souvisí s acne vulgaris. Teorie a vysvětlení za těmito zjištěními jsou, že růstové hormony přirozeně přítomné v mléce mohou vyvolat tvorbu akné. Jiná teorie tvrdí, že kvůli vysokému množství hormonů v mléce můžete jeho konzumací vyvést z rovnováhy vaše vlastní hormony. A další teorie představuje myšlenku, že když zkombinujete mléko s rafinovanými potravinami a zpracovanými cukry, pokožka se stane o mnoho náchylnější k akné.

Za jak dlouho uvidíte výsledky, když vysadíte mléko?

Někteří lidé přísahají, že u sebe viděli dramatické výsledky již po jednom týdnu vynechání mléčných výrobků. Jiní tomu dávají více času, od 21 dnů až po tři měsíce. Když se ale zeptáme odborníků, shodnou se, že jeden týden nestačí. Přibližně trvá tři až čtyři týdny, než zaznamenáte zlepšení. Nechte si čas, aby se vaše tělo mohlo detoxikovat a „vytlačit“ účinky mléka z těla. Neexistuje žádný způsob, jak to obejít – trpělivost je klíčem k hledání nových ošetření pleti. Ale co, jeden měsíc je nic ve srovnání s životem s čistou pletí – to se vyplatí, ne? Tedy pokud je za vaše pupínky zodpovědné opravdu mléko.

Sponzorováno

Dobré alternativy mléka

Pokud jste se rozhodli to zkusit, nezoufejte si. Dnes existuje mnoho alternativ, u kterých si fakt ani nevšimnete, že nemáte mléko. Ano, dokonce můžete experimentovat s různými příchutěmi a najít to, co vám nejlépe vyhovuje. Naším osobním favoritem je mandlové mléko. Proč? Alternativy mléka jsou fakt chutné! Za druhé, mají podobný nutriční obsah jako kravské mléko, jen bez nasycených tuků. Za třetí, jsou často bohatý na vitamín E, který ve skutečnosti dělá s pokožkou zázraky. Můžete si jít přečíst náš článek o mandlovém mléce, kde najdete všechny výhody, které získáte, nebo můžete jít přímo do místního supermarketu a vyzkoušet to. Ale opravdu není problém jakékoliv takové rostlinné mléko vyrobit doma.

Jaká mléka vyzkoušet? Třeba:

Jiné příčiny akné

Zbavili jste se mléčných výrobků ve svém životě a nic se nezměnilo, takže jste teď zmateni? Je mi líto, že vám musím říct, že pokud by mléčné výrobky byly jediným problémem, akné by bylo snadno léčitelné. Ale bohužel existuje mnoho důvodů, proč vás trápí akné.

Genetika

Bohužel se zjistilo, že pleť se sklonem k akné je dědičná. To znamená, že pokud vaši rodiče měli akné, je pravděpodobnější, že budete také trpět akné i vy. Hloupé, že? Ale je to tak.

Hormony

Hormonální změny, jako je puberta, menopauza nebo PMS, mohou být zodpovědné za vaše akné. Nezapomeňte, že někdy mohou některé léky, nedostatky, nemoci nebo jiné stavy také způsobit hormonální nerovnováhu a způsobit, že vaše pokožka bude náchylná k akné.

Stres

Souvislost mezi mlékem a akné může být kontroverzní, ale souvislost mezi stresem a akné není. Čím více se budete stresovat, tím více bude vaše pokožka trpět.Je to mnohokráte doloženo. Je to proto, že mazové žlázy mají stresové receptory. Když naše tělo prochází nějakou stresovou situací, tyto receptory se aktivují a žlázy začnou produkovat maz. Nadměrné množství kožního mazu vede k ucpání pórů a většímu počtu pupínků.

Životní prostředí

Místo a podmínky, ve kterých žijete, mají hluboký vliv na zdraví vaší pokožky. Sluneční záření, vysoká vlhkost, extrémně chladné počasí, znečištěné ovzduší a další faktory mohou způsobit, že kůže je náchylnější k akné. Pokud žijete v místě s nepříznivými kožními problémy, najděte způsob, jak si obličej chránit.

Make-up a produkty péče o pleť

O tomhle jste už určitě slyšeli. Make-up a abrazivní produkty péče o pleť mohou způsobit více škody než užitku, takže buďte opatrní. Vždy hledejte nekomedogenní přípravky a pokud máte pleť mastnou a se sklonem k akné, vyhněte se kosmetice na olejové bázi. A samozřejmě – nikdy nechoďte spát s make-upem! Před objetím polštáře si vždy dobře očistěte obličej. Více si přečtěte v tomto článku o akné a make-upu.

Špína

Jste z toho zmatení? Ne, nemyslíme skutečnou špínu. Myslíme vaše ruce, váš mobilní telefon, vaše povlaky na polštáře a vše ostatní, co necháte dotknout se vašeho obličeje. Možná si toho ani nevšimnete, ale mnoho bakterií způsobujících akné pochází z našich vlastních destruktivních návyků. Pro jistotu se nedotýkejte rukama obličeje a pozor i na ten mobilní telefon.

Závěrečné myšlenky

Neoficiálních a vědecky podložených důkazů, že mléko může být zodpovědné za vaše nikdy nekončící akné, je mnoho. Je to však stále kontroverzní, protože základní důvod není tak jasný, jak si někteří lidé myslí.

Připomeňme si, že každá pleť je odlišná, individuální a akné je stav, který může být způsoben mnoha různými příčinami. To znamená, že musíte vysazení mléka zkusit, abyste si byli jistí. Dobrou zprávou je, že neexistují žádné vedlejší účinky. Co můžete ztratit, když budete měsíc nebo dva bez mléčných výrobků? Nic a vždy se k mléku můžete vrátit, pokud nejste spokojeni s výsledky. Pokud se to rozhodnete zkusit, nenechte si ujít chutné alternativy mléka, kterých dnes existuje více, než dost.

Sponzorováno

Zkusili jste nemléčnou dietu? Jak vám pomohla? Napište mi do komentářů, budu mít radost.

A dále si o akné přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva