Sponzorováno

Cukr a akné – jsou cukr a mléčné výrobky špatné pro vaši pleť? 4.86/5 (14)

  • Nová studie spojuje stravu s vysokým obsahem mléčných výrobků nebo cukru s vyšším výskytem akné.
  • Vědci ale také zjistili, že znečištění a další faktory v životním prostředí mohou mít na vaší pokožku negativní vliv.
  • Odborníci tvrdí, že omezení mléčných výrobků a cukru ve prospěch stravy bohaté na vlákninu s omega-3 mastnými kyselinami může pomoci v boji proti akné.

Cukr a glykemické potraviny mají na akné negativní vliv

Cukr a glykemické potraviny mají na akné negativní vliv

Při hledání cesty ke krásné a čisté pleti se mnozí lidé rozhodli pro relativně přísnou dietu – vyhýbají se mléčným výrobkům, cukru nebo kofeinu. Existují však důkazy o tom, že vaše strava přímo působí na vaši pleť, nebo je to jen další mýtus o péči o pleť?

Nyní se jedna nová studie přidává k dalším důkazům, že to, co jíte, může mít velký vliv na to, zda u vás nějaký problém s pletí vypukne (třeba právě akné). Podle nového výzkumu představeného na letošním kongresu Evropské akademie dermatologie a venerologie (EADV) v Madridu vědci zjistili, že u lidí akné vznikne s mnohem větší pravděpodobností, pokud budou denně jíst mléčné výrobky.

První studie zaměřená na environmentální a dietní faktory

Studie je vlastně první svého druhu, která zkoumá vnější i vnitřní faktory, které akné ovlivňují. Za tímto účelem vědci zkoumali údaje o více než 6 700 lidech v Severní Americe, Jižní Americe a Evropě.

Místo toho, aby se podívali na jednotlivé faktory prostředí nebo životního stylu, zaměřili se na celkový obraz člověka – ten je jakoby měřítkem všech expozic – životního stylu, stravy a životního prostředí.

„Provedli jsme tento výzkum, abychom zlepšili porozumění dermatologickým chorobám a roli, kterou hrají expozice, vnitřní a vnější faktory,“ řekla vedoucí výzkumná pracovnice a profesorka Brigitte Dréno.

Vědci zjistili, že téměř 50 procent lidí s akné konzumovalo mléčné výrobky denně, ve srovnání s méně než 40 procenty těch, kteří ne. Zjistili také významnou souvislost s každodenní konzumací sladkých nápojů, jako je soda nebo džusy, a konzumací potravin, jako je pečivo a čokoláda. Studie s konečnou platností nezjistila, že konzumace sladkostí nebo mléčných výrobků způsobila akné, pouze že to spolu nějak souvisí.

Ale Dréno vysvětlila, že bílkoviny z mléka a mléčných výrobků mohou ovlivnit genetickou informaci v kůži, což může vést k zánětu nebo ovlivnit produkci kožního mazu a potenciálně to může vést k akné.

Odhaduje se, že akné postihuje přibližně 1 z 10 lidí (na celém světě) a bylo zjištěno, že v určitém okamžiku života postihuje přibližně 54 procent všech dospělých žen (zdroj zde).

Cukr a zdraví kůže

Uvědomme si, že i bez přidaného cukru, obsahují mléčné výrobky už tak hodně cukru prostřednictvím laktózy. Existují dva důvody, proč jsou mléčné výrobky spojovány s akné, a asi znáte rčení „Cukr je jed“. Mléčné výrobky obsahují laktózu, formu cukru. Obecně zde musíme zmínit to, že existuje stále více důkazů o tom, jak může cukr negativně ovlivnit naše tělo.

„Máme spoustu důkazů, i když přesný mechanismus nebyl zmapován, že cukr stimuluje zánět nejen u akné, ale u mnoha různých nemocí. U akné je však jedním z faktorů, který způsobuje vyrážky,“ řekl jeden z vědců. A nejsou to z daleka jen dezerty, které obsahují cukr. Mnoho zdánlivě slaných potravin, jako je sýr nebo chléb, má vysoký glykemický index.

Sponzorováno

Vysoký glykemický index může způsobit, že tělo produkuje velké množství inzulínu, o kterém se odborníci domnívají, že může být spojen s horšími výskyty akné. Místo toho mnoho lékařů navrhuje a doporučuje přechod na potraviny s nižším glykemickým indexem.

Třeba takové omega-3 mají protizánětlivé vlastnosti. Mohou ve skutečnosti uklidnit akné. Existuje mnoho ořechových mlék, které můžete použít jako mléčné alternativy, tak třeba mandlové mléko.

Na vině jsou také faktory prostředí

Ale nejde jen o to, co jíte. Vaše pokožka může být ovlivněna tím, kde žijete a jak žijete.

Expozice (vystavení) pravidelnému znečištění a stresu byla také častěji pozorována u účastníků studie, kteří měli akné. Není překvapením, že studie odhalila, že drsné postupy v péči o pleť častěji používali také lidé s akné. Na tohle všechno si dejte pozor.

Existuje mnoho teorií souvisejících s životním prostředím kolem akné, ale je to stále spíše předmětem probíhajícího výzkumu.

Akné jako příznak jiného onemocnění

Pokud máte akné a nemůžete se ho zbavit bez ohledu na to, jak změníte stravu nebo rutinu péče o pleť, možná budete muset zajít za dermatologem. V některých případech může být akné příznakem základního onemocnění, jako je syndrom polycystických vaječníků (PCOS).

Cukr a akné

Oxidační vlastnosti cukru mohou vyvolat akné a vyrážky. Cukr a potraviny s vysokým glykemickým indexem (tj. potraviny, které se po požití rychle přemění na glukózu a způsobí zvýšení hladiny inzulínu ve vašem těle) vedou k zánětu, který prochází celým tělem. Potraviny s vysokým obsahem cukru a nasycených tuků – jako bílý chléb, cukrovinky, smažené potraviny, zmrzlina, limonády a cokoli jiného s hlavní složkou cukru – způsobují prudké zvýšení hladiny inzulínu v těle, který dále zhoršuje zánět. Strmé nárůsty inzulínu zvyšují produkci kožních olejů a přispívají k ucpávání folikulů, což může dále zhoršit vaši pleť.

Když dojde ke konzumaci jídla s vysokým glykemickým indexem, vaše tělo reaguje produkcí inzulínu, aby reagovalo na hladiny glukózy v inzulínu, což vede k zánětu – produkující enzymy, které se váží na kolagen vašeho těla oxidačním procesem známým jako glykace. Tento proces rozkládá kolagen a elastin a přispívá ke stárnutí, ochabnutí a zvrásnění pokožky. Glykace nejen zhoršuje vzhled pokožky (vede ke stárnutí), ale také může zhoršovat pokožku konkrétními stavy, jako je akné a růžovka.

Glykace se vyskytuje také interně a ovlivňuje pojivovou tkáň a klouby!

Sečteno a podtrženo

Nový výzkum zjistil silnou souvislost mezi konzumací mléčných výrobků a potravinami nebo nápoji s vysokým obsahem cukru a akné u dospělých. Vědci také našli podobnou asociaci pro faktory prostředí, jako je znečištění, sezónní změny počasí a i drsné postupy při péči o pleť.

Odborníci tvrdí, že snížení příjmu cukru, konzumace potravin s nízkým glykemickým indexem a konzumace zdravých omega-3 mastných kyselin mohou pomoci kontrolovat nebo dokonce předcházet vypuknutí akné.

Zkuste to a uvidíte.

Co si dále o akné přečíst?

VIDEO: JAK SE ZBAVIT AKNÉ | Moje zkušenost & co mi pomohlo

Sponzorováno

Zdroj článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva