Sponzorováno

Jak se dá snížit produkce kožního mazu? 4.82/5 (11)

Jak se dá snížit produkce kožního mazu?Možná jste to také zažili. Když se na sebe podíváme do zrcadla, zjistíme, že naše pleť vypadá mastně a leskne se. A není to ten dobrý lesk po tréninku. Je to takový ten mastný lesk po celém vašem obličeji a je extrémně nepříjemné a vyčerpávající se s tím vypořádat.

S trochou trpělivosti však všichni můžeme dosáhnout šťastného stavu vyváženého lesku a vlhkosti na naší pokožce.

Možná se ptáte, kdo je vlastně za tento mastný chaos na vašem obličeji zodpovědný. Může za to látka zvaná kožní maz. Chcete-li zjistit, jak se zbavit přebytečného kožního mazu a všech příčin, které za ním stojí – pokračujte ve čtení.

Co je Sebum neboli kožní maz?

Maz je látka, kterou produkují naše mazové žlázy umístěné po celém těle, zejména na obličeji a pokožce hlavy.

Kožní maz je často démonizován z hlediska zdraví pokožky a jejích funkcí. Skládá se převážně z přirozeně se vyskytujících olejů, ale v jeho složení jsou také cukry, mastné kyseliny a další chemikálie. Normální množství kožního mazu hydratuje a chrání pokožku před poškozením nebo přesušením.

Když však množství kožního mazu, které naše žlázy produkují, překročí normální množství, můžeme mít s naší pokožkou několik problémů. To je běžný problém u lidí, kteří mají mastnou pleť, protože už mají v pokožce přebytečný maz.

Funkce kožního mazu

Kožní maz neexistuje pouze proto, aby mučil naše tváře a způsoboval akné. Věřte nebo ne, kožní maz existuje proto, aby chránil pokožku a vlasy před jakýmikoli škodlivými vlivy a také je hydratoval.

Jaké jsou příznaky nadměrné produkce kožního mazu?

Možná vás tedy zajímá, jaké jsou skutečné známky nadměrné produkce kožního mazu a jak rozlišujeme mastnou pleť. Zde jsou nejčastější příznaky nadměrné produkce kožního mazu:

  • mastně vypadající pleť i po umytí
  • velké póry
  • neustálé ucpané póry
  • časté a stále problémy s akné
  • černé tečky
  • bílé tečky

Příčiny nadprodukce kožního mazu

Podívejme se na časté příčiny toho, proč nás někdy velké množství kožního mazu trápí.

Podnebí, ve kterém žijeme

Lidé, kteří žijí v horkém a vlhkém počasí, mají tendenci mít mastnější pleť než ti, kteří žijí v chladném a suchém klimatu.

Nenanášení hydratačního krému

Někteří lidé se domnívají, že použití hydratačního krému na kůži může podnítit produkci kožního mazu. Znovu a znovu se však prokázalo, že i lidé, kteří mají mastnou pleť, potřebují po vyčištění pleti hydratovat, zvláště pokud na pleť používají agresivní chemikálie, jako je Retin A nebo benzoylperoxid. Pokud nehydratujete správně, vaše mazové žlázy dostanou signál, že vaší pokožce chybí mastnota, a tak produkují ještě více mazu, aby se překompenzovaly. A tak stále dokola.

Co se s tím dá dělat? Namísto úplného vynechání hydratačního krému zkuste použít ten, který je vhodný pro váš konkrétní typ pleti. Hydratační krémy a krémy, které jsou určeny pro lidi s mastnou pletí, jsou obvykle lehké a na pokožce příliš nesedí. Jsou také téměř vždy bez oleje, protože přidání dalších komedogenních olejů do produktů péče o pleť je zřídka dobrý nápad pro mastné typy pleti. Další informací, kterou byste měli hledat, je štítek „nekomedogenní“. Tím zajistíte, že nebudete nasazovat produkty, které mohou způsobit ucpání pórů.

Rozšířené póry

Někdy mohou být příčinou nadměrného kožního mazu na obličeji rozšířené póry. Ačkoli je to příčina, na kterou nemůžete mít přímý vliv, výměna některých produktů péče o pleť obvykle pomůže a zbaví se většiny přebytečného mazu.

Léky

Hormonální léky, jako jsou antikoncepční pilulky, jsou notoricky spojovány se zvýšenou produkcí mazu. Kromě toho mohou hormonální substituční léky také způsobit nadměrné množství kožního mazu jako vedlejší účinek. Obecně řečeno, jakýkoli lék má potenciál způsobit, že se vaše pokožka stane mastnější. Pokud vaše léky vysušují pokožku, pak se vaše mazové žlázy pokusí překompenzovat v domnění, že kůži chybí mastnota.

Nějaké zdravotní problémy a nemoci

Třeba Parkinsonova choroba je spojována s vysokou produkcí kožního mazu. Obecně řečeno, jakékoli stavy, které ovlivňují hypofýzu a nadledvinky, mohou způsobit kolísání množství kožního mazu, které vaše tělo produkuje.

Stárnutí

Jak stárneme, množství našich kožních proteinů klesá, což je vlastně dobrá zpráva, protože to znamená, že se naše pokožka stává méně mastnou, čím jsme starší. To je důvod, proč se kůže některých lidí úplně změní, jakmile jim je něco přes dvacet. Možná je i úplná změna typů pleti, což by vyžadovalo zcela nový přístup k péči o pleť a také nové produkty péče o pleť. To může být pro některé lidi drahé, ale konečné výsledky obvykle stojí za to. Pokud je vaše pokožka příliš suchá, je rozumné investovat do účinných produktů proti stárnutí.

Jídelníček

Existují určité důkazy, které vedou k závěru, že určité potraviny mohou ovlivnit tělesné mazové žlázy a způsobit, že budou produkovat více mazu. Potraviny jako rafinované oleje, mléčné výrobky a zpracovaný cukr mohou mít negativní vliv na pokožku. Zejména mléčné výrobky mohou obsahovat vysoké hladiny hormonů, jako je testosteron, což může vést k nadměrné produkci mazu a přetížení.

Místo těchto potravin se rozhodněte zvýšit množství ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků, které konzumujete.

Produkce kožního mazu a hormony

Existuje souvislost mezi produkcí mazu a vašimi hormony? Hormony, které jsou zodpovědné za produkci mazu, se nazývají androgenní hormony. Ty jsou produkovány většinou vašimi nadledvinami. Čím jsou proaktivnější, tím více mazu produkují mazové žlázy.

Sponzorováno

Dalším hormonem, který hraje roli v produkci mazu, je progesteron. Čím vyšší je hladina hormonu progesteronu, tím více mazu se tvoří.

Co lze v této souvislosti udělat? Pokud vaše pokožka produkuje více mazu, než jste zvyklí, je nejlepší navštívit specialistu na endokrinologii a nechat si udělat krevní test, aby zkontroloval hormonální hladinu. Pokud jsou výše uvedené hormony jakkoli ovlivněny, může vám lékař předepsat hormonální léky, aby bylo dosaženo optimální rovnováhy. A pokud za to nemohou vaše hormony, dívejte se pak na jiné příčiny.

Jak snížit produkci kožního mazu

Isotretinoin

Pokud máte mastnou a aknózní pleť a neustále trpíte pupínky, možná byste měli uvažovat o tom, že zkusíte Isotretinoin. Isotretinoin je součástí skupiny léků nazývaných retinoidy. Jsou to v podstatě deriváty vitaminu A, které mají schopnost přepsat naši DNA a trvale způsobit zmenšení mazových žláz, a tím produkovat méně oleje než dříve. Existují tisíce pacientů, jejichž cesta s tímto přípravem byla úspěšná, ale vzhledem k vážným potenciálním vedlejším účinkům a preventivním opatřením, která jsou s ní spojena, je nutné vše konzultovat u vašeho dermatologa, pokud uvažujete o tom, že byste měli jít touto cestou. Bude vás informovat o procesu léčby a produktech, které budete lokálně používat.

Pokud si ještě nejste jisti lékem, můžete vždy zkusit nejprve aplikovat Retin A lokálně. Nachází se v mnoha produktech péče o pleť a má mnoho výhod, jako jsou vlastnosti proti stárnutí, snížení tvorby akné a mazu.

Čistěte si jemně obličej dvakrát denně

Lidé trpící akné jistě slyšeli staré dobré „Měli byste si mýt obličej častěji“. Pokud však čelíte velké mastnotě plti, je důležité, kolikrát si myjete obličej. Nemělo by se to přehánět a neměli byste to zanedbávat. Rozumný kompromis je obvykle dvakrát denně, ráno a před spaním.

Pravidelné mytí odstraní veškerou špínu, pot a bakterie usazené na vaší pokožce. Pokud používáte make-up, použití dobrého čisticího prostředku je nejlepší způsob, jak odstranit stopy make-upu.

Pokud jde o výběr čisticího prostředku, rozhodněte se pro ty, které jsou zaměřeny na lidi s mastnou pletí a ty, které mají na sobě štítek „pro redukci mazu“. Můžete si také vybrat ty, které mají ve svých složkách kyselinu salicylovou nebo benzoylperoxid, zvláště pokud máte akné.

Použijte toner

Používání toneru, který má kontrolovat přebytečný kožní maz, je jedním z nejdůležitějších kroků v boji proti mastné pleti. Tonery dokážou pro naši pleť udělat nespočet různých věcí a netřeba dodávat, že přinášejí spoustu výhod. Existují však určité věci, kterým byste se při nákupu toneru měli vyhnout. Nepoužívejte tonery, které obsahují špatné složky, jako je alkohol nebo vůně.

Hydratujte na denní bázi

Jak jsme již zmínili, hydratace je zásadní, pokud se chcete vyhnout nadměrnému vysušování pokožky, které může nevyhnutelně vést k tvorbě nadměrného kožního mazu. Vyberte si bezolejový hydratační krém, který bude skvěle fungovat jako hydratační produkt i jako primer pod make-up.

Látky, které pomáhají odstranit přebytečný maz

Káva

Káva nás nejen skvěle nakopne do nového dne, ale může také pomoci v boji proti nadměrnému kožnímu mazu! Díky vysokému obsahu antioxidantů může snížit produkci mazu. Jak byste tedy měli používat kávu na obličeji? Existuje několik různých způsobů, jak ji zahrnout do své rutiny.

Jednak je káva skvělý exfoliátor! Může podpořit zdravý lesk, zvýšit produkci kolagenu a pomoci s předčasnými známkami stárnutí. Někteří dokonce tvrdí, že má antimikrobiální výhody, které mohou pomoci bojovat proti bakteriím. Chcete-li vyrobit tento účinný peeling, jednoduše zkombinujte 1/4 šálku čerstvé kávové sedliny s 30 gramy hnědého cukru a trochou medu, aby se obě složky spojily. Několikrát týdně směs jemně vmasírujte do pokožky. Pokud stejnou směs použijete na své tělo, můžete zaznamenat i určitou menší redukci celulitidy.

Kurkuma

Zdá se, že každá odpověď na otázku péče o pleť začíná a končí kurkumou. Toto oblíbené koření je po staletí známo, že hojí pokožku a pomáhá při mnoha kožních onemocněních včetně zarudnutí, akné a ekzémů.

Kurkuma pomáhá s mastnou pokožkou tím, že snižuje množství produkovaného mazu. Děje se tak díky její schopnosti neutralizovat chemikálie v naší kůži. Zde je jednoduchá pleťová maska, kterou můžete vyzkoušet při příštím rozmazlování.

Ingredience:

  • 1 lžička kurkumového prášku
  • 1/2 papáji, rozmačkaná
  • 1 lžička kokosového mléka

Smíchejte ingredience dohromady, aby se vytvořila pasta. Naneste směs na pokožku a nechte ji působit 20 až 30 minut, než ji smyjete.

Co si ze článku zapamatovat

Ačkoli je mastná pleť způsobena především genetikou, existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste měli nadbytek kožního mazu pod kontrolou. Jedním z nejdůležitějších kroků, jak toho dosáhnout, je vytvořit konzistentní rutinu péče o pleť, která se zaměřuje především na snížení produkce kožního mazu. Proces můžete urychlit i jinými způsoby, například používáním určitých léků a produktů péče o pleť.

Sponzorováno

A jak bojujete s nadměrnou tvorbou kožního mazu vy?

A dále si o pleti přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , , , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva