Sponzorováno

Síra na akné – může fungovat? Jak a proč se dá použít? 4.78/5 (9)

Síra na akné - může fungovat?Je pravděpodobné, že se právě teď ptáte sami sebe, co má síra společného s akné? Pravdou však je, že pravděpodobně již vlastníte nějaké kosmetické produkty nebo produkty péče o pleť, které obsahují síru. Je to velmi oblíbená složka, která se často vyskytuje v péči o pleť, zejména pro její výhody, pokud jde o akné. Ale napadlo vás někdy používat síru izolovaně?

Existuje mnoho způsobů, jak můžete začlenit síru do své rutiny péče o pleť, od mytí/mýdla na obličej, tonerů a zvlhčovačů nebo jednoduše jako bodové ošetření. V tomto článku prozkoumáme výhody tohoto prvku do velké hloubky a také všechny způsoby, jak jej můžete použít k léčbě akné.

Historie síry jako kožního prostředku

Existují určité důkazy, které naznačují, že síra byla používána na pokožku už ve starověkém Egyptě, Římě a Číně. Římané se koupali ve vodě naplněné mimo jiné sírou. To pak uklidnilo jakékoli podráždění nebo záněty kůže, které by mohly zažít.

Odborníci tvrdí, že protože je to prvek, ke kterému je snadný přístup, lidé jej používají na všechny druhy onemocnění – od ekzému po špatné kožní reakce.

Jak síra působí na akné?

Než se však dostaneme k tomu dobrému, je důležité pochopit, jak síra působí na kůži. Pokud mluvíme o použití síry jako přímého bodového ošetření, lze s jistotou říci, že má podobný účinek jako jiné běžné produkty péče o pleť, jako je kyselina salicylová, zinek nebo benzoylperoxid, s tím rozdílem, že síra je odborníky na péči o pleť považována za šetrnější.

Takže, co přesně se stane, když síru nanesete na pokožku izolovaně? Všichni už víme, že akné je způsobeno nadměrnou produkcí mazu mazových žláz. Síra účinně vysušuje pupínek a pomáhá odstraňovat přebytečný maz, který se nachází na povrchu pokožky. Síra také snižuje množství bakterií způsobujících akné. Další výhodou síry je její schopnost odstraňovat odumřelé kožní buňky, které přispívají k akné, a uvolňovat póry. Často se o něm mluví jako o keratolytiku, což znamená, že při aplikaci na pokožku se svrchní vrstva kůže odlupuje. To znamená, že nejen že působí přímo na pupínek, ale také zabraňuje budoucímu výskytu akné. Docela cool, že?

Nejlepší zdroje síry pro skvělou pleť

Nyní si promluvme o tom, kde můžete najít síru, abyste získali tyto skvělé výhody. Existuje mnoho potravinových zdrojů, které obsahují vysoké množství síry, jako jsou:

 • vejce
 • broskve
 • meruňky
 • ořechy
 • cibule
 • avokádo
 • vodní meloun
 • česnek
 • listová zelená zelenina
 • brukvovitá zelenina
 • rajčata
 • chřest
 • zelí
 • kapusta
 • sladké brambory

Nejlepší způsob, jak zajistit, že přijímáte dostatek síry prostřednictvím jídla, je zvýšit příjem výše uvedených produktů. Suplementace je také možností, pokud hledáte jednodušší a rychlejší způsob, jak dostat do těla více síry.

Jak pomáhá dietní síra při kožních onemocněních?

Pravdou je, že neexistuje žádná přímá souvislost mezi konzumací vysokého množství síry a pozitivními účinky na kožní onemocnění, jako je akné. To však neznamená, že vysoký příjem síry nemůže nepřímo přispět ke snížení vzhledu vašeho akné.

Některé studie tvrdí, že síra ve stravě může ovlivnit stavy duševního zdraví, jako je deprese. Kromě toho může pomoci při léčbě alergií, poranění a poruch močového měchýře. Není tedy na škodu si to vyzkoušet. Ale měli byste si uvědomit, že dramatické zvýšení příjmu síry nemusí být nejlepší nápad, pokud trpíte některým z výše uvedených zdravotních stavů. Vždy se poraďte se svým lékařem o všech změnách, které byste mohli chtít provést, pokud jde o příjem síry.

Pro jaké typy pleti je síra vhodná?

Vzhledem k tomu, že jsme zmínili, jak může účinně zlepšit vzhled pupínků, lze s jistotou učinit závěr, že funguje skvěle na typy pleti náchylné k akné, zejména na lidi, kteří trpí bílými tečkami a černými tečkami. U závažnějších případů akné budete pravděpodobně muset navštívit dermatologa, abyste mohli podstoupit komplexní léčbu. Navíc, protože je velmi jemný k pokožce, je vhodný i pro citlivé typy pleti.

Díky své schopnosti bojovat s nadměrnou produkcí oleje by mastné typy pleti skutečně mohly zaznamenat zlepšení, pokud by do svých rutin péče o pleť začlenily síru.

Zdá se, že lidé se suchým typem pleti jsou jediní, kdo by si měl dávat pozor na pravidelné používání síry, protože by mohla způsobit suchost a podráždění. Chcete-li tomu zabránit, velmi snadnou věcí, kterou můžete udělat, je investovat do kvalitního hydratačního krému, abyste jej mohli aplikovat ve spojení s ošetřením síry.

Je sirné mýdlo vůbec účinné?

Odborníci na toto téma již nějakou dobu vědí o výhodách používání síry, a proto trvají na jejím přidávání do tolika produktů péče o pleť. No, sirné mýdlo není výjimkou. Z čeho se vlastně sírové mýdlo vyrábí a jak se liší od běžných mýdel na obličej?

Obsah síry v mýdlové verzi se pohybuje kolem 10 procent. I nějaká přírodní vůně však musí být na seznamu složek, protože pokud si pamatujete na nějaké experimenty, které jste dělali ve škole, možná si vzpomenete na strašlivý zápach síry. Vůně tohoto druhu obvykle nezpůsobují žádné podráždění, protože jsou přírodního původu.

Hlavním cílem tohoto mýdla je jemně exfoliovat pokožku a způsobit její mírné olupování. To už začíná znít jako noční můra, pokud máte suchou pokožku, a máte pravdu. Není to nejlepší nápad používat toto mýdlo, pokud trpíte jakoukoli suchostí.

Na druhou stranu, pokud máte pleť mastnější, používáním tohoto produktu se zánět sníží a akné se zmenší a zarudne.

Kromě toho má také antibakteriální a antiseptické účinky. Je známo, že pomáhá při některých kožních onemocněních, jako je růžovka, svrab a seboroická dermatitida.

Pokud máte mastnou nebo aknózní pleť, rozhodně byste měli vyzkoušet sirné mýdlo!

Při lokálním použití mýdla na kůži není mnoho vedlejších účinků. Mezi nejčastější nežádoucí účinky patří zarudnutí, svědění, podráždění, pocit pálení nebo olupování kůže. Pokud zaznamenáte některý z těchto případů, zkuste hydratovat častěji nebo změňte značku hydratačního krému, který právě používáte. A pokud to nepomůže, přestaňte mýdlo používat a přejděte na něco jiného.

Sponzorováno

Produkty péče o pleť ze síry

V dnešní době je na trhu tolik produktů péče o pleť, které obsahují slušné procento síry. Můžete najít cokoli od mycích prostředků na obličej až po zvlhčovače a masky. Pokud jde o bodové ošetření, proces je docela přímočarý. Umyjte si obličej jako pravidelně a naneste štědrou vrstvu svého oblíbeného nočního hydratačního krému. Poté jednoduše vezměte vatový tampon a ponořte jej do bodového ošetření napuštěného sírou. Naneste přímo na akné, které chcete léčit, a nechte působit přes noc. Když ráno vstanete, umyjte si obličej teplou vodou a pak můžete jít. Pokud je pupínek nepoddajný, opakujte tento proces následující noc.

Síra na jizvy po akné

Každý, kdo má v anamnéze akné, může mít vztah k problému léčby jizev po akné, jakmile akné zmizí. Jedná se o poměrně obtížný kožní stav, který je pro mnoho lidí nepříjemný. Ale nezoufejte, protože síra může také pomoci zbavit se jizev po akné.

Jak to přesně funguje? Jak jsem již zmínila dříve, aplikace síry přímo na pokožku vám může pomoci zbavit se odumřelých kožních buněk. A protože tím odstraníte vrchní vrstvy pokožky, jizvy po akné lze takto do značné míry zredukovat.

Vzhledem k jeho jemné povaze by to však nemělo být něco, na co byste se při léčbě jizev po akné zcela spoléhali. Když na to přijde, musíte se rozhodnout, co je pro vás nejdůležitější. Potřebujete rychlejší a jednodušší ošetření jizev po akné? Možná byste se měli zamyslet nad tím, že byste do své rutiny péče o pleť nejen začlenili síru, ale také provedli nějaké abrazivnější ošetření, jako je použití produktů Retin A, chemický peeling nebo mikrodermabraze. Správná možnost léčby je někde venku, jen musíte být vytrvalí, abyste ji našli.

Za jak dlouho uvidím výsledky z lokálního používání síry?

Všichni chceme rychlou léčbu, pokud jde o akné. A to je pochopitelné, vezmete-li v úvahu neuvěřitelnou zátěž, kterou akné fyzicky, psychicky i ekonomicky představuje. Je to neuvěřitelně frustrující, pokud jste vytrvalí v léčbě akné a nepřináší žádné výsledky. Vždy máte pocit, že ztrácíte drahocenný čas, a v některých případech je to bohužel pravda.

Síra je druh léčby, která trvá déle, než přinese jakékoli plodné výsledky, stejně jako jakákoli jiná léčba akné. Vzhledem k její jemné povaze může pro některé lidi dokonce trvat déle, než bude fungovat běžnější léčba akné. Pokud používáte síru pouze jako bodové ošetření a zbytek vaší péče o pleť není ve skutečnosti určen k léčbě akné, možná budete chtít znovu zvážit změnu své rutiny péče o pleť. Můžete také zahrnout některé abrazivnější možnosti léčby, jako jsou peelingy, lasery, nebo v některých případech, kdy je akné opravdu závažné – dokonce i perorální léky.

Jen se ujistěte, že nepoužíváte síru v obscénních množstvích nebo ji neaplikujete na pokožku každou hodinu. Častější používání nepřinese žádné pozitivní účinky, pravděpodobně pouze vysuší a podráždí vaši pokožku, což vám způsobí zpoždění v procesu ošetření.

Vedlejší účinky používání síry na kůži

Existuje několik vedlejších účinků, které se mohou objevit, pokud začnete používat síru na kůži. Nelekejte se, protože jsou poměrně běžné a docela neškodné. Tyto nežádoucí účinky zahrnují suchou pokožku, olupování, podráždění, svědění a zarudnutí. Vaše pokožka si možná potřebuje na síru zvyknout, takže pokud k tomu dojde na začátku léčby, nepřestávejte je používat. Buďte trpěliví a nechte svou pokožku, aby se jim efektivně přizpůsobila. Jakmile uplyne těch několik prvních týdnů, je pravděpodobné, že se vaše pokožka zklidní a začne těžit z pravidelného používání síry a vaše akné se začne zmenšovat a zarudnutí.

Co byste také mohli udělat, pokud máte citlivou pokožku, je začít ji postupně přidávat do své rutiny. Pokud tedy používáte bodovou kúru, pak si ji možná přidejte na pupínky každé dva nebo tři dny. Pokud používáte pleťovou masku napuštěnou sírou, možná budete chtít začít s aplikací jednou týdně a po krátkou dobu ji nechat působit, a odtud můžete na čase přidávat.

Další věcí, kterou je třeba zvážit, je provést malý test před aplikací síry na kůži. Jednoduše naneste sirný produkt na pupínek nebo dva a uvidíte, jak na něj vaše pokožka zareaguje. Tento postup byste měli zopakovat několik dní, protože vaše pleť nevykazuje známky zlepšení ihned, ale ani bezprostředně po aplikaci nevykazuje žádné známky podráždění.

Někomu je zápach síry dost nechutný. Nejbližší popis je, že páchne po zkažených vejcích. Pro někoho to může být problém, ačkoli moderní medicína a péče o pleť se zlepšily do takové míry, že pach pravděpodobně nebude vysledovatelný pro nikoho, kdo používá produkt péče o pleť z obchodu. Silný zápach obvykle přichází s použitím čisté síry, kterou lidé často používají jako bodové ošetření.

Závěrečné myšlenky

Pokud jste typ člověka, který neměl tolik štěstí s konvenčními produkty péče o pleť, pak byste měli přemýšlet o tom, že byste do své pravidelné péče o pleť začlenili síru. Ve většině případů neuškodí, pokud se použije v mírném množství, takže pokud ho vyzkoušíte, není co ztratit.

Pokud máte těžké akné, které denně narušuje kvalitu vašeho života, měli byste zvážit návštěvu dermatologa, který vám nastaví přísnější režim péče o pleť a případně zařadí tvrdší léčbu akné, která přinese rychlejší výsledky.

Nejdůležitější věcí při léčbě akné je být trpělivý a důsledný.

Sponzorováno

Co pomohlo na akné vám? Budeme rádi, pokud poradíte nám i našim čtenářům, co na akné zabralo u vás.

Dále si o akné přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva