Sponzorováno

Avokádový olej na obličej – jak a proč ho použít? 4.8/5 (10)

  • Považujte avokádový olej za kouzelnou tekutinu. Pokud nejste dostatečně posedlí avokádem (jako já), dám vám v tomto článku mnoho důvodů věřit, že jde skutečně o prvotřídní přísadu pro vaše celkové zdraví a vaši pokožku. I pro pleť na obličeji.
  • Avokádový olej pomáhá pleti udržovat hydrataci a minimalizuje poškození volnými radikály.
  • Možná si myslíte, že byste si na pleť náchylnou k akné neměli natírat olej, ale v tomto případě doporučujeme aplikovat avokádový olej na vše, od ekzému a lupénky po seboroickou dermatitidu a akné, protože má protizánětlivé vlastnosti.
  • Avokádový olej lze používat v čisté formě a je také součástí přípravků pro péči o pleť.

Avokádový olej na obličej - jak a proč ho použít?Pokud by avokádo nezaujalo vaši pozornost svou chutí a schopností udělat jakékoli jídlo delikátní a zdravější či výživnější, třeba vás zaujme olejem bohatým na živiny. Avokádo po lisování (doslova) poskytuje celou řadu zdravotních výhod pro naši pokožku.

Avokádový olej je skvělým doplňkem téměř jakéhokoli rituálu péče o pleť, bez ohledu na věk nebo typ pleti. Ve skutečnosti můžete avokádový olej použít na pokožku, obličej nebo na vaše vlasy.

To už ale předbíhám. V tomto článku najdete 5 hlavních výhod, které avokádový olej může nabídnout vám a vaší pleti na obličeji.

1. Avokádový olej je mega hydratační

Vitamíny jsou nezbytné pro dobré zdraví a naše pokožka snadno a ráda přijímá benefity v podobě bohatého vitamínu E, který avokádový olej obsahuje. Avokádový olej se velmi snadno vstřebává do pokožky, zejména v kombinaci s jinými prostředky pro péči o pleť na obličeji nebo i s očními krémy.

Hydratační vitamín E pomáhá posilovat funkci lipidové bariéry pokožky, což umožňuje ještě lepší zadržování vlhkosti. Vitamin E je také antioxidant. To znamená, že bojuje proti volným radikálům, zpomaluje škodlivý cyklus poškození způsobeného UV zářením a dodává pleti hydrataci. To vše vaše pleť na obličeji dennodenně potřebuje!

Avokádový olej je vynikající pro osoby se suchou pokožkou na obličeji. Kromě užitečných vitamínů obsahuje také živiny, jako je draslík a lecitin. Draslík je důležitý pro růst nových kožních buněk a cyklus obnovy kožních buněk je součástí toho, co udržuje pokožku jemnou a pružnou.

Jako změkčovadlo má lecitin také schopnost změkčit a zvlhčit pleť. Mastné kyseliny přítomné v lecitinu pomáhají uzavírat vlhkost tím, že vytvářejí na pokožce obličeje bariéru. To také chrání pokožku před nežádoucími prvky.

I malé množství avokádového oleje vám může pomoci vypořádat se se suchými, šupinatými nebo drsnými skvrnami na kůži. Při smíchání s dalšími hydratačními složkami a pravidelné aplikaci vám přinese hladší, jemnější a hydratovanější pokožku na obličeji.

2. Avokádový olej zlepšuje příznaky některých kožních problémů

Ekzém a lupénka postihují mnoho lidí a někteří si možná ani neuvědomují, s jakým přesným onemocněním se potýkají. Oba problémy mohou způsobit svědění, zarudnutí a zánět vaší kůže, což způsobuje spoustu nepohodlí a frustrace.

Nutkání poškrábat se může být doslova hrozné a často situaci zhoršuje, někdy způsobuje dokonce krvácení nebo alespoň další zarudnutí a podráždění.

Při lupénce bývá kůže více šupinatá a silnější než u ekzému. Ekzém má tendenci se objevovat na částech těla, které se ohýbají a potí se více, jako jsou prsty, lokty, kolena nebo krk. Obecně platí, že se ekzém objevuje dříve (v dětství) než je tomu u psoriázy, která se obecně projeví až v pozdním dospívání nebo v dospělosti.

Pokud máte některý z výše uvedených příznaků, měli byste svůj stav nechat zkontrolovat a řešit lékařem.

I když mohou existovat předepsané léky nebo krémy, které jsou potřebné k léčbě těchto stavů, mnoho přírodních olejů může také vyřešit některé příznaky a učinit vaši pokožku (při vhodné péči) lepší, jemnější a zářivější. Oba tyto kožní stavy způsobují otoky a záněty. Protizánětlivé vlastnosti avokádového oleje mohou mít hojivý účinek na problémové stavy, které dráždí pokožku a nepochybně vás obtěžují.

Vzhledem k tomu, že avokádový olej je hydratační a změkčuje pleť, může také pomoci zklidnit a regenerovat pokožku. Lecitin (ta výše zmíněná mastná kyselina) přítomná v avokádovém oleji pomáhá vašemu tělu porazit suchou pokožku a také pomáhá zlepšovat stavy, jako je lupénka a ekzém.

Pokud hledáte odborný nebo akademický výzkum na podporu těchto tvrzení, existuje studie z Katedry dermatologie a alergologie na Ruhr University, která nabízí zajímavé informace. Příznivé účinky na subjekty užívající krém s avokádovým olejem trvaly po celou dobu pozorování. Podle výzkumníků tato zjištění naznačují, že by avokádový olej mohl být vhodný pro použití i při dlouhodobé léčbě.

Jak tomu často bývá, k pochopení všech účinků avokádového oleje je zapotřebí více recenzovaných studií, ale existují velmi dobré náznaky, že použití avokádového oleje pro zdraví pokožky může být parádní volbou.

3. Použijte avokádový olej proti akné

Výhody používání avokádového oleje se neomezují pouze na suchou pokožku. Dokonce i mastná pleť, která je náchylná k akné, může mít prospěch z oleje, když se použije v něčem takovém, jako je enzymová maska. Avokádový olej je přírodní protizánětlivý prostředek, který dokáže zklidnit podráždění a snížit zarudnutí. Naštěstí řeší i tyto vedlejší účinky akné, aniž by ucpával póry nebo zanechával mastné nahromadění.

Sponzorováno

Jak již bylo zmíněno výše, avokádový olej obsahuje také silné antioxidanty. Antioxidanty pomáhají udržovat pokožku čistou několika způsoby. Ultrafialové (UV) paprsky ze slunce spolu se znečištěním a dalšími faktory životního prostředí mohou akné zhoršit tím, že ucpávají póry a způsobují zánět. Antioxidanty v avokádovém oleji bojují proti volným radikálům a pomáhají tyto tendence zvrátit.

Mnoho lidí, kteří se snaží bojovat s akné, považuje kožní maz za nepřítele, ale klíčem je dosažení rovnováhy. Udržování správné vlhkosti pokožky pomůže regulovat produkci kožního mazu.

Nechcete, aby pleť příliš kompenzovala produkcí přebytečného mazu, když pleť vysušujete různými produkty. Pokud budete uvažovat holisticky o svém přístupu k akné, můžete pomoci zlepšit celkové zdraví pokožky a omezit budoucí vyrážky.

I když neexistují konkrétní potraviny, které způsobují akné, existují určité složky stravy, které mohou akné zhoršit a vést k vyrážkám u těch, kteří již mají pleť náchylnou k akné.

4. Avokádový olej funguje dobře regeneraci pleti na obličeji i na hojení ran

Použití avokádového oleje jako způsobu, jak pomoci při hojení ran, funguje hodně dobře, a to hned z několika důvodů.

Jak ukazuje jedna studie z roku 2013, mastné kyseliny, jako je kyselina olejová nalezená v avokádovém oleji, mohou podporovat produkci kolagenu. To pomáhá při tvorbě pojivové tkáně, která obnovuje kůži po poranění.

Dalším důvodem, proč má smysl používat avokádový olej jako součást procesu hojení ran, jsou jeho protizánětlivé účinky. Mastné kyseliny v avokádovém oleji snižují zánět, což umožňuje rychlejší hojení. Živiny a vitamíny v avokádovém oleji pomáhají udržovat pokožku hydratovanou. To zase poskytuje další výhody související s hojením. Hydratovaná pokožka a zdravá kožní bariéra chrání před nežádoucími dráždivými látkami.

5. Avokádový olej pro výhody proti stárnutí

Zdravé tuky nacházející se v avokádu a přítomné v avokádovém oleji mohou pomoci naší pokožce, jak stárneme – zvláště když jsou použity v krémech na ruce, obličej, na paže atd. Mastné kyseliny (jako kyselina olejová), proteiny a beta karoten v avokádovém oleji pomáhají zvýšit metabolismus kolagenu. Jakákoli pomoc s tvorbou kolagenu zlepšuje vláčnost a elasticitu naší epidermis.

Environmentální stresory narušují bariérovou funkci kůže a způsobují zánět tkáně. Pokračující zánět může vyčerpat obranný systém těla a oslabit pevnost podpůrných struktur pokožky, které zajišťují pružnost. Ovlivňuje i přítomnost kyseliny hyaluronové, která pomáhá s hydratací. Rozlučte se tedy s váčky pod očima, pokud váš příští zázračný oční krém bude obsahovat avokádový olej.

Protizánětlivé vlastnosti avokádového oleje vedou k různým výhodám pro pokožku na obličeji. Pokud jde o řešení časných známek stárnutí, je avokádový olej opravdu skutečný vítěz v péči o pleť.

Avokádový olej obsahuje vitamíny, které pomáhají čelit některým méně lichotivým věcem, které přicházejí s věkem. Vzhledem k tomu, že vitamin A a E jsou antioxidanty, řeší poškození způsobené světlem, které vede k jemným vráskám a změně barvy na obličeji, krku a dekoltu.

Jak ho používat?

Avokádový olej lze používat v čisté formě a je také součástí přípravků pro péči o pleť. Nejčastěji najdete avokádový olej používaný v maskách, v takovém případě je nejlepší postupovat podle pokynů výrobce. Pokud máte zájem o DIY kosmetická ošetření, můžete si také vyrobit svou vlastní hydratační a výživnou masku s dužinou avokáda v kombinaci s organickým medem, který má také silné protizánětlivé vlastnosti. Pokud se rozhodnete použít přímo avokádový olej, doporučuje se jej nejprve naředit nebo použít do koupele.

Shrňme si informace o avokádovém oleji

Avokádový olej se může stát jedním z nejlepších přátel vašeho těla. Je to přírodní hydratační prostředek, který má na pokožku různé hojivé účinky. Avokádový olej je nosný olej, nepleťte si to s esenciálním olejem. Pokud jste v olejích relativně nováčci, esenciální oleje se destilují z kořene nebo listů rostliny a jsou vysoce aromatické. Nosné oleje, jako je olivový olej, jojobový olej nebo avokádový olej, obvykle pocházejí ze semen nebo ořechů ovoce (lisují se).

Pokud nejste alergičtí na avokádo, vaše pokožka na obličeji pravděpodobně rychle ocení pozitivní účinky tohoto působivého oleje.

Mnohé z těchto zdravotních přínosů byly zdokumentovány v recenzovaných studiích a lékařských výzkumech, nemluvě o mnohaletých zkušenostech a empirických testech léčitelů z celého světa. Vše, co potřebujete, jsou 2-3 kapky avokádového oleje na obličej párkrát denně. Nejprve si očistěte pleť teplou vodou a jemným přípravkem, a poté aplikujte tonery nebo séra dle vlastního výběru.

Sponzorováno

Pokud je váš obličej obzvláště vysušený, můžete tento olej zkombinovat se svým oblíbeným hydratačním krémem pro dodatečnou hydrataci. Zamilujete si záři, kterou avokádový olej dodá vaší pleti na obličeji nebo i jinde na těle.

A dále si o avokádovém oleji přečtěte

Zdroje článku a odborné studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva