Sponzorováno

Quinoa mléko – účinky na zdraví + recept na výrobu 4.86/5 (14)

Už jste zkoušeli quinoa mléko?

Už jste zkoušeli quinoa mléko?

Quinoa neboli merlík chilský je prastará rostlina pocházející z Jižní Ameriky. Semínko quinoi je vysoce ceněno pro své nutriční vlastnosti. Lze jej konzumovat mnoha různými způsoby, a dá se z něj vyrábět i rostlinné mléko – tzv. quinoa mléko.

Quinoa konkrétně pochází z hornatých oblastí And v Jižní Americe. Quinoa patřila k základním potravinám Inků už před mnoha tisíci lety. Chutná trochu oříškově, neobsahuje lepek, zajistí vám zdravou dávku vlákniny a patří mezi nemnoho rostlin, obsahující všech 9 esenciálních aminokyselin v takřka pětině svého objemu.

Vlastnosti domácího mléka z quinoy – jaké má účinky na zdraví

Quinoa mléko je bez laktózy a lepku, takže je ideální pro vegany, vegetariány, lidi s intolerancí laktózy a celiaky.

Quinoa má lehce stravitelné a mimořádně výživné semeno. Ve srovnání s jinými obilovinami (rýže, pšenice, ječmen, oves atd.) je bohatší na hořčík, fosfor, draslík, železo, vlákninu a vitamín E. Obsahuje 9 esenciálních aminokyselin a mnoho dalších látek a minerálů, které nejsou nezbytné pro lidské tělo.

Mezi aminokyseliny, které lze nalézt v quinoe, patří lysin (důležitý pro vývoj mozku) a arginin a histidin, které jsou životně důležité pro vývoj v dětství. Je také bohatá na methionin a cystin a zároveň má nízký obsah tuku, takže je dobrým doplňkem jiných obilovin a/nebo luštěnin, jako jsou třeba fazole.

Celkově quinoa obsahuje výjimečnou kombinaci bílkovin, tuků a sacharidů (hlavně škrobu). Je přirozeným regulátorem cholesterolu a díky vysokému obsahu přírodní vlákniny pomáhá zmírňovat stres.

Recept na domácí mléko z quinoy

Vysoký obsah bílkovin z mléka quinoa z něj dělá vynikající náhradu/alternativu klasického mléka. K výrobě mléka z quinoy pomocí mixéru můžete použít quinou ve formě zrn nebo vloček, podle toho, co je pro vás výhodnější. Začneme receptem na mléko z quinoy pomocí vloček, protože je to nejjednodušší verze, a pak vysvětlím, jak vyrobit mléko ze syrových zrn.

Quinoa mléko z vloček

Ingredience:

 • 50 g quinoa vloček
 • 3 šálky vody (750 ml)
 • špetka soli
 • Vaše preferované sladidlo (datle, kokosový cukr, třtinový cukr, atd.)

Postup přípravy mléka z quinoi:

 1. Přidejte šálek horké vody (60ºC) do mixéru.
 2. Poté přidejte zbytek ingrediencí a směs míchejte jednu minutu tyčovým mixérem nebo jiným typem mixéru.
 3. Přidejte pak zbývající vodu a znovu prošlehejte, aby byla směs hladká.
 4. Chcete-li proces ukončit, přelijte mléko přes filtr do jiné nádoby.
 5. Směs necháme vychladnout, poté dáme do lednice.

Zbylou dužinu je vhodné nechat zaschnout na talíři a lze ji použít jako přísadu do veganských burgerů nebo energetických tyčinek.

Quinoa mléko ze semínek

Připravte si:

 • 50 g semínek quinoa (jakákoli odrůda; bílá, červená, černá, zlatá…)
 • 3 šálky vody (750 ml)
 • špetka soli
 • Doporučeno: přidejte přírodní dochucovadla, jako je kakao, kurkuma, skořice, zázvor, citronová kůra… cokoliv máte rádi!

Postup přípravy:
Recept na syrová zrna je podobný receptu na vločky, ale je třeba mít na paměti několik malých detailů. Před výrobou mléka doporučujeme semínka velmi dobře omýt promnutím pod tekoucí vodou, abyste se zbavili saponinů ve slupce a předešli tak případnému průjmu a také minimalizovali hořkou chuť.

Sponzorováno

 1. Přidejte šálek horké vody (60ºC) do mixéru.
 2. Poté se zbytkem ingrediencí mixujte jednu minutu tyčovým (nebo jiným) mixérem. Protože pracujeme s malými, tvrdými semínky, budete muset vydržet s mixérem v poloze turbo, dokud nejsou řádně rozdrcena (to může trvat i dvě minuty).
 3. Přidejte zbývající vodu a znovu prošlehejte, aby byla směs hladká. Během posledního kroku odebereme pěnu.
 4. Mléko přelejte přes filtr.
 5. Přendejte mléko do hrnce a vařte 10–15 minut na středním plameni a míchejte, aby se nepřichytilo ke dnu. Čím delší je doba vaření, tím sladší bude mléko.
 6. Během vaření mléka sejměte pěnu a přidejte koření, dochucovadla nebo přírodní sladidla podle chuti.
 7. Zbytky dužiny z mléka quinoa lze použít k obohacení jakéhokoli zeleninového pyré nebo polévky: stačí ji přidat během posledních 10 minut vaření, aby byly zachovány všechny živiny.

Tipy a triky + alternativy

 • Quinoa mléko je ceněno pro své nutriční vlastnosti, ale ne pro svou chuť. Řekněme, že to není moc příjemné, protože má divoký bylinný nádech, na který je potřeba si trochu zvyknout. Aby bylo chutnější, můžete mléko vařit v hrnci na středním plameni po dobu 10 minut za stálého míchání, aby se nepřipálilo. Čím delší je doba vaření, tím sladší bude mléko z quinoy.
 • Další možností mimo vaření, jak vyvážit silnou chuť quinoi, je nahradit vodu kořením nebo aromatickým bylinkovým nálevem: zázvor, massala, badyán atd. Tento trik lze aplikovat na obě verze receptu.

Quinoa obsahuje kvercetin

Quinoa obsahuje kvercetin (quercetin), úžasný flavonoid, o kterém je známo, že posiluje imunitní systém. Bylo prokázáno, že tyto rostlinné antioxidanty nabízejí mnoho zdravotních výhod díky svým protizánětlivým, antivirovým a antidepresivním vlastnostem.

Fakta a zajímavosti o quinoe

Quinoa je pseudocereálie andského původu, která se nejčastěji vyskytuje v Bolívii, Ekvádoru, Peru, Chile, Argentině a Kolumbii. Dá se pěstovat kdekoli od hladiny moře do 4000 metrů nad mořem, takže se velmi dobře přizpůsobuje různým klimatickým podmínkám a terénům. Domorodé národy mu říkaly „mateřské zrno“ a považují ho za posvátné semeno.

Existuje velká rozmanitost semen quinoa: bílá, červená, černá, hnědá… Ale masivní komercializace plodiny ohrožuje biologickou rozmanitost některých z těchto odrůd. Rok 2013 byl mezinárodním rokem quinoy. Jakmile se semeno stalo slavným, obchod se rozšířil po celém světě a dosáhl stratosférických cen, což přilákalo společnosti s agresivními obchodními praktikami, aby převzaly obchod s quinoou. Quinoa se tak stala cenově nedostupným obilím i pro rodiny, které ji pěstovaly. Bílá a zlatá quinoa jsou nejprodávanější, což vytváří tendenci k monokultuře, ničí biodiverzitu rostliny a způsobuje mizení jiných, méně ceněných odrůd.

U ekologických principů spojených s potravinovou soběstačností bych ráda zdůraznila, že je důležité jíst hlavně místní (lokální) produkty, které se pěstují v naší oblasti, a vyvarovat se konzumace „hvězdných“ superpotravin, které jsou dováženy ze vzdálených míst, což narušuje přirozenou ekologickou rovnováhu tohoto místa a dochází k vystavování jeho lidí neetickým obchodním praktikám.

Sponzorováno

Budeme rádi, když nám zašlete vaše komentáře a návrhy na různá použití quinoy.

A dále si přečtěte i o jiných rostlinných alternativách mléka

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva