Sponzorováno

Jak na hormonální akné? Jak ho léčit? 4.67/5 (58)

 • Hormonální akné je způsobeno hormonálními změnami v těle, zejména zvýšenou produkcí androgenů, které stimulují větší tvorbu mazu v mazových žlázách. Tento nadbytek mazu může způsobit ucpání pórů a vznik akné.
 • Hormonální akné často postihuje ženy během puberty, menstruace, těhotenství nebo při užívání hormonální antikoncepce.
 • V tomto článku najdete několik způsobů, jak se dá léčit hormonální akné.
 • Hormonální antikoncepce: Pro ženy, které mají hormonální akné spojené s hormonálními výkyvy, může být předepsání hormonální antikoncepce užitečné, protože může pomoci regulovat hormonální nerovnováhu.
 • Lokální léčba: Použití léků obsahujících benzoylperoxid, kyselinu salicylovou nebo retinoidy může pomoci otevřít ucpané póry a snížit zánět.
 • Antibiotika: V případech závažného zánětu může lékař předepsat antibiotika, která pomáhají snižovat bakteriální zánět v pórech.
 • Změny v životním stylu: Dodržování zdravého životního stylu může také pomoci. Pravidelná fyzická aktivita, dostatečný spánek, vyvážená strava a minimalizace stresu mohou mít pozitivní vliv na hormonální rovnováhu a stav pleti.
 • Vyhněte se mačkání akné: Nedotýkejte se obličeje nečistýma rukama a nepokoušejte se vymačkávat akné, protože to může zhoršit zánět a zanechat jizvy.
 • Léčba hormonálního akné může být individuální a ne všechny metody budou u každého fungovat stejně. Pokud trpíte závažným hormonálním akné, je nejlepší se poradit s dermatologem, který vám pomůže najít nejvhodnější léčebný plán pro váš konkrétní případ.

Hormonální akné není jen záležitostí puberty. Může vás potrápit prakticky kdykoliv v průběhu vašeho života.

Hormonální akné není jen záležitostí puberty. Může vás potrápit prakticky kdykoliv v průběhu vašeho života.

Vyskytuje se vaše akné pravidelně každý měsíc? Máte akné téměř vždy na stejném místě? Jsou pupínky hluboké, cystické a bolestivé? Pokud je vaše odpověď na tyto otázky „ano“, je vysoká pravděpodobnost, že vaše problémy s akné budou vyvolány hormonálními změnami ve vašem těle.

Co je to vlastně hormonální akné?

Hormonální akné nastává, jak už naznačuje název, když dochází k výkyvům hladin hormonů v těle. Ve většině případů je hormonální akné spojeno s pubertou, kdy vaše tělo prochází mnoha hormonálními změnami.

Příčiny hormonálního akné

Ale nenechte se mýlit, že je spojeno jen a pouze s pubertou. Vůbec ne. Tento typ akné však může postihnout lidi v jakémkoli věku, zejména ženy, které mají jisté hormonální výkyvy během menstruace, těhotenství a menopauzy. Hormonální akné může být také způsobeno přílivy hormonů způsobených syndromem polycystických vaječníků (PCOS) a zvýšenými hladinami androgenů.

Více než 50 procent žen ve věku 20 až 29 let a více než 25 procent žen ve věku 40 až 49 let trpí akné (dle dat Americké akademie dermatologie).

Kde se toto akné často vyskytuje?

U dospívajících, kteří mají hormonální akné, se akné obvykle vyskytuje v oblasti T-zóny na obličeji, která zahrnuje čelo, nos a bradu. U dospělých je potom akné časté v dolní části obličeje, jako je spodní část tváří a kolem čelisti.

Náš tip: Zkuste na akné i tyto přípravky

Ve většině případů mohou některé domácí metody a jednoduché změny životního stylu pomoci vyřešit (částečně nebo i úplně) hormonální akné. Podívejte se, o které metody se jedná.

1. Dobře se starejte o vaši pokožku

Nejúčinnějším způsobem, jak se vypořádat s hormonálním akné, je kvalitní péče o vaši pokožku. Dobrý režim péče o pleť pomáhá udržet pokožku zdravou a zabraňuje vzniku akné.

 • Vždy jemně očistěte obličej jemným čisticím prostředkem. Dělejte to dvakrát denně, jednou ráno a znovu večer před spaním. Čištění tváře správně pomáhá zabránit nahromadění oleje a nečistot, které mohou ucpat vaše póry a přispět k akné.
 • JEMNĚ peelingujte pokožku jednou týdně, abyste se zbavili mrtvých buněk pokožky.
 • Zkuste se zbytečně nedotýkat obličeje špinavými rukama.
 • Zvolte si pečlivě výrobky péče o pleť a vyvarujte se používání mnoha make-upu na tváři. Samozřejmě nepoužívejte agresivní přípravky na pleť na obličeji.
 • Pokud trpíte akné nebo jinými kožními problémy, nesnažte se vymačkávat pupínky, protože to může zvýšit riziko infekce a může to mít za následek trvalé jizvy.

2. Hormonální antikoncepce

U žen trpících hormonálními vzplanutími akné, jako jsou pupínky související s menstruačním cyklem, může být užitečné užívání orální antikoncepce.

Existuje několik orálních kontraceptiv, které jsou obzvláště vhodné pro řešení akné. Obsahují ethinylestradiol, stejně jako jednu ze složek, jako je drospirenon, norgestimát a norethindron. Tyto komponenty spolupracují na rovnováze hormonů v těle, které přispívají k akné.

Poznámka: Léčivé přípravky s kombinací dienogest/ethinylestradiol by měly být užívány pouze pro léčbu středně závažného akné u žen, které si přejí současně užívat perorální antikoncepci. Tyto přípravky by měly být užívány pouze v případě, že jiná léčba – kožními přípravky či celková léčba antibiotiky – nebyla účinná.

Studie z roku 2009 publikovaná v časopise Journal of Clinical and Cosmetic Dermatology zjistila, že u zdravých žen, které nekouří, mohou být perorální antikoncepce účinné jako léčba hormonálního akné. Může to trvat až tři měsíce, než uvidíte zlepšení. V případě potřeby lze přidat další možnosti léčby.

Poraďte se s lékařem o užívání perorální antikoncepce, která pomůže snížit vaše akné. Tuto možnost je třeba vyřadit, pokud máte anamnézu krevních sraženin, vysokého krevního tlaku nebo rakoviny prsu.

3. Teplé zábaly

Použití teplého zábalu na postiženou oblast je další způsob, jak se bojovat s hormonálním akné. Teplo z teplého zábalu podporuje cirkulaci krve do oblasti a pomáhá vytáhnout bakterie a hnis z pórů kůže. To pak urychlí proces hojení a pomůže snížit bolest, která může být spojena s akné.

 1. Přimíchejte 1 lžičku stolní soli do 2 šálků teplé vody.
 2. Namočte do tohoto roztoku žínku a vyždímejte přebytečnou kapalinu.
 3. Použijte teplý zábal na postiženou oblast – dejte ho tam na dobu 10 minut.
 4. Když se začne ochlazovat, použijte čerstvý.
 5. Dělejte to takto několikrát denně.

TIP: Můžete také použít teplý čajový sáček (černý čaj ideálně) jako teplý zábal. Třísloviny (Taniny) přítomné v černém čaji pomáhají snížit zánět.

4. Olej z čajovníku

Olej z čajovníku funguje dobře na hormonální akné. Pomáhá redukovat záněty, které mohou přispět k akné. Tento esenciální olej funguje také jako hloubkový čistič, pronikající do pokožky a otevírá ucpané póry, což napomáhá procesu hojení.

 • Smíchejte 2 nebo 3 kapky čajovníkového oleje do 1 polévkové lžíce kokosového oleje. Ponořte tampón do směsi oleje a naneste ji na postiženou oblast. Nechte působit po dobu 10 minut a potom omyjte pokožku vlažnou vodou. Naneste lehký zvlhčovač. Opakujte třikrát denně.
 • Alternativně smíchejte 4 nebo 5 kapek oleje z čajovníku do 1 čajové lžičky surového organického medu. Použijte ji přímo na postiženou oblast, nechte ji působit asi 15 minut a pak ji opláchněte vodou. Udělejte to dvakrát denně.

Poznámka: Doporučujeme provést test na pokožce těla, abyste zkontrolovali případné nežádoucí účinky před použitím esenciálního oleje z čajovníku na obličeji. Někoho může mírně dráždit na pokožce.

5. Zelený čaj

Zelený čaj pomáhá snižovat záněty v těle, a proto může být použit i při léčbě hormonálního akné. Přírodní antioxidanty v zeleném čaji vám také pomáhají dosáhnout zdravé a zářící pleti.

Pro místní použití na pokožce:

Sponzorováno

 • Smíchejte 1/4 šálku čerstvě uvařeného zeleného čaje a vody. Použijte tampon k použití tohoto roztoku na postiženou oblast. Nechte působit po dobu 15 minut. Opláchněte ho studenou vodou. Tuto metodu používejte dvakrát denně, dokud nezískáte požadovaný výsledek.
 • Můžete také použít pleťové vody a gely obsahující alespoň 2% extraktu zeleného čaje.

Pro vnitřní použití:

 • Pijte i několik šálků zeleného čaje denně, abyste pomohli léčit a zabránit akné i zevnitř.

6. Kurkuma

Chcete-li se zbavit tohoto otravného problému s kůží, můžete také zkusit kurkumu. A proč zrovna toto koření? Protože obsahuje kurkumin, což je v podstatě protizánětlivé činidlo, které přirozeně snižuje záněty i bolesti. Navíc působí jako přírodní antiseptikum v boji proti infekci.

Pro místní použití na pokožku:

 • Přidejte trochu vody do 1 až 2 čajové lžičky prášku z kurkumy, aby se vytvořila jakási pasta. Tuto směs pak aplikujte na postiženou oblast. Nechte působit 1 hodinu a opláchněte. Tento lék používejte jednou nebo dvakrát denně po dobu několika dní.

Pro perorální (vnitřní) podání:

 • Pro boj s zánětem zevnitř přidejte do sklenice teplého mléka 1/2 lžičky prášku z kurkumy a pijte to dvakrát denně. Toto kurkumové mléko je parádní lék.

7. Dejte pozor na stres

Chcete-li udržet pokožku krásnou a mladou, a chcete-li si udržovat správnou hormonální rovnováhu v těle, musíte udržet úroveň stresu pod kontrolou. Stres je častý spouštěč akné! Když jste pod stresem, vaše nadledvinky uvolňují více testosteronu do krevního oběhu, stejně jako vaše vaječníky. A to je pak problém. To může způsobit zmatek ve vašem těle a vede to ke vzniku akné. Kromě toho vysoká hladina stresového hormonu kortizolu ve vašem těle může způsobit i několik dalších zdravotních problémů.

Studie z roku 2007, publikovaná v Acta Dermato-Venereologica, naznačuje významnou souvislost mezi stresem a závažností výskytu akné u dospívajících.

Proveďte nezbytné kroky k udržení úrovně stresu pod kontrolou. TO může opravdu hodně pomoci. Můžete vyzkoušet hudbu, jógu, cvičení, meditaci nebo zkusit nové koníčky, abyste snížili úroveň stresu.

8. Retinoidové krémy

Pokud je vaše hormonální akné mírné, můžete zkusit topické krémy nebo gely s retinoidy. Dermatologové se ve skutečnosti domnívají, že jde o léčbu první linie pro mírné až středně závažné zánětlivé akné doprovázené černými a bílými hlavičkami.

Retinoidy jsou odvozeny z vitaminu A a mohou být velmi účinné při odblokování pórů a předcházení vzniku nových problémů. Existuje několik krémů, gelů a pleťových vod na bázi retinoidu. Nicméně, je nejlepší se poradit se svým lékařem nebo v lékárně. Lékař vám může dát i nějaký takový krém na předpis.

9. Alfa hydroxykyseliny

Alfa hydroxykyseliny (AHA kyseliny) mohou být také použity při léčbě hormonálního akné. AHA pomáhají odstranit mrtvé kožní buňky, které ucpávají póry. Navíc pomáhají snižovat výskyt jizev po akné. AHA lze nalézt v mnoha maskách a krémech. Ale můžete ho najít i v jablečném octě.

Pro místní použití na pokožku: Smíchejte stejné části surového, nefiltrovaného jablečného octa a vody. Přidejte trochu medu. Aplikujte směs na postiženou kůži. Nechte působit 15 minut, poté opláchněte. Udělejte to jednou denně.

Pro vnitřní použití: Přidejte 1 až 2 čajové lžičky organického jablečného octa do sklenice vody. Pijte jednou nebo dvakrát denně, abyste zlepšili pokožku i celkové zdraví.

10. Změny ve stravě, v jídelníčku

Strava a váš jídelníček hraje roli v ochraně pokožky i při snižování zánětu v těle. Pokud jste náchylní k akné kvůli hormonálním změnám v těle, některé změny stravy mohou pomoci. Tak například:

 • Jezte více rostlinných potravin, které mají vysoký obsah antioxidantů. Tyto potraviny mohou pomoci snížit zánět a podporují jasnější pokožku. Zahrňte do vaší stravy více čerstvého ovoce a zelené zeleniny.
 • Jezte potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, jako jsou ryby, ořechy a semena, které pomáhají snížit zánět kůže.
 • Omezte vaši spotřebu sladkých potravin, mléčných výrobků, rafinovaných sacharidů a červeného masa.
 • Pijte spoustu vody, ta vám pomůže vypláchnout toxiny z vašeho těla, což vám pomůže udržet vaši pokožku v bezpečí. Také udržuje tělo a pokožku dobře hydratované.

SHRNUTÍ: Existují nějaké přírodní a přirozené metody léčby hormonálního akné?

Ano, existuje několik přírodních a přirozených metod, které mohou pomoci léčit hormonální akné. Tyto metody mohou být účinné především u mírnějšího akné, ale vždy je dobré konzultovat s odborníkem, abyste zajistili nejlepší možný přístup k léčbě. Zde je několik přírodních metod, které můžete zkusit:

Čistící a hydratační rutina: Denní čištění obličeje měkkými přírodními čistícími prostředky a pravidelné hydratování pokožky může pomoci udržet póry čisté a snížit tvorbu akné.

Tea tree oil (čajovníkový olej): Tea tree oil má přirozené antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti. Někteří lidé ho používají lokálně na postižené oblasti pleti k potlačení zánětu.

Aloe vera: Aloe vera má léčivé a chladivé účinky, které mohou pomoci uklidnit záněty a podporovat hojení kůže.

Med: Med má antiseptické a protizánětlivé vlastnosti. Můžete si vytvořit domácí masky s medem, které pomohou vyčistit póry a zklidnit pokožku.

Zinek: Příjem zinku přes stravu nebo doplňky stravy může pomoci regulovat hormonální nerovnováhu a snížit zánět.

Omega-3 mastné kyseliny: Přírodní zdroje omega-3, jako jsou ryby, lněné semínky a ořechy, mají protizánětlivé účinky a mohou pomoci zlepšit stav pleti.

Změny stravy: Vyvarujte se potravinám s vysokým obsahem rafinovaných cukrů a nasycených tuků, které mohou ovlivnit hladiny hormonů spojených s akné.

Snížení stresu: Stres může ovlivnit hormonální rovnováhu, což může vést k akné. Relaxační techniky, jako je jóga, meditace nebo pravidelná fyzická aktivita, mohou pomoci snížit stres a podpořit celkové zdraví pokožky.

PAMATUJTE: Každý jedinec může reagovat jinak na různé metody léčby. Pokud trpíte závažným hormonálním akné, nebo pokud vaše akné neustupuje, je nejlepší se poradit s dermatologem, který vám může poskytnout personalizované rady a vhodnou léčbu.

Další tipy na závěr

 • Můžete užívat anti-androgenní léky ke snížení hladiny hormonu mužského androgenu ve vašem těle. Příliš mnoho androgenu může zvýšit produkci oleje, což přispěje ke tvorbě akné. Pro více informací se obraťte na svého lékaře.
 • Pro mytí obličeje používejte jemná mýdla nebo čisticí prostředky a teplou vodu, ne horkou vodu. Vyhněte se nadměrnému mytí obličeje.
 • Nepoužívejte drsné exfoliační přípravky.
 • Vyvarujte se nošení make-upu, nebo jen mírně používejte kosmetiku na bázi vody, která je označena jako nekomedogenní, což znamená, že nebude zanášet vaše póry.

A co vy? Jak s hormonálním akné bojujete vy? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si o akné ještě přečíst?

VIDEO: AKNÉ a LÉČBA – co pomáhá a co ne

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Jak na hormonální akné? Jak ho léčit?”

 1. Michaela Jandová napsal:

  Hormonální akné mě provází od mých dívčích let až do doby současné,kdy je mi 51 let.Vyzkousela jsem spoustu kosmetickych přípravků,osvědčených,přírodních,rady našich babiček snad všechno,co jsem mohla za svůj život stihnout,ale nic mi nepomohlo 100%,většinou jen dočasně.Nakonec jsem zjistila,že je lepší problém příliš neřešit a tolik se na něj nesoustredit.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva