Sponzorováno

Může jogurt léčit akné? Výhody a jak ho používat 4.82/5 (11)

Kvalitní jogurt se dá použít i na zmírnění akné. Já doporučuji řecký jogurt. Obsahuje probiotika.

Kvalitní jogurt se dá použít i na zmírnění akné. Já doporučuji řecký jogurt. Obsahuje probiotika.

Jogurt je u nás velmi známá a hodně používaná potravina. Možná, kvůli tomu, že je všude kolem nás, zapomínáme na jeho neuvěřitelné zdravotní přínosy (pozor, ale bavíme se o kvalitním a neslazeném jogurtu). Jogurt funguje skvěle pro posílení zdraví a i pro podporu krásy naší pokožky a vlasů.

Když už mluvíme o péči o pleť, jogurt je všestranná přírodní složka pro dobrou péči o naši pokožku. Ačkoli je většinou známo, že pěkně regeneruje a oživuje suchou pokožku, ale budete možná překvapeni, když se dozvíte, že jogurt vám také může pomoci zbavit se akné.

Tento článek je věnovaný tomu, jak používat jogurt k léčbě akné. Antibakteriální a protiplísňové výhody kvalitního jogurtu pomáhají léčit akné a obnovují zdravou, zářící pleť. A pamatujte, že řecký jogurt je zvláště prospěšný pro pleť se sklonem k akné. Pokračujte ve čtení, abyste poznali výhody a možnosti použití jogurtu pro léčbu akné.

Výhody používání jogurtu pro léčbu akné

Jogurt má vynikající účinky na pokožku a léčba akné mezi ně rozhodně patří. Přirozené antibakteriální vlastnosti jogurtu z něj dělají skvělý přírodní lék na akné. Řecký jogurt obsahuje probiotika neboli dobré bakterie, které účinně ničí bakterie způsobující akné a obnovují zdravou a čistou pleť.

Spolu s tím pomáhá při léčbě akné i zinek obsažený v jogurtu. Jogurt je skvělým zdrojem zinku a zinek účinně působí proti akné. Zinek má adstringentní vlastnosti, které pomáhají udržet mastnotu obličeje na uzdě, a tak do značné míry předcházejí akné.

Pomáhá také odblokovat ucpané póry a zmenšit je, čímž se snižuje pravděpodobnost ucpaných pórů a budoucích problémů. Protizánětlivé účinky zinku také pomáhají při léčbě akné.

Jogurt je vedlejším produktem mléka a obsahuje velké množství kyseliny mléčné. Kyselina mléčná je velmi prospěšná pro naši pokožku. Patří do rodiny AHA a pomáhá při exfoliaci pokožky. Prostřednictvím peelingu kyselina mléčná odstraňuje nečistoty z povrchu pokožky a uvolňuje póry, čímž zajišťuje, že pokožka zůstane bez akné. Spolu s tím má kyselina mléčná vynikající vyživující přínosy pro naši pokožku, které pomáhají kožním buňkám stát se odolnějšími vůči akné a jiným poškozením kůže.

Základní dehydratace je hlavní příčinou akné, protože v takovém případě musí mazové žlázy produkovat více mazu, aby kompenzovaly ztrátu vlhkosti. To pak vede k hromadění oleje na horní vrstvě pokožky a tento přebytečný maz nakonec blokuje póry a způsobuje akné. Jogurt je známý pro své vynikající hydratační účinky. Při použití na kůži dodává pokožce hydrataci a vlhkost, a tím zabraňuje nadměrné aktivitě mazových žláz a produkci více mazu, než je potřeba.

Jogurt tedy pomáhá udržovat pokožku méně mastnou a vyváženější, aby se zabránilo vzniku pupínků.

Jak používat jogurt na pleť při akné

1. Aplikace obyčejného (ale fakt kvalitního) jogurtu k léčbě akné

Jak to udělat? Do mísy vezměte 1 polévkovou lžíci čerstvého řeckého jogurtu a vidličkou důkladně rozšlehejte. Naneste na celý obličej a jemně masírujte konečky prstů po dobu 3-5 minut. Nechejte si jogurt na pokožce dalších 15-20 minut a poté smyjte. Aplikujte znovu dvakrát nebo třikrát týdně. Toto je nejjednodušší jogurtová maska proti akné.

2. Jogurtovo-bazalková pleťová maska proti akné

Jak používat jogurt a bazalku, abyste se zbavili akné? Hrst lístků bazalky rozdrťte ve hmoždíři. Připravte si jemnou pastu a uložte ji do misky. Přidejte k tomu lžičku čerstvého a neochuceného řeckého jogurtu.

Smíchejte dohromady a pak naneste směs na obličej. Nechte působit 15-20 minut a poté opláchněte čistou vodou. Znovu aplikujte tuto pleťovou masku proti akné s jogurtem a bazalkou dvakrát nebo třikrát týdně.

Jaké jsou výhody této masky na obličej proti akné? Nejdůležitějším důvodem, proč používat bazalku při léčbě akné, jsou její silné antibakteriální vlastnosti. Bazalkový esenciální olej byl třeba shledán velmi účinným při zabíjení řady bakterií, včetně P.acnes, bakterií způsobujících akné. Bazalka má protizánětlivé vlastnosti díky přítomnosti kyseliny linolové a eugenolu. Lokální aplikace bazalky pomáhá snížit bolest a otok akné.

Bazalka má také antioxidační účinky. Obsahuje fenolické sloučeniny, jako je kyselina rozmarýnová, která pomáhá při prevenci akné. UV paprsky slunce aktivují volné radikály, které mohou způsobit oxidační poškození kožního mazu přítomného na naší pokožce. A poškozený maz vytváří dokonalou živnou půdu pro bakterie způsobující akné. Antioxidační sloučeniny obsažené v bazalce kontrolují akné tím, že zabraňují oxidativnímu poškození.

Bazalka je přírodní antiseptikum. Pomáhá při čištění ucpaných pórů a také odstraňuje odumřelé kožní buňky. Pomáhá tak léčit akné a také zabraňuje jejich návratu.

Bazalka má dále adstringentní vlastnosti. Pomáhá absorbovat přebytečný maz a vlhkost z povrchu pokožky a rychle vysušit stávající akné. Listy bazalky mají i blahodárné účinky na čištění krve. To je další důvod, proč bychom měli používat bazalku k léčbě akné.

3. Jogurt a prášek z pomerančové kůry k léčbě akné

Přidejte trochu čerstvého a neochuceného řeckého jogurtu k lžíci prášku z pomerančové kůry. Smíchejte dohromady a připravte pleťovou masku. Naneste rovnoměrnou vrstvu na celý obličej a jemně masírujte konečky prstů. Nechte masku působit 15-20 minut. Jakmile vyprší čas, opláchněte čistou vodou.

Znovu aplikujte obličejovou masku s jogurtem a práškem z pomerančové kůry 2-3krát týdně, abyste přirozeně odstranili akné.

Pomerančová kůra je skvělým zdrojem vitamínu C, což z ní dělá účinnou složku v boji proti akné. Vitamin C je antioxidant, který má schopnost bojovat proti volným radikálům. Volné radikály jsou často zodpovědné za akné, protože oxidují kožní maz, který blokuje póry a vede k tvorbě akné. Vitamin C jako antioxidant pomáhá kontrolovat takové aktivity volných radikálů.

Nejen akné, ale vitamín C může pomoci zesvětlit jizvy po akné. Zvyšuje produkci kolagenu v kůži, která pomáhá vyplnit jizvy po akné a vyhlazuje texturu pokožky. Kromě toho má pomerančová kůra adstringentní výhody. Při použití na kůži absorbuje přebytečný maz přítomný na povrchu pokožky, který jinak může skončit ucpáním pórů a tvorbou akné a pupínků. A víme, že pleť s otevřenými póry je náchylnější k akné. Adstringentní výhody vitaminu C pomáhají uzavřít póry a do značné míry tak omezují vznik vyrážky.

Pomerančová kůra je skvělým zdrojem různých minerálů, včetně vápníku. Vápník je pro naši pokožku životně důležitým minerálem a napomáhá zdravé obnově buněk, která dále hojí akné a pupínky. Prášek z pomerančové kůry má exfoliační účinky. Lokální aplikace pomerančové kůry pomáhá odstranit špínu a nečistoty z kožních pórů a zanechává nám pěkně čistou pleť.

TIP: Jogurt je super i na vlasy

4. Jogurt a máta v boji proti akné

Do mixéru dejte hrst čerstvých a čistých lístků máty. Přidejte k tomu také 1 polévkovou lžíci čerstvého neochuceného řeckého jogurtu. Přidejte pár kapek vody a vše promíchejte, abyste připravili pleťovou masku. Naneste směs na obličej. Nechte působit 15-20 minut a poté opláchněte čistou vodou. Znovu aplikujte tuto pleťovou masku s jogurtem a mátou pro léčbu akné dvakrát nebo třikrát týdně.

Sponzorováno

Máta je oblíbeným domácím prostředkem k léčbě akné a pupínků. Má antibakteriální vlastnosti, které pomáhají ničit bakterie způsobující akné. Také obsahuje kyselinu salicylovou, která je známá svými vlastnostmi v boji proti akné. Kyselina salicylová pomáhá odlupovat svrchní vrstvu pokožky a odstraňovat nečistoty z pórů, čímž snižuje možnost vzniku nového akné a také rychlé vysušení stávajícího akné.

Máta je navíc zdrojem vitamínu A, který pomáhá udržovat pokožku hydratovanou, a tím zabraňuje nadměrné sekreci mazu z mazových žláz.

To je jeden z hlavních důvodů, proč lidé s mastnou pletí musí do svého režimu péče o pleť zařadit mátu. Přebytečný maz na pokožce je často výsledkem základní dehydratace. Výsledkem je, že mazové žlázy produkují více mazu, aby kompenzovaly ztrátu vlhkosti, a tento přebytečný maz se hromadí na povrchu kůže, čímž se naše pokožka mastí. Nakonec přitahuje prach a blokuje póry, což vede k tvorbě akné.

Máta je velmi účinná i při zesvětlení jizev po akné. Obsahuje kyselinu salicylovou, která exfoliuje naši pokožku a podporuje růst nových buněk, čímž zesvětluje stávající znaménka, jizvy atd.

Spolu s akné a pupínky máta účinně odstraňuje i černé tečky. Účinky máty na čištění pleti pomáhají vytahovat nečistoty z pórů a přitom extrahovat černé tečky. Máta je pro naši pokožku mimořádně zklidňující. Pomáhá naší pokožce relaxovat a dýchat. Protizánětlivé účinky máty pomáhají zklidnit podráždění a infekce a zklidňují pokožku.

Máta obsahuje přírodní olej, známý jako mátový olej. Mátový olej má adstringentní vlastnosti. Pomáhá odstraňovat nečistoty z kožních pórů a také zjemňuje velikost pórů, aby pleť vypadala hladší a tónovaná. Pomáhá také snižovat četnost vyrážek. Lokální aplikace máty pomáhá zlepšit krevní oběh v kůži. To dále pomáhá zlepšit tok kyslíku a dalších důležitých živin do kožních buněk, čímž je udržuje omlazené a zdravé.

5. Pleťová maska proti akné s jogurtem a surovým medem

Vezměte lžíci čerstvého a neochuceného řeckého jogurtu a smíchejte ji s polovinou lžíce syrového, kvalitního, lokálního medu. Výslednou směs několik minut jemně masírujte konečky prstů na obličej. Nechte působit na pokožce asi tak 15-20 minut a poté smyjte čistou vodou. Aplikujte tento lék znovu s jogurtem a syrovým medem 2-3krát týdně, abyste léčili akné přirozeně.

Surový, kvalitní med má antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají udržovat pokožku bez akné. Antibakteriální vlastnosti ničí bakterie způsobující akné a protizánětlivé vlastnosti zklidňují bolest a zarudnutí akné a také podporují proces hojení.

Med má také osmotický účinek. Po nanesení surového medu na akné na nějakou dobu, začne uvolňovat peroxid vodíku. Peroxid vodíku dezinfikuje póry a pomáhá vysoušet stávající akné. Med také absorbuje vlhkost z infikovaných pórů a ztěžuje přežití bakterií způsobujících akné. Pomáhá tak hojit akné.

Syrový med má vynikající čistící vlastnosti i pro naši pokožku. Je zdrojem několika přírodních enzymů a také AHA, které spolupracují na exfoliaci pokožky a odstranění nečistot a odumřelých kožních buněk. To opět minimalizuje možnost ucpaných pórů a tím i tvorby akné.

Med také obsahuje mnoho antioxidantů, které pomáhají bojovat proti volným radikálům, které mohou poškodit kožní buňky a způsobit akné. Med je také prospěšný pro zesvětlení jizev po akné. Jeho antioxidační účinky zlepšují rychlost obměny kožních buněk, což pomáhá časem vymizet jizvy po akné.

Vyvážená hladina pH pokožky pomáhá předcházet řadě kožních onemocnění, včetně akné. Pravidelné používání surového medu je velmi účinné při obnově ideální úrovně pH pokožky, a tím se udržuje akné na uzdě.

Základní dehydratace pokožky je hlavním důvodem, který vede k akné, protože v takovém případě musí mazové žlázy produkovat více mazu, aby kompenzovaly ztrátu vlhkosti. To zase a opět vede k hromadění oleje na horní vrstvě pokožky a tento přebytečný maz nakonec blokuje póry a způsobuje akné. Med jako přírodní zvlhčovadlo absorbuje vlhkost ze vzduchu a utěsňuje ji do pokožky. A také vytváří na pokožce ochrannou vrstvu, která zabraňuje ztrátě vlhkosti, čímž udržuje pokožku hydratovanou a reguluje produkci mazu z mazových žláz.

6. Jogurt s kurkumou na akné

Přidejte 1 polévkovou lžíci čerstvého a čistého řeckého jogurtu do velké špetky kurkumy. Smíchejte dohromady a naneste na celý obličej.

Jemně masírujte konečky prstů a nechte působit na pokožce 15-20 minut. Opláchněte pak čistou vodou. Znovu aplikujte tuto pleťovou masku proti akné s jogurtem a kurkumou 2-3krát týdně.

Proč na akné použít zrovna kurkumu? No důvodů je mnoho. Kurkuma se používá od věků k dosažení pleti bez akné. Víme, že přebytečný maz hromadící se na povrchu pokožky končí blokováním pórů a vede k akné. Kurkuma má absorpční vlastnosti. Nasákne přebytečný maz a minimalizuje možnost ucpání pórů, čímž zabrání vzniku pupínků.

Spolu s tím mírná abrazivní textura kurkumového prášku pomáhá exfoliovat pokožku a odstranit nečistoty z ucpaných pórů. To pomáhá uvolnit póry a zabraňuje tvorbě akné.

Největším důvodem, proč kurkuma tak účinně bojuje proti akné, je však obsah kurkuminu. Kurkumin je silný antioxidant nalezený v kurkumě, který pomáhá neutralizovat volné radikály a zabraňuje oxidaci kožního mazu, a tím reguluje vyrážky.

Navíc také reguluje tvorbu mazu mazovými žlázami a snižuje možnost tvorby akné. Protizánětlivé vlastnosti kurkuminu pomáhají snižovat otoky a bolest způsobenou akné. Má schopnost urychlit proces hojení.

Podle studií je kurkumin 36krát silnější než kyselina azelaová v boji proti akné. Kurkumin má také schopnost snížit růst bakterií akné z 50 % na 96 %.

V našem těle je protein známý jako mTOR, který ovlivňuje přežití buněk, buněčné dělení a proces buněčného růstu. Nadměrná produkce mTOR vede k nadměrnému růstu buněk spolu s nadměrným množstvím kožního mazu a keratinu. Nakonec ucpávají naše póry a vedou k akné. Kurkuma může regulovat produkci mTOR a pomáhá kontrolovat vyrážky.

Pravidelná aplikace kurkumy pomáhá dosáhnout přirozeně hladké, čisté a zářící pokožky.

Shrňme si to

To bylo šest úžasných receptů na obličejový zábal s jogurtem na léčbu akné. Někdy se od nás žádá, abychom se vyhýbali mléčným výrobkům, abychom se vypořádali s akné.

Ale jak jsem ve článku uvedla, pokud použijete kvalitní řecký jogurt, dosáhnete výjimečného výsledku, protože obsahuje probiotika. Doufám, že se vám článek líbil, nezapomeňte se podělit o své názory v komentářích.

Sponzorováno

Zkoušeli jste jogurt na pleť? Napište nám vaše zkušenosti v komentářích.

A dále si o akné přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva