Obsah článku
Dospívající jsou pak zvláště náchylní k akné a jeho nepříznivým následkům. V období, kdy jsou ve formativním věku, jsou náchylnější k rozvoji úzkosti a ke zpochybňování své vlastní hodnoty. Všichni jsme kdysi byli puberťáci a pamatujeme si ty časté, úzkostné cesty do koupelny, abychom si až příliš horlivě zkontrolovali své tváře.
I když existuje asi tucet typů akné, každý z nich přináší své vlastní problémy, se kterými se musíme vypořádat. Od jednoduchých černých teček a bílých teček až po papuly, pak pustuly, uzliny a cystické akné – akné způsobuje, že prostě nevypadáme dobře a je velmi obtížné ho porazit (někdy). Ale konkrétní místo, kde se akné objeví, může být stejně důležité při zjišťování konkrétních příčin a způsobů léčby, jako cokoli jiného.
Místo akné – o akné nám napoví
Je to brada, tváře nebo je vaše akné v oblasti krku? Možná máte opakované výlevy akné mezi obočím nebo na čele? Místo zánětu akné je stejně důležité jako typ akné nebo faktory, které jej způsobily. Často nám samotné místo může poskytnout vodítko k tomu, co by mohlo být příčinou problému.
Obecně lze říci, že nejvíce akné se objevuje na obličeji nebo na krku, zatímco těžší typy, například cystické akné, se mohou objevit i na ramenou, hrudníku nebo krku. Naší starostí jsou dnes nejběžnější typy akné, které se však obecně objevují v oblasti lícních kostí.
Obličejové zóny
Zhruba lze obličej, pokud tedy jde o vzhled akné, rozdělit na dvě oblasti: T-zónu a U-zónu.
T-zóna se tak nazývá, protože se skládá z čela a nosu, někdy až k bradě. Pokožka T-zóny připomíná zhruba tvarované velké písmeno T a je mastnější a méně suchá než ostatní části obličeje.
A pak je tady U-zóna – ta se skládá z brady a tváří. Ty se spojují a tvoří oblast na obličeji zhruba ve tvaru písmene U. Tváře bývají sušší než nos a čelo (příčiny a léčba akné v těchto oblastech mohou být opravdu hodně různé).
Co způsobuje akné v oblastí lícních kostí a jak mu předcházet
Akné je způsobeno celkovým nahromaděním kožního mazu, nečistot a bakterií na kůži, které ucpávají póry a vyvolávají záněty. V tomto smyslu není akné na tvářích fakt žádnou výjimkou. Ale jak se všechny tyto faktory spojily, aby konkrétně ovlivnily tváře? No, existuje mnoho důvodů, z nichž některé vás možná překvapí!
Tak třeba váš smartphone
Ano. Věc, které se celý den dotýkáte, berete ji všude, po všech koupelnách na světě, položíte v autobuse, půjčíte jiným lidem a pak vás si ho v klidu delší dobu plácnete na tváře při volání. Netrvá dlouho, než si uvědomíte si, že přenašečem všech těch nečistot, oleje (ano, máte mastné ruce) a stovek druhů bakterií je naše moderní socializační zařízení – smartphone.
Existuje mnoho způsobů, jak dezinfikovat váš smartphone, a téměř všechny jsou bezpečné. Pokud jej alespoň jednou za pár dní pořádně utřete alkoholem nebo vlhčenými ubrousky, budete mít hotovo. Pokud jste vášniví řečníci a trávíte dost času s telefonem přitisknutým na tvářích, pak vyčistěte alespoň jednou denně. Svůj smartphone ale neosprchujte ani ho neházejte do pračky. To je snad jasné.
Hygiena rukou
Nedotýkejte se tváří! Je samozřejmé, že nečistý smartphone způsobuje nečisté ruce, ale platí to i naopak. Ale i lidé, kteří nemají chytré telefony, se mohou stále celkem zbytečně dotýkat svého obličeje, aniž by pak pleti věnovali náležitou péči, a tím si jen zhoršují problémy s akné.
Samozřejmě, jak lidé, kteří trpí či trpěli akné, to někdy dobře vědí, ale pokušení neustále se dotýkat a upravovat svou tvář jsou někdy příliš silná. Ale omezení je nutnost, a pokud opravdu potřebujete zasáhnout a dotknout se obličeje – ujistěte se, že to vždy děláte opravdu čistýma rukama. Pokud umytí rukou prostě kvůli okolnostem není k dispozici – použijte čistý ubrousek nebo kapesník. Vyhněte se ale ubrouskům s drsnou texturou, protože mohou vaši pokožku dále podráždit a rozšířit zánět. A to nechcete.
Vaše polštáře a prostěradla
Lidé stráví čtvrtinu až třetinu celého svého života spánkem. A když počítáme jen jeden den, pravděpodobně stále strávíte mezi šesti a devíti hodinami spánku každý den. A pokud jde o váš obličej a tváře (lícní kosti), znamená to, že – ať už je příčina akné jakákoli – vaše polštáře a prostěradla mohou být významným přispěvatelem ke vzniku akné.
Většina lidí si to neuvědomuje, ale prostěradla, polštáře a povlaky na polštáře nejsou dokonale čisté – ani netrvá dlouho po vyprání, než se stanou živnou půdou pro stovky bakterií, plísní a alergenů ve formě prachu, pylu, znečišťujících látek a tak dále. A dokonce i naše vlastní kožní buňky končí v našich prostěradlech a polštářích, což zajišťuje ještě více výživy pro bakterie a „breberky“, které tam žijí. A to jsme ani nezmínili všechen ten pot a kožní maz.
Co je tedy třeba udělat? Lékaři doporučují zvýšit hygienu místa na spaní. Prostěradla, polštáře a povlaky na polštáře by se měly prát alespoň jednou týdně, aby se zabránilo hromadění škodlivých hub nebo bakterií. Navíc, kdo by nerad usínal zaplaven příjemnou vůní čistého prádla? V tomto ohledu je však třeba varovat: nezapomeňte si vybrat jemné čisticí prostředky, které situaci ještě nezhorší. Pokožka každého člověka je situace jiná a někteří lidé jsou citlivější na určité chemické sloučeniny obsažené v pracích prostředcích. Vždy hledejte produkty, které jsou důkladně dermatologicky testovány a jsou bezpečné pro použití.
Sponzorováno
Akné a dlouhé vlasy
Další rada: pokud máte dlouhé vlasy, může to přispívat k akné na tvářích a obličeji. Bez ohledu na to, jak moc nebo dobře si je myjeme, vlasy si vždy udrží určitou mastnotu a i ty nejsušší typy vlasů mohou na citlivou pokožku působit dráždivě. Tak si je svažte do culíku a užijte si noc bez problémů z mastnoty z vlasů.
Nečistíte si obličej správně
Jak jsem výše jasně uvedla, měli byste se co nejvíce zdržet dotyku svého obličeje. Vím však, že to je hrubě nerealistické očekávání, protože si samozřejmě musíte alespoň jednou za čas sáhnout na obličej. Dermatologové doporučují, aby si lidé s akné myli obličej vlažnou vodou a jemným mýdlem. Je třeba se vyhnout silnému (agresivnímu) peelingu, stejně jako příliš horké nebo příliš studené vodě. Cílem je udržet váš obličej čistý, namísto podrážděného a bolestivého. Pomoci mohou také volně prodejné produkty péče o pleť, zejména ty, které obsahují benzoylperoxid, síru a kyselinu salicylovou. Čistící produkty, které obsahují okurku, heřmánek a produkty ze zeleného čaje, mohou také pomoci zklidnit, vyčistit a osvěžit pokožku.
Holení může být umění
Pokud jste muž s akné, udržet si čistou a zdravou tvář je dvakrát tak těžké kvůli všem těm vousům na obličeji, které vám překážejí. Abyste to sobě i své pokožce usnadnili, přináším pro vás pár tipů, kterými byste se měli při holení řídit. Za prvé, nezapomeňte si opláchnout obličej teplou vodou pokaždé, než se skutečně začnete holit. To uvolní váš obličej a otevře póry, což usnadní holení silnějších a štětinatějších chloupků.
Zadruhé se ujistěte, že používáte jemný krém či balzám na holení, který vyhovuje vašemu typu pleti a nebude dráždit váš obličej tím, že by byl příliš suchý nebo příliš agresivní. Je samozřejmé, že musíte být opatrní i s břitvou – holení proti směru chloupků může přinést hladší výsledek, ale nákladem může být zarudnutí a podráždění. Nakonec použijte přírodní adstringenty (jako je třeba vilín), abyste vyčistili póry. Čím méně dráždivých látek – tím lépe.
Další úvahy o prevenci akné na lících kostech
Hygiena je však jen polovina problému. Akné je akné, jeho příčiny jsou složité a různé – nejčastěji jsou to hormonální nebo jiné metabolické problémy, které vedou k zánětu akné. Udržování pestré stravy bohaté na rostlinou stravu, ořechy, ovoce a zeleninu vám může pomoci obnovit vaši vnitřní rovnováhu. Vyhněte se rozhodně cukru a průmyslově zpracovaným potravinám, protože naše těla mají způsob, jak přeměnit sladkosti navíc na tuky. Bylo prokázáno, že cvičení také pomáhá a v kombinaci se zdravým spánkem a vyhýbáním se stresu dokáže zázraky.
Léčba – Jak se zbavit akné na tvářích a v oblasti lícních kostí
Akné na tvářích a v oblasti lící nemusí být navždy. Existuje spousta zdravých procedur, které můžete podniknout, abyste zabránili a vyléčili akné na tvářích. Tyto metody fungují nejlépe, když se používají ve spojení a konzistentně.
Za prvé, když se chcete zbavit akné na tvářích a na lících, vsaďte na prevenci a metody, které jsem zmínila výše.
- Pokud si holíte obličej, používejte pouze nové, čisté žiletky. Pokud můžete, kupte si také jemné holicí strojky pro citlivou pokožku. A nebo se neholte žiletkou ani břitvou (není potřeba se holit úplně na kůži ne?)
- Často čistěte vše, co se dotýká oblasti lícních kostí vašeho obličeje. Může to být váš telefon, povlaky na polštáře nebo jakékoli sportovní vybavení, jako jsou helmy.
- Než začnete, důkladně prozkoumejte všechny hormonální antikoncepce, protože některé mohou vést k hormonální nerovnováze, která pak způsobuje akné na tvářích. Řešte s lékařem případně.
- Omezte make-up na tvářích a každý večer důkladně odstraňte make-up. Doporučuji nekomedogenní make-up produkty.
- Hydratujte, abyste zabránili vysoušení pokožky.
- Nedotýkejte se tváří, zvláště po dlouhou dobu, když se na něco soustředíte nebo když jste nervózní.
- Hledejte léčby, které využívají to nejlepší, co příroda a věda nabízí (podrobněji vysvětleno níže).
- Vyberte si hydratační krém na vodní, nikoli olejové bázi.
Níže jsem vysvětlila některé z nejúčinnějších metod, jak se zbavit akné na tvářích a lícních kostech a také jak přispět k celkovému zdraví a pohodě pleti.
Léčba
Pokud vaše pupínky nereagují na volně prodejnou léčbu, doporučují vyšetření přímo na místě dermatologem s certifikací, který může pomoci určit nejlepší plán léčby. Mezi běžné možnosti patří:
Benzoylperoxid
Tato běžná složka bojující proti akné léčí bakterie, které přispívají k akné, a může v menší míře pomoci snížit produkci mazu. Zkuste produkty s touto látkou
Kyselina salicylová
Tato beta hydroxykyselina rozpustná v oleji se dostává do folikulu, kde se produkuje maz a exfoliuje.
Retinoidy
Tento derivát vitamínu A pomáhá udržovat póry čisté. Dokáže také regulovat tvorbu mazu a působí protizánětlivě. Dermatolog může předepsat retinoidní (tretinoinový) krém, ale dají se sehnat i volně prodejné.
Antibiotika
To je už těžký kalibr no. Antibiotika působí na snížení počtu bakterií a zánětu. Mohou být předepsány certifikovaným dermatologem a užívány perorálně nebo lokálně.
Sponzorováno
Tyto látky na akné na lícních kostech zkuste. A pak se poraďte s lékařem, pokud se vám stále nedaří dostat akné pod kontrolu.
A dále si o akné můžete přečíst
- Spojení mezi akné na tvářích a vaším dýchacím systémem
- Kurkuma na akné – opravdu může kurkuma při akné pomoci? Jak ji použít?
Studie a zdroje článku
- A review of diagnosis and treatment of acne in adult female patients Autoři: A.U. Tan, MD, B.J. Schlosser, MD, PhD, a A.S. Paller, MD
- Zdroj fotografie: barks / depositphotos.com
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Akné, Krásný obličej
Přečtěte si také naše další články