Sponzorováno

Jak citlivě ukončit kojení? 4.82/5 (11)

Jak ukončit kojení bez protáhlého dětského obličeje?

Jak ukončit kojení bez protáhlého dětského obličeje?

Každá maminka má v sobě rozhodnutí ohledně délky kojení svého potomka nastavené trochu jinak. Některá je odhodlaná dítě kojit co nejdéle, chce si užít každičký moment a ponechává ukončení kojení spíše do chvíle, kdy k tomu dítě samo dozraje. Pro jinou ženu může být toto nemyslitelné a své dítko nehodlá kojit déle než první rok jeho života. Můžete si také na toto téma přečíst článek na téma kdy je načase přestat kojit?. Jak pak zvládnout vypustit kojení ze života dítěte, abychom předešli srdcervoucím scénám? Mrkněte na našich několik rad.

Jaká doba kojení je nejvhodnější?

Nejčastěji se doporučení opírají o rady Světové zdravotnické organizace, dle které je ideální dítko výlučně kojit do šesti měsíců věku a poté v tom pokračovat spolu se zaváděním příkrmů až do dvou let a dále, jak jen to vyhovuje matce i dítěti.

Pokud necháme rozhodnutí o ukončení kojení na dítěti, obvykle se to nestane dříve než kolem tří let jeho věku. V případě, že se dítko odmítá kojit výrazně dříve, jedná se spíše o reakci na špatnou techniku kojení, pomalý tok mléka nebo třeba používání kojenecké láhve.

Jak kojení pozvolna ukončit dříve?

Pokud k rozhodnutí o ukončení kojení tedy dospěje žena předtím, než by se tak stalo dobrovolně ze strany dítěte, je třeba tento krok provést nanejvýš citlivě.

1. Pokud ukončíte kojení, mazlete se s dítětem více

Kojení pro dítě zdaleka neznamená jen příjem potravy, ale též velmi intimní kontakt s maminkou. Nachází jeho prostřednictvím útěchu, bezpečí, zklidnění před spánkem a najednou se bude muset naučit plnit si tyto své potřeby jiným způsobem. V tuto dobu je důležité dítěti dopřát mnoho kontaktu s maminkou, aby se necítilo ochuzeno o vzájemné dotyky a cítilo příval lásky i navzdory tomu, že již není tak často kojeno.

Sponzorováno

2. Zvolte období bez jiných stresů a problémů

Je dobré zvolit pro ukončení kojení dobu, kdy dítě není vystaveno jinému stresu, nemělo by být nemocné nebo po očkování. Lze postupně během pár dní vždy vynechat jedno obvyklé kojení v průběhu dne a nahradit jej jinou činností, případně umělým mlékem.

TIP: U většiny dětí bývá snazší postupně odbourat kojení v průběhu dne a noci a až jako poslední vynechat kojení večerní – před tím, než jde dítě spát.

3. Děťátko zabavte, odveďte jeho pozornost

Nápomocné je, pokud se vám v době, kdy bylo dítě kojené, povede jej zabavit jinou aktivitou. Může se zde zapojit i tatínek, který dítko od kojení odvede pozornost lépe než maminka, která je přece jen vlastníkem prsů s mateřským mlékem.

4. Zkuste formu hry

Poslední večerní pak odbourejte v závislosti na věku dítěte. Starším dětem již lze vysvětlit, že mléko od maminky pro ně bylo v době, kdy byla miminka, nyní již mohou pít z hrnečku. Slůvko „ne“ nebo „není“ pochopí i děti mladší. Někdy může pomoci přelepení bradavky náplastí a vysvětlení dítěti, že nyní už mléko dostat nemůže. Snažte se však kojení dítěti nahradit aktivitou, kterou si s vámi užije. Může se jednat o společnou hru, čtení pohádky nebo prohlížení obrázků. Nechtějte po něm, aby si odpustilo tak důležitý vzájemný rituál bez jakékoliv náhrady.

Lze si pomoci ke snížení laktace?

Společně s tím, jak ubývá četnosti kojení, klesá i tvorba mateřského mléka v ženském těle. Pokud tedy probíhá odstavování nenásilně a pozvolna, tělo bude velmi efektivně regulovat množství mléka. V případě, kdy je celý proces nutné provést během pár dní a přejít z četného kojení v průběhu dne až na úplné odstavení, je možné využít některé doplňky stravy (v krajních případech i léky předepsané lékařem). Pro omezení laktace lze doporučit šalvěj nebo vhodně zvolená homeopatika.

Sponzorováno

Pokud žena pociťuje napětí v prsou, je vhodné z nich trochu mléka odstříkat. Vždy toto ale provádějte opravdu jen do pocitu nezbytné úlevy. Nesnažte se o odstříkání co největšího množství mléka, jelikož tělo by pak nereagovalo adekvátně snížením laktace – nepoznalo by, že je již menší potřeba tvorby mateřského mléka pro dítě.

A co si o kojení dále přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva