Sponzorováno

Stres a akné – je mezi stresem a akné nějaká souvislost? 4.83/5 (12)

  • Některé výzkumy naznačují souvislost mezi akné a stresem - lékaři se shodují, že stres může zhoršit příznaky akné. Studie ukázaly, že pokud již akné máte, stres ho zhoršuje.
  • Stres může ovlivnit hormonální rovnováhu člověka a imunitní funkce pokožky. To může zvýšit riziko mastné pleti a ucpaných pórů.
  • Jak to funguje? V době stresu se vaše stresové hormony v těle zvednou a spustí vaše mazové žlázy, aby produkovaly více mazu, což pak může spustit vzplanutí akné.
  • Vědci zjistili, že rány, včetně akné, se hojí mnohem pomaleji, když je člověk ve stresu. Pomalejší hojení akné znamená, že pupínky zůstávají déle a jsou náchylnější ke zvýšení závažnosti. Může to také znamenat, že je najednou vidět více akné, protože trvá déle, než se každý pupínek zahojí.

Jaký vliv má akné na naši pleť a tvorbu akné?

Jaký vliv má akné na naši pleť a tvorbu akné?

Stres je, dá se říct, nepostradatelnou součástí života. Ať už se stěhujete, měníte profesní dráhu, maturujete nebo děláte nějaké důležité životní rozhodnutí, je pravděpodobné, že vaše hladiny kortizolu budou vyšší než obvykle. A často s tím nemůžeme nic dělat.

Napadlo vás ale někdy, jak stres ovlivňuje naše tělo jako celek? Pravdou je, že stres na nás má větší vliv, než si uvědomujeme, hlavně proto, že naše mysl umí symptomy celkem dobře ignorovat.

Jedním z možných příznaků stresu je akné. Akné může být způsobeno nejrůznějšími problémy – nadprodukcí kožního mazu, hormonální nerovnováhou, pubertou, bakteriemi. Ale jaká je skutečná souvislost mezi stresem a akné? Pojďme to zjistit.

Stres a akné: Jaká je souvislost?

Je samozřejmé, že každý z nás prožívá stresující období jinak a ne každý člověk během stresových období má problémy s akné. Nicméně, buňky, které jsou zodpovědné za produkci mazu, mají receptory pro stresové hormony, to je fakt. A sebum (kožní maz) spolu s odumřelými kožními buňkami a bakteriemi přispívá ke vzniku pupínků.

V obdobích, kdy je naše tělo vystavováno velké zátěži, se v těle produkuje více kortizolu, což má za následek nadprodukci mazu ve vlasových folikulech, což ve finále vede ke tvorbě či zhoršení akné.

Stres zvyšuje celkový zánět

Stres také zhoršuje zánět v našem těle, což je další hlavní příčina akné. Nejen, že zánět může vyvolat akné, ale může také vést k dalším kožním onemocněním, jako je lupénka a ekzém. Úrovně zánětu můžete snížit tím, že do svého jídelníčku zařadíte hodně protizánětlivých potravin, jako je zelenina, ovoce a potraviny s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin, jako jsou lněná semínka nebo chia semínka. A cvičení může také být super, pokud jde o snížení celkové úrovně zánětu v těle.

Stres ničí naše hormony

Stres zvyšuje hladinu hormonů kortizolu a adrenalinu. Když tělo produkuje více kortizolu, než je zdrávo, imunitní systém je oslabený. To zase zvyšuje úroveň zánětu, který, jak jsme zjistili, není pro pokožku dobrý. Ne každý bude mít stejnou odpověď na zvýšený zánět. Někteří lidé mohou pociťovat další příznaky, které mohou být známkou zvýšené hladiny zánětu. Pokud patříte k lidem, kteří jsou náchylní k vypuknutí akné, je důležité zjistit příčinu a léčit příčinu včas.

Stres může vysušit vaši pokožku

Kromě zvýšeného mazu, který se tvoří v kůži, může vysoká hladina stresu také způsobit paradoxně i vysušení pokožky. Představa, že by mohla být vaše pleť sušší i mastnější, je fakt paradoxní, ale čtěte dál. Když zažijeme prudký nárůst takzvaných stresových hormonů, naše pokožka se začne silně potit. Možná jste si všimli potu jako příznaku stresu a úzkosti, kdykoli jste byli ve stresové situaci. Když tento pot postihne dlaně našich rukou, nepociťujeme žádné vedlejší účinky. Když se však ale potí potní žlázy na našem obličeji, naše pokožka se v důsledku toho dehydratuje a ztrácí velké množství vody.

Tento stav má dominový efekt na další kožní problémy, jako je ekzém. Sušší pokožka je náchylnější k ekzémům, což znamená, že pokud ekzémem trpíte, stres může být rozhodně hlavním spouštěčem.

Stres může mít negativní dopad na náš životní styl

Když už mluvíme o dominovém efektu, stres může mít dopad i na náš životní styl, včetně malých každodenních rozhodnutí, která zásadním způsobem ovlivňují naše zdraví. Při dlouhodobém stresu jsou naše zvyky úplně mimo provoz. Třeba náš klidný spánek prakticky neexistuje. A volby jídelníčku, které děláme, se zdají být nejvíce narušené. To se ale bude měnit od člověka k člověku. Někteří lidé jedí více, než obvykle, když jsou ve stresu, a jiní jedí méně, než by obvykle jedli. Ani jedna varianta není zdravá. Pokud patříte k lidem, kteří konzumují více kalorií, když jsou ve stresu, mějte se na pozoru před účinky špatné stravy na vaši pokožku.

Stresová období nás nutí sáhnout třeba po rychlém občerstvení, které nám dodá energii rychleji. Problém je v tom, že vysoce zpracované potraviny plné rafinovaného cukru, olejů a dalších nedobrých ingrediencí nejsou v souladu s naší pokožkou. Pokud chcete minimalizovat škody způsobené stresem, ujistěte se, že pravidelně konzumujete zeleninu, ovoce a celozrnné výrobky. Příprava zdravého jídla zabere více času (na což možná nebudete mít energii), ale nakonec to stojí za to. Až příště sáhnete po pizze s sebou, vzpomeňte si, jak bude vaše pokožka ráno reagovat, a možná získáte potřebnou motivaci, abyste si místo toho zašli na dobrý a salát.

Stres nás nutí zanedbávat rutinu péče o pleť

Zde je další nepřímý způsob, jak stres způsobuje, že naše pokožka trpí. Když jsme ve stresu, naši mysl pohltí tolik myšlenek, že je těžké je všechny sledovat. Uprostřed toho chaosu, který se odehrává ve vaší mysli, je pravděpodobné, že nebudete pamatovat na to, abyste drželi krok se svou pravidelnou rutinou péče o pleť, zvláště pokud máte rozsáhlý seznam produktů péče o pleť, které denně používáte.

Dobrá zpráva je, že to stále máte pod kontrolou! Nezapomeňte na svou rutinu péče o pleť ve stresujících dobách – buď si to zapište jako práci do svého seznamu úkolů, nebo si nastavte připomenutí každý den na telefonu. Brát péči o pleť vážně je zásadní pro udržení zdravé pokožky z dlouhodobého hlediska. A ne, nemusí to být složitá rutina péče o pleť sestávající ze spousty produktů. Když jste ve stresu, držte se základů, jako je kvalitní hydratační krém, účinný čisticí prostředek a možná toner. A hlavně vyčistit pleť večer před spaním. Pokud se na to cítíte, zkuste se hýčkat maskou. Mohlo by to snížit vaši hladinu stresu, když si lehnete a zarelaxujete.

Příznaky – známky, že vaše akné souvisí se stresem

Takže, nyní znáte všechny způsoby, jak stres může zhoršit vaše akné, nebo je i vytvořit. Dalším krokem je zjištění, zda lze vznikající akné připsat pouze stresu. Existuje několik způsobů, jak zjistit, zda stres souvisí s vaším akné.

Není to snadný proces, ale bude vyžadovat hodně pozornosti a vnímavosti. Prvním krokem je poznamenat si, kdykoli se cítíte ve stresu a kdykoli zažíváte nějaké zhoršení či objevení akné. Pokračujte v tomto procesu několik týdnů. Zapište si většinu změn, kterých si všimnete na svém obličeji.

Dalším krokem je zamyslet se nad tím, co jste si zapsali, a zjistit, zda se stresující časy zhruba shodují s akné. Nemusí to být úplně přesný termín. Pokud ano, existuje možná souvislost mezi úrovní vašeho stresu a akné.

Pokud se však neshodují, měli byste možná hledat příčinu svého akné jinde. Existuje mnoho a mnoho faktorů, které lze přičíst jako příčinu akné, jako jsou faktory životního prostředí, hormonální nerovnováha, určité typy léků, nadbytek kožního mazu a rutina péče o pleť, která neodpovídá vašemu konkrétnímu typu pleti.

Sponzorováno

Tento proces určování, odkud vaše akné pochází, zní velmi obtížně a zdlouhavě, ale ve skutečnosti není tak těžký. Je to podobné, jako když si vedete potravinový deník, abyste zjistili, které jídlo vašemu organismu nevyhovuje.

A je tu ještě jeden háček. Jak jsem již zmínila, i návyky, které si lidé ve stresových obdobích zvykají, mohou být příčinou akné, nikoli stres samotný. Mezi tyto návyky patří konzumace zpracovaných potravin s vysokým obsahem rafinovaného cukru a nasycených tuků, konzumace mnohem více kofeinu než obvykle, nedostatek spánku, konzumace energetických nápojů a narušení vašeho spánkového režimu, zanedbávání rutiny péče o pleť a mnoho dalších. Zde je obtížné určit zdroj vašeho akné. Pokud jste v této situaci, nejlepším postupem by bylo navštívit dermatologa a nechat ho určit příčinu vašeho akné a spolu s tím i správnou léčbu pro váš konkrétní případ. Tím si ušetříte další starosti v budoucnu.

LÉČBA – Jak léčit akné související se stresem

Už víte, jak identifikovat stresové akné a jeho spouštěče. Znáte funkce stresu a jak ovlivňuje akné. Nyní je čas prozkoumat všechny různé způsoby, jak můžete léčit akné související se stresem.

Pokud vaše akné není závažné, léčba pupínků doma je více než proveditelná. Budete potřebovat hodně trpělivosti a času, abyste si vytvořili svou vlastní hloubkovou rutinu péče o pleť, ale jakmile to pochopíte, proces nebude tak časově náročný.

Bodové ošetření dělá zázraky, pokud vaše akné není vážné

Pokud se vám občas objeví pupínky a nepotřebujete závažnou léčbu akné, pak jsou pro vás lokální ošetření akné to pravé. Navíc, pokud máte rádi domácí (tzv. DIY) produkty péče o pleť, pak pro vás máme perfektní článek! Bodové ošetření je velmi snadné, jeho příprava nezabere mnoho času a co je nejdůležitější – je velmi hospodárné. Tak neváhejte a vyzkoušejte léčit akné doma.

Pokud jde o vážnější akné, pak můžete použít přísady jako benzoylperoxid a kyselina salicylová – obě jsou úžasnou možností. Mohou také fungovat jako bodová ošetření nebo ve formě gelu a čisticího prostředku. Alfa hydroxykyseliny, neboli AHA, jsou velmi účinné při exfoliaci pokožky a tím zabraňují jakémukoli překrvení a ucpaným pórům. AHA jsou skvělou volbou, pokud trpíte jizvami po předchozím akné nebo jakýmkoli zarudnutím.

Orální léčba jako poslední možnost

Nasazení perorální medikace je možností pro ty, kteří dlouhodobě trpí akné a nenašli vhodné řešení. Perorální léky zahrnují antikoncepční pilulky, Isotretinoin, antibiotika a spironolakton. U většiny těchto ošetření trvá několik měsíců a budete muset chvíli počkat, abyste viděli výsledky. Nesmírně vám pomůže i režim lokální péče o pleť, který vám dermatolog předepíše současně s orální léčbou, ale budete ho muset pečlivě dodržovat a chodit na pravidelné kontroly, aby mohli měřit váš pokrok.

Většina z takových perorálních léků má docela závažné vedlejší účinky, váš lékař vám je všechny vysvětlí a poskytne vám pokyny a rady, abyste mohli mít optimální výsledky a úspěšnou léčbu. Obtížné a přetrvávající akné není vtip, takže pokud trpíte úporným akné, které jen tak nezmizí, návštěva dermatologa je nejlepší volbou.

Změny životního stylu, které vám pomohou zbavit se stresového akné

Kromě přímé a místní léčby akné nebo užívání perorálních léků, mají na akné, které je způsobeno stresem, roli také určité faktory životního stylu. Jaké jsou tedy tyto faktory životního stylu?

TIP: Stresová vyrážka – kdy a jak vzniká – příznaky, příčiny a léčba

V první řadě se ujistěte, že váš jídelníček je na dobrý a zdravý. Zařaďte do svého jídelníčku spoustu nezpracovaných celozrnných potravin, které vám dodají základní živiny a pomohou vám v boji proti akné. Kdykoli můžete, vyhněte se potravinám spouštějícím akné, jako jsou mléčné výrobky a zpracovaný cukr. Spěte alespoň sedm hodin každou noc a pravidelně cvičte. Získejte správný režim péče o pleť a dodržujte ho. Pokud jste fanynkou nošení make-upu, hledejte takový, který není komedogenní, aby se vám neucpávaly póry, a ujistěte se, že se každý večer před spaním odlíčíte.

Jak minimalizovat hladinu stresu

Nyní se podívejme, co můžete udělat, pokud jde o minimalizaci úrovně stresu, abyste mohli stresovému akné předejít. Existuje mnoho způsobů, jak se zbavit stresu, takže si vyberte metodu, která nejlépe zapadne do vašeho životního stylu. Najděte způsoby, jak se vyrovnat s úzkostí a stresovými obdobími, které nejsou sebedestruktivní a které vám mohou pomoci v jiných oblastech vašeho života, jako je cvičení nebo jóga.

Věnujte pozornost své stravě, protože i ta má vliv. Minimalizujte spotřebu alkoholu a kofeinu, protože tyto látky mohou zhoršit vaše problémy a úroveň stresu. Když budou těžké časy, promluvte si o tom s někým. Mluvení vám možná nepomůže vyřešit vaše problémy, ale sdílení vašich bojů s někým vám může pomoci vidět věci jasněji a poskytnout vám alternativní perspektivu.

Pokud zjistíte, že se běžně akné objevuje na stejném místě ve stejnou dobu v měsíci (např. na bradě nebo čelisti), můžete se vsadit, že vaše akné pravděpodobně souvisí spíše s vaším menstruačním cyklem než s úrovní stresu.

Závěrem ke stresu a akné

Stresová období jsou nevyhnutelná a stávají se každému z nás. Každý z nás je někdy ve stresovém období. Všichni jsme někdy v životě pocítili negativní účinek zvýšených stresových hormonů a víme, jak snadné je oddávat se špatným návykům, zanedbávat svou pleť a být pesimističtí ohledně života. Ale musíte se nad to povznést, bojovat a hledat nové způsoby, jak se vyrovnat se stresem a úzkostí, které nám dnešní moderní doba přináší.

Stres může mít negativní dopad na akné a naši pleť obecně. Nutí nás to zanedbávat návyky, díky nimž je naše pleť zdravá a zářivá, zapomínat používat vhodné produkty na naši pleť a nevěnovat pozornost naší stravě a spánkovému režimu, což vede k většímu počtu problémů s akné, než jakým obvykle čelíme. Ale s několika změnami životního stylu, pečlivě vybranou rutinou péče o pleť a spoustou trpělivosti se i vy můžete zbavit stresového akné jednou provždy.

Cvičení relaxačních technik: Pokud jste ve velkém stresu, použití relaxačních technik může pomoci urychlit hojení vašeho akné. Pokud vše selže, může být nutné předepsat topické krémy, jako jsou retinoidy.

Sponzorováno

A jak je to u akné a stresu u vás? Pozorujete zhoršení akné, když jste ve stresu?

Dále si o stresu přečtěte

Zdroje článku a odkazy na odborné studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva