Sponzorováno

Ergothionein a jeho účinky na naše zdraví 4.62/5 (13)

Hlíva ústřičná obsahuje ergothionein.

Hlíva ústřičná obsahuje ergothionein.

Desítky let výzkumů ukázaly, že houby jsou nabité antioxidanty, sloučeninami podporujícími imunitu a vlastnostmi využívající se při hojení ran. Ukázalo se, že jedna konkrétní aminokyselina nacházející se v houbách má velký zdravotní přínos. Tato aminokyselina se nazývá ergothionein nebo L-ergothionein a lze ji nalézt v potravinách (i v houbách) i jako doplněk stravy.

V tomto článku nejprve prozkoumáme historii a původ ergothioneinu, než se podíváme na to, ve kterých houbách se přesně nachází. Dále objevíme množství potenciálních zdravotních výhod, které tato úžasná aminokyselina může poskytnout (výzkumy to začínají prokazovat).

Nakonec se podíváme na to, kdo může mít z ergothioneinu největší užitek, kdo by se mu měl vyhýbat a způsoby, jak přidat ergothionein do svého zdravého každodenního životního stylu.

Co je Ergothionein?

Ergothionein je aminokyselina na bázi síry. Aminokyseliny jsou důležité sloučeniny, které pomáhají tělu vytvářet bílkoviny. Ergothionein objevil v roce 1909 Charles Tanret, francouzský lékárník a chemik.

Tanret zkoumal houbu, která byla zodpovědná za ničení úrody, a sloučeninu objevil pomocí procesu čištění. Název aminokyseliny ergothionein pochází vlastně z této houby. Zatímco houba může poškodit úrodu, aminokyselina, kterou obsahuje, napomáhá základním funkcím v lidském těle.

I když ergothionein dnes není klasifikován jako jedna z devíti esenciálních aminokyselin, současný výzkum ukazuje, že má významný potenciální přínos pro zdraví.

Zdroje ergothioneinu

Ergothionein se nachází v široké škále organismů po celém světě. Jen velmi málo tvorů na naší planetě si ho vyrábí samo. Lidé mají ergothioneinový přenašeč, který pomáhá efektivněji přesunout tuto aminokyselinu do našich buněk, ale nedokážeme si ji vyrobit v našem těle.

Ergothionein je produkován pouze bakteriemi a houbami. Savci, jako jsme my, jej potřebují konzumovat a absorbovat z vnějšího zdroje. Naštěstí jedlé houby obsahují ergothionein ve významném množství, stejně jako další antioxidanty, jako je glutathion.

Které houby obsahují ergothionein?

Mnoho potravin včetně kuřecího, vepřového, obilí a fazolí obsahuje ergothionein. Houby však obsahují zdaleka nejvýznamnější množství ergothioneinu, což z nich dělá nejkoncentrovanější zdroj této aminokyseliny v potravě – až několiksetnásobek dalšího nejbližšího konkurenta (studie na toto téma zde).

Ne každá houba si je v tomto ohledu rovna. Pokud chcete využít potenciálních zdravotních výhod ergothioneinu, který se nachází v běžných houbách, je důležité držet se těch, které nabízejí maximální množství nebo zvážit doplněk stravy s ergothioneinem.

Japonská studie z roku 2013 si dala za cíl zjistit, které houby obsahují nejvíce ergothioneinu, a přinesla zajímavé výsledky. Nejvyšší množství pochází z hub z čeledi Pleurotus, známější jako hlíva ústřičná. Houba shiitake (Lentinula edodes), hřib královský nebo Hřib smrkový (Boletus edulis) a Penízovka sametonohá (Flammulina velutipes) také obsahovaly větší množství ergothioneinu než jejich houboví kolegové.

Některé houby, jako je liška obecná (Cantharellus cibarius) a žampion neboli Pečárka dvouvýtrusá (Agaricus bisporus), obsahují zanedbatelné množství ergothioneinu. Pokud hledáte snadno dostupné houby s vysokým obsahem ergothioneinu, zůstaňte u odrůd ústřice a shiitake a zvažte doplněk ergothioneinu ve formě pilulek.

Výhody L-Ergothioneinu pro naše zdraví

Původně se předpokládalo, že ergothionein nemá u lidí žádné důležité fyziologické funkce, protože si ho nevytváříme sami. Nicméně nedávný objev specializovaného transportéru – známého jako ERGO transportér (ETT) – který jej pohlcuje a přesouvá přímo do našich buněk, podnítil zájem vědecké komunity.

Sponzorováno

Přenašeč vezme ergothionein a přesune ho do buněk, zejména těch, které se potýkají s vysokou úrovní oxidačního stresu, jako jsou červené krvinky a buňky v centrálním nervovém systému.

Právě zde tato aminokyselina pomáhá buňce produkovat energii ve formě ATP na mitochondriální úrovni, což může pomoci při regeneraci buněk.

I další výzkum zjistil, že má řadu potenciálních zdravotních přínosů v našem těle. Některé zde zmíním.

Může podporovat kognitivní funkce

Vědci zjistili, že hladina ergothioneinu se s přibývajícím věkem snižuje. Jedna studie zjistila, že starší lidé trpící mírnými problémy s pamětí spojenými se stárnutím měly nižší hladiny ergothioneinu než osoby bez takových problémů.

Poklad z řady antioxidantů

Antioxidanty hrají zásadní roli v boji proti oxidativnímu stresu. Aby naše tělo správně fungovalo, potřebuje antioxidanty, aby vyrovnalo vysoce reaktivní volné radikály. Když v našem těle není dostatek antioxidantů, reaktivní volné radikály mohou způsobit zkázu na našem zdraví.

Četné studie in vitro týkající se účinnosti ergothioneinu jako antioxidantu ukázaly slibné výsledky. Antioxidant ergothionein bude aktivně vyhledávat a neutralizovat širokou škálu volných radikálů, aby pomohl chránit před oxidačním stresem. Byl také nalezen ve vysokých hladinách v kožních buňkách a výzkum naznačuje, že může snížit hladiny volných radikálů v kožních buňkách způsobené vystavením ultrafialovému záření ze slunce a chránit integritu DNA v kožních buňkách vystavených UV záření.

Super pro vaši pleť

Antioxidační výhody ergothioneinu nejsou jen pro vnitřní zdraví, ale také pro vnější krásu. UV záření ze slunce způsobuje významné změny ve struktuře naší pokožky po celý život, a to nejen v důsledku spálení. Každodenní vystavení UV světlu způsobuje „fotostárnutí“ neboli předčasné stárnutí pokožky, charakterizované vráskami, jemnými linkami a změnami barvy – problémy, kterým se každý chce vyhnout.

Počáteční výzkum naznačuje, že ergothionein může mít dermatoprotektivní účinky, pomáhá chránit před zrychleným stárnutím způsobeným vystavením UV záření. Při studii lidských kožních buněk ve zkumavce ergothionein potlačil enzym aktivovaný UV zářením, který degraduje kolagen, klíčový strukturální prvek kůže. Autoři studie doporučili, aby ergothionein mohl být použit k vytvoření nových pleťových mlék nebo zdravějších opalovacích přípravků. Ergothionein je považován za velmi stabilní ve srovnání s jinými antioxidanty.

Bojuje proti našemu stárnutí

Zdá se, že ergothionein má také potenciál chránit náš kardiovaskulární systém a mozek před účinky stárnutí. Ve švédské studii na 3200 lidech bylo zjištěno, že ergothionein je nejlepším metabolickým markerem snížení kardiovaskulárního rizika a mortality ze 112 zkoumaných markerů, a to i po 20 letech sledování. Jiná studie dokázala určit, že nižší hladiny krevních markerů ergothioneinu byly spojeny s větší křehkostí a kognitivním poklesem oproti vyšším hladinám ergothioneinu. To jsou přeci úžasné závěry studií.

Sponzorováno

Takže? Dáte si teď tuto zázračnou aminokyselinu? Já myslím, že ano. Dále ještě pokračuje výzkum o výhodách, které poskytuje aminokyselina ergothionein – ale ani tak, myslím, není příliš brzy na to, abyste do své rutiny přidali aminokyselinu ergothionein.

A přečtěte si také

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva